آیا موسیقی و گوش دادن به آهنگ حرام است؟

موسیقی، خوانندگی و رقص مقوله‌ای نیست که مطلق آن به هر شکلی حرام باشد. برخی از موسیقی‌ها، آوازها و رقص‌ها در حرام وارد می‌شوند و برخی دیگر وارد نمی‌شوند. البته در این مقوله بسیار مهم است که مسلمان برای مطامع و امیال نفسانی خود دست به توجیه نزند و از سوی خود اجتهاد ننماید و هر حرامی را برای خود حلال ننماید. مثل این که برخی از سوی خود فتوا می‌دهند که «موسیقی سنتی یا کلاسیک حلال است؟!» گویی که لفظ «سنّتی» به مثابه‌ی ذبح شرعی است و اگر پسوند هر نوع موسیقی، کنسرت یا آوازی قرار گرفت، آن را حلال می‌نماید! در حالی که تاریخ تولید ملاک حلیت یا حرمت نیست و هر موسیقی یا آواز سنتی نیز در زمان خودش سنّتی نبوده است و دلیلی نیست که اگر از حرامی چند سال یا چند قرن گذشت، حلال شود، با پورتال آسمونی همراه باشید.

1– موسیقی طرب و یا مناسب با مجالس لهو و لعب حرام است. خواه سنّتی باشد یا جدید، کلاسیک باشد یا پاپ، جاز و … . موسیقی طرب نیز به نواختنی می‌گویند که به سبب ویژگی‌هایش انسان را از یاد خدا غافل نماید. مجالس لهو و لعب نیز مجالس عیش و نوش و فراموشی خداست.

2– آواز (خوانندگی) به صورت غنا، به هر شکلی که باشد، زن بخواند یا مرد حرام است، خواه اشعار حماسی بخوانند، یا عشقی یا حتی تلاوت قرآن کریم. و گوش دادن به آن نیز حرام است. و غنا به ترجیع یا چرخاندن صدا در گلو می‌گویند.

 

3 – هر نوع موسیقی (موزیک) یا خواندنی که مرتب بر مفاسد دیگر باشد نیز حرام است، اگر چه موسیقی مطرب یا خوانندگی غنا نباشد.

4 – ملاک تشخیص یک موسیقی (طرب) و خوانندگی (غنا) نیز یا عرف حاکم است، یعنی عموم آن را طرب و غنا یا مناسب مجالس لهو و لعب می‌دانند و یا تشخیص خود شنونده است. لذا ممکن است موسیقی یا آوازی که در عرف طرب و غنا نیست، برای کسی طرب و غنا باشد. خودش به خوبی تشخیص می‌دهد.

5 – خوانندگی زن و یا شنیدن آواز زنان نیز شامل احکام فوق می‌باشد. لذا اگر زن به صورت غنا بخواند، یا شخص تشخیص دهد که برای او غناست، یا اصلاً غنا نخواند، اما شنونده به قصد ریبه و لذت گوش کند و مترتب مفاسد دیگر باشد، حرام است. و البته برخی تک خوانی زن را به طور کلی مورد اشکال دانسته‌اند.

در هر حال اگر چه احکام مربوطه در توضیح المسائل همه مراجع معظم درج گردیده است، اما ذیلاً به چند استفتاء از مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه‌ای که پاسخ‌گوی بسیاری از سؤالات در این زمینه است اشاره می‌گردد:

 • منظور از موسيقى مطرب ولهوى چيست؟ و راه تشخيص موسيقى مطرب و لهوى از غير آن چيست؟

 موسيقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ويژگي‌هايى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بى‏بندوبارى و گناه سوق دهد و مرجع تشخيص موضوع عُرف است.

 • ملاک تمييز موسيقى حلال از حرام چيست؟ و آيا موسيقى کلاسيک حلال است؟ 

 هر موسيقى که به نظر عرف موسيقى لهوى و مطرب که مناسب با مجالس عيش و نوش است باشد، موسيقى حرام محسوب مى‏شود و فرقى نمى‏کند که موسيقى کلاسيک باشد يا غير کلاسيک. تشخيص موضوع هم موکول به نظر عرفى مکلّف است و اگر موسيقى اين گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد.

 •  آيا معيار حرمت موسيقى فقط مطرب و لهوى بودن آن است يا اينکه ميزان تحريک و تهييج آن هم تأثير دارد؟ و اگر باعث حزن و گريه شنونده شود، چه حکمى دارد؟ خواندن و شنيدن غزلهايى که به‌صورت سه ضرب و همراه با موسيقى خوانده مى‏شوند، چه حکمى دارد؟

ملاک آن ملاحظه کيفيت نواختن موسيقى با در نظر گرفتن همه خصوصيات و ويژگي‌هاى آن است و اين که از نوع موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى باشد، حرام است اعم از اين که مهيّج باشد يا خير و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا خير و هرگاه غزل‏هايى که همراه با موسيقى خوانده مى‌شوند به‌صورت غنا و آواز لهوى مناسب مجالس لهو و لعب در آيند، خواندن و شنيدن آنها حرام است.

 •  آيا موسيقى سنّتى که ميراث ملى ايران مى‏باشد، حرام است يا خير؟

 چيزى که از نظر عرف، موسيقى لهوى مناسب با مجالس لهو و معصيت محسوب شود، به‌طور مطلق حرام است و در اين مورد فرقى بين موسيقى ايرانى و غير ايرانى و موسيقى سنتى و غير آن نيست.

 •  گوش‌دادن به نوارهايى که توسط سازمان تبليغات اسلامى و يا مؤسسه اسلامى ديگر مجاز اعلام شده‏اند، چه حکمى دارد؟ و استفاده از آلات موسيقى مثل کمان، وِيولون و نَى چه حکمى دارد؟

جواز گوش‌دادن به نوارها منوط به تشخيص خود مکلّف است که اگر تشخيص دهد مشتمل بر غنا و موسيقى لهوى مناسب با مجالس عيش و نوش و خوش‏گذرانى و همچنين مطالب باطل نيست، گوش‌دادن به آن اشکال ندارد بنا بر اين تجويز آن توسط سازمان تبليغات اسلامى و يا هر مؤسسه اسلامى ديگر به تنهايى دليل شرعى براى مباح بودن آن نيست و بکارگيرى آلات موسيقى در موسيقى لهوى مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه جايز نمى‏باشد، ولى استفاده حلال از آنها براى اهداف عقلايى اشکال ندارد و تشخيص مصاديق هم موکول به نظر خود مکلّف است.

 • طبل زدن در جشن‏هاى ميلاد و غير آن چه حکمى دارد؟

 استفاده از آلات نوازندگى و موسيقى به نحو لهوى و مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه به‌طور مطلق حرام است.

1/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: نا شناس
  29 دی 1397

  چرا از خودتون حرف میزنید ؟ کی گفته هر آهنگی حرا مه ؟اه نگی که برای مجالس عروسی باشه ، انسان را از یاد خدا دور کنه و موجب به گناه افتادن فرد بشه حرام است .
  با بهونه آوردن و توجیه کردنم که کار حرام ، حلال نمی شه . حالا هر کسی بخواد میتونه کار حرام انجام بده ولی در آخر خودش ضررش رو می‌بینه .
  اهنگ شاد ، در ظاهر شاده و فقط یه مدت کوتاه ادم رو شاد میکنه ولی در واقعیت به انسان آرامش نمیده . اهنگ مناسب ، اهنگیه که به انسان آرامش بده و روی آن تاثیر مثبت بذاره .در ضمن از هر موضوعی به درستی اطلاع پیدا کنید تا نه به دین و مقدسات توهین کرده باشید و نه به یکدیگر .
  ان شاءالله خدا کمکتون کنه راه درست رو پیدا کنید . در پناه حق .

 2. نویسنده دیدگاه: Saeed
  22 آذر 1397

  مثل اینکه کلا شادی کردن حرومه، مثلا طرف افسردگی داره، با همین گوش کردن آهنگهای شاد حالش بهتر میشه و به درمان افسردگیش کمک میکنه، چه ایرادی داره، اصلا افسرده هم نباشه، با آهنگ شاد انرژی میگیره، حالش بهتر میشه.

  • نویسنده دیدگاه: emy
   14 دی 1397

   کسی که افسردگی داره مطمئنا افسردگیش با اهنگ خوب نمیشه اتفاقا به نظر من اهنگ بیشتر باعث افسردگی میشه چون اهنگ فقط باعث میشه که ادم یک حس یوفوریای لحظه ای بهش دست بده من خودم خیلی به اهنگ گوش میدم ولی وقتی واسه ی یک مدت گوش نمیدم خیلی حس خوبی پیدا میکنم از خدا میخوام که کمکم کنه که عادت اهنگ گوش دادنم ترک کنم ولی خیلی سخته🙏🙏

 3. نویسنده دیدگاه: ایرانی
  14 شهریور 1397

  کودک بطور فطری نسبت به موسیقی واکنش خوب نشان می دهد موسیقی برای بشر غذای روحست ! تازه ثابت شده موسیقی برای حیوانات هم اثرمثبت دارد گاوها شیرشان بیشتر میشود ! تاریخ حرمت موسیقی دراسلام برمیگردد به حکام صفوی برای خودشیرینی مقابل علما شاه تهماسب بااینکه همه جور فسق وفجور میکرد بوسیله یکی ازعلمای دربار حکم برحرمت موسیقی صادرنمود!

 4. نویسنده دیدگاه: یخ فروش جهنم و آتش فروش بهشت
  28 تیر 1397

  از آن جایی که موسیقی حرام است پس موسیقی حلال است

 5. نویسنده دیدگاه: ف ا ط ی
  10 اردیبهشت 1397

  ماشالا چقدر نظر دادید. ولی بازم به هرحال هرکسی ی چیزی گفته آخرم نفهمیدم حلاله یا حرام.یه حرفی بزنید که آدم مطمعن بشه نه اینکه پس از یه عالمه پرسش بازم تو شک بمونه.

  • نویسنده دیدگاه: Sami
   12 شهریور 1397

   درهر صورت حرومه

 6. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  30 بهمن 1396

  سلام دوستان گوش دادن به موسیقی کاملا حلال است البته. بگم هر موسیقی نه موسیقی هایی که انسان را تحریک نکنند.تو آیه قرآن هیچ مطلبی در مورد حرام یا حلال بودنش نیست

 7. نویسنده دیدگاه: غریبه
  29 آبان 1396

  ب نظرمن هرکسی باید جنبه هرچیزیو داشته باشه نداشته باشه اره همه چی حرومه و کلا نباید هیچ کاری کنه

 8. نویسنده دیدگاه: علی
  10 آبان 1396

  دوستان گرامی تا حالا شده چیزی رو بخاطر خدا انجام ندین و قوی تر نشین؟
  قاعدتا دستورات خداوند علاوه بر بالابردن قدرت روح قدرت جسم رورهم بالا میبره
  یا علی(ع)

 9. نویسنده دیدگاه: مرجان
  08 شهریور 1396

  بسیار نظر کوته نظرانه ای بود

 10. نویسنده دیدگاه: سحر
  31 خرداد 1396

  همش حرامه?روح ادم ب موسیقیو اهنگ نیاز داره ..اینجوری بخوایم نگاه کنیم همه اهنگا حرامن ک .هی فتوا بدین????

 11. نویسنده دیدگاه: omid
  28 خرداد 1396

  سلام،خیلی ممنون بابت مطلبی که گذاشتین،تا اونجایی که متوجه شدم
  اهنگ هایی که سه ضرب باشند یا برای مجالس یا جاهای دیگه باشن و جزو موسیقی لهو باشند حرومه، خواستم بپرسم موسیقی هایی که برای فیلم ها منظورم همین اهنگ هایی که اصلن دراپ و بیس ندارند معمولن اهنگ های ارومی هم هستند اشکال داره؟

 12. نویسنده دیدگاه: روشن فکر
  24 خرداد 1396

  برین بابا?خرافاتیا

 13. نویسنده دیدگاه: سحر
  24 اردیبهشت 1396

  من قبلاهمه اهنگ گوش میکردم العان ک فهمیدم گناه هس گذاشتم کنارهمین اهنگ رپ میدونی ک ازطرف شیطانه ک بیشترگناه کنیم بااین اهنگااگه من میتونستم تمام خواننده هاروحذف کنم همین کارومیکردم

  • نویسنده دیدگاه: رضا
   10 مهر 1396

   چرا جک میگی خواهر من

 14. نویسنده دیدگاه: Tamina Freshness
  05 فروردین 1396

  حرفی زدیم دال بر نظرخواهی که یکی از آن حذف شد بهرحال به مطالب دیگر سری زده شاید نظر درج شود . در داشتن لطف شما سخنی نیست که بگویم ز چه رو ؟!!!

 15. نویسنده دیدگاه: Tamina Freshness
  05 فروردین 1396

  ببنید من یکی عاشق موسیقی که زبان هر ملتی است هستم و خووندن پاپ یا سنتی و خب از صداهای زیبای بروبچه های خودمون و کما بیش چند تایی خارج از وطن لذت میبرم . زیر زمینی هم نیستم یا کلیپ بزنم . زمان بانو مرضیه روان شاد یا …
  در چمع دوستان می خووندم و کلاس خانم های هنرمند بودم برای تعلیم اکثرا” شاید به شوخی میگرفتم اینکه : ” حق مطلبو
  در مورد ایشان که بین ما نیستند خوب ادا کردم , به گیتار بعد از پیانو که میرسم قلبم شروع به تاپ تاپ میکنه حالا با من یکی
  چه محکمه ای یا حکمی صادر می فرمائید نمیدونم . و بعد اون رقص از هر گونه . عاشق هنر که باشی خب گناهی نیس …
  حضرت حق صور دارند و زیبا و عالمی ماوراء این زمین پیر لب فرو بسته , تشنه مثل کویر که عاشق زمینه … تشکر

 16. نویسنده دیدگاه: Elnax
  03 فروردین 1396

  سلام من که نفهمیدم چی حلاله چی حرومه
  ببخشید یه سوال شما میگین که اهنگ گوش دادن کار شبهه ناکه و میگین که گوش نکنیم ولی به نظر من تو دنیاس ما همچین چیزی امکان نداره حالا به فرض من کل اهنگای رو گوشیم و کامپیوترم رو پاک کردم میرم بیرون دوستم داره گوش میده منم میشنوم تلویزیون رو روشن میکنم داره اهنگ پخش میکنه رادیو هم همینطور یه گوشه ی خونه هم بشینم داداشم اهنگ میزاره باهاشم بحث میکنم فایده نداره میشه بگین من دقیقا چیکار کنم؟؟؟

 17. نویسنده دیدگاه: مهیار
  20 اسفند 1395

  سلام . من بیشتر آهنگای علی زند وکیلی و حجت اشرف زاده رو کوش میدم.یعنی حرامه

 18. نویسنده دیدگاه: الذین امنو و عملوا بالصالحات ...
  13 اسفند 1395

  سلام مطلب عالی است.
  تازه این دوستان اصلا با مبانی اصول فقه آشنا نیستن وگرنه که دیگه هیچی دیگه !!!
  کی میگه انجام واجبات و مستحبات به موسیقی ربطی نداره؟! مگه گناه و فعل حرام انجام دادن سر و شاخ دارن که بشه تشخیص داد؟!؟ موسیقی هم چون داره توسط انسان انجام میشه و یک نوع فعل هست پس تاثیر داره …
  بذارید یه مثال بزنم. در قرآن آمده است که غیبت حرام است(مطلقا جایز نیست). اما حدیث داریم در 6 جا میشه غیبت کرد و اشکالی نداره و مستحب(خوبه) هم هست… باز درجایی داریم که مومن در همون 6 جا هم نباید غیبت کنه چون امکان لغزش اون فراهم می شود…
  آقا اگر میخواهید دین و ایمونتون حفظ بشه و خداوند هم نظر لطف و رحمتش رو از شما برنداره دنبال موارد شبهه ناک نرید.
  حدیث داریم اگر مومن واجباتش رو به بهترین شکل سعی کنه انجام بده خدا هم به بهترین شکل بهش نعمت میده…
  حالا از این ور نماز میخونه از اونور میره موسیقی گوش میکنه…. خب معلومه تاثیر باطنی میذاره. مگه قراره همه چیز رو خود انسان متوجه بشه؟ خیلی چیزا هست که در طول زمان انسان متوجه میشه که دو حالت داره یا ازش راضیه یا ازش متنفر!
  همین موسیقی هم موارد شبهه زیاد داره. حوصله دارید شما انقدر وقت بذارید برید ببینید و تشخیص بدین و این حرفا!!!
  اصا آدم گوش نکنه سنگین تره والا!
  الان این همه گوش کردین چیزی شد؟!! حالا هم یه مدت گوش نکنین. بعد مقایسه کنین ببینین کدوم بهتره!
  برای همه آرزوی توفیق الهی دارم
  والسلام …

  • نویسنده دیدگاه: علیرضا
   19 اسفند 1395

   نه دوست من اینطور نیست.به قرآن و احادیث مراجعه کن.

 19. نویسنده دیدگاه: عرشیا
  06 اسفند 1395

  با سلام
  اگه شما راست میگید،پس یه آیه یا حدیث بیارید که بگه موسیقی حرام است.
  من خودم نماز میخونم،قرآن رو اکثرا میخونم.به خدا و دین اسلام اعتقاد کامل دارم.و آهنگ هم گوش میکنم.توی آهنگشم کفر یا فحش نمیگه.
  هایده و نوستالژیک هم گوش میکنم.
  یعنی من هم باید برم جهنم اونی هم که هزار جور کار حروم میکنه باید بره جهنم؟
  موسیقی یک زبان عجیبه که هر حالتی رو میتونه بیان کنه.
  شادی هم حرام نیست
  اینا انحرافات دینه.
  همه ی دنیا یک موسیقی محلی داره.
  صدا و سیما آهنگای خواننده هارو پخش میکنه.
  اونم حرومه؟
  انقدر ملتو گول نزنید.خیلی آهنگاهم هستن که آدم رو یاد خدا میندازن.
  من رو یادتون باشه اگه روز قیامت به خاطر آهنگ گوش دادن رفتم جهنم هر چی خواستین بگین.
  مثل انحرافی هست که توی برخی ادیان هست که میگه ازدواج و عاشق شدن ممنوعه.
  ملت ،التماس تفکر….

  • نویسنده دیدگاه: حمید
   11 اسفند 1395

   با سلام خدمت شما. اولا باید بگم که مرجع تقلید همینجوری رو هوا فتوا نمی ده. آیه قرآن می گه و اجتنبو قول الزور یعنی از گفتار بیهوده پرهیز کنید که بعد ها تفسیر شده و غنا از اون بیرون اومده. ثانیا همه چیز رو که نباید قرآن بگه. مثلا هیچ جا تو قرآن نگفته نماز صبح رو دو رکعت بخونید یا چهار رکعت. خیلی از احکام از احادیث و خیلی ها طبق تعقل حاصل می شه. در ضمن جهنم چیز مطلقی نیست که شما فکر می کنید که مثلا روز قیامت همه رو دو دسته کنند بعد در قفس جهنم رو باز کنند بعد ببرنتون تو آتیش. جهنم تجلی حقیقت عمل شما در این دنیاست. اصلا عدل الهی حکم می کنه که چنین باشه تا هر کس دقیقا به سزای اعمالش برسه. نه بیشتر نه کمتر. در ضمن شادی هم می تونه حرام باشه و سخن مستدلی نیست. مثلا کسی که شراب می خوره کلی شادی می کنه. کار همه ی دنیا و کار پیشینیان ما هم لزوما درست نیست. در قرآن هم بیان شده اکثرهم لا یعلمون. بیشترشان نمی دانند. البته نمی گم موسیقی محلی چیز بدیه. در ضمن صدا و سیما هم همه ی کارش درست نیست و غنا در اسلام چیزی است که بیشتر مربوط به خود شخص است و صدا و سیما یا وزارت ارشاد نمی تونه معیار خوبی باشه. در آخر باید بگم من خودم هم در مورد موسیقی توجیه نشدم و باید از مراجع خواست تا مستدل تر و منطقی تر به شبهات پاسخ بدن تا ملت سردرگم نشوند و فلسفه ی غنا رو بیان کنند ولی در هر صورت حداقل چیزی که می شه گفت اینه که سخنان شما بیشتر این سخنان جدیده برای توجیه گناهان(البته نمی گم حتما چیزایی که گفتید گناه باشه) و این سخنان هیچ ارزش منطقی ندارن و فقط گول زدن خوده. یادمون باشه که کلید همه ی گناهان دروغ است و اولین کاری که ما می کنیم برای گناه کردن اینه که به خودمان دروغ می گوییم.

  • نویسنده دیدگاه: الذین امنو و عملوا بالصالحات ...
   13 اسفند 1395

   سلام عزیزم.
   اولا که صدا و سیما رسانه ملی هست و در کشور ما همه نوع قومی وجود داره پس نمیشه گفت چون صداسیما داره پخش میکنه حلال هست. همین صدا و سیما کل فیلمایی که داره پخش میکنه مورد داره!!!!!(رواج فساد و اعتیاد و …)
   دوما که هر قومی واسه خودش موسیقی داره درسته ولی آیا دین درست و حسابی هم داره؟!؟!؟
   مگر با انجام فعل شبهه ناک میشه انسان یاد خدا بیوفته؟!(اگر شما با انجام فعل شبهه ناک یاد خدا می افتید پس باید در شناخت شما از خداوند شک کرد!!!)
   سوما ما نگفتیم حرام هست ولی احتمال شبهه ناک بودنش هست. مومن هم زرنگ است و عبادات خودش رو با اعمال شبهه ناک مخلوط نمی کند.
   چهارما امر به معروف با گول زدن ملت فرق دارد …
   پنجما انحراف دین دیگه چه صیغه ای هست؟ کجای دین انحراف داشته قبلا که این هم یک نوع هست؟!
   ششما پیغمبر که در روز غدیر فرمود (الیوم اکملت لکم دینکم و …. ) یعنی اون روز دین را بر مردم تمام کرد بعد حالا شما دم از انحراف میزنی؟!؟! پناه بر خدا
   هفتما اعمالی که شبهه ناک هستند مثل همین موسیقی که آدم با گوش دادنش متوجه نمیشه فعل حرام است یا خیر، تاثیرات بلند مدت دارن… یعنی شما درسته الان این حرف رو میزنی که نه مشکلی نیست اما عاقبت هر امری مهم است که ختم به خیر شود…
   و در آخر هم برای شما آرزوی توفیق الهی دارم.
   والسلام…

  • نویسنده دیدگاه: علیرضا
   19 اسفند 1395

   بیست حدیث درباره حرام بودن موسقی و غنا

   قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

   اَنَّ اللهَ بَعثََنی رحمهً للعالَمین و لِاَمحقَ المعازفَ و المزامیرَ و امورَ الجاهلیه.

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

   خداوند مرا مبعوث کرد تا رحمتی برای جهانیان باشم و ساز و نی ها و امور جاهلیت را نابود سازم.

   «بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۰»

   *****

   ۲٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – :

   بیتُ الغناء بیتٌ لا تُؤمَنُ فیه الفجیعهُ و لا تُجابُ فیه الدَّعوهُ و لا تَدخلُه الملائکه.

   امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

   خانه ای که در آن غناء و ساز و آواز نواخته شود، از مصیبت ها و بلاهای دردناک در امان نیست و دعا در آن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان به آن خانه وارد نمی شوند.

   «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۸۰»

   *****

   ۳٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

   کان اِبلیسُ اَوّلَ مَن تَغَنّی.

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

   ابلیس نخستین کسی است که به غناء و آوازه خوانی پرداخت.

   «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۱»

   *****

   ۴٫ قال الامام الباقر – علیه السّلام – :

   الغِناءُ مِمّا وَعَدَاللهُ علیه النارَ و تلاهذه الآیه: و مِنَ الناس مَن یشتری لهوَ الحدیث لیُضِلَّ عن سبیل الله … (لقمان، ۶).

   امام باقر – علیه السّلام – فرمود:

   غنا و آوازه خوانی از جمله گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود:

   «برخی از مردم کسانی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».

   «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۶»

   *****

   ۵٫ قال الامام الرضا – علیه السّلام – : اِستماع الاَوتار مِنَ الکبائر.

   امام رضا – علیه السّلام – فرمود:

   گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

   «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰»

   *****

   ۶٫ عن ابی عبدالله – علیه السّلام – فی قول الله تعالی:

   «و اجتنبوا قولَ الزُّور» (حج، ۳۰)، قال: قول الزُّورِ الغِناء.

   امام صادق – علیه السّلام – درباره سخن خداوند که می فرماید: «از گفتار باطل بپرهیزید» فرمود: گفتار باطل همان غناء است.

   «وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۲۷»

   *****

   ۷٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : شرُّ الاَصواتِ الغِناء.

   امام صادق – علیه السّلام – فرمود: بدترین صداها، غناء (و آوازه خوانی) است.

   «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۹»

   *****

   ۸٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ مجلسٌ لاینظر اللهُ اِلی اَهلهِ.

   امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

   مجلس غناء مجلسی است که خدواند به اهل آن نظر (لطف و رحمت) نمی کند.

   «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۸۸»

   *****

   ۹٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ یورث النفاقَ و یُعقِبُ الفقر.

   امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

   غناء و آوازه خوانی باعث نفاق و دوروئی شده و فقر و تنگدستی را به دنبال دارد.

   «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص۲۳۰»

   *****

   ۱۰٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ عُشُّ النفاق.

   امام صادق – علیه السّلام – فرمود: غناء و آوازه خوانی، لانه نفاق و دوروئی است.

   «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۷»

   *****

   ۱۱٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : الغناءُ رُقْیَهُ الزّنا.

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: غناء و آوازه خوانی، طلسم زناکاری است.

   «بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۴۷»

   *****

   ۱۲٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ یُورِثُ الفقر.

   امام صادق – علیه السّلام – فرمود: غناء و آوازه خوانی موجب فقر و تنگدستی می گردد.

   «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۳»

   *****

   ۱۳٫ قال الامام الباقر – علیه السّلام – : الغناءُ یُنبِتُ النفاق فی القلب کما یُنبت النخلُ الطلع.

   امام باقر – علیه السّلام – فرمود:

   غناء و آوازه خوانی نفاق و دروئی را در دل می رویاند همان گونه که درخت نخل، خوشه خرما را رویش می دهد.

   «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۸»

   *****

   ۱۴٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

   اَربعٌ یُفسِدنَ القلبَ و یُنبتنَ النفاقَ فی القلب کما یُنبِتُ الماءَ الشجرَ؛ اِستماعُ اللَّهو و … .

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

   چهار چیز است که قلب و روح را تباه و نفاق را در آن می رویاند، همچنان که آب، درخت را می رویاند؛ (یکی از آنها) گوش دادن به چیزهای لغو و بیهوده است.

   «بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۲»

   *****

   ۱۵٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : ثلاثٌ یَقسینَ القلبَ: اِستماعُ اللَّهو و … .

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

   سه چیز باعث قساوت و سنگ دلی می گردد: (یکی از آنها) گوش دادن به چیزهای لغو و بیهوده است.

   «بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۲»

   *****

   ۱۶٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : اِستماعُ اللَّهو و الغناء یُنبِتُ النفاقَ کما یُنبت الماءُ الزَّرع.

   امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

   گوش کردن به چیزهای بیهوده و غناء و آوازه خوانی، نفاق را می رویاند همان گونه که آب کشتزار را می رویاند.

   «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۶»

   *****

   ۱۷٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : لا یَحِلُّ بیعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعلیمهُ کُفر.

   امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

   خرید و فروش (آلات) غناء و ساز و آواز حلال نیست و گوش دادن به آن، نفاق و دوروئی و آموزش دادنش، کفر و بی دینی است.

   «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۹»

   *****

   ۱۸٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : مَنِ استمعَ اِلی اللَّهو یُذابُ فی اُذُنهِ الآنُک.

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

   کسی که به چیزهای لهو و بیهوده گوش فرادهد (روز قیامت) در گوشش سرب گداخته (و ذوب شده) ریخته می شود.

   «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۱۰»

   *****

   ۱۹٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

   یُحشرُ صاحبُ الطَّنبور یوم القیامهِ و هو أسودُ الوجهِ و بِیَده طنبورٌ من نار و فوقَ رأسه سبعون اَلف ملکٍ، بید کُلُّ ملکٍ مِقْمعَهُ یَضربون رأسَهُ و وجهَه.

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

   دارنده طنبور (نوعی از آلات موسیقی) روز قیامت محشور می شود در حالی که صورتش سیاه و در دستش طنبوری از آتش است و بالای سرش هفتاد هزار فرشته قرار دارند که در دست هر کدام از آنها عمودی آهنین است که بر سر و صورتش می زنند.

   «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۹»

   *****

   ۲۰٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

   یُحشَر صاحبُ الغناء مِن قبره اَعمی و اَخرس و اَبکم.

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

   دارنده (آلات) غناء و آوازه خوانی محشور می شود در حالی که کور و کر و لال است.

   «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۹

 20. نویسنده دیدگاه: Ava
  01 اسفند 1395

  من نفهمیدم چی شد. من بیشتر اهنگای خارجی گوش میدم هدف اصلیمم تقویت زبانمه. اهنگای imagine dragons. الان چیکار کنم کلا بذارم کنار؟؟؟؟

 21. نویسنده دیدگاه: kamali
  17 بهمن 1395

  من خیلی گیج شدم من آهنگ گوش میدم مخصوصا اون آهنگایی که از خدا گفته.مثل آهنگ سر هر کوچه خدا هست حامد همایون.یا حس میکنم تورو تو هرشب خودم یا آهنگهایی که در مورد ائمه خونده شده رو خیلی دوست دارم.بعضا هم عاشقونه گوش میدم.ولی الان نمیدونم کدوم حرومه کدوم حلال.غنا مبکنن یا طرب

  • نویسنده دیدگاه: ،،،،،،،،،،،،،
   25 بهمن 1395

   دقیقا منم مث شمام عاشقانه هم گوش میدم ینی نباید گوش داد؟؟؟من نفهمیدم حلال یاحروم

 22. نویسنده دیدگاه: Asalω
  16 بهمن 1395

  ســـــــــلام بچـــــه ها من خــــــودم خیـــــلی ب خدا ودین معتقدم جوری ک تو زندگیـــــم حتی ی کفر هم نگفتم
  ولی من اهنگمو گوش میکنم هر روزم ذکر میگم برا ارامش خودم و رسیدن ب حاجتم الانم این پیجو باز کردم ببینم اگ اهنگ گوش بدم ذکرام قبوله یا ن
  ولــــی من ب نظرم اصلا ربطی نداره این دو چیز ب هم چون موسیقی ی سرگرمیه

  • نویسنده دیدگاه: الذین امنو و عملوا بالصالحات ...
   13 اسفند 1395

   درسته موسیقی یه نوع سرگرمیست که انسان را از یاد خدا غافل میکند …
   مشکل سر این بخشی هست که باعث فراموشی از یاد خدا میشه…
   برادر عزیز. آدم مومن زرنگ است و اعمال و عبادات خودش رو با موارد شبه ناک مخلوط نمی کند…
   والسلام.

 23. نویسنده دیدگاه: سید محمد رضا
  15 بهمن 1395

  خیلی مطلبتون خوب بود

 24. نویسنده دیدگاه: رویا
  03 بهمن 1395

  من فقط و فقط مجیداخشابی گوش می دم آیا حرام است؟

 25. نویسنده دیدگاه: Ali
  26 دی 1395

  من هر نوع موسیقی گوش میدم خارجی ایرانی به حرف اینا گوش ندید از نظر اینا همه چی حرامه …

  • نویسنده دیدگاه: سید محمد رضا
   15 بهمن 1395

   سلام علیکم
   آقا علی ما این حرف هارا که از خودمان در نی آوریم
   پیامبر بوده است و امام دین اسلام گفته
   یک نکته بگم :ما کی گفتیم همه چیز حرام است
   یک قسمتی از انان که مارا از یاد خدا غافل می کند حرام است
   و اگر به حرف های اسلام گوش دهیم
   اخرت خود را آباد کردیم

 26. نویسنده دیدگاه: سارا
  24 دی 1395

  همینه دیگه آخرالزمان حق امر به معروف و نهی از منکر نداری
  در غیر اینصورت 4تا بیسواد بهت میخندن

 27. نویسنده دیدگاه: Who
  14 دی 1395

  هنوز وجود دارید؟! اشکالی نداره میراثتون رو با خودتون به گور میبرید! تو هیچ کجای دنیا اختلاف میان دو نسل به اندازه اختلاف میان قبل انقلاب و بعد انقلاب نیست………b

  • نویسنده دیدگاه: الذین امنو و عملوا بالصالحات ...
   13 اسفند 1395

   سلام.
   بله که وجود داریم چون دست خدا بالاتر از همه دستهاست.
   شما که میراثتان را 30 سال پیش به گور برده اید و پوسیده شده اید و به حول قوه الهی اثری ازتان نیست!!!
   تاریخ بخوانید که لااقل با این افکار پوسیده به سرنوشت قومتان دچار نشوید…
   بله این اختلاف نشان از درک معنوی انسان دارد. این مملکت مختص امام زمان است و دست هر مشرک و کافری نیز از رسیدن به این مملکت از بیخ قطع است.
   اگر این انقلاب مشکلی داشت این همه امداد غیبی نمیشد که این انقلاب شکل بگیره و بیاد جلو…
   شما می توانید از طوفان طبس بگیرید بیاید جلو …
   این اختلاف نیز نشان از خداباوری و ایمان مردم دارند که بین بد و عالی ،عالی را انتخاب کنند، یعنی اعتقاد به خدا و معاد. این را هرکسی نمی تواند درک کند، کسانی می توانند درک کنند که درک معنوی داشته باشند.
   دشمن ما نیز می خواهد با رواج دادن موارد شبهه ناک سعی در اختلاف و دو دستگی در بین آحاد ملت کند و بی خردان و ساده لوحان نیز گول دشمن را خورده اند ودشمن را دوست خود گرفته اند…
   برای شما آرزوی توفیق الهی دارم.
   والسلام.

 28. نویسنده دیدگاه: Who
  14 دی 1395

  هنوز وجود دارید؟! اشکالی نداره میراثتون رو با خودتون به گور میبرید! تو هیچ کجای دنیا اختلاف میان دو نسل به اندازه اختلاف میان قبل انقلاب و بعد انقلاب نیست

 29. نویسنده دیدگاه: ناصر
  23 آذر 1395

  از عالمی پرسیدن کدام موسیقی حرام است فرموده موسیقی که از کفگیر قابلمه برنج مردی غنی وثروتمند به گوش پسرک گشنه همسایه فقرش میرسدواز احوال انها بی اطلاع است

  • نویسنده دیدگاه: سحر
   31 خرداد 1396

   عالیییی???

 30. نویسنده دیدگاه: javad
  16 آذر 1395

  dorost begin torb chie lahv chie lab chie ghana chie farsi begin mesal bego nafahmidam kodoma

  • نویسنده دیدگاه: حمید
   11 اسفند 1395

   Torb nist tarab hastesh.

 31. نویسنده دیدگاه: ملیکا
  04 آذر 1395

  ممنون از مطالبتون

 32. نویسنده دیدگاه: Mehran
  16 مهر 1395

  چه مسخره هه من که عمرا به حرفای شما گوش کنم

  • نویسنده دیدگاه: لیلا
   24 دی 1395

   گوش نکن..ببین کی ضرر میکنه..هر کی رو میذارن قبر جدایی..

   • نویسنده دیدگاه: حمید
    11 اسفند 1395

    این جور نظر ندین چون افراد رو بیشتر به کل کل دعوت می کنین نه به حقیقت. یادمون باشه امر به معروف و نهی از منکر هم یکی از فروع دینه که باید به درستی اجرا بشه و این جمله که هر کسی رو تو قبر خودش می ذارن درست نیست. اگر اینطور بود که مراجع تقلید کلا وجود نداشتند. البته این جمله درسته که هیچ کس گناه دیگری را به دوش نمی کشد.

  • نویسنده دیدگاه: سید محمد رضا
   15 بهمن 1395

   اولا برادر شما که این حرف ها را قبول ندارید چرا این صفحه را باز میکنید
   دوما هر کی به دستورات دین عمل نکنه اخرت خودش را خراب کرده است

   • نویسنده دیدگاه: Younes
    24 دی 1397

    عالی.واقعا چرا این صفحه را باز میکنید در حالی که این حرف هارو قبول ندارید

 33. نویسنده دیدگاه: م ک آ
  31 شهریور 1395

  سلام هرآنچه که درقرآن نیامده حلال وحرام نکنید اول شناخت باید پیدا کرد یعنی هم در راه درست وهم در راه نادرست میتوان استفاده کردواینکه با آب انسان هم میتوان خفه کرد پس …

  • نویسنده دیدگاه: سید محمد رضا
   15 بهمن 1395

   سلام علیکم برادر
   ما از طرف امامان درباره اهنگ روایات داریم
   اگر هم چیزی باشد که در قرآن گفته نشده باشد
   مراجع تقلید برسی میکنند و می گویند که حرام است یا حلال

 34. نویسنده دیدگاه: عطا
  23 مرداد 1395

  من بیشتر از موسیقی بی کلام فیلمها لذت میبرم در ضمن هیچ دینی به ضرر پیروانش حرف نمی زنه

  • نویسنده دیدگاه: سینا
   14 آذر 1395

   پس شما سرود ملی گوش نکن غناس???

   • نویسنده دیدگاه: سارا
    24 دی 1395

    شعور نداری حرف نزن

 35. نویسنده دیدگاه: رضا
  23 مرداد 1395

  سلام همه ی کامنتا رو خوندم و بزارید خلاصه ی زندکی خودم رو بگم براتون من 18 سالم که بود وقتی میپرسیدم و درباره موسیقی سوال میکردم اخرش به جواب حرامه میرسیدم و منم حاظر نبودم که ارامشی که از اهنگ و موسیقی بهم الهام میشه رو کنار بزارم و برای همین مدام کار خودم رو توجیه میکردم و حرف هیچکس رو قبول نداشتم تا اینکه یه بنده خدا منو با اسلام واقعی اشنا کرد از ارامشش بهم گفت از حس خوبش من قبول کردم و واقعا مسلمون شدم من از اون روز هیچ چیزی رو هیچ ارامشی رو با ارامشی که موقع رازوو نیاز با خدا نماز خوندن کمک ب مردم بخشیدن بدست اوردم عوض نمیکنم و موسیقی دیگه ب من ارامش نمیده و واقعا فهمیدم ک خدا کیه اونو حسش کردم مشکل مملکت و پیشوایان دینی الان ما اینه که بجای اینکه از ارامش با خدا حرف بزنن میان از تشویشی ک موسیقی یا هر چیز دیگه ای انسان میده حرف میزنن وسریع برچسب حرام رومیکوبن روش این راه اشتباهه و فقط افراد رو ا خدا دورتر میکنه کسی که به انس با خدا دست پیدا کنه خودش میدونه چی خوبه چی بد واونوقته که ارامش ابدی رو ازان خودش میکنه امیدوارم موفق باشید درپناه حق

 36. نویسنده دیدگاه: mahya
  18 مرداد 1395

  موسیقی بیکلام حرامه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یا موسیقی هایی که باهاش ورزش میکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟عایا

 37. نویسنده دیدگاه: mahya
  18 مرداد 1395

  ایا موسیقی بیکلام حرامه؟؟؟؟؟؟؟یا موسیقی هایی که باهاش ورزش میکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟عایااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 38. نویسنده دیدگاه: بی نام
  13 مرداد 1395

  اهنگ های مجاز هم حرامه؟ لطفا جواب بدید

 39. نویسنده دیدگاه: سیدمحمود
  01 مرداد 1395

  سلام،، من میگم حرامه آهنگی که باهش بشه برقصی…من خودم گوش نمیدم ولی هرچقدر هم که بشما نگم فایده نداره چرا؟ چون بقول دوستمون اذان هست که توش غنا داره و تلوزیون هم که کم نمیذاره…وقتی مملکت اسلامی قانون نداره همینه…فقط بگم که تا ۲۰ سالگی گوش میدادم و الان ۲۴ هستم اما از ۲۰ به بعد هر آهنگی که به سختی پیدا کرده بودم و باهاش حال کاذب داشتم رو تلوزیون گذاشت بجز خارجیا…من پای اعتقادم هستم چون به این باور رسیدم که خوب نیس اما مملکتو از ریشه بسازیم.صوت و موسیقی حرام نیس چراکه گفته شده قرآن رو با صوت بخونید.ولی درکل تو دوره ما انگار باید بشینی یه آهنگ رو خوب گوش کنی بعد تصمیم بگیری حرومه یا حلال واقعا ارزش داره؟آهنگای چرت و پرت زیاد شده اینم هست.

 40. نویسنده دیدگاه: بنده خدا
  17 تیر 1395

  با سلام.من هم تا همين ديروز فكر ميكردم موسيقي در صورتي حرامه كه ادمو به كارهاي گناه باز داره ولي الان ميدونم كه هر موسيقي چه سنتي چه هر چي حرامه.مگه ما امام ها پيامبرانمونو قبول نداريم؛وقتي امام ها وپيامبرون دارند به طور شفاف ميگويند كه هر موسيقيي حرامه ديگه نميتونيم چيزي بگيم و به نظر من هر نوع موسيقي چه دو جور چه يك جور حرامه، اما……خدا مارو ازاد گذاشته وهيچ اجباري نياورده و گذاشته كه راه خودمونو خودمون انتخاب كنيم، اما در اين مابين مارو به وسيله امام ها و پيامبرانش راهنمايي كرده و… و جمله ي اخر،،،، به نظر من هيچ نوع موسيقيي رو گوش نديد مخصوصا در موقع اذان.

 41. نویسنده دیدگاه: مملکت آیا
  06 تیر 1395

  عجب ممکتی دریم ما واقعا

  • نویسنده دیدگاه: اشکان
   07 تیر 1395

   غذا خوردنم حرام است یا نه؟ نفس کشیدن چی؟ هی میگه حرام است حرام است

   • نویسنده دیدگاه: سعید
    17 تیر 1395

    ما بهترین مملکت و هچنین بهترین دین و مذهب رو داریم
    لا إکراه فی الدین

 42. نویسنده دیدگاه: احسان
  29 فروردین 1395

  به نظر شما دیگه عروسی و این چیزا باید سینه بزنیم یعنی چی همه چی حرامه

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   05 خرداد 1395

   والا به خداااااااا!!!!!!!!!!!

  • نویسنده دیدگاه: میکائیل
   17 خرداد 1395

   اگه دوست داری گوش بدی گوش بده کی کارت داره .ولی اینم بدون که تو زمان پیامبر هم عروسی مرسوم بوده ولی اونا هیچ کدوم از کارای ما رو نمی کردن و به قول شما سینه هم نمی زدن .

   • نویسنده دیدگاه: سعید
    17 تیر 1395

    منم بامیکائل موافقم
    کسی جلوی شما رو نگرفته هر ……..انجام بدید

 43. نویسنده دیدگاه: منتقد
  23 فروردین 1395

  واقعا برا مردمی که موسیقیو حرام میدونن متاسفام ……موسیقی یک هنر مقدسه من موندم شماها چه طور دارین به این هنر توهین میکنین و میگین حرام هستش

  • نویسنده دیدگاه: احسان
   29 فروردین 1395

   تو درست میگی اینایی که حرام میدونن افراطی نمونه داعش در ایرانن

  • نویسنده دیدگاه: سعید
   17 تیر 1395

   اگه قراره موسیقی هنر باشه
   صدسال سیاه این هنر رو نمیخوام

 44. نویسنده دیدگاه: سروش
  21 فروردین 1395

  من از یک روحانی پرسیدم ایشون این رو گفتند :

  موسیقی فقط زمانی حرام است که انسان رو از حالت عادی خارج کند !

 45. نویسنده دیدگاه: Dr mohammadi
  13 فروردین 1395

  دوستان دو جور اهنگ گناه داره … یکی در سبک پاپ و هیپ دنس و این چیزا ک امثال پیتبال و امینم و … میخونن . این ها فقط برای عقده های جنسی و ذلت های دنیوی میخونند مارو از اخرت و قیامت دور میکنه این تابلوئه حرامه.. دوم اینکه اخیرا تعدادی موسیقی رو ریورز کردن (برگرداندن موسیقی ب طور برعکس) امثال کامران هومن یا منصور اینا تویه برعکس اهنگ کلمات شیطانی ردوبدل میکردن مثلا میگفتن شیعه می فهمه اه اه … این علمیه که از دست هیچکس جز شیطان بر نمیاد کلماتی بچینه که برگردانش بشه حرف خودش (شیطان) اینم ب شدت حرامه .. چرتو پرتای زد بازی و این اهنگای مزخرفی کا سروته ندارن و قافیه ندارن مثل شاهین نجفی رو گوش ندین چون شاید شیطانیه … . ولی من فک نکنم اهنگایی از توپاک مشکل داشته باشه چون درباره مادرش خونده بود .. یا درباره افتضاحات جامعه درباره مواد کشیدن درباره مردن .. ن درباره لذت و عقده ها . ((((اولین خاننده و رقاص شیطان بوده)))) هواستون ب اونم باشه?

  • نویسنده دیدگاه: محمد
   30 تیر 1395

   شما این چیز را گوش نمیدی چه قدر خوب واردی. فکرکنم بهت الهام میشه

 46. نویسنده دیدگاه: حسین
  26 اسفند 1394

  ببخشید ولی من خودم از یکی از روحانی ها سوال کردم و اینطوری متوجه شدم:

  اگر موسیقی باعث از راه به در شدن فرد نشه چه موسیقی لهو و لعب باشه چه ارامش بخش و یا چه واسه رقص و از

  این چیزا،هیچ شکالی نداره

  ولی اگر موجب بشه فرد به کار ها و راه هایی مغایر با قوانین مربوطه،کشیده بشه اونوقت حرام میشه و باید از اون

  دوری کرد، در ضمن در متنی که در بالا نوشته شده گفته شده که غنا یعنی چرخاندن صدا در گلو ، و این هم میشه

  سه گاه دادن و طول دادن به اواز و البته چندین موذن توی کشور خودمون و همه ی کشور های اسلامی موقع اذان دادن

  این کار رو کردن و بعد از این اگر موسیقی و اوازه خوانی حرام میبود باید توی ایران هیچ خواننده ای الان نبود و حتی باید

  قران و اذان با صوت نباشه و…

  یه بحث دیگه ای هم هست که باید بگم.

  موسیقی تنها به ارتعاش در اوردن تار های گیتار و ویولن و همه ی الات موسیقی نیست ، خداوند خودش در طبیعت از

  موسیقی استفاده ی خیلی زیادی کرده ، از جمله صدای باد ، اواز پرندگان و… پس یه جوری باید صبر کنیم و از خود خدا

  این سوال رو بپرسیم که ایا موسیقی و اواز حرام هست و یا حلال

 47. نویسنده دیدگاه: انسان
  11 اسفند 1394

  جای تاسف دارد چنین مملکتی

 48. نویسنده دیدگاه: ناشناش
  08 اسفند 1394

  فکرنکنم این طوری باشه!حتمااین منظورش ماه محرم!

 49. نویسنده دیدگاه: amir234war
  25 بهمن 1394

  سلام دوستان عزیز
  اینکه میگن موسیقی حرامه یکی از سخنهای پیامبره البته اگه تحریف نشده باشه
  منم خیلی موسیقی دوست دارم و هر روز گوش میدم اما حس نمیکنم که با گوش دادن به موسیقی فکر گناه میاد تو ذهنم الان خودمم دودل موندم که اهنگامو حذف کنم یا نه واقعا نمیدونم
  از هر کسی هم که میپرسی یه چیزی میگه
  ولی من از یکی شنیدم که گفت اگه باعث رقص یا گناه نباشه اشکالی نداره

 50. نویسنده دیدگاه: بنده خدا
  12 بهمن 1394

  من که از متن گیج شدم

 51. نویسنده دیدگاه: زهرا
  28 دی 1394

  بعضی از احادیث امامان در مورد حرام بودن غنا و موسیقی :

  امام باقر – علیه السّلام – فرمود: غنا و آوازه خوانی از جمله گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «برخی از مردم کسانی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».

  «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۶

  رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: کسی که به چیزهای لهو و بیهوده گوش فرادهد (روز قیامت) در گوشش سرب گداخته (و ذوب شده) ریخته می شود.

  «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۱۰»

  .امام صادق – علیه السّلام – درباره سخن خداوند که می فرماید: «از گفتار باطل بپرهیزید» فرمود: گفتار باطل همان غناء است.

  «وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۲۷»

  رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: کسی که به چیزهای لهو و بیهوده گوش فرادهد (روز قیامت) در گوشش سرب گداخته (و ذوب شده) ریخته می شود.

  «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۱۰»

  امام رضا – علیه السّلام – فرمود: گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

  «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰»

 52. نویسنده دیدگاه: Mahsa
  27 دی 1394

  اسلام هیچوقت به ضرر مسلمان حکم صادر نکرده کسی با حکم های اسلام مخالفه درک درستی از اسلام نداره نگفتن که کلا حرامه گفتن آهنگی که شمارو به وجد بیاره و باعث بروز بعضی حرکات. …بشه گناهه ولی یکم واقع نگر باشیم توروخدا شما خودتون قضاوت کنید بعضی از آهنگ ها واقعا مضحک و بی معنی ومضخرف نیستن؟؟من خودمم آهنگ گوش میدم ولی آهنگی که ارزش داشته باشه از وقت و …براش مایه بزاریم من یه انسانم اشرف مخلوقات مقامم انقد بالاست که هرچیزی لایق من نیست فقط وفقط بهترین های جهان

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   26 اسفند 1394

   گل گفتیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 53. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  15 دی 1394

  سلام خسته نباشید دوست دارم تمام خانمها واقایان این پست من را بخونند
  دوستان عزیزم شماکه گفته اید چراکشور به این خواننده ها مجوز میدهد یا اینکه مرجع تقلید هارا ماقبول نداریم و….
  دقت کنید اگر نظرخداوند متعال مارا میخواهید فرموده اند هرچیزی که باعث شادی وتندی وهمچنین به سوی حرام شمارا بیاندازد حرام هست مثل این است تازگی ها امیدجهان با اهنگ های شاد عروسی مجازشده است شماکه مسلمان هستید ایادرک میکنید اهنگی باعث شادی ورقص و…شما میشودیاخیر؟من مرجع تقلیدم مکارم هست وهرچقدر خودم ازقران بدانم عمل میکنم اما در صورتی که نمیدانم به مکارم مراجعه میکنم واگر خدایی نکردنه اشتباه باشد مسئولیتش دست ما نیست باتشکر

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   26 اسفند 1394

   اخه من تا حالا جواب نگرفتم که شادی و رقص چه ضرری برای انسان داره

   علمای دینی گفتن اقا یه کاری نکنه که خانوم تحریک بشه و

   بلعکس خانوم هم کاری نکنه که اقا تحریک بشه پس اقا در کنار اقا میتونه برقصه و شادی کنه

   و خانوم هم میتونه در کنار خونوم ها خودشو تخلیه کنه

   پس شادیه اینگونه برای ما ضرری نداره که الحمدالله توی کشور ما نه پارتی ها و باشگاه های شبانه ای

   وجود داره نه مکانهایی مثل این

   والسلام

  • نویسنده دیدگاه: سعید
   17 تیر 1395

   احسنت بر شما

 54. نویسنده دیدگاه: Dayana
  14 دی 1394

  سلام
  بابت مطلبی که گذاشتین ممنون ولی همونطور ک خیلی ها نظر داده بودن مطلب رو ب حالت پیچیده و مجهول نوشته بودین. مثل اینک سوال رو با سوال جواب داده باشین! اینک نشد. شما ک ی سایتی وبی باز می کنین اگ واقعا قصدتون این هستش ک مطالبی رو جهت افزایش آگاهی انسان ها بذارین باید ب صورت کامل و باز توضیح بدین. من دیروز دچار مسئله ی حرام یا حلال بودن موسیقی شده بودم و میخواستم جوابمو هر چه سریعتر پیدا کنم. اما من چیزی از مطلبی ک گذاشتین نفهمیدم. خودم ب شخصه آهنگای کره ای خیلی گوش میدم و باهاشون آرامش می گیرم. آرامش من با حرفایی ک میزنن حاصل نمیشه. چون من حتی بیشتر حرفاشونو نمی فهمم و فقط اون سبک و نواهایی ک اهنگو ساختن برام جالبن. تازه تا حالا گوش کردن بهشون باعث نشده دچار گناه بشم. از نظر من موسیقی گوش دادن اگ به منزله ی انجام کار گناه و ناپسندی باشه حرامه ولی در غیر این صورت مشکلی نداره. البته در این مورد من ب نظر اسلام احترام می ذارم هر چی ک باشه. ولی متاسفانه منبع موثقی نیس ک نظر اسلامو اعلام کنه! و دقیقا مشکل خیلی از ماها اینجاس!

 55. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  03 دی 1394

  من فکر کنم نویسنده متن حاج مکارمه 😐

 56. نویسنده دیدگاه: آدمی زاد
  06 آذر 1394

  شما اگر با این مطلب های پیچیده چیزی فهمیدین به من هم بگین

 57. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  17 آبان 1394

  کی گفت همه چیز حرامه؟؟؟؟هممون هم خوب میدونیم منظور چه آهنگهایی رو میگه . وگرنه به این بود استغفرالله قرآن خدا که با صوت هم خونده میشه باید حرام شه . دین اسلام انقدر کامل و دقیق هست که 1400 سال پیش خیلی از چیز هایی که تازه الان داریم کشف میکنیم رو حتی بررسی هم کرده . پیامبر خودش گفته که دو چیز رو به یادگار گذاشته. قرآن و اهل بیتش . ما هم میتونیم بریم تو قرآن راجع به این موضوع بگردیم هم از مراجع تقلید.
  من خودم موسیقی کار میکنم . تا حدودی هم از علم روانشناسی یه چیزایی سردرمیاریم. آهنگ ها تاثیر بسیار زیادی رو مغز انسان میزارن . بیشتر از اون چیزی که حتی فکرشم بکنین. دقت کرده باشین اگه به یه آهنگ غمگین گوش بدین، حتی اگه ناراحت هم نباشین فازشو میگیرین. من ف میگم شما تا فرحزادشو بخونین . بیخودی حکم واسه خودمون صادر نکنیم.

  • نویسنده دیدگاه: Dayana
   14 دی 1394

   من تا جایی با نظر شما موافقم. طبق گفته ی شما اونوقت باید تلاوت قرآن ک ب اون لطافت و زیباییه و حتی از خیلی از موسیقی ها دلنوازتره و آدمو ب وجد میاره باید حرام باشه. خب همه ی ما وقتی تلاوت قرانو گوش می دیم یا حتی می خونیم لذت می بریم. پس چون لذت می بریم ینی حرامه؟! جواب قانع کننده ای توی مطلبی ک نوشتین ندادین! لطفا مطالب سایتتون رو بازتر و کامل تر بذارین.

  • نویسنده دیدگاه: جواد
   09 بهمن 1394

   سلام دوست عزیز ممنون از نظر شما هیچ چیزی افراط وتفریط آن خوب نیست این نوشته هارو همون آدمایی درست میکنن که الان اسم پیتزا رو میخوان بذارن دراز لقمه ما یه پیغمبری داشتیم کهخخودش آوازه خوان بود

   اگه آواز حرام بود بایستی به جای آواز خوندن بلبل باید بلبل گریه میکرد نه آواز

 58. نویسنده دیدگاه: pm
  10 آبان 1394

  تورو خدا این چ مسخره بازییه؟
  من میخوام خواننده شم بیزار شدم از دنیا.

  • نویسنده دیدگاه: علی
   17 آذر 1394

   دقیقا منم میخوام اهنگمو بدم بیرو ولی از دست این شیخا نمیشه و میگن همه چیز حرومه

 59. نویسنده دیدگاه: Mahdi
  30 مهر 1394

  من واقعا خیلی آهنگ گوش میدم
  یعنی آهنگ یکی از شادی های زندگی منه
  اگه اونجور باشه خدا میگه انسان نباید به خودش آسیب بزنه اما شما چرا سینه میزنید؟؟؟
  یا غم و غصه یکی از بدترین حالت ضربه زدن به خود هست
  پس اینها واسه ما دلیل نمیشه که آهنگ حرامه
  اگه اینری باشه یعنی کلا شادی بر مسلمان حرامه

 60. نویسنده دیدگاه: مهشاد
  29 مهر 1394

  والا اینطور که میگید ما باید مثل سنگ باشیم موسیقی گوش دادیم خشک شیم نه خنده نه گریه اگع بخندیم حرام است والا

 61. نویسنده دیدگاه: مهدی
  20 مهر 1394

  واقعا که یعنی چی. پس چرا تو تلویزیون آهنگ پخش میکنن

 62. نویسنده دیدگاه: عسل
  17 مهر 1394

  ایا اهنگ حرام است اگه حرام می خوام دیگه گوش ندم می خوام یک مسلمان واقعی بشم

 63. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  26 شهریور 1394

  د اخه اگه شما ها حروم و حلال سرتون می شد ناموستو تو خیابونا ول نمیچرخید

 64. نویسنده دیدگاه: shahab
  24 شهریور 1394

  سلام ببخشید اهنگ ترکیه ای هست خیییلی قشنگ و من معنیاشم میفهم فقط حالت رپ داره اما نه مطالباش بده نه با یک لحن عجیبی هم نمیگه فققط یکم حالت رپ داره و صدای موسیقیشم شلوغ نیست یعنی ادمو اذیت یا…. نمیکنه ایا حرومه از تما مراجع اخه میدونم نظر مراجع تو موسیقی خیلی فرق داره برای همین ایا مرجعی میفرماید که گوش کردن همین اهنگ حلاله لطفاااااااااا جواب بدین

 65. نویسنده دیدگاه: زهرا
  19 شهریور 1394

  2– آواز (خوانندگی) به صورت غنا، به هر شکلی که باشد، زن بخواند یا مرد حرام است، خواه اشعار حماسی بخوانند، یا عشقی یا حتی تلاوت قرآن کریم. و گوش دادن به آن نیز حرام است. و غنا به ترجیع یا چرخاندن صدا در گلو می‌گویند.

  یعنی الان مثلا من چاوشی گوش میدم اشکال داره؟؟؟خب خوانندگی میکنه دیگه….
  وااااای یعنی نباید گوش بدم؟؟؟؟

 66. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  17 شهریور 1394

  همین کارها رو می کنین که ملت ازتون زده شدن.موسیقی رو حرام اعلام می کنین تا از تسلط تون به مردم کم نشه و به اسم دین هر غلطی که می خواین انجام بدین . هرکدومتون برای هر روضه خونی چقدر از ملت می چاپین؟اونوقت اون حرام نیست؟ملتو به خاک سیاه نشوندین.وگرنه موسیقی کلاسیک هیچ ایرادی نداره فقط به انسان آرامش میده.کی ازشر شما راحت می شیم . خدایا ما رو از شر منافقان راحت کن که به اسم اسلام هر غلطی که می خوان انجام میدن.

 67. نویسنده دیدگاه: محمدرضا
  11 شهریور 1394

  یه سوال ؟
  این اهنگ هایی که جمهوری اسلامی ایران مجوز میده و اجازه کنسرت گذاشتن میده ایا گوش دادن بهشون حرامه ؟
  اگه حرامه پس چرا مجوز میدن ، تازه خود ایران مجوز میده
  من نمیدونم ، وی خوب من اهنگ گوش میدم فقط اهنگ هایی که خود ایران مجوزشو صادر میکنه

 68. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  10 شهریور 1394

  آهنگ بندری حرامه یا نه

 69. نویسنده دیدگاه: فائزه
  27 مرداد 1394

  هرچیز لغوی حرام است! لغو اون چیزیه که برای کمال و تعالی روح آدمی هیچ نقشی ایفا نکنه! وای بحال روزی که علاوه بر بیهودگی و لغو بودن انحراف هم ایجاد کنه. موسیقیهایی که متون سخیف و سرار هوس داره اون موسیقی قطعاً حرام هست. والا هرچیزی که انسان رو متوجه تعالی و پیشرفت و متوجه حضور پروردگار بکنه عین ثوابه حتی یک موسیقی ضرب دار و تند! “والذین هم عن الغو معرضون:و کسانیکه از بیهودگی پرهیز می کنند. ( وصف مومنین واقعی از زبان قرآن کریم؛ سوره مومنون)”

 70. نویسنده دیدگاه: حمید
  24 مرداد 1394

  سلام – آخه عزیزی که این مطلبو نوشتی : دیگه عالم و آدم میدونن که موسیقی روی تک تک سلولهای زنده چه انسان و چه غیر انسان اثر میذاره – آخه این حرف شد که موسیقی بی فایدست !!!!!!!!!!!! – واقعا برای طرز تفکرتون متاسفم –
  ذهن بشر به رشد و کمال میرسه با موسیقی – موسیقی درمانی و … اثرات مثبت موسیقی ان. آخه زبان ریاضیات رو چرا به سخره میگیرید –
  واقعا جای تامل داره –
  دوستانی هم که نظر دادن : دیدگاهتون محترم ولی بد نیست در مورد فواید فوق العاده مفید موسیقی یه تحقیق کوچولو کنید –
  ثبات خیلی چیزا موسیقیه –

 71. نویسنده دیدگاه: زهرا
  12 مرداد 1394

  شورشو در آوردین اگه براتون اهمیت داره به حرفای بالاگوش کنیداز خودتون فتوا ندید خواهشا،من گوش میدم ولی پاپ و اصن سنتی رو قبول ندارم،ولی ضد دین ابدا و خودم چادری،نماز خون،همه روزه ها گرفته و شاید تعجب کنین من 13 سالمه و دینم برام مهمه حتی اگه اخرش بگن حرامه ولش میکنم…

 72. نویسنده دیدگاه: عرفان
  11 مرداد 1394

  من هیچی از متن نفهمیدم جواب مجهول با مجهول داده بود یک بخشی به تشخیص خودت و عرف جامعه گذاشته بود ولی معیار خوبی نداده بود

 73. نویسنده دیدگاه: sky_hacker
  09 مرداد 1394

  خب اگه موسیقی حرام باشه كل دنيا باس جهنم تشريف ببرن چون ما در دنيايى زندگى ميكنيم كه نميشه از موسیقی دورى كرد هرجا بريم سوارتاكسى شيم فيلم نگاه كنيم از جلو خدمات كامپیوترى رد شيم و …بالاخره موسیقی رو مى شنويم حالا من نظرى در موردش ندارم چون به حرف آخونداهام نميشه اعتماد كرد يه زمانى قندم حرام كرده بودند

 74. نویسنده دیدگاه: مهدیس
  03 مرداد 1394

  خیلی ببخشیدا…..ولی شمادیگه خیلی افراطی هستین.به نظرمنم بعضی ازموسیقی هاواقعاحرام هستن.ولی سبک پاپ وسنتی فکرنکنم حرام باشن.به نظرمن بعضی ازآهنگ هایی که به سبک راک یامتال هستن حرامن.مخصوصامتال.من اصلامتال گوش نمی دم وازش متنفرم ولی راک کمی گوش می دم چون یه کمی از راک خوشم میاد.چون راک باقدرت خونده میشه وهیجان انگیزه.البته به حرام بودن بعضی ازآهنگ های راک شک دارم.درکل من عاشق موسیقی هستم وبه هیج وجه اونوحرام مطلق نمی دونم.سبک پاپ روخیلی بیشترازراک دوست دارم.

 75. نویسنده دیدگاه: محمدلاور
  01 مرداد 1394

  سلام…..بنظره من که اگه ادمو ب شهوت نرسونه حرام نیس……اگه حرامه پس چرا مجوز میدین؟حضرت داوود خودش میخوند……الکی از خودتون حرفایه خنده دار نزنید

 76. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  11 تیر 1394

  سلام شما از مرجعتون باید بپرسین

 77. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  27 خرداد 1394

  من موسیقی را دوست دارم ولی میخواهم بدانم اگر گناه گوش ندهم

 78. نویسنده دیدگاه: دنیا
  09 خرداد 1394

  ای بابا همه چی که حرام است
  من خودم ادم مذهبی هستم ولی اهنگ هم گوش میدم و هیچ تاثیری نداره همون ادم قبلی هستم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   11 تیر 1394

   سلام شما فکر میکنی مذهبی هستی اگه به نمازه شیطون دسته شمارو از پشت بسته شما باید به مرجعت گوش بدی تا حجت داشته باشی وگر نه خدا میپرسه ازت به چه دلیل حرام من رو حلال کردی خودت مجتهد بودی ؟

 79. نویسنده دیدگاه: عبد ا...
  06 خرداد 1394

  به نظر من که خودم آهنگ گوش میدم وفیلم میبینم خیلی بهتره ازاینکه گناه بزرگتری انجام بده اسلام دین شاد و زیبایی که ازش استفاده کنن .. اسلام به خودی خود عیب نداره، این یه عده از آدما ازش به نفع خودش سو استفاده میکنن میخاین مردم برای شادی با شما هماهنگ کنن ……؟!!

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   11 تیر 1394

   سلام همین نظرات خنده دار شما نتیجه ی اعمالتونه یه کم اصلاح کنی خودتو به این حرفای خودت میخندی اسلام گفته شاد باش نه با حرام ضرر های موسیقی تو اینترنت بزنی و بخونی میفهمی چقدر خدا حواسش بهمون هست ولی ما میگیم که من بیشتر میفهمم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   15 آبان 1394

   ایولا

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   18 آبان 1394

   سلام
   دوست عزیزم من هم قبلا فکر می کردم موسیقی مشکلی نداره
   برای همین متاسفانه همیشه گوش می کردم اما با کمی فکر به این نتیجه رسیدم که اگه نگاه به نامحرم حرامه و مشکل ایجاد می کنه پس شنیدن موسیقی که در اون درباره جنس مخالف صحبت می کنه و در واقع از این طریق ویژگیهای اونو به گوش ما می رسونه هم می تونه ما رو به گناه بندازه و ناخودآگاه هم این اتفاق می افته.
   متاسفانه من خیلی پشیمونم مخصوصا اینکه بچه دو سال و نیمه ام هم زمانی که من توی ماشین آهنگ می ذاشتم گوش می کرد و عادت کرده دعا کنید خدا از سر تقصیراتم بگذره و گناهانم رو ببخشه همچنین بتونم به بچم بفهمونم که این کار صحیح نیست.
   دوست گلم شما هم تا میتونی از این قضیه دوری کن هر چند با جامعه ای که ما حالا داریم سختی گوش ندادن موسیقی شاید از نگاه حرام نکردن هم بیشتر باشه ولی تلاش خودتو بکن خدا کمکت می کنه

 80. نویسنده دیدگاه: همایون
  29 اردیبهشت 1394

  سلام یکی به من بگه گوش دادن به آهنگ های پاپ حرام هست یا نه

  • نویسنده دیدگاه: مهسا
   28 آبان 1394

   منم همین سوالو دارم ولی هیشکی جواب نمیده

 81. نویسنده دیدگاه: سلیم
  28 اردیبهشت 1394

  د اگه قرار باشه هر حرامیو واس خودمون حلال کنیم
  شیطون باس بره سبزی پاک کنه

 82. نویسنده دیدگاه: الهعل
  26 اردیبهشت 1394

  اقا سامی یوسف چی ؟؟؟ اونم حرامه؟؟؟؟

 83. نویسنده دیدگاه: ابوالفضل
  09 اردیبهشت 1394

  می گن شنیدن اهنگ هایی که توی مجالس گناه گوش داده می شود حرام است ما از کجا بدونیم چه اهنگ هایی تو مجالس گناه گوش می دن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 84. نویسنده دیدگاه: ستار
  31 فروردین 1394

  اخرش نفهمیدم حلاله یا حرام ولی بعضی موسیقی ها و خواننده ها اونقدر دم از خدا میزنند که من فکر میکنم حلاله و با گوش دادن اونا یاد خدا میفتم.

 85. نویسنده دیدگاه: shahin
  14 فروردین 1394

  همه چیز حرام است . 😐

 86. نویسنده دیدگاه: علی
  11 فروردین 1394

  به خدا ی تبارک وتعالی من دارم گیج میشم .من 2 ساله دارم میرم کلاس موسیقی هنوز که هنوزه متوجه نشدم حرامه یا حلال تو رو خدا کمکم کنید.

  • نویسنده دیدگاه: مجتبی
   11 تیر 1394

   سلام بابا شماره مرجعت رو پیدا کن بپرس

 87. نویسنده دیدگاه: محمّد صائم قوام نادر
  04 فروردین 1394

  آیه 6 سوره لقمان میگن به آهنگ گوش کردن اشاره داره.
  چون اگه دقّت کرده باشین دستی که چرب باشه دیگه آب بهش بزنی آب رو پس میزنه اگه همینطور هم کسی آهنگ حرام یا سخن بیهوده گوش کنه آیات الهی رو پس میزنه.
  و من الناس من یشتری لهو الحدیث….(6)
  و اذا تتلی علیه آیاتنا ولی مستکبراً کان لم یسمعها…..(7)

 88. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 اسفند 1393

  ترانه ی سنتی چرا حرام است

 89. نویسنده دیدگاه: علی
  23 اسفند 1393

  شما هم با آقای مکارم شیرازی قرار داد ببندید همه چیز رو حرام می کنین.الان این حرف هایی که شما زدین منبع آن ها قرآن است یا نه؟

 90. نویسنده دیدگاه: آرش
  15 اسفند 1393

  جان من خودتون فهميديد چي گفتيد؟

 91. نویسنده دیدگاه: amiralisniff
  26 بهمن 1393

  manraperam man to masiri oftadam ke faghat khoda mitoone komakam kone sheytan bar man mosalat shode va shohrat koram karde vasam doaa konid
  music joz gomrahi hichchiz vase man nadasht mavad mashroob sex dori az khoda………

  • نویسنده دیدگاه: هدی
   21 اسفند 1393

   امیر علی
   اینقدر نا امید نباش اگه اینطور که میگی شیطان بهت مسلط بود بهت این اجازه رو نمیداد که از دیگران بخواهی که برات دعا کنن… اینو بدون همه مون به این نیاز داریم که خدا کمکمون کنه تو هر رتبه ای . درسته با شیطون درونی جنگیدن خیلی سخته ولی تو یک قدم از خیلی ها جلوتری .. حداقل میدونی ایراد کارت کجاست !!! باهاش مبارزه کن . برات دعا میکنیم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   11 مرداد 1394

   امیتون ب خدا.زیر سایش بودین ک الن اینجایینو از کردهاتون پشیمون .شما بر گردین اگه خدا راتون نداد با من

  • نویسنده دیدگاه: فاطمه
   11 مرداد 1394

   سلام .شما یکی از اونایی هستین ک خدا دوسش داره و بهش نظر .چون اگر غیر ازاین بود شما الان اینجا نبودینو از کردهاتون پشیمون نلو ینو مثل خیلیا خیلی راحت کارتونو توجیح میکردین.نا امید نباشینو برگردین پیش خدا اگه توخونه راتون نداد با من….

 92. نویسنده دیدگاه: محمد نوری
  24 بهمن 1393

  جمع کنید بابا این مسخره بازیارو.میترسم همین طوری پیش برید،برید عضو داعش بشید،مردمو از دین زده کرید با این چرت و پرتایی که از خودتون دراوردید حالا خوبه هیچکی حرفتونو گوش نمیده.کسی که میگه اهنگ ادمو از یاد خدا بازمیداره،این احمق اصلا نفمهمیده اصلا خدا یعنی چی.اشتر به شعر عرب در حالت است وطرب. گر ذوق نیست تو را گژ طبع جانوری

  • نویسنده دیدگاه: هدی
   21 اسفند 1393

   محمد نوری
   لطفا از طرف خودت صحبت کن . من و خیلی های دیگه خیلی هم به این حرفها گوش میکنیم . اونی که از دین زده میشه علتش شنیدن این حرفها نیست به خاطر اینه که راجع به دینش مطالعه و تحقیق نمیکنه . مثل شما که درست نخوندی .. کجا اینو گفت که همه موسیقی ها آدم رو از یاد خدا باز میدارن ؟؟!!! یا مثل او شعری که نوشتی که هیچی ربطی به موضوع نداشت !!!

   • نویسنده دیدگاه: عرفان
    27 اسفند 1393

    خوب تو احمقی که به این حرفا گوش میدی دین کورت کرده نمیفهمی

   • نویسنده دیدگاه: mtr
    02 فروردین 1394

    ببین عزیز من خودم آدم مذهبی هستم ولی واقعا از این کارا متنفرم که همه چیزو حرام کنی. تو خود اسلام هست که این دین برای رستگاری انسانه نه برای زجر دادن اون. تو قرانم اومده که امثال شما که می پندارند کار نیکو میکنند و تباه شد اعمالشان زیانکارترین افرادند. درسته که موسیقیم حد حلال و حرام داره ولی نه موسیقی های ایرانی. خوب اگه اینطور که میگن مطلقا مطلقا حرامه چرا مجوز کنسرت میدن. یا اگه میگن عمل کنن یا هم درس حرف بزنن. خود قرائت قران خودش یه نوع موسیقیه و میگن پیامبر با آوای خوش قران افراد زیادی رو به اسلام هدایت کرد.

    • نویسنده دیدگاه: محمد
     29 مرداد 1394

     اگه اینطور باشه واسه بعضیا شراب نخوردن رنج داره پس بگیم حلال

    • نویسنده دیدگاه: mAHDI
     15 آبان 1394

     ایول خوشم اومد ازت

   • نویسنده دیدگاه: مهدى قربانى
    03 خرداد 1394

    افرين خوب حالش را گرفتى اين جور آدم ها به نظر من اشتباهش اين است كه به سن بلوغ مى رسند و مرجع تقليد ندارند و در مورد مسائل دين از افراد نااگاه سوال مى كنند و به حرف هاي انها عمل مى كند در صورتى كه ان افراد هم از روي حدس و گمان به سوْال هايش جواب مى دهد. و با شعار اين كه من مسلمان شيعه هستم هر روز زندگى مى كند و اين شعار ها عادت شده برايشان . حتى يك لحظه فكر نمى كنند كه من كه مسلمان هستم اطلاعات دينى ام در چه حد است و يا من كه شيعه هستم دلايل كافى در مورد دينم دارم و ايا حتى اين كه چرا من شيعه هستم

  • نویسنده دیدگاه: محمد نوری18
   12 فروردین 1394

   شاید الان با گفتن چند تا آدم باور نکنی.هیچی مثل تجربه نمیشه.من خودم تجربه کردم .باور کن تاثیر میزاره ….تاثیر…

   • نویسنده دیدگاه: فاطمه
    30 خرداد 1394

    من موسیقی را دوست دارم میخواهم بدانم حرام گوش ندهم

  • نویسنده دیدگاه: مجتبی
   11 تیر 1394

   سلام جهنمیا میگن توی سوره ملک اومده او نسمع او نعقل اگه گوش میدادیم یا فکر میکردیم جهنمی نمیشدیم

   • نویسنده دیدگاه: متین
    05 آذر 1394

    چه ربطی داره عزیز

  • نویسنده دیدگاه: مهدیس
   03 مرداد 1394

   لایک داری برادر.باهات موافقم.

 93. نویسنده دیدگاه: مریم
  16 بهمن 1393

  به نظرم من مهم اینه که با چه دیدی آهنگو گوش بدیم وگرنه هیچ آهنگی گناه نداره من حتی موقع آهنگ گوش دادن بازم به یاد خدا هستم
  شاد شدن از نظر خدا خوبه و هیچ کس نگفته شاد نباشین البته حدو حدود هم باید حفظ کرد

 94. نویسنده دیدگاه: سید مسعود صالحی
  21 دی 1393

  یه نظر من موافقم عالی است از نظر دیدگاه اسلام

 95. نویسنده دیدگاه: Hacker
  17 دی 1393

  من یه تستر نفوذ و متخصص شبکه و امنیتم و تو کار هک هم قاعدتا چه از گذشته و چه در حال همیشه در حال فعالیتم . من و هم قطارام بدون موزیکای رپ امینم و موزیک های تند نمیتونیم زنده باشیم چه برسه به تامین بعضا امنیت این سایت تا اون کارتی که تو کیفته و بهش میگی کارت عابربانک و اگه یه قرون ازش کم شه مملکتی که الان بهش میگی اسلامی میبندی به فحش! پس لطفا عادت کنیم که تو کار بعضیا دخالت نکنیم. بعضا شاید بعضی چیزا تو حباب آرامش افراد باشه و به بقیه هیچ ربطی نداشته باشه…..
  اون عزیزانی هم که میفرمایند حرام است و … که بعضا تو همین سایت به چشم میخورن، من بازم میگم من فقط روحیه خودم و افرادی رو که میشناختم تعریف کردم. به قول یه بابایی میتونی گوش ندی؟ بهتر؟ امتحانش مجانیست عزیزم… در ضمن حرف خودتو لطفا نبند به اسلام… زمان پیامبر نت نبوده، امنیت تو فضای نت نبوده، به طبعش فیلترینگ هم نبوده، پس خودتو راحت کن و مودمتو بده من واست بفروشم تا یه پولی به جیب بزنیم (;

 96. نویسنده دیدگاه: عسل
  15 دی 1393

  ببخشید اگر ما اهنگ رپ گوش بدهیم اما از حالت عادی خارج نشویم باز هم گناه دارد یا نه؟

 97. نویسنده دیدگاه: mem
  26 آذر 1393

  سلام
  پس این آهنگای تتلو و 2afm و یاس و… هم گناهه. فساد که به طور حتم دارن اما غناشو نمیدونم.

 98. نویسنده دیدگاه: مسعود 77 نوازنده
  22 آذر 1393

  به نظر من . موسیقیهایی که انسان را از حالت عادی خارج کنند مثل رقصیدن یا جنباندن اعضای بدن حرام است ..اما آهنگهایی عرفانی داریم که انسان را حتی به یاد خدا نیز می اندازد ….و این حرام نیست..بستگی داره آدم از چه زاویه ای بهش نگاه کنه…..تشکر

 99. نویسنده دیدگاه: سحر
  02 آذر 1393

  به نظر من موسیقی در 3 صورت حرامه:
  1.بسیار شاد و مخصوص مراسم عیش و نوش باشد
  2.مبتذل باشد
  3.بسیار بسیار غمگین باشد و بر احساسات انسان اثر منفی بگذارد
  مرسی از پستتون

 100. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 آبان 1393

  هرگونه موسیقی که خواننده اش مورد تایید وزارت ارشاد باشد حلال است و در غیر این صورت گوش دادن به آن آهنگ برای همه حرام میشود.

 101. نویسنده دیدگاه: علی
  23 مهر 1393

  ببینم عمو توقران اومده که موسیقی حرامه اگه هست کدوم ایه وسورس

 102. نویسنده دیدگاه: ژاسمینا
  07 شهریور 1393

  می خواستم بدونم غنا دقیقا یعنی چی ‏
با ‏
این ‏
همه ‏
فتوا ‏
اگه ‏
موسیقی ‏
گوش ‏
ندی ‏
خیلی ‏
سنگین ‏
تری

 103. نویسنده دیدگاه: غزل
  18 تیر 1393

  به نظرمن‌ آهنگ هایی ک وزارت ارشاد تأییدمیکنه اشکال نداره همچبین آهنگ هایی ک متن بدی ندارن ودرجامعه هم مورد استفاده قرارمیگیرن توسط افراد گاهی هم رسانه ازاونها پخش میکنه حرام نیست در واقع گوش دادن ب ترانه های مجاز حرام نیست این نظرمنه البته
  مچکر

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   07 بهمن 1393

   عزیز من من و شما مقلدیم نه مرجع تقلید که در مورد موضوعی نظر بدیم شما بفرمایید فلان آهنگ در من تاثیر منفی نداره و مرا تحریک نمی کنه پس اون برای من حرام نیست.

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   17 بهمن 1393

   سلام.خانم شما مگه مرجع تقلید یا عالم هستید که در احکام دین نظر میدهید.البته خدایی نکرده قصد توهین ندارم.اما گاهی از خود صدا وسیما هم اهنگ های حرام نیز پخش میشود.ملاک احکام دین است.

 104. نویسنده دیدگاه: غزل
  18 تیر 1393

  به نظرمن‌ آهنگ هایی ک وزارت ارشاد تأییدمیکنه اشکال نداره همچبین آهنگ هایی ک متن بدی ندارن ودرجامعه هم مورد استفاده قرارمیگیرن توسط افراد گاهی هم رسانه ازاونها پخش میکنه حرام نیست در واقع گوش دادن ب ترانه های مجاز حرام نییت این نظرمنه البته
  مچکر

  • نویسنده دیدگاه: الناز
   04 آذر 1393

   خوب عزیز هر اهنگی که تو رو تو ی فکر ببره حرامه

 105. نویسنده دیدگاه: فایزه
  31 خرداد 1393

  از نظر من هر اهنگی گناه نداره
  ولی چجوری تشخیص بدهیم

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   17 بهمن 1393

   خیلی ساده است:موقعی که احساس کردید خدارا درآن حال لحظه فراموش کردید گوش نکنید

 106. نویسنده دیدگاه: خودم
  29 خرداد 1393

  مراجع اکثریت گفتند که موسیقی حرام است و منم در احادیث امامان و رسول اکرم خواندم که نواختن موسیقی و گوش دادن به آن حرام است و هیچ استثنایی ندارد البته اگر متن مورد نظر من صحت کامل را داشته باشد
  پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) فرمودند که نواختن موسیقی و گوش سپردن به آن از گناهان کبیره میباشد

 107. نویسنده دیدگاه: فراموش شده
  16 خرداد 1393

  سلام
  دوست عزیز غذای روح اصلا اهنگ نیست بلکه قران هست وقتی شما به قران گوش بدی احساس ارامش خواهید کرد.امتحانش مجانیی .

 108. نویسنده دیدگاه: مهدی
  14 اردیبهشت 1393

  ب نظر من اگه اهنگ حال و هواتو عوض نکنه و مثل تماشا کردن تلوزیون بهش نگاه کنی اصلا حرام نیست
  چون وقتی ک تلوزیون هم میبىنی که تو فکر خدا نیستی پس آهنگ هم مثل تلوزیون حرام نیست

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   17 بهمن 1393

   سلام مهدی جان خیلی معذرت میخوام اما لطفا نظر خودتون را ننویسید.ملاک احکام دین است.

 109. نویسنده دیدگاه: majid
  23 فروردین 1393

  درسته که گناه داره اما انسان به موسیقی هم احتیاج داره مرسی از مطالبتون

  • نویسنده دیدگاه: الناز
   04 آذر 1393

   اشتباه فکر میکنی

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   17 بهمن 1393

   البته هر نوع موسیقی حرام نیست موسیقی حلال هم داریم.

 110. نویسنده دیدگاه: ali
  24 اسفند 1392

  نویسند محترم سایت

  در رساله ها نوشته شده ف موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب حرام است.

  و همچنین موسیقی که از آلت لهوی نواخته شود.

  اما شما نوشتید که موسیقی لهوی حرام است. و این غلط انداز است.
  بلکه همین که ریتم موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب باشد ، باعث حرمت موسیقی میشود.

  اینگونه در رساله بسیاری مراجع نوشته شده است.

 111. نویسنده دیدگاه: mahsaa
  07 بهمن 1392

  نه اصلا هم حرام نيست انسان به همه چيز نيازمنده موسيقي در واقع غذاي روحه همونطور كه ما به غذا احتياج داريم به ورزش و به هزارتا چيزه ديگه به موسيقي شديدا نيازه ممنون مطلب اين پست عالي بود مرسييييييييييييييييييييييييييي

  • نویسنده دیدگاه: الناز
   04 آذر 1393

   اشتباه غذای روح میتونه قران باشه

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   09 دی 1393

   ‌غذای روح نماز وقران هست
   اهنگ حرام است و گناه دارد بهتره به اهنگ گوش ندید

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   17 بهمن 1393

   دوست عزیز قیامت در ازای تک تک کلماتی که مینویسید باید جواب بدهید.کی گفته اصلا حرام نیست.هر موسیقی حلال نیست

نظر خودتان را ارسال کنید