چرا باید ازدواج کرد؟

 

آیا باید ازداوج کرد؟

بله! واقعاً باید این کار رو بکنید! خیلی زود! به قول آلمانی‌ها: «ازدواج زود، عشق پایدار»! اما قبل از اینکه به «چرا باید ازدواج کنیم» بپردازیم، اول باید به «آیا باید ازدواج کنیم» بپردازیم!
بعضی «باید»ها، صرفاً یک حکمِ بی‌چون و چرای تخطی‌ناپذیر آمرانه‌اند؛ اما هستند «باید»های دیگری هم که یک ضرورت را به یاد می‌آورند. تو باید غذا بخوری! تو باید نفس بکشی! تو باید وقتی به یک میهمانی سرشناس دعوت شده‌ای، کفشهای یک‌سال‌ واکس‌ نزده‌ات را بالاخره واکس بزنی! این سه «باید»، هیچ کدام، آمرانه نیستند؛ دقیقاً به یک ضرورت اشاره می‌کنند؛ و تو کاملاً اختیار داری علی‌رغم «باید»ی که نویسنده نوشته یا گوینده گفته، غذا نخوری و نفس نکشی و کماکان به صرافتِ واکس زدنِ آن کفش پوسته‌ پوسته ‌شده‌ی یک‌سال ‌واکس ‌نخورده‌ات نیفتی!
اما… واقعاً بعدش چه می‌شود؟ کی ضرر می‌کند؟ گوینده یا نویسنده‌ای که «باید» را گفته و نوشته، یا تو؟!
تو باید ازدواج کنی. این «باید»، یک باید‌ آمرانه نیست!

 

چرا باید ازدواج کرد؟

1- تا دوستِ خدا بشوی! خدا تو را دوست خواهد داشت اگر برای خاطر او ازدواج کنی یا برای خاطر او، ازدواج یکی را با یکی دیگر جور کنی. تو می‌توانی و کاملاً مختاری که ازدواج نکنی و غریزه‌ات را رها کنی هر کار می‌خواهد بکند؛ اما تو برای خاطر خدا ازدواج می‌کنی، چون او از تو خواسته و گفته تنها راه درست برای زن و مردهای عالم، همین یک راه است.

2- تا دوست‌داشتنی‌ترین چیزی را بسازی که تا حالا کسی ساخته!! خدا که خداست و این همه چیز خلق کرده و ساخته از میان همه‌ی ساخته‌هاش، ازدواج را بیشتر از بقیه دوست دارد و پیش خودش عزیز می‌دارد. این، یعنی که به فکر ساختن چیز دیگری نباش! اگر چیز خوب دیگری وجود داشت، خدا حتماً آن را برایت خواسته بود و به زن و مردهای عالم می‌گفت که من آن چیز را عزت داده‌ام!

3- تا همین‌طور مجرد نباشی و ببینی که خدا متأهل‌ها را بیشتر دوست دارد! این، یک واقعیت است که خدا متأهل‌ها را بیشتر دوست دارد و بیشتر تحویلشان می‌گیرد؛ حالا می‌خواهد توی کَتَت برود یا نرود! و باز چه بخواهی قبول کنی چه نه، این قانون عالم است که آدم‌های عزب بیشتر در معرض بدی و شرّند تا آنها که زن و شوهر هم‌اند. کار به آنجا کشیده که حتی خدا آدم متأهلی را که خوابیده، بیشتر دوست دارد تا مجردِ شب‌زنده‌داری که همین حالا روزه هم هست! اینها همه به علتِ پرتگاه‌های عمیقی است که مجردها خودشان نمی‌دانند و دارند هر روز و هر ساعت و هر آن، بر لبه‌اش راه می‌روند. خدا متأهل‌ها را بیشتر دوست دارد؛ چون تاب دیدنِ مجردها را که در پرتگاه‌ها می‌افتند، ندارد..

4- تا مطمئن شوی دینت تا نصف شارژ شده! کسی که ازدواج می‌کند، نصفِ دینش را کامل می‌کند. گفته‌اند نصفِ عبادتی را هم که باید می‌کرده، با ازدواجش کرده. حالا ‌مانده نصفه‌ی دیگر دینش و نیمه‌ی دوم عبادت و اطاعتی که باید بکند. او برای این نصفه و نیمه‌ی اول، ازدواج پیشه کرده بود؛ حالا برای نصفه و نیمه‌ی دیگر باید تقوا پیشه کند!

5- تا داد و فریاد و «وای! وايِ!» شیطان را در آوری!!

6- تا برادر شیطان نباشی! البته مهم است که مجردها شیطان را دوست نداشته باشند؛ اما از آن مهم‌تر این است که شیطان مجردها را خیلی دوست دارد! تا حدی که با آنها در یک جا بخوابد و دست در گردنِ نفسشان بیاندازد و بخواند: ما دوتّا داداشیم…! عزبی که رختِ دامادی/عروسی تن می‌کند، شیطان را از اینکه برادرش باشد، ناامید می‌کند. (و به همین علت، چند خط بالاتر نوشتیم که کارت ‌دعوتِ عروسی/ دامادی‌شان، داد شیطان را درمی‌آورد!)

7- تا اخلاقت درست شود! کسی که در فشار باشد، خلقش که تنگ است هیچ؛ اعصاب و روانش هم شدیداً به هم ریخته است. البته کم و زیاد دارد. بعضی‌ها چنان اعصابشان قاطی است، که مدام بهانه می‌گیرند و قال می‌کنند و بی‌حوصله و تحمل‌اند؛ بعضی‌ها هم چنان اعصابشان قاطی است که گوشه‌گیرند و بی‌قید و اعتنا و از سنگ صدا در می‌آید، از اینها نه! ازدواج فشار را از آدم برمی‌دارد و برای گروه اول، مقوّم و برای گروه دوم، مليّن است!

8- تا مهربانی ببینی و آرامش بیابی!

9- تا جسمت…! بله! بالاخره جسمت! خواست‌های منطقی جسمت را باید جواب بدهی! به همین واضحی! منطقی هم باید جواب بدهی؛ نه اینکه جوری جواب بدهی که دست و پا و اندامت را بغلطانی توی فساد و کثیفی، و نه تنها نیازش را جواب نگویی که پریشانش هم بکنی! امام رضا به دختران جوان فرمود که زود شوهر کنند و دنبال هیچ قرص و دوایی هم نیفتند برای به تأخیر انداختن خواست‌های غریزی‌شان.

10- تا روزی‌ات زیاد شود! این، تضمینی است که هم خدا و هم پیغمبرش داده! این را آنها که خیلی از خرج و برج زندگی مشترک می‌ترسند، دوباره بخوانند!

11- تا گوشه‌گیر و منزوی نشوی! خدا نمی‌خواهد تو از جامعه‌ات و آدم‌های دیگر دور باشی. بنابراین خیال نکن زاهدها و مرتاض‌هایی که در دیرهای قدیمی و روی رختخواب‌های پر میخ، روز را شب و شب را روز می‌کنند و قید زن و فرزند را کلاً زده‌اند، مقرّبان درگاه خدایند! باید میان مردم بود؛ همین مردمی که زشت‌اند و زیبایند و زن‌اند و مردند. پس فرقی نمی‌کند! چه منزوی شده‌ای چون ازدواج نکرده‌ای؛ و چه منزوی شده‌ای چون نمی‌خواهی ازدواج کنی و از دیر تنهایی‌ات بیرون بزنی، سخت در اشتباهی! آقای راهب! برو خواستگاری! راهبه خانم! در را به روی خواستگارهات باز کن!

نظر شما چیه… چرا باید ازدواج کرد؟

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  02 اسفند 1396

  خدا اگه بخواد خودش جور میکنه نخوادم جور نمیکنه.من الان ۳۱سالمه کو‌ازدواج؟؟؟؟کو پسری که بدلت بشینه و دوس داشته باشی باهاش ازدواج کنی؟؟؟؟؟همه حرفا قصه هستن همین.

 2. نویسنده دیدگاه: زهرا
  14 شهریور 1396

  بهتر است باخودمان روراست باشیم.و دروغ نگوییم حداقل به خودمان.تمام مردها ازدواج میکنند تا فقط و فقط غریزه جنسی خودشان را برطرف کنند و برای برطرف کردن آن همه افرادی که حتی به صورت قانونی ازدواج میکنند میدونند که باید پول خرج کنند و بهایش را بدهند.ولی دخترها فکر میکنند طرف دوسش داره که کاملا اشتباهه.ازدواج یک معامله است مراقب باشید با کی زندگیتونو به شراکت میگذارید.

 3. نویسنده دیدگاه: حمید
  08 بهمن 1395

  با سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  من واقعا دلم میخواد ازدواج کنم، این مطالبی هم که نوشتید قلبا آدم رو بیشتر ترغیب میکنه به ازدواج اما یه مشکل من این هست که واقعا نمیتونم فرق بین دختر خوب و بد رو تشخیص بدم. چون توی دوستام که نگاه میکنم اکثرا دوست دختر دارن و هدفشون رو هم که میپرسم میگن میخوان راحت شن. من متاسفانه حتی تو بعضی از خانم های محجبه هم دیدم که با فرد نامحرم رابطه دارن و واقعا برای یکی مثل من دلخراشه. میشه بفرمایید راه حل برای یکی مثل من که دختر هم سن و سال و مناسب تو فامیلش وجود نداره و همینطور با اوضاعی که از جامعه دیده چطور میتونه یه دختر مطمئن پیدا کنه و خاطرش جمع باشه که قبلا با یکی دیگه نبوده و دلش پیش شماست و وفادار میمونه؟

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 اسفند 1397

   واقعا راس کفتی

 4. نویسنده دیدگاه: محمد
  10 مهر 1395

  من شیطان دو تا داد شیم با هم تو رختخواب میخوابیم خیلی خوب

 5. نویسنده دیدگاه: حسن
  25 شهریور 1395

  خخخ
  خدا متاهل ها را دوست دارد …. :))))
  خودت خنده ات نگرفت از این چرندیاتی که نوشتی؟؟

  • نویسنده دیدگاه: فائزه
   06 بهمن 1397

   واااقعا😂😂😂

 6. نویسنده دیدگاه: Lord Alireza
  02 دی 1394

  ازدواج…
  مجرد باشی تکلیفت با خودت روشن تره

 7. نویسنده دیدگاه: عسگر
  04 اردیبهشت 1394

  عزیز من
  مشکل من جوان مجرد اینه که مثلا به دختره بگم فلان کارو دوست ندارم نباید بکنی. بعد ازدواج این خانم بیاد هی این اخلاقی که من دوست ندارمو ،_ در هر شرایت_ بکنه زندگی من به مشکل میخوره که فقط به دلیل اینکه دختره ازدواج کرده باشه
  خواهشمندم شماهایی که با صداوسیمای کشور میتونین در ارتباط باشین ، از طرف ما جوانان خواهش کنین
  فرهنگ سازی بشه تا قبل ازدواج دختر و پسر یه مدتی مثل نامزدی اما قبل عقد با کنترل هر دو خانواده در ارتباط باشن
  تا از اخلاق و فرهنگ و ادب و ووو چیزهایی که شاید لحظه خواستگاری بحثش دروغ بوده
  بر هر دو جوان عزیز آشکار و قابل اعتماد بشه
  با تشکر از مدیریت سایت

 8. نویسنده دیدگاه: معصومه
  18 فروردین 1394

  عشق باگذشت دوطرف توی زندگی به وجودمیاد حتماکه نباید عاشق شدبعدازدواج کرد,مشکل مافقط اینه ,اکه باخداباشی تقواآسونه وکمکت میکنه,خیانتهای بعدازازدواج نبایدباعث بشه به همه بدبین شد,همسر وخانوادشو اول براساس تقوابسنج بعد اندام وزیبایی

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 اسفند 1397

   درسته

 9. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  14 فروردین 1394

  اومدیمو قسمت کسی ازدواج نبود یا حداقل مورد مناسب یافت نشد اونوقت تکلیف چیه ایا شیطان هنوز داداششه یا خدا اونو کمتر دوست داره
  یا من موندم که این خصوصیات جسمی زنان که نوشته شده از زبان امامان بقیه تکلیفشون چیه ؟مثلا این چشم زاغا چه گناهی کردن که باید مورد بی توجهی قرار بگیرن از اول هم که کف دستشونو بو نکرده بودن

 10. نویسنده دیدگاه: علی
  25 دی 1393

  ازدواج=بدبختی

 11. نویسنده دیدگاه: درمانده
  26 آذر 1393

  من سالها پیش ازدواج کردم و نصف دینم را به دست اوردم زندگی خوبی هم داشتم و با همسرم عاشقانه زندگی میکردم ولی الان 9 ماه است که در اتش خیانت و هوسرانی همسرم میسوزم و دارم دینم را از دست میدهم …اگر دوباره به دنیا بیایم هرگز ازدواج نخواهم کرد هرگز هرگز ….لعنت بر زنان و مردان خیانتکار و هوسران که عشق را به لجن میکشند…

 12. نویسنده دیدگاه: محمد
  07 آبان 1392

  محمد
  25 سالمه . قصد ازدواج دارم و دختری را دوست دارم که یه بار ازدواج کرده و طلاق گرفته . می خوام برم خواستگاریش ولی خانواده ام کمی مخالفند. نمیدونم چیکار کنم.؟؟؟؟!! لطفا کمکم کنید…….

 13. نویسنده دیدگاه: ایران
  25 شهریور 1392

  کی میخواد ازدواج کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  بحث داغ,نظر شما چیه

 14. نویسنده دیدگاه: mahsaa
  16 شهریور 1392

  حالا ما نخایم ازدواج کنیم باید چکار کنیم ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. نویسنده دیدگاه: علی
  14 شهریور 1392

  سلام
  بعضی از دلایلت غیر منطقی و بچگانه بود بقیه اش هم جالب و خوب بود.
  به نظر من مسئله این نیست که ازدواج کنی یا نه ؟ مسئله اینه که کی ازدواج کنی؟
  من که بعد از 35 سالگی که هرکاری که دلم می خواد را کرده باشم از طرفی توان مالی هم داشته باشم نه اینکه بعد ازدواج تازه یاده رابطه داشتن با خانومای دیگه و سفرای مجردی بی افتم.
  متاسفانه ما فکر می کنیم باید ازواج کرد تا از گناه دور بشیم ولی من زن و مردای زیادی را دیدم که بعد از ازدواج خیلی کثافتکاری هایی که منه مجرد نمی کنم را انجام میدن!!!

 16. نویسنده دیدگاه: مریم
  23 مرداد 1392

  به نظر من ازدواج خوبه اما خودت هم به خای اگر خودت نخواسته باشی
  زندگیت ازهم می پاشه

 17. نویسنده دیدگاه: ملیکا
  13 مرداد 1392

  به نظر من ازدواج خوبه اما به موقعش
  متشکرم.

 18. نویسنده دیدگاه: کمیمیا
  12 مرداد 1392

  من خیلی دوست دارم ازدواج کنم ولی به ارزئوم نیرسم
  متشکرم

 19. نویسنده دیدگاه: ملیکا
  12 مرداد 1392

  به نظر من ازدواج خبلی خیلی کار خوبه چون خدا خیلی دوستمون داره هم فریاد شیطان در میاریم هم این که خودمان در امان هستیم حتی امام رضا به دختران مجرد می فرمایند: ازدواج کنیم چون من دخترانی که ازدواج کردند بیش تر از دختران مجرد دوست دارم. متشکرم

 20. نویسنده دیدگاه: زهرا
  12 مرداد 1392

  حالا باید ازدواج کرد
  مگچه ازدواج خوبه اصلا
  خوبنیست من که ازدواج نمیکنم

 21. نویسنده دیدگاه: ممجتبی رفیعی
  10 آبان 1391

  من هم دنبال این جوابم ولی این نیاز یک نیاز فطری هستش . با بعضی از دلایل کم اهمیت نمیشه جوابشو داد.
  جوابی که داده میشه پاسخ هر دو طرف ازدواج است نه یک طرف خاص. دلایلی مثل تنهابودن ،به آرامش رسیدن ،قانون آفرینش و … دلایلی کوچکی در مقابلش هستن.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   10 آبان 1391

   دقیقاً همینطوره
   یکی از فوائد بزرگ ازدواج تکمیل شخصیت مرد و زن و در نتیجه موفقیت بیشتر هر کدام در زندگی می باشد

 22. نویسنده دیدگاه: atefe
  11 بهمن 1390

  این جور ی که شما نوشتید خیلی اشتباه
  پس منی که مجردم گناه گار بزرگم!!!!!
  یعنی چی؟؟؟
  اگه پسری که اخلاق نداره …دین نداره …به هوای اینکه به ارامش برسه….مثلا گناه نکنه ..بیاد با دختری ازدواج کنه وبعد هم طلاق

  ببینید ….خیلی ازادمای اطراف من ..ازدواج کردن و متاسفانه زندگیای خوبی ندارن

  من مخالف ازدواج نیسبم ولی ادمی هم نیستم که از ترس گناه تن به ازدواج زودتر و غلط بدم….ازدواج با فرد مناسب از نظر اخلاقی مهمه…درضمن شما شخصیت انسانها رو پایین اوردید….یعنی چی شیطان شب و روز کارش اینه که منه مجرد رو گناه الودکنه …اگر ایمانت قوی باشه …همیشه همراهت خداست…و وقت مجردی هم گناه نمیکنی….یعنی چی که اینقد انسان رو در حد هواهای نفسانی همش پایین میکشید…

  • نویسنده دیدگاه: admin
   11 بهمن 1390

   با تشکر و احترام به نظر شما، ازدواج مقوله ی خیلی بزرگیه و منظور ما هم از ازدواج زود این نبوده که چشم بسته ازدواج کنیم!
   ما آدمها نسبت به شرایط مختلف تصمیماتمون عوض میشه
   اینکه یه آقا پسری یه دختر رو پیدا کنه یا دختر خانومی یه آقا پسر رو پیدا کنه و صرف علاقه اولیه، تصمیم به ازدواج بگیرن، مسلما معلوم نیست آینده چی پیش میاد.
   و اما در مورد شیطان هم، 100% با توکل به خداوند و غلبه بر هوای نفس میتوان زندگی را تا مدتی به صورت مجردی ادامه داد
   ولی این ازدواج هست که به همه چیز پایان میده و نیل به موفقیت و روحیه ای سراسر از امید رو تو وجود انسان سبز میکنه
   در هر حال باید مراقب شیطان و سمت و سوقی که از هر طریقی ممکنه به افکار ما بده بود.
   متشکرم

نظر خودتان را ارسال کنید