استفاده از موسیقی برای خواباندن کودکتان

بهترین موسیقی برای خوابیدن کودک چیست؟ وقتی که از موزیک برای کمک به خوابیدن کودکتان استفاده می کنید، همه موزیک ها ماهیت یکسانی ندارند. اما در خصوص نوع موسیقی ای که برای کودکتان می خوانید یا پخش می کنید به دقت توجه کنید که بتواند او را هنگامی که به خواب می رود، آرام کند.

آیا شما از ترانه ها برای خواباندن کودک خود استفاده می­کنید؟ خواندن لالایی های تسکین دهنده برای کوچولویتان امری ذاتی است. اوایل روزهای والدین شدنتان، شاید دهه ها بود که آن ترانه های آسایش بخش را نشنیده بودید، اما کلمه ها و آهنگ در حافظه­تان ریشه دوانده است. وقتی نوبت شماست تا زندگی جدیدی را به این دنیا بیاورید، شما کوچولویتان را در میان بازوانتان تکان می­دهید و به آرامی لالایی های آرامش بخش را برایشان میخوانید همانطور که قلب شما عملا منفجر می­شود. هیچ کس مجبور نبود به شما بگوید که صدای آهنگین و تسکین دهنده شما یکی از بهترین راه ها در این دنیاست تا کودک شما را آرام و آسوده کند.

این من را سوق داد به این که بدانم باید چه نوع آهنگی را بخوانم تا بچه به خواب برود. تحقیقات نشان داده است که آهنگ خواندن تاثیر مثبتی بر خواب کودک دارد و انواع دیگر موسیقی یا نویز سفید نیز می­تواند کمک کند تا کودک شما به خواب برود.

بهترین موسیقی برای خوابیدن کودک چیست؟ وقتی که از موزیک برای کمک به خوابیدن کودکتان استفاده می­کنید، همه موزیک ها ماهیت یکسانی ندارند. اما در خصوص نوع موسیقی ای که برای کودکتان می­خوانید یا پخش می­کنید به دقت توجه کنید که بتواند او را هنگامی که به خواب می­رود، آرام کند.

راه های استفاده از موسیقی برای خواباندن کودکتان

وقتی زمان  خواندن لالایی آرامش بخش برای کودکتان فرا می­رسد، شما هیچ فکری از قبل راجع به آن نمیکنید. شما حتی ممکن است برای کودکتان زمانی که در رحم بود، آواز خوانده باشید، چیزی که بطور طبیعی برای بیشتر مادران پیش می­آید. برای نوزاد، آسوده نگه داشتن او و آرام کردنش با توجهی عاشقانه بی نهایت مهم است. برای همین است که ما کودکانمان را میچرخانیم، تکان می­دهیم و مقابل خودمان نگه می­داریم. برای اینکه کودکتان را با لالایی تسکین دهنده بخوابانید هم، همین درست است.

وجود موسیقی در برنامه خواب کودک یک تمرین معمول برای بیشتر مادرهاست. دو راه وجود دارد که می­توان انواع مختلف موسیقی را برای کمک به خواب کودک استفاده کرد.

1.استفاده از موسیقی در طول دوره بیداری تا به خواب رفتن.

در این سناریو، لالایی کودکانه صوتی آرامش بخش یا موسیقی زمانی خوانده یا پخش می­شوند که شما سعی دارید کودک خود را آرام کنید تا برای خواب آماده شود. حتی زمانی که کودکان نشانه هایی از بیخوابی نشان می­دهند، داشتن یک دوره انتقال دهنده بین پخش موسیقی و زمان خواب ضروری است. این میتواند شامل بستن کرکره ها، کم کردن نورها، خواندن کتاب با یکدیگر و پخش موسیقی آرامش بخش در پس زمینه باشد.

استفاده از این متدها راه خوبی است برای اینکه بگذارید کودکتان بداند :«این زمان خواب است.» در نهایت این قبل از انجام گام های نهایی برنامه خواب کودکتان آنها را بیشتر خواب آلود میکند. والدینی که از موسیقی برای این راه استفاده می­کنند معمولا قبل از ترک اتاق موزیک را خاموش می­کنند و محیط ساکتی را برای خواب کودکشان ترجیح میدهند.

2.استفاده از موسیقی به عنوان راهی برای کمک به خواب رفتن کودکتان

نظر دیگری در مورد استفاده از موسیقی برای کمک به خوابیدن کودکتان این است که از آن در هنگام به خواب رفتن کودکتان استفاده کنید. خانواده هایی که نویزهای بیرونی دارند (مثل ترافیک یا صدای بازی بچه بزرگتر) موسیقی یا نویز سفید را برای کم کردن این نویزهای بیرونی مفید می یابند. دیگران متوجه این هستند که این، کودکشان را تسکین می­دهد طوری که آنها مستقل به خواب بروند. حتی دستگاه های نویز سفید برای کودکان بطور ویژه برای این منظور ساخته شده اند. شما میتوانید با دانلود آهنگ جدید ایرانی و پخش آن برای کودک خود خواب راحتی را برای او فراهم کنید.

برخی ابراز نگرانی میکنند که پخش موسیقی وقتی کودکتان به خواب میرود دو شاخه می­شود. بحث این است که این موسیقی یک عادت خواب می­شود و کودک همیشه برای خوابیدن به آن نیاز خواهد داشت. پس اگر در انتهای راه کودک شما شروع به نیاز به مراقبت روزانه کند یا در منزل مادربزرگ به خواب رود، امکان این هست که این مجموعه موزیک-خواب دلیلی شود بر اینکه او زمان سختی را داشته باشد برای اینکه بدون موزیک به خواب برود.

3 تا از بهترین انتخابهای موسیقی برای کمک به خوابیدن کودکتان

این یک سورپرایز نیست که بعضی از انواع مشخص موسیقی هست که شما نمیخواهید برای کودکتان پخش کنید. این میتواند شامل این شود که مطمئن باشید که موسیقی با حجم صدای مناسبی پخش می­شود. 3 نوع از موسیقی که در ادامه می آید انتخابهایی عالی برای خواب کودک است. که با فرکانس هایی بین 45 تا 65 دسیبل پخش یا خوانده می­شوند ( صدایی کمتر از صدای جاروبرقی ) اطمینان می­دهد که برای گوش کودکتان بی­ضرر است و تاثیر آرام کننده عالی ای برای خواب عمیقی که نیاز دارند فراهم میکنند.

لالایی آهنگ-زنده

این ساده ترین و بطور قابل بحث تاثیرگذار ترین انتخاب برای آرام کردن کودکتان است. Science daily گزارش میدهد که علوم عصب شناختی یافته اند که «لالایی ها هر دو مادر و کودک را همزمان آرام می کند.» حضور مادر یا پدری که نوازش و صدای آرام بخششان را ارائه میدهند، دو تا از بهترین چیزهایی است که میتوانید برای کودکتان انجام دهید تا کمک کنید خواب آلودگیشان به خواب منتهی شود. این واقعا اهمیت ندارد که کدامیک از ترانه ها را می­خوانید، یا حتی خودتان آن را می­سرایید. ترانه را اشتباه میخوانید ؟ کودک شما واقعا اهمیتی نمی­دهد! زیر و بمی و حجم صدا به احتمال زیاد به طور شهودی برای شما ایجاد می­شود.

نویز سفید

نویز سفید ضرورتا همان چیزی نیست که شما آن را موسیقی مینامید. بلکه، این ترکیبی از فرکانس های متفاوت است که انسانها میتوانند بشنوند. این میتواند به شکل امواج اقیانوس باشد، ضربان قلب یا صداهای طبیعت مثل صدای حیوانات. تصور می­شود که صداهای تکرارشونده مثل باران تاثیرگذار ترینند. خوشبختانه خیلی از دستگاه های نویزسفید، انتخابهای زیادی را پیشنهاد می­دهند که شما میتوانید دریابید که کودکتان به کدامیک بیشتر علاقه دارد.

اگر شما به دنبال دستگاه های نویز سفید برای کودکتان هستید، انتخاب های زیادی را پیدا خواهید کرد. این میتواند برای انتخاب غافلگیر کننده و سخت باشد. فقط به یاد داشته باشید که این لازم نیست برای خواب کودک شما کارشگرفی کند. در اینجا برای انتخابی که انجام میدهید چند نکته هست:

  • قابل حمل بودن
  • قابلیت تنظیم حجم صدا از حداقل 50 دسیبل و یا کمتر
  • خاموش شدن اتوماتیک
  • قابلیت های مختلف صدا

موسیقی کلاسیک آرام

موسیقی کلاسیک انتخاب موسیقیایی خوب دیگری است تا کمک کند کودک شما به خواب رود. نبود اشعار این را به یک انتخاب فاقد حواس پرتی تبدیل میکند. به یاد داشته باشید که گام صدای موسیقی نباید خیلی بالا یا خیلی پایین باشد. این در مورد موسیقی کلاسیک هم صدق میکند. سازهای کوبشی، خود را برای خواب کودک بخوبی ارائه نمیدهند، پس به دنبال موسیقی کلاسیکی باشید که صدای ملایمی ارائه دهد.

استفاده از موسیقی کلاسیک درست، ضربان قلب کودک شما را آرام می­کند و شرایط کلی خواب او را بهبود میبخشد.

برای دانلود آهنگ های آرامش بخش و همچنین لالایی کودکانه می توانید به سایت وب آهنگ مراجعه کنید که آرشیو کاملی از آنچه میخواهید در اختیار شما می باشد.

 

 

 


نظر خودتان را ارسال کنید