صنعت تولید رنگ

تاريخچه صنعت رنگ و رزين ايران

براي آشنايي با تاريخچه و سابقه صنعت رنگ كشور به سالهاي 1300 باز مي گرديم كه هنوز رنگ در داخـل كشور توليد نمي شد و استادكاران نقاش، رنگ مورد نياز براي رنگ آميزي كاخها و ابنيه دولتي را با استفاده از مواد گياهي و معدني در پاي كار، به صورت دستي و با فرمولهاي سنتي توليد مي كردند.

در سال 1318، اولين واحد رنگسازي امروزي به نام رنگسازي ايران اقدام به توليد و عرضه رنگ روغــني كارخانه‌اي نمود و پس از آن شركتهاي رنگ سرو و رنگ شمس فعاليت رنگسازي خود را آغاز نمودند. در آن سالها هنوز رنگ روغني كارخانه‌اي با استفاده از روغن هاي گياهي و پودرهاي معدني توليد مي شـد و اين امر تا سال 1341 كه اولين محصول رنگ روغني با استفاده از رزين الكيد توسط شركت پلاسكار به بازار عرضه گرديد، ادامه داشت.

رنگ پلاستيك بر پايه پلي وينيل استات براي مصارف ساختماني نيز براي اولين بار در سال 1338 توســـط شركت پلاسكار توليد و عرضه شد و پس از آن شركتهاي هاويلوكس ،رنگين، ديروپ، سوپر رنگ از سال 1341 تا 1347 به تدريج، رنگ پلاستيك خود را به بازار عرضه نمودند.

در واقع مي توان گفت كه در سال 1344 صنعت رنگسازي در ايران شكل تازه اي يافت و واحدهاي مـتعددي فعاليت خود را آغاز نمودند. شركتهاي تاباشيمي، ديروپ ايران، رنگين، سوپررنگ و پارس پامچال از جمله شركتهايي هستند كه در اين سال پا به عرضه صنعت رنگ كشور گذاشته و محصولات جديدي مانند لاكهاي روي چوب، رنگهاي هوا خشك و كوره‌اي صنعتي و رنگهاي تعميري خودرو را به بازار عرضه نمودند.

از اواخر دهه 50 تعداد واحدهاي توليدكننده رنگ افزايش يافت و امروز صنعت رنگ كشور با بيـش از 350 واحد صنعتي مجاز با مجموع ظرفيت 900 هزارتن در سال توليد انواع رنگهاي ساختماني و صنعتي و همچنين صدها واحد غير مجاز مشغول به فعاليت مي باشد.

صنعت توليد رزينهاي مورد مصرف در رنگسازي نيز در كشور سابقه اي طولاني دارد. براي بررسي تاريخچه اين صنعت به سال 1344 باز مي‌گرديم كه براي اولين بار رزين الكيد بوسيله رنگسازي ايران و رزيـن پلي‌وينيل‌استات نيز توسط پلاسكار توليد گرديد و پس از آن شركتهاي پارس سادولين، ديروپ ايران اقدام به توليد رزين الكيد و هو خست ايران به توليد رزين پلي‌وينيل‌استات همت گماردند. و امروز صنعت رزين كشور با بيش از 120 واحد صنعتي و مجموع ظرفيت 750 هزارتن در سال قادر است انواع رزينهاي پلي‌وينيل‌استات و كوپليمرهاي آن، انواع رزينهاي الكيد و اصلاح شده آن، آمينو رزينها، انواع پلي‌استر غيراشباع، رزينهاي اكريليك و رزين فنوليك را توليد نمايد.

مواد اوليه برای تولید رنگ:

رزين : مايعي شبيه چسب كه باعث چسبندگي رنگ مي شود.

پودر بنتون

تيتانيوم : تيتانيوم ها فام رنگ را تعيين مي كنند مثلاً TiO2 كه فام سفيد به رنگ مي دهد و مهمترين رنگدانه سفيد مي باشد.

پركننده ها : موادي كه به رنگ اضافه مي كنند و درخصلت رنگ هيچ تأ ثيري ندارد و فقط توجيه اقتصادي دارد يعني فقط براي كاهش قيمت رنگ استفاده مي شود كه مي توان از پر كننده ها : كربنات كلسيم، اكسيد روي و تالك را نام برد.

حلال ها : مثل تينر 402، تولوئن، زايلن، بوتيل گليكول، روغن سويا و متانول. كه مانع از سفت شدن و حالت چوب شدن رنگ مي شود.

از مواد بالا پركننده ي كربنات كلسيم از كارخانه پودر سنگسر سمنان و حلالهاي زايلن و تولوئن و متانول از پتروشيمي اصفهان، تبريز، شيراز و بقيه مواد از كشورهاي چين، اسلووني، ژاپن و بلژيك وارد مي شود.

دستگاه ها :

دستگاهها شامل پاتيل رنگ مي باشد كه مواد اوليه را كه شامل مثلاً 30 % رزين، 40 % تيتانيوم، 20 % حلال و حدود 10 % پر كننده كه البته اين مقادير مي توانند متفاوت باشند. مواد بالا را بوسيله ي دستگاهي به نام ميكسر با هم مخلوط مي كنند و عمل اختلاط به طور مداوم به مدت دو ساعت انجام مي گيرد وبعد بوسيله ي دستگاه پمپ تخليه، رنگ در داخل بشكه هاي 220 ليتري براي راه و ترابري (خط كشي جاده ها ) و در ظرف هاي 25 ليتري براي شهرداري (رنگ كردن جداول ) بسته بندي مي شود و توسط ليفتراك به انبار منتقل و آماده ي بارگيري مي شود.

آزمایشات رنگ:

ويژگيها و روشهاي آزمون رنگ ترافيك بر پايه رزين اكريليك- ترموپلاستيك سرد

موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران

موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران تنها سازماني است در ايران كه بر طبق قانون ميتواند استاندارد رسمي فرآورده‏ها را تعيين و تدوين و اجراي آنها را با كسب موافقت شورايعالي استاندارد اجباري اعلام نمايد. وظايف و هدفهاي موسسه عبارتست از:

تعيين، تدوين و نشر استانداردهاي ملي – انجام تحقيقات بمنظور تدوين استاندارد بالا بردن كيفيت كالاهاي داخلي، كمك به بهبود روشهاي توليد و افزايش كارائي صنايع در جهت خودكفائي كشور- ترويج استانداردهاي ملي – نظارت بر اجراي استانداردهاي اجباري – كنترل كيفي كالاهاي صادراتي مشمول استانداردهاي اجباري و جلوگيري از صدور كالاهاي نامرغوب به منظور فراهم نمودن امكانات رقابت با كالاهاي مشابه خارجي و حفظ بازارهاي بين المللي كنترل كيفي كالاهاي وارداتي مشمول استاندارد اجباري به منظور حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان داخلي و جلوگيري از ورود كالاهاي نامرغوب خارجي راهنمائي علمي و فني توليدكنندگان، توزيع كنندگان و مصرف كنندگان – مطالعه و تحقيق درباره روشهاي توليد، نگهداري، بسته بندي و ترابري كالاهاي مختلف – ترويج سيستم متريك و كاليبراسيون وسايل سنجش – آزمايش و تطبيق نمونه كالاها با استانداردهاي مربوط، اعلام مشخصات و اظهارنظر مقايسه‏اي و صدور گواهينامه‏هاي لازم .

موسسه استاندارد از اعضاء سازمان بين المللي استاندارد مي باشد و لذا در اجراي وظايف خود هم از آخرين پيشرفتهاي علمي و فني و صنعتي جهان استفاده مي نمايد و هم شرايط كلي و نيازمنديهاي خاص كشور را مورد توجه قرار مي دهد.

اجراي استانداردهاي ملي ايران به نفع تمام مردم و اقتصاد كشور است و باعث افزايش صادرات و فروش داخلي و تأمين ايمني و بهداشت مصرف كنندگان و صرفه جوئي در وقت و هزينه ها و در نتيجه موجب افزايش درآمد ملي و رفاه عمومي و كاهش قيمتها مي شود.

روشهاي آزمون

آزمون : براي آزمون اين رنگ رطوبت نسبي بايد 50±4 درصد و دما 25 درجه سلسيوس باشد .

تعيين درصد جامد رنگ

در يك شيشه ساعت و يا يك كريستاليزور مناسب كه قبلا وزنش مشخص شده است , مقدار معيني از رنگ مورد آزمون را ريخته وزن نمائيد . شيشه ساعت و رنگ وزن شده را در اتووي كه درجه حرارت آن 105±2 درجه سلسيوس مي‏باشد به مدت 3 ساعت قرار دهيد . بعد از خشك شدن كامل آزمونه را از اتوو خارج و پس از سرد نمودن شيشه ساعت محتوي نمونه خشك شده را وزن نمائيد . آزمونه را مجددا در اتوو قرار دهيد و عمل وزن كردن را تكرار نمائيد تا به وزن ثابت برسد . وزن ثابت را يادداشت نمائيد . درصد جامد از فرمول زير محاسبه مي‏گردد :

m1= جرم رنگ خشك شده در روي شيشه ساعت

m= جرم رنگ اوليه

تعيين درصد وزني رنگينه

مقدار معيني از رنگ مورد آزمون را در يك لوله آزمايش كه قبلا توزين شده است وزن كرده و بر روي آن مقدار متناسبي از حلال‏هاي مربوطه اضافه كنيد . مخلوط حاصله را خوب هم بزنيد .

لوله و محتويات آن را سانتريفوژ كنيد تا اينكه تمامي رنگينه و ساير افزودني‏هاي معدني به طور كامل ته‏نشين گردد . سپس به آهستگي مايع روي رسوب را خالي كنيد و مجددا از حلال‏هاي مربوطه اضافه كنيد . عمل را تكرار كنيد تا اينكه مايع روئي كاملا بي‏رنگ شود . سپس رنگينه را با افزودن 40 ميلي‏ليتر دي‏اتيل‏اتر به دفعات متوالي بشوئيد . بعد از اين عمل و خارج كردن اتر لوله را در يك بشر آب قرار داده و با حرارت آب تمامي اتر باقيمانده در لوله را تبخير كنيد . لوله را در اتوو خلاء حرارت دهيد و بعد آنرا در دسيكاتور سرد نمائيد . از وزن مواد باقيمانده درصد رنگينه و مواد اضافي از فرمول زير محاسبه مي‏شود :

آزمون تعيين گرانرواني برحسب واحد كربس

آزمونهاي فيزيكي

الف ـ صفحات فلزي ( آهني) با ضخامت 0/9 ـ 0/6 ميليمتر ـ اين صفحات بايد عاري از زنگ‏زدگي بوده و صيقل شده باشند.

ب ـ صفحات شيشه‏اي در ابعاد 65*150 ميليمتر و ضخامت تقريبي 25 ميليمتر يا ديگر اندازه‏هاي مشخص شده در روش‏هاي آزمون.

ج ـ صفحات درست شده از آسفالت ـ ماستيك به ابعاد تقريبي ـ 150*170 ميليمتر اين صفحات را طبق فرمول زيرتهيه كنيد :

تركيب

درصد جرمي

قير با قابليت نفوذ 80 ـ 60 و نقطه نرمي 56 ـ 49 در 27 درجه سلسيوس

12

شن با درشتي ذرات 425 – 250 ميكرون

76

پركننده ـ سيمان

12

قير و شن را به طور جداگانه تا 150 الي 190 درجه سلسيوس گرم كنيد. پس از خشك شدن شن , دو جزء گرم شده را در همان دما مخلوط كرده , سيمان داغ شده را به آن بيافزائيد . مخلوط را در قالب مورد نظر ريخته سطح آن را با تيغه صاف كنيد . قالب را در دستگاه پرس گرم قرار داده تحت فشار بگذاريد تا قطعه صاف و يكدستي از آسفالت به ابعاد 150*170 ميليمتر حاصل شود .

مقاومت در برابر قليا

زمان خشك شدن را تا 72 ساعت جهت سخت شدن كامل ادامه دهيد . محلول اشباع هيدروكسيد كلسيم تهيه كنيد و در يك ظرف شيشه‏اي با ظرفيت 1000 ميلي‏ليتر 750 ميلي‏ليتر از محلول تهيه شده را بريزيد . صفحه آزمونه را در محلول فوق به مدت ذكر شده غوطه‏ور كنيد .

پس از طي زمان تعيين شده , صفحه آزمونه را از محلول هيدروكسيد كلسيم بيرون آورده آنرا با ويژگيهاي مندرج در بند ذكر شده مطابقت دهيد .

زمان خشك شدن سطحي

قشري رنگ به ضخامت 200 ميكرون روي صفحه‏اي شيشه‏اي که آماده كرده‏ايد بكشيد و آنرا براي مدت 15 دقيقه و در حرارت 25±2 درجه سلسيوس بگذاريد بماند . پس از اين مدت قشر رنگ هنگامي به طور سطحي خشك شده است كه اگر پودر كربنات كلسيم خشك را كه درشتي ذرات آن بين 150 تا 300 ميكرون باشد روي قشر رنگ بپاشيد پس از يك دقيقه بتوان آنرا به كمك برسي كه از موي شتر ساخته شده است از روي رنگ پاك كرد , بدون اينكه اين عمل لطمه‏اي به قشر رنگ وارد سازد.

زمان خشك شدن كامل

براي تعيين زمان خشك شدن كامل صفحه شيشه‏اي را با وارد آوردن فشار 1/85 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع بر روي پارچه‏اي كه بر روي قشر رنگ قرار داده‏ايد به مدت يك دقيقه اندازه‏گيري كنيد . پس از اين زمان نبايد اثري از خطوط پارچه روي رنگ ظاهر گردد.

مقاومت در برابر خراش

قشري از رنگ به ضخامت 100 ميكرون را بر روي يك صفحه شيشه‏اي آماده كرده‏ايد بكشيد . بعد از آنكه لايه رنگ براي مدت 24 ساعت در دماي 25±2 درجه سلسيوس خشك گرديد آنرا آزمون قرار دهيد . قشر رنگ بايد در برابر وزنه ذكر مقاوم بوده و در اثر خراش شيشه زيرين نمايان نگردد .

مقاومت در برابر سايش

اين آزمون توسط دستگاه سايش تي‏بر 3 انجام مي‏شود.

صفحه آزمونه‏اي فلزي به ابعاد (100mm*100mm*1mm) را كه در مركز آن سوراخي به قطر 7 ميليمتر ايجاد كرده‏ايد , انتخاب نمائيد . پس از تميز كردن و آماده سازي صفحه , قشري از رنگ به ضخامت200±40 ميكرون روي يك طرف آن بكشيد . نمونه را بگذاريد براي مدت يك ساعت بماند تا قدري خشك شود . سپس آنرا در اتووي با دماي 40±1 درجه سلسيوس به مدت 24 ساعت قرار دهيد . پس از خارج كردن از اتوو نمونه را تا دماي محيط سرد كنيد . تعداد قطعات آزمونه بايد حداقل 3 عدد باشد .

صفحه آزمونه را با پارچه تميزي پاك كنيد و آن را با دقت نزديك به يك ميلي‏گرم وزن نمائيد .

صفحه آزمونه وزن شده را روي سطح چرخان دستگاه ببنديد . چرخ‏هاي ساينده را بطور مماس با سطح آزمونه قرار داده و روي هر كدام وزني معادل 250 گرم وارد كنيد .

دستگاه مكنده‏اي را نزديك به محل سايش با فاصله 1 تا 2 ميليمتر از سطح آزمونه نصب كنيد تا غبارات حاصله از سايش توسط دستگاه از محيط آزمون خارج شود . دستگاه مكنده و دستگاه سايش را همزمان روشن كرده و عمل سايش را شروع نمائيد . پس از 200 دور سايش دستگاه را خاموش و صفحه آزمونه را خارج كنيد . آزمونه را مجددا وزن كنيد . اختلاف بين وزن اوليه و وزن آزمونه پس از عمل سايش مقدار كاهش وزن پس از 200 دور سايش را نشان مي‏دهد . مقدار كاهش وزن پس از 100 دور سايش را با فرمول زير محاسبه كنيد :

A= كاهش وزن پس از 100 دور سايش ( بر حسب ميلي‏گرم )

B= كاهش وزن پس از 200 دور سايش ( بر حسب ميلي‏گرم )

آزمايشات زياد ديگري هم در آزمايشگاه بر روي سطح رنگ ايجاد مي شود كه عبارتند از :

مقاومت در برابر شرايط جوي تسريع شده، مقاومت در برابر سايش، چسبندگي به تاير، گرانروي در دماي 25 درجه ي سانتيگراد بر حسب كربس، پايداري حرارتي، مقاومت در برابر خراش، مقاومت در برابر بنزين، شستوشو، قليا و …

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ابراهیم عابدی
  17 اردیبهشت 1396

  خیلی کار خوبیست که اطلاعات میدهید من به دنبال ساخت رنگهای سیمانی هستم اگر کمکم کنید ممنون میشوم

 2. نویسنده دیدگاه: ...
  01 بهمن 1395

  مطالبی بسیار خوب بودند ولی به نظر من این ها جزو اسرار رنگ سازی هستند و نباید به آسانی در تارنما ها منتشر شوند
  شاید هم قابل پیگری قانونی باشد مواظب باشید!

نظر خودتان را ارسال کنید