دین زرتشت از نظر اسلام

زرتشت از دیدگاه اسلام

از آنجا که اسلام، صریحاً ایمان به پیامبران گذشته را هم‌ردیف به پیامبر اسلام اعلام کرده‌است، زرتشت هم یک پیامبر الهی شناخته شده‌است. چنان که در قرآن سورهٔ حج آیهٔ ۱۷، زرتشتیان را مجوس نامیده‌است و در ردیف پیروان ادیان آسمانی آورده‌است.
البته بین اهل ایمان و یهود و صابئان و نصاری و مجوس، و آنانکه به خدا شرک آوردند محققاً روز قیامت میان آنها خدا جدائی افکند که او بر احوال همهٔ موجودات عالم (بصیر) و گواه است.
در قرآن کلمهٔ مجوس به عنوان یک دین ذکر شده‌است و چون از مشرکان جدا شده‌است، بسیاری این برداشت را کرده‌اند که در اصل دینی یکتاپرستانه بوده‌است.همچنین در برخی احادیث اسلامی از زرتشت به عنوان پیامبر مجوس نام برده شده‌است. بنابر این، از دیدگاه اسلام، زرتشت پیامبری از جانب خداوند است که دارای کتاب آسمانی بوده‌است. زرتشت نیز خود را پیامبر دانسته‌است، آنجا که می‌گوید: «اهورامزدا، مرا برای راهنمایی در این جهان برانگیخت، و من از برای رسالت خویش، از منش پاک تعلیم یافتم.» مسلمانان باور دارند که آموزه‌های اصیل زرتشت به مرور زمان دستخوش تحریف شد و توحید زرتشت به شرک تبدیل گشت، دستورهای آن از خرافات و اباطیل پر شد و در مسیر سود طبقات حاکم جامعه قرار گرفت.

دین زردشت یک شریعت توحیدی برحسب اعتقادات اسلامی

تحقیقات تاریخی در این جا نارسا است، ولی ما برحسب اعتقادات اسلامی که درباره مجوس داریم می توانیم دین زردشت را در اصل یک شریعت توحیدی بدانیم، زیرا بر حسب عقیده اکثر علمای اسلام زردشتیان از اهل کتاب محسوب می گردند، محققین از مورخین نیز همین عقیده را تأیید می کنند و می گویند: نفوذ ثنویت در آیین زردشت، از ناحیه سوابق عقیده دو خدایی در نزد آریا قبل از زردشت بوده است. حقیقت این است که اگر اسلام، آیین مجوس را از جمله ادیان واقعى الهى که انحرافاتى در آن پدید آمده، معرفى نمى کرد و با آنان مانند اهل کتاب برخورد نمى کرد، براى ما بسیار مشکل بود آیین مجوس را به عنوان یکى از ادیان الهى بشناسیم، ولى تاریخ و تحقیقات محققان نیز با گفته اسلام مطابق است که مى گوید: آیین مجوس در آغاز، آیین توحید و یکتا پرستى بوده که بعدها بر اثر عوامل مختلفى تغییر صورت و ماهیت داده است. در قرآن کریم نیز در سوره حج در ضمن بیان آیه اى از آن ذکرى از مجوس به میان آمده و این واژه به کار رفته است: «ان الذین آمنوا و الذین هادوا و الصابئین و النصارى و المجوس و الذین أشرکوا ان الله یفصل بینهم یوم القیامة ان الله على کل شى شهید» ترجمه: همانا کسانى که ایمان آوردند و کسانى که یهودى شدند و صابئى ها و مسیحیان و زرتشتیان و کسانى که شرک ورزیدند، بى تردید خداوند روز قیامت میانشان داورى خواهد کرد همانا خدا بر هر چیزى گواه است.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: هومن
  01 فروردین 1396

  سلام دوستان . همه چیز در این جهان نسبی هست غیر از ذات مقدس خداوند . پس جنگ هم بر اساس نسبیت همیشه عمل زشتی نیست . گاهی برای جلوگیری از یک چیز بدتر باید از بد استفاده کرد

 2. نویسنده دیدگاه: سانیا
  10 شهریور 1395

  سلام من مدتی هست که درباره ادیان تحقیق کردم
  تنها آیین بی خشونت و پر از مهربانی و خوبی ،آیین پاک آریایی ،آیین
  زرتشتی،اکثر احکام و عقایدش شبیه اسلام جز جنگ و اجبار و چند همسری
  پندار نیک
  گفتار نیک
  کردار نیک

 3. نویسنده دیدگاه: علی
  23 دی 1394

  این که از اصالت زرتشت چیزی باقی نمونده و کتاب اوستا دارای نواقص زیادی هست اکر به کتاب دو قرن سکوت استاذ زرین کوب مراجعه کنید میبینید که بعد از حمله اعراب به ایران …..اعراب همه کتاب های ایرانی ها رو اتش زدن مثل داعش الان که بجز کتاب قران چیزی واسشون مهم نیست الله محمد رسول

 4. نویسنده دیدگاه: مهلا
  03 خرداد 1394

  سلام.من دیشب ب دین زرتشت ایمان اوردم.من دین اسلامو قبول ندارم ولی همه برای من محترمند

 5. نویسنده دیدگاه: سیدمهرداد بهره مند
  21 مرداد 1393

  شما اثبات کردید براساس آیه های یادشده در قرآن کریم ، دین زرتشت بعنوان یک دین یکتاپرستی و الهی در اسلام پذیرفته شده ، پس توجیه حمله اعراب به ایران بعنوان توسعه دین اسلام ، و اینکه ایرانیان آتش پرست بوده اند چیست ، همانگونه که عمر در نامه خود خطاب به یزدگرد سوم ، او مردم ایران را به پرهیز از آتش پرستی و گرویدن به دین اسلام فراخوانده ، و ……..

 6. نویسنده دیدگاه: فائزه
  12 بهمن 1392

  کاش دیین ما همون زرتشت مونده بود

  • نویسنده دیدگاه: هستی
   09 اسفند 1393

   کاش دین ما اسلام واقعی بود نه ظاهری

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    09 مرداد 1394

    واقعا

  • نویسنده دیدگاه: علی
   06 خرداد 1394

   زرتشت ناقص است.
   یهود ناقص است.
   پس می ماند اسلام و مسیحیت که باز هم به گقته ی خود کتاب مسیحیان کامل ترین دین اسلام است.
   برای اثبات تحقیق کنید که ادیان مختلف درباره ی ورزش چه گفته اند!
   در این مورد فقط مسیحیت و اسلام آیات و روایت هایی در کتاب هایشان است.

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   02 آذر 1394

   لا اکراه فی الدین

   • نویسنده دیدگاه: سعید
    09 خرداد 1395

    حسین جان پس بیخودی به اون اعرابی که 1400 سال پیش به ایران حمله کردن نگو مجاهدین اسلام

    • نویسنده دیدگاه: سانیا
     10 شهریور 1395

     سلام مهربانان و هموطنان
     من چندسال تحقیق زیادی درباره ادیان کردم
     ادیان ابراهیمی اکثرا جنگ وخونریزی دارند
     تنها دین پاک و بی خشونت و پراز مهر وعاطفه آیین پاک زرتشت
     پدر واقعی هرچی ایرانی اصیل و با اعتباره

     خیلی احکامش شبیه اسلامه
     جز چند همسری و تعدد زوجات و طلاق و اجبار و قتل و غارت ،روزه هم نداره

     هر پاک روان و خداجوی واقعی جز آیین پاک مهر
     نمیگزیند

نظر خودتان را ارسال کنید