29 بهمن یا 5 اسفند (سپندارمذگان)

مدتیست که در اواخر سال این سوال پرسیده می شود که سپندارمذگان (روز مهر ورزی پارسی زبانان) چه روزی است؟
29 بهمن یا 5 اسفند، که در این مطلب آسمونی به تمام این صحبتها پایان خواهد داد، با ما همراه باشید:

دلیل تغییر تاریخ سپندارمذگان از 5 اسفند به 29 بهمن چیست؟

ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند. اگرچه منابع کهن از جمله ابوریحان این جشن را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند. ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان می‌زیست، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی، تاریخ ذکر شده در منابع کهن را باید به روز رسانی کرد.
موبد کورش نیکنام برگزاری جشن‌ها با استفاده از گاهشماری‌های سنتی با ماه‌های ۳۰ روزه را بی‌توجهی به دانش نجوم و دستاوردهای خیام و موجب ناهماهنگی در جشن‌ها دانسته و لزوم توجه به گاهشماری ملی و رسمی با ماه‌های ۳۱ روزه (همان 29 بهمن) را یادآور شده است.

sepandarmazgan4-1

فریدون جنیدی : 29 بهمن تا 5 اسفند را هفته عشق و مهرورزی بنامیم

میان گاهشماری خیامی و ایران باستان 6 روز اختلاف است که همین امر در تعیین تاریخ برخی جشن‌های ایران باستان از جمله سپندارمذگان مشکلاتی را به وجود می‌آورد. یک پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران معتقد است با احترام به هر دو گاهشماری بهتر است از 29 بهمن تا 5 اسفند را هفته عشق و مهرورزی بنامیم.

تاریخ خیامی یا همان تاریخ شمسی که امروز مورد استفاده قرار گرفته، 6 روز با تاریخ باستانی ایران تفاوت دارد. این 6 روز در تعیین برخی جشن‌های ایرانی از جمله سپندارمذگان مشکلاتی را به همراه دارد. برخی معتقدند با کسر این شش روز سپندارمذگان باید در 29 بهمن برگزار شود و برخی نیز تاکید می‌کنند که این جشن باید در 5 اسفند برگزار شود.

در ایران باستان هر روز یک نام داشت و از 30 روز ماه، 12 روز به نام ماه‌های سال بود. هم‌روز شدن نام ماه با همان ماه سال موجبات جشن را فراهم می‌کرد. پنجمین روز هر ماه را اسفند روز (سپندارمذ) می‌نامیدند که لقب ملی زمین است؛ یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به عنوان نماد مهر مادری و باروری می‌پنداشتند. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده است که ایرانیان باستان این روز را روز بزرگداشت زن و زمین می دانستند.
به همین علت پنجمین روز ماه اسفند را روز سپندارمذگان روز عشق و مهرورزی می‌نامند. بسیاری معتقدند طبق تاریخ باستانی که در آن ماه‌های سال 30 روز است، باید 6 روز ماه تابستان را که در تاریخ امروز شمسی وجود دارد از 5 اسفند کسر کرد و به این ترتیب روز 29 بهمن‌ماه، را به عنوان روز سپندارمذگان می‌شناسند. اما برخی طبق سنت کهن همچنان پنج اسفند را گرامی می‌دارند.

«فریدون جنیدی»،‌ پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران درباره این اختلاف تقویمی به CHN می‌گوید: «خیام با دانش شگفت‌ و عظیم خود دریافت که 6 ماه ابتدای سال 31 روز است و امروز دانشمندان با بررسی آنچه خیام کشف کرده، مهر دوباره تائید بر آن زده‌اند. به واقع گاهشماری خیامی دقیق‌ترین گاهشماری جهان است

وی در ادامه می‌گوید: «از سوی دیگر گاهشماری باستانی ایران که حدود 8 هزار سال قدمت دارد هم در نوع خود بی‌نظیر است و در زمان خود بهترین گاهشماری محسوب می‌شده‌است. اما آن گاهشماری 6 روز عقب‌تر از گاهشماری خیام است و به همین علت در تاریخ برخی جشن‌ها و رسوم کهن اختلافاتی وجود دارد

جنیدی پیشنهاد می‌کند که با احترام به گاهشماری خیامی و گاهشماری ایران باستان و اهمیت جشن اسفندگان (سپندارمذگان) بهتر است 6 روز 29 بهمن تا 5 اسفند را به عنوان هفته عشق و مهرورزی بنامیم.

ایران کشوری با پیشینه فرهنگی کهن است و نگاهی به گذشته باستانی‌اش، هر بیننده‌ای را مبهوت جشن‌های کهن این سرزمین می‌کند. در میان بیش از 50 جشن باستانی، “سپندارمذگان”، روز گرامیداشت زن و زمین یکی از مهمترین آن‌هاست. روزی که عشق و مهرورزی بخشی از سنت‌های آن است. با این‌حال چنین جشنی به ورطه فراموشی سپرده شده و فرهنگی نامربوط چون “ولنتاین” جای آن را گرفته‌است.

 

– همچنین ببینید :

روز سپندارمذگان

ولنتاین یا سپندارمذ

پیامک سپندارمذ

تاریخچه روز سپندارمذ

لحظه تحویل سال

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: بابکان
  25 بهمن 1396

  ببخشید؛ سازمان صدا و سیما پیوسته در حال پاسداشت فارسی است ! نمونه ای از شاهکارها یا درست تر بنویسم ملاکارها در این سازمان پرهزینه این است که میگفتند هوای فلان جا فردا کمی تا قسمتی، گاهی نیم تا قسمتی ابری است !
  این همه مدیر و رییس و … و این همه استاد در برابر این پریشانگویی خاموش بودند. یا قابل ندار د بجای ناقابل است و قابل نیست. چند سالی است سوال پرسیدن را مد کرده اند !
  سوال بمعنی پرسیدن است و معنی پرسیدن هم روشن؛ بفرمایید سوال پرسیدن چیست؟!

 2. نویسنده دیدگاه: علی
  29 بهمن 1395

  بنظر بنده ۵ اسفند چون از اول به این روز نامگزاری شده باید همون ۵ اسفند باشه حالا تاریخو اصلاح کردن درست. ولی اسم ۵ اسفند که همون ۵ اسفنده هنوز پس جشنشم باید ۵ اسفند باشه نباید عقب تر یا جلو تر بیفته وسلام.

 3. نویسنده دیدگاه: ایران مهر
  26 بهمن 1395

  برای ماندگاری و جاودان ماندن این روز با توجه به اسم این جشن به نام سپندارمذگان بهتر است در همان پنج اسفند ماه برگزار شود در حالی که در بهمن ماه خیلی نمیتوان با آن انس گرفت

 4. نویسنده دیدگاه: ف.ن
  22 بهمن 1394

  به نظر من همان ۵ اسفند باید روز عشقاق در ایران معرفی بشه نه ۲۹ اسفند. این کار خیلی احمقانه است که سالیان متمادی در ایران باستان ۵ اسفند روز عشاق بوده و ما الان ان را به ۲۹ بهمن تغییر بدهیم. اگر واقعا در تاریخ باستان ۵ اسفند روز عشاق بوده خواهشا فرهنگ سازی کنید و همان ۵ اسفند را روز عشاق بدانید. همین بی فکریها و دقیق اعلام نکردن تاریخ روز عشاق باعث شده که مردم به ولنتاین غربیها روی بیارن.

 5. نویسنده دیدگاه: دانش
  22 بهمن 1394

  گاه‌شمار ایران بارها دگرگون شده است.
  در روزگاری آغاز سال نو آغاز مهر بود و پنجه در نیمه‌ی سال و در زمانی در پایان سال.
  (ماه ها سی روز بودند و ۵ روز افزون را کنار هم با نام پنجه می‌گرفتند)
  در روزگاری کبیسه گیری هر ‍۱۲۰ سال با افزودن یک ماه انجام می‌شد (ماه سیزدهم سال) و کل یک ماه را جشن می‌گرفتند (دعای ۱۲۰ ساله بشی هم آرزویی بود برای شرکت در این جشن یک ماهه)
  ولی همیشه پنجمین روز از ماه اسفند، اسفندگان بوده است (سپندارمذ) در هر گاه‌شماری که رسمی می‌گشت.
  و اگر قرار باشد با گاه‌شمارهای کهنه، این روز را پیدا کنیم روزهای زیادی برابر با ۵ اسفند می‌شود.
  اصلا چه لزومی دارد بدنبال ۵ اسفند در گاه‌شمارهای قدیمی بگردیم. آن هم امروزه که دقیقترین گاه‌شمار را در جهان داریم. چه لزومی دارد یا گاه‌شمار زرتشتیان این روز را جشن بگیرم. جشن‌هایمان میهنی هستند و تعلق به هیچ مذهبی ندارند.
  تنها در گاه‌شمار دقیق امروزی است که همه‌ی جشن‌ها جای درست خود هستند برای نمونه می‌توان دید که تنها در گاه‌شمار امروزی است که یلدا درست در شب یک دی است و ۱ دی دقیقا روز نخست زمستان است. (ویژه‌گی‌ای که در گاهشمار زرتشتیان نیست)
  در تمام طول تاریخ ایران‌زمین پنجمین روز ماه با نام سپند (اسفند) نامیده می‌شده و روز سپند از ماه سپند (۵ اسفند) به بهانه‌ی برابری نام روز با ماه جشن گرفته می‌شده است. جشنی با نام سپندارمذ برای بزرگداشت زن و مهرورزی و زمین (زمین مادر هستی است)
  با همه‌ این‌ها، ما با مهرورزی به همه‌‌ی مردم ایران، چه آنان که با گاهشمار رسمی و میهنی روزها را می‌شمارند و چه زرتشتیان گرامی که گاهشمار خود را دارند و چه برای همراهی با کسانی که دوست دارند روز جهانی عشق را جشن بگیرند، نه یک روز بلکه ده روز را جشن می‌گیرم (به رسم نیاکانمان که همواره و با بهانه‌های گوناگون چون آغاز یهار، برابری نام روزها با ماه، آغاز زمستان، گذشتن ده روز از زمستان و … جشن می‌گرفتند تا شادی را در دل همه‌ی مردمان زنده نگه‌دارند)
  تا هم ولنتاین را پاس داشته باشیم، هم باور زرتشتیان را (۲۹ بهمن) و هم ۵ اسفند (سپندارمذ) را.
  باشد که در این ده روز دل همه‌ی مردمان خوش و خرم باشد، بویژه عاشقان.
  شاد و تندرست و پاینده باشید.
  ❤️ @LoveDecade

 6. نویسنده دیدگاه: مجید
  21 دی 1394

  چرا اونای که از تاریخ و ادبیات و علم نجوم و ….سر در میارند نمیاند روز سی و یکم را هم نامگذاری کنند.اینجوری تمام مشکلات حل میشه.آخه هرجور فکر میکنم میبینم نمیشه اسم روزارو تغییر داد.هر اسمی مخصوص همون روزه

نظر خودتان را ارسال کنید