بیوگرافی سوفیا لورن

سوفیا لورن یکی از بازیگران معروف ایتالیا و جهان می باشد . با آسمونی همراه باشید.

بیوگرافی سوفیا لورن :

سوفیا لورن بازیگر معروف ایتالیایی ۲۰ سپتامبر ۱۹۳۴ در رم به دنیا آمد .
پدر سوفیا یک مهندس بود و مادرش بازیگر و آموزگار پیانو بود .
او در 16 سالگی مُدل یک مجله ماهانه شد و بالاخره از همین راه به دنیای سینما راه یافت .
در حقیقت سوفیا لورن توسط ” کارلو پنتی ” شناخته و کشف شد .
سوفیا لورن در ۱۷ سپتامبر ۱۹۵۷ با کارلو پنتی ازدواج کرد .
سوفیا تا زمان مرگ کارلو پنتی یعنی 10 ژانویه 2007 در کنارش بود .
آنها دو پسر به نام های ” کارلو ” و ” ادواردو ” دارند .
سوفیا لورن طرفدار باشگاه ناپلی ایتالیا است .
یکی از فیلم های معروف او ” دیروز امروز و فردا ” نام دارد که به همراه بازیگر مرد ایتالیایی ” مارچلو ماستریانی ” بازی کرده است .

ابتدای زندگی سوفیا لورن :

بعد از امتناع پدر سوفیا از ازدواج با مادرش که او را بدون هیچ پشتیبانی رها کرد خانواده لورن یک فرزند دختر مشترک دیگر به نام آنا ماریا ویلانی در سال ۱۹۳۸ داشتند. سوفیا، مادرش و ماریا با مادربزرگ لورن در پوتزولی نزدیک ناپل زندگی می‌کردند. لورن دو نابرادری جوانتر پدری به نامهای جولیانو و جوزپه دارد.
در طول جنگ جهانی دوم، بندر و کارخانه مهمات در پوتزولی هدف بمباران مکرر از متفقین بود. در طی یک حمله، هنگامی که لورن به پناهگاه فرار کرد او مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از چانه زخمی شد. بعد از این، خانواده او به ناپل جایی که خویشاوندان دورشان در آنجا بودند، نقل مکان کرد. بعد از جنگ، لورن و خانواده‌اش به پوتزولی برگشتند. مادربزرگ او یک میخانه در اتاق نشیمن خانه خود که گیلاس‌های مشروب خانگی می‌فروخت باز کرد در آنجا مادرش پیانو می‌نواخت، خواهرش می‌خواند و سوفیا منتظر مشتری بود و ظرفها را می‌شست. این مکان بسیار محبوب برای سربازان آمریکایی مستقر در نزدیکی آنجا بود.
او در شانزده سالگی، مدل یک مجلّهٔ ماهانه بود و از همین راه به عالم سینما راه یافت فعالیت سینمایی اش را با نقش‌های کوچک در فیلم‌های کوچک ایتالیایی آغاز کرد اولین نقشش را در فیلم روشنایی‌های وارتیه درسال ۱۹۵۰ ایفاکرد. سوفیا در رقابت‌های زیبایی محلی هم شرکت می‌کرد و چندین جایزه دریافت نموده اما سرانجام توسط کارلو پونتی تهیه کننده سینمایی کشف شد وبه عالم سینما راه یافت.
پونتی، لورن را نخستین بار زمانی دید که هر دو در یک مسابقه ملکه زیبایی شرکت کرده بودند؛ پونتی ۳۷ ساله داور مسابقه‌ای بود که سوفیای ۱۵ ساله در آن با دیگران رقابت می‌کرد. او مقدمات ستاره شدن سوفیا را آماده کرد؛ از فراگیری فن بازیگری گرفته تا آموختن درس زبان انگلیسی.

سوفیا لورن در سینما :

با تلاش کارلو پنتی نامش به سوفیا لورن تغییر کرد. او ابتدا در فیلم‌های برده فروشی سفید و «دوشیزگان در خطر» بازی کرد و سپس در فیلم‌های دختر رودخانه، آتیلا، چرخ و فلک تا پل و حیف که خیلی حقه‌ای ظاهر شد. زمانی که رم رقیب اصلی هالیوود در تولید فیلم بود او ستاره بسیاری از محصولات سینمائی رم بود و با کارگردانانی چون فدریکو فلینی و ویتوریو دسیکا کار کرده‌است و مارچلو ماستریانی همبازی او در بسیاری از فیلم‌هایش بود.
نتیجه یک نظر خواهی در ایتالیا می‌گوید مردم ایتالیا بیشتر از هر نقش دیگر سوفیا لورن، بازی او را در برابر مارچلو ماستریانی در فیلم دیروز امروز و فردا ساخته ویتوریو دسیکا را دوست دارنداین فیلم با همین نام در زمان خود در ایران نیز با استقبال بسیار روبرو شد. لورن قراردادی که با استودیو پارامونت بست به شهرت جهانی دست یافت از جمله فیلم‌های وی در این دوره را می‌توان «غرور و شهوت، هوس زیر درخت‌های نارون، قایق خانگی، ثعلب سیاه و زن اونجوری» را نام برد. وی از جمله هنر پیشگانی است که این حرفه را از صفر شروع کرد و درنتیجهٔ تلاش بسیار، مقام ممتازی به دست آورد؛ و درسال ۱۹۶۱ فیلم مشهور ال سید را بازی کرد.
لورن توانایی بازیگری وسیعی حتی در حوزه کمدی داشت به ویژه در پروژه‌های ایتالیایی، که می‌توانست به راحتی افکار خود را ابراز کند هر چند در یادگیری زبان انگلیسی هم به خوبی پیشرفت داشت، جایزه اسکاری که بدست آورده اولین جایزه مهم اسکار برای یک بازیگر زن غیر انگلیسی زبان بود. لورن یکی از مشهورترین بازیگران زن جهان بود و هم‌زمان به بازی در فیلم‌های آمریکایی و اروپایی مشغول بود و با بزرگ‌ترین ستارگان مرد سینماکار می‌کرد. در سال ۱۹۶۴ با بازی در فیلم سقوط امپراتوری رم و دریافت دستمزد یک میلیون دلاری بازی اش را کامل کرد. فعالیت لورن پس از مادر شدنش کاهش یافت و در ۴۰ و ۵۰ سالگی در فیلم‌های همچون سفر و روز خاص بازی کرد. در دهه ۶۰ در انتخاب فیلم‌ها وسواس بیشتری به خرج می‌داد در سال ۱۹۹۱ به خاطر خدماتش به سینمای جهان اسکار افتخاری دریافت کرد و به عنوان یکی از گنجینه‌های سینمای جهان معرفی شد. در فیلم آماده پوشیدن رابرت آلتمن در سال ۱۹۹۵ هم حضوری موفق داشت. فعالیت‌های جاری وی در سال ۲۰۰۳ حضور مختصری در کلیپ موسیقی زندگی آمریکایی مدونا داشت، در سال ۲۰۰۶ هم در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی تورین پرچم المپیک را حمل کرد در سال ۲۰۰۷ هم در سن ۷۲ سالگی در فیلم تقویم قراربود جلوی دوربین برهنه شود و از این کار منصرف شد. سوفیا لورن بازیگر سرشناس ایتالیایی در طول ۷۲ سال زندگی هنری درحدود۹۰ فیلم به ایفای نقش پرداخته‌ است از آخرین کارهایش می‌توان به حضور در جشنواره ‘’ ونیز’’ به خاطر بازی در فیلم پسرش ‘’ ادواردو پونتی’’ با عنوان ‘’در میان غریبه ها’’ اشاره کرد.

بعضی از فیلم های سینمایی سوفیا لورن :

۱۹۵۰ شش همسر باربابلو
۱۹۵۰ توتو تارزان
۱۹۵۰ رای
۱۹۵۰ قلب‌ها در دریا
۱۹۵۰ من کاپاتاز هستم
۱۹۵۱ برده فروشی سفید
۱۹۵۱ میلیاردر میلان
۱۹۵۱ شعبده بازی زوری
۱۹۵۱ کجا می‌روی
۱۹۵۱ خودشه!…. بله! بله!
۱۹۵۱ آنا
۱۹۵۱ صاحب بخار
۱۹۵۱ روشنایی‌های واریته
۱۹۵۲ رؤیای زورو
۱۹۵۲ و نواگر می‌آید
۱۹۵۲ محبوب لئونورا
۱۹۵۳ یکشنبه عامیانه خوب
۱۹۵۳ زائران عشق
۱۹۵۳ دختران خطرناک هستند
۱۹۵۳ دو شب با کلئوپاترا
۱۹۵۳ تعطیلات مردم خوب
۱۹۵۳ آفریقا زیر دریا
۱۹۵۳ یک دختر فوق‌العاده
۱۹۵۴ چرخ و فلک ناپل
۱۹۵۴ یک روز در دادگاه
۱۹۵۴ آناتومی عشق
۱۹۵۴ یک بخش از زندگی
۱۹۵۴ کشور زنگ‌ها

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید