مراسم با شكوه طلاق در ژاپن!!

زوج‌ هایی كه به آخر خط رسیده‌اند با پرداخت 1200 دلار پایان رابطه‌شان را جشن می‌گیرند….

شرقی‌ها آداب و رسوم عجیب و پیچیده‌ای دارند و این سنت‌ها به خصوص در جشن‌ها و مراسم خانوادگی بیشتر خودنمایی می‌كند. مراسم عروسی با آداب و رسوم كامل و به شكل كاملا مفصل انجام می‌شود. عروس و داماد هم به طریق سنتی و با لباس‌های سنتی و هم به شكل مدرن و با لباس‌های امروزی در دو مراسم جداگانه برای بستن پیمان ازدواج حاضر می‌شوند. اما این روزها در ژاپن ماجرای دیگری در جریان است. همزمان با افزایش بی‌رویه نرخ طلاق در ژاپن، بعضی از زوج‌هایی كه به آخر خط رسیده‌اند این روز را هم مثل روز ازدواج شان به شكل مفصل برگزار می‌كنند. «مراسم طلاق» واژه جدیدی است. در این روز به خصوص زن و مرد در برابر دوستان و خانواده همانطور كه روز اول برای آغاز زندگی مشترك «بله» گفتند، برای پایان آن هم «بله» می‌گویند.

برپایی مراسم طلاق ایدههیوركی ترائی است. این مرد حدود یك سال قبل محل روباز كوچكی را در توكیو پیدا كرد و نام آن را «عمارت جدایی» نامید كه نام خوبی هم برای جایی است كه پایان یك زندگی رقم می‌خورد. از آن زمان به بعد بود كه 25 زوج برای «مراسم طلاق» به عمارت جدایی مراجعه كردند. هزینه برپایی این مراسم 55 هزار ین، معادل 606 دلار برای هر كدام از طرفین طلاق است. شكوه و جلال این مراسم هم دست كمی از مراسم پرزرق وبرق عروسی ندارد.

زوج‌های ناراضی پیش از آنكه به صورت رسمی طلاق بگیرند و پای برگه طلاق را امضا كنند دراین مراسم باشكوه با صدای بلند «بله» جدایی را می‌گویند. به هر ترتیب كار و بار ایده پرداز این قضیه حسابی گرفته و تا پایان تابستان بیش از 900 درخواست رزرو دارد. مراسم طلاق ابداعی هم آداب و رسوم ویژه خود را دارد، درست مثل مراسم ازدواج مردم شرق دور كه هرنمادی در آن نشانی از زندگی دارد. زن و شوهری كه قرار است این رابطه را برای همیشه پایان بدهند هر كدام جداگانه سوار بر كالسكه‌های ریكشا به «عمارت جدایی» می‌روند. همراهان و دوستان در آرامش و سكوت پشت كالسكه‌ها حركت می‌كنند و بدون تردید خاطره‌ای از روز عروسی برایشان زنده می‌شود. جدا از پذیرایی با چای كه نوشیدنش در ژاپن آداب دشوار و منحصر به فردی دارد، مراسم طلاق تقریبا سوت و كور برگزار می‌شود. بسیاری از زوج‌ها بی‌صبرانه منتظر اعلام پایان زندگی مشترك هستند تا بتوانند حلقه‌های ازدواج شان را با چكش خرد كنند. سر آهنی چكش شبیه سر قورباغه است و البته بدون دلیل انتخاب نشده.

قورباغه در فرهنگ ژاپن نماد تغییر و تحول است و حلقه‌های خرد شده با سر قورباغه در واقع نشان می‌دهد دوره‌ای از یك زندگی تمام شده و قرار است فصل جدیدی نوشته شود. خانم و آقای فوجی، اولین مشتری تابستانی «عمارت جدایی» هستند. آنها هم با ریكشاهای جداگانه در معیت همراهان شان وارد عمارت می‌شوند. آقای فوجی كه تاجری 33 ساله است می‌گوید: «تصمیم گرفتیم برای پایان پیوند زناشویی، یك شروع تازه داشته باشیم. می‌خواهیم با این كار به زندگی مان رنگ تازگی بزنیم.» او خود را برای به بن بست رسیدن رابطه‌شان مقصر می‌داند و عقیده دارد ساعت‌های زیادی را بیرون از خانه بوده وبه‌رغم هشدارهای همسر سابقش برای ماشین و سایر وسایل موردعلاقه‌اش بیش از اندازه پول خرج كرده است.

فوجی بعد از خرد كردن حلقه‌ها می‌گوید: «وقتی چكش را كوبیدم با خودم فكر كردم كه بله، این آخر داستان است و بعد احساس كردم قلب و روحم با هم تجدید شدند. حالا مطمئنم كه می‌توانم یك زندگی جدید و یك شروع دوباره را تجربه كنم.» همسر سابق او هم احساس مشابهی دارد. ترائی كه خود را اولین تدارك دهنده مراسم طلاق در ژاپن می‌داند، این ایده را به منظور كمك به زوج‌هایی پرورش داد كه برای طلاق گرفتن دچار مشكل هستند. آمار طلاق در ژاپن به تدریج به تابوی مسئولان تبدیل می‌شود. نرخ خیره كننده 251 هزار طلاق در سال 2008، تلنگر بزرگی بود كه ژاپن بعد از آمار بالای خودكشی باید به آن بپردازد.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: مرد ایرانی زخم خورده ازهمسر ژاپنی اش
  28 آبان 1396

  درود بر شما
  اما اونجا ازین خبرا نیست
  تو ژاپن زن و شوهری که کارشون به طلاق میکشه
  اگه همدیگه رو با شمشیر سامورایی به قتل نرسونن کار بزرگی کردن.
  من ژاپنی هارو در محیط جامعه برترین انسانهای روی زمین میدونم
  به لحاظ اطاعت بی قید و شرطشئون از قانون
  اما توصیه میکنم هرگز به حریم خصوصی زندگیشون وارد نشین
  چون داخل منزل انسانهایی شلخته تنبل بی رحم کم حوصله و … هستن
  موید باشید

 2. نویسنده دیدگاه: نادیا
  12 آبان 1392

  چی بگم والا………فقط خدا کنه تو ایران از این غلطا مد نشه
  که فکر کنم اولین نفر شوهر منه چون پایه ی این جور مراسماست : ➡

 3. نویسنده دیدگاه: cyrus
  15 مهر 1392

  کلا دیدشون نسبت به زندگی به اندازه همون چشمای کوچیکشونه.

 4. نویسنده دیدگاه: ایران
  15 مهر 1392

  اگه تو ایران اینجور بود آمار طلاق چقدر زیاد میشد

نظر خودتان را ارسال کنید