طرز تهیه ژله تزریقی

مواد لازم برای تهیه گل و گلبرگ داخل ژله تزریقی :

 1. دو بسته پودر ژله آلوورا ( بیرنگ ولی طعم دار )
 2. رنگ خوراکی مجاز متنوع چند قطره
 3. ماست یا خامه ساده حدود 4 تا 5 قاشق غ برای هر رنگ ( بسته به میزان کاربرد )

لوازم لازم برای تهیه ژله پایه بیرنگ :

 1. ظرف شیشه ای
 2. اسپری جدا شونده یا کمی روغن برای چرب کردن ظرف
 3. سرنگ با سوزن درشت ترجیحا برای هر رنگ یکعدد
 4. کارد لبه پهن
 5. اسکنه یا وسیله ای سر پهن برای درست کردن برگ پهن

 

طرز تهیه ژله تزریقی :

ژله بیرنگ پایه را با مقدار آبجوش طبق معمول یک پیمانه ولی با میزان کمتری آب سرد ( نصف پیمانه ) برای هر یک بسته پودر تهیه میکنیم . زیرا میخواهیم کمی سفت تر و مقاوم تر باشد . اجازه میدهیم بماند و کاملا سفت شود .

نکته: این ژله باید درظرف شیشه ای انجام شود که بتوانید زیر آن را مشاهده کنید و جاهایی که نیاز دارد بیشتر و یا کمتر گل یا گلبرگ درست کنید یا خالی بگذارید . ابتدا ظرف را چرب کنید تا مطمئن شوید ژله از ظرف به راحتی جدا خواهد شد .

طرز تهیه ژله تزریقی

طرز تهیه ژله تزریقی

برای تهیه رنگها :

ابتدا با یک بسته پودر ژله بیرنگ و یک پیمانه آبجوش ژله بیرنگ را تهیه کنید و هم بزنید . نیازی به آبسرد نیست زیرا از غلظت آن برای ترکیب با ماست و رنگ بعنوان گل و گلبرگ استفاده خواهد شد . سپس چند قاشق از این ژله بیرنگ که با آبجوش مخلوط شده را با چند قاشق ماست یا خامه یکدست شده مخلوط میکنیم و رنگ دلخواه را به میزانی که تمایل داریم مخلوط کرده و رنگ دلخواه را بدست میاوریم .

هرچه تعداد رنگها و سایه روشن ها مانند نقاشی بیشتر باشد گل های داخل کار قشنگتر خواهد شد .

اکنون این ترکیب رنگی را کنار گذاشته تا به غلظت سفیده تخم مرغ نیم بند برسد . میتوانید 10 دقیقه در یخچال قرار دهید . ولی هنگام استفاده باید دوباره هم زده و یکدست کنید تا غلظتش مناسب باشد که بتوان داخل سرنگ بدون سوزن وارد کرد . اگر به سختی وارد میشود باید ظرف ماست رنگی را کمی روی حرارت غیر مستقیم ( روی بخار آب ) قرار دهید . پیشنهاد میکنیم حتما از قبل این آمادگی را ایجاد کنید زیرا به تدریج در حین کار ماست رنگی غلیظ تر و سفت تر میشود و به سختی داخل سرنگ بدون سوزن میشود و باید ماست رنگی را هم زده تا یکدست شود و روی بخار آب جوش شل کنید .همه ظرف ها را روی یک سینی استیل قرار دهید و در موقع لزوم روی بخار ابجوش بگذارید تا باهم شل شوند .

پس از اینکه ژله پایه کاملا خود را گرفت وسفت شد و نیز ماست های رنگی نیم بند شدند شروع به کار میکنیم .

سرنگ ها را با رنگهای دلخواه پر کرده و اگر میخواهیم ته ظرف گلبرگ درست کنیم باید از سوزن هم استفاده کنیم تا رنگ را به ته ظرف برسانیم ولی دقت کنید سوزن با کف ظرف تماس پیدا نکند و چند میلیمتر تا کف ظرف فاصله دهید تا سطح ژله زخمی نشود وگرنه رنگ از داخل بافت ژله خارج میشود و وقتی ژله را واژگون کنیم رنگ روی سطح کروی آن پس داده خواهد شد .

برای راندن رنگ به داخل ژله باید بافت ژله به کنار برود . اینکار با ته دسته قاشق یا نوک و لبه کارد انجام میشود . البته اگر خواسته باشید گلبرگ ها و گل ها پهن تر باشند باید وسیله ما ( کارد ) لبه پهن تری باید داشته باشد . ولی برای درست کردن پرچم , گل یا گلبرگ های مویی و رگه های نازک , از نوک سوزن باید استفاده شود .
وقتی رنگ را با نوک سرنگ داخل ژله میبریم اگر اضافه آن بیرون زد و به سطح ژله آمد با قاشق به آرامی از سطح ژله جمع میکنیم ولی دیگر روی کاسه رنگ نریزید چون با ژله روی کار مخلوط و سفت شده است و راه سوزن را خواهد بست .

ابتدا از وسط گل , از پرچم و گلبرگ های داخلی و وسطی گل شروع میکنیم و به تدریج به سمت بیرون کار میکنیم . نوک کارد و سوزن باید مایل و اریب داخل ژله فرو رود . مگر اینکه ظرف ژله پایه , گود باشد و گل باید کاملا وسط قرار گیرد .

برای تهیه چند گل در یک ظرف حتما باید جاهای قرار گرفتن گل را از پیش معین کنیم و نوک کارد یا سوزن را مایل داخل ژله فرو کنیم. نحوه حرکت دست باید تنظیم شود و وقتی سوزن یا نوک کارد به نزدیکی ته ظرف رسید با فشار به سرنگ , ماست رنگی را آرام آرام رها کنید تا فضایی که با سطح لبه کارد باز شده پر از ماست رنگی شود و همینطور که سوزن به عقب برده میشود ماست رنگی هم پخش میشود و وقتی سرنگ خالی شد از داخل بافت ژله بیرون کشیده میشود . اگر نمودار زیر رو مشاهده کنید متوجه میشوید که نوک سوزن در کجا قرار گرفته و گلبرگ ها و پرچم ها در چه فاصله ای تزریق شده اند .

پس از اتمام کار میتوان با کمی ژله مات که از ژله و خامه یا ماست تهیه شده برای روی سطح کار پایه تهیه کرد و روی آن ریخت و سپس در یخچال قرار داد تا ژله کاملا سفت شود . ولی دقت کنید که دمای این ژله نباید گرم باشد وگرنه وقتی روی ژله آماده شده بریزید سطح ژله را نرم و ژله را بهم میریزد . باید کمی سرد شود. مدام هم بزنید و وقتی کاملا خنک شد روی سطح ظرف بریزید. سپس اجازه دهید ژله در یخچال بماند و ژله کاملا خود را بگیرد و سفت شود ولی یخ نزند .

پس از واژگون کردن ژله از داخل ظرف , این سطح مات , که در تصویر شما سبز کمرنگ مشاهده میکنید , ته دسر و بعنوان پایه قرار میگیرد و گل و گلبرگ ها را بهتر نمایان میکند . این ژله مات باید سفید یا کرم یا صورتی یا زرد و سبز کمرنگ باشد . هر رنگی دوست دارید مهم نیست ولی .اگز تیره یا پر رنگ باشد گل ها نمایان نخواهند شد . ضمنا این ژله مات , میتواند خلل و فرج و روی بریدگی های سطح ژله , که سوزن و کارد زخمی کرده اند را بپوشاند .

طرز تهیه ژله تزریقی

طرز تهیه ژله تزریقی

نکته :

برای هر رنگ جداگانه سرنگ تهیه کنید که در میان کار مجبور به شستن و تعویض سرنگ ها نباشید و سرعت کارتان کم نشود . بهتر است اطراف ظرف ساده باشد و ژله بیرنگ دور گل را احاطه کند و گل و گلبرگ ها در وسط و مرکز ظرف قرار گیرند ..فراموش نکنیم که بی هدف کار نباید کرد .

 

نمونه طرح های ژله تزریقی:

5/5 ( 1 نظر )


منبع : آشپزی آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: باران
  28 مرداد 1398

  با سلام میزان غلظت خامه چقدر باید باشه؟؟؟ که خامه موقع تزریق یک دست بشه و بریده بریده نباشه…
  با تشکر 🌷🌷

  • نویسنده دیدگاه: روابط عمومی
   30 مرداد 1398

   خامه بعد از ریختن رنگ کمی شل میشه اما موردی نداره باید غلظت کم داشته باشه تا از سر سرنگ به راحتی عبور کنه و داخل ژله حالت بگیره

 2. نویسنده دیدگاه: fatemeh
  15 خرداد 1395

  خیییلی خوب بود.ممنون:-)

 3. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  04 آذر 1394

  سلام مرسی

 4. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  16 شهریور 1394

  سلام ممنونم از اموزش کاملتون من یه مشکلی داشتم که گفتم از خودتون کمک بخام…
  برای اینکه گلا بهتر دیده بشن باید زیرش سفید باشه ینی ژلمون دو لایه ای باشه یک لایه نازک سفید یک لایه کلفت الوئه ورا… من خیلی عکس از سایت های مختلف درمورد این ژله سرچ کردم خوب که به عکسها توجه کردم دیدم ژله الوئه ورا رو درست کردن خامه هارو تزریق کردن بعد بالاش ژله سفید بود که وقتی برش میگردونی لایه سفید پایین ترین قسمت ژلمون قرار میگیره… میخاستم اینو یکم برام توضیح بدین که چطوری میشه بعد از اینکه ژله کاملا اماده شد ژله سفید رو جوری بهش اضافه کنیم که از لایه بالایی جدا نشه؟؟؟؟ ممنونم

 5. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  30 تیر 1394

  سلام
  برای درست کردن گل برگ های خیلی پهن که اندازشون از چاقو بیشتره باید چی کار کنم؟؟؟
  ممنون از مطلبتون خیلی مفید بود.

 6. نویسنده دیدگاه: رضوان
  27 تیر 1394

  سلام خیلی خوبه لطفا از روند کارتان فیلم تهیه بفرمایید بیشتر کمک می کنه.

 7. نویسنده دیدگاه: مریم
  02 خرداد 1394

  اسمونی تو هم با این سرعت کار کردن و جواب دادنت که ابرومونو بردی این سایتو جمعش کنی بهتر نیست؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   03 خرداد 1394

   دوست عزیز نظر پاسخ داده شده

 8. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 اردیبهشت 1394

  عالی بود … مرسی

 9. نویسنده دیدگاه: مریم
  20 اردیبهشت 1394

  سلام خیلی ممنونم از اموزشتان در حین تزریق خامه به ژله محلول همیشه در سرنگ گیر میکند سوزن را که جدا میکنم طرحهای نوک تیز خوب در نمیاید من حتی کمی خامه را رقیق کردم از سرنگهای 5-10-15-20 سی سی به تناوب استفاده کرده ام و همیشه دچار مشکل شده ام لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   21 اردیبهشت 1394

   سلام ، پیشنهاد می کنم اگر تازه کارید حتما با این گل شروع کنید برای درست کردن گل های دیگر یا باید ابزار های مخصوص داشته باشید یا با قاشق یا چاقو این کار را انجام داد ،برای مثال برای برگ ها تیغه چاقو را وارد کرده کمی تکان می دهیم تا جا باز کند سوزن سرنگ با خامه سبز را وارد کرده و روی تیغه چاقو شروع به تزریق می کنیم و سپس تیغه را در می آوریم

 10. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  16 دی 1393

  سلام بسیار ممنون
  ببخشید نمودار زیر کجاست من نمی بینم
  متشکرم

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   24 دی 1393

   زیر عنوان

 11. نویسنده دیدگاه: رویا
  17 اردیبهشت 1393

  درست دستوررا توضیح نمیدین

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   19 اردیبهشت 1393

   تمام موارد مورد نیاز بیان شده، در هر جای آن سوال دارید بپرسید

نظر خودتان را ارسال کنید