همه چیز درباره ازدواج

راهنمای ازدواج

راهنمای ازدواج

ازدواج یکی از حساس‌ترین وقایع زندگی انسان و از مهم‌ترین نهادهای حقوقی جوامع بشری است. لزوم آمادگی و بلوغ جسمانی و رشد قوای عقلانی افراد برای آغاز زندگی مشترک و اقدام به ازدواج، تا حدی است که بسیاری از نظام‌های حقوقی جهان، حداقلی از سن را برای آغاز این مرحله از زندگی، ضروری دانسته‌اند. نظام حقوقی ایران از ابتدا تاکنون در خصوص شرط حداقل سن برای اقدام به ازدواج، دستخوش تحولات متعددی شده و مقررات متنوعی را تجربه کرده است. اما در نهایت ماده 1041 قانون مدنی ایران به موضوع سن قانونی ازدواج می پردازد.

نظر اسلام درباره ازدواج:

اسلام – به عنوان یک مکتب آسمانی – ازدواج را نه تنها کاری محبوب و مقدس دانسته، بلکه جوانان را مؤکدا بدان توصیه کرده است. هر ازدواجی دارای اهداف خاص خود است، ولی در این میان، برخی از اهداف کم ارج و کم اهمیت و در نتیجه، ناپایدارند و نمی توانند برای همیشه و یا حتی مدتی دراز خوشبختی زوجین را تضمین کنند. برخی نیز ارجمند، مهم و در نتیجه پایدارند. بنابراین، شایسته است ازدواج با توجه به این اهداف در نظر گرفته شود.

ازدواج از این نظر که عاملی برای نجات از آلودگی، موجبی برای نجات از تنهایی و سببی برای بقای نسل است، خودداری از آن همیشه سبب ایجاد بی تعادلی، نابهنجاری رفتاری و زمانی هم فساد شخصیت و حتی بیماری جسمی می گردد. بنابراین، بهترین و بالاترین نعمت ها برای هر زن و مرد از نظر اسلام تشکیل خانواده است.

گمان نمی رود از بین مکاتب و مذاهب، هیچ مذهبی به اندازه اسلام درباره ازدواج بحث کرده باشد. ازدواج از نظر اسلام امری مستحب، مورد تاکید و از سنن انبیا علیهم السلام معرفی شده و جوانی که بدان تن دهد در حقیقت، همگام با آفرینش و سعادتمند است.

ازدواج از نظر اسلام پیمان مقدسی است که برقراری آن بر اساس مقررات، آداب و رسوم، تشریفات، سنن و قوانین خاصی صورت می گیرد.

فلسفه و هدف از ازدواج

هدف از ازدواج هم برای مرد و هم برای زن، پاسخ مثبت دادن به سنت الهی و تولید نسل است. لذا، هر دو در این زمینه بر یک عقیده اند. فلسفه ازدواج براساس این دو مبنا ملاک دین و نجابت است. در نتیجه، هدف از ازدواج و تولید نسل، مقدس می گردد و هیچ یک از مادیات ملاکی برای آن به حساب نمی آید.

ازدواج از نگاه اسلام

ازدواج از نگاه اسلام

سن ازدواج در ایران:

مادۀ واحده: مادۀ (1041) قانون مدنی اصلاحی مصوب یکم تیر 1381 مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح ذیل اصلاح و یک تبصره به آن الحاق می‌شود:

ماده 1041: عقد نکاح دختر قبل از 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از 16 سال تمام شمسی ممنوع است.

تبصره: حداقل سن ازدواج در دختر 16 سال تمام شمسی و در پسر 18 سال تمام شمسی است. عقد ازدواج بین سنین 13 تا 16 در دختران و 16 تا 18 در پسران منوط به اذن ولی و رعایت مصلحت و تشخیص دادگاه به شرط داشتن قابلیت صحت جسمی برای تزویج با نظر پزشک قانونی است.

عقد و عروسی در ایران

عقد و عروسی در ایران

سنت های غلط ازدواج در خانواده ها:

امروز موجي از آداب و رسوم غلط و ناشايست به راه افتاده که مشکلات را پيچيده کرده و مانع از ازدواج جوانان مي شود و در نتيجه سن ازدواج نيز روز به روز بالا مي رود. برخي از اين مشکلات و رسم هاي غلط عبارتند از:
1ـ مهريه سنگين، مثلاً به مقدار تاريخ تولد دختر.
2ـ تشريفات و پيرايه هاي عريض و طويل و کمر شکن.
3ـ تجمل گرايي و مد پرستي، خرج هاي اضافي و اسراف و بريز و بپاش.
4ـ چشم و هم چشمي و حسادت ها.
5ـ تهيه جهيزيه هاي زياد و غير ضروري.
6ـ عذر ادامه تحصيل و آزادي بيشتر.
7ـ مشکل پسندي به بهانه هاي مختلف.
8ـ عذر نداشتن ماشين و مسکن شخصي و …. .
9ـ گرفتن شيربها در بعضي از مناطق.
10ـ اجبار به ازدواج فاميلي (مثل پسر عمو ـ دختر عمو) در بعضي از مناطق.
11ـ برقراري مجالس مختلف عروسي به تالارهاي گران قيمت و آن چناني.
12ـ برقراري مجالس آلوده به گناه و فساد، عروسي هاي مختلط و مزاحمت هاي اجتماعي.
13ـ عدم توجه به تحقيق و مشاوره به بهانه «قسمت بودن» ازدواج.

– حال سوال اين است که:
1ـ اين همه رسم ها و پيرايه هاي کمر شکن را چه کسي بوجود آورده است؟
2ـ چرا ما به ماه و سال به سال بر اين گونه رسوم غلط افزوده مي گردد؟
3ـ چرا به جاي گشودن گره ها، بر گره ها مي افزاييم؟
4ـ چرا در فکر آن پسر و دختر جواني که ضرورت فطري و اجتماعي ازدواج را به آن ها لازم مي داند نيستيم؟
توصيه هاي لازم
1ـ در تعيين مهريه به کم اکتفا کنيد؛ چرا که رسول اکرم ـ صلي الله عليه و آله ـ مي فرمايد: «بهترين زنان امت من، آنان هستند که مهريه اش کمتر باشد.»بدانيد که مهريه سنگين و سرسام آور، آبرو و اعتبار نمي آورد. مثل کساني نباشيد که وقتي در اين مورد با انتقاد مواجه مي شوند، در جواب مي گويند: «چه کسي مهريه را داده و چه کسي مهريه را گرفته» اين ها غافل اند که مهريه يک بدهکاري سختي است که زن هر زمان مي تواند آن را مطالبه کند. (البته تحقيق و شناخت از همسر و تدين آن مهم است).
2ـ تشريفات و خرج هاي اضافي را کم کنيد، بدانيد که تشريفات و تجمل گرايي، همانند تارهاي عنکبوتي است که هر چه بيشتر باشد، بيشتر انسان را گرفتار مي کند. صحيح است که وضع زندگي عوض شده و سطح معيشت بالا آمده، اما معيارها و ارزش هاي اسلامي ـ انساني، هرگز عوض نشده و نخواهد شد، يعني: اسراف نکردن، ساده گرفتن، چشم و هم چشمي نکردن و باطل بودن خرافات و تشريفات، و ….هميشه به حال خود باقي است.
3ـ به قدر توانتان جهيزيه تهيه کنيد و به ضرورت اکتفا کنيد آيا مي دانيد که در اکثر مواقع 30 درصد جهيزيه ها جزء لوازم زندگي است و بقيه يعني 70 درصد اضافي و تشريفاتي است. خانواده هاي عزيز چرا به خاطر تهيه وسايل غير ضروري و تجملي خود را به قرض و مشكلات مي اندازيد.
4ـ در هر حال، اعتدال و انصاف را رعايت نموده و امکانات و شرايط خانواده عروس و داماد را رعايت کنيد و از آن ها انتظارات بيشتر از توانشان نداشته باشيد.
5ـ لااقل شما يک قدم مثبت برداريد و به پيشرفت مدگرايي هاي افراطي و تجمل گرايي ها کمک نکنيد. آري در صورت تمکن مالي هديه دادن خوب است، ولي آيا انصاف است کسي که ندارد با دليل آوردن اين که اين رسم است که مثلاً براي تک تک اعضاي خانواده عروس و داماد کادو خريد و … خود را به فشار و فلاکت بياندازيد.
6ـ اين که عروسي فقط يک شب است جواز انجام کارهاي حرام و غير قانوني نمي شود! از برقراري مجالس عروسي مختلط، فساد انگيز، رقص زنان آرايش کرده به خصوص عروس در مقابل مردان و از مزاحمت ها به همسايه ها و مردم مثل بوق زدن و … خود داري کنيد.
7ـ چرا با وسوسه هاي پوچ شيطاني، مراعات حريم محرم و نامحرم را نمي كنيم؟ عقد پسر عموها و دختر عموها، اصلاً در آسمان بسته نشده است! اين يک عقيده خرافاتي است.
8ـ بدانيد اگر ما تشريفات پيچيده ازدواج و امور زندگي را حذف کنيم و آن را بدون آرايش با توافق همديگر انجام دهيم، نه تنها مانع از تحصيل نيست؛ بلکه کمک خوبي براي ادامه تحصيل و پيشرفت در زندگي خواهد بود.
9ـ بر اساس توصيه هاي ديني و نيز يافته هاي روان شناسي دين؛ دين داري عامل بسيار قوي براي رضايت از زندگي و رضايت مندي زناشويي است.

یکی از سنت‌های غلط در ازدواج تصمیم‌گیری والدین به جای جوانان در انتخاب همسر است

یکی دیگر از سنت‌های غلط تصمیم‌گیری والدین به جای جوانان در انتخاب همسر است که نوعی ازدواج اجباری را رقم می‌زند. در مواردی مشاهده شد که مثلاً والدین می‌گویند حال که یک پسرم با برادرزاده همسرم ازدواج کرده فرزند بعدی‌ام باید با برادرزاده یا خواهر زاده من ازدواج کند.

فاصله گرفتن از ملاک‌های دینی در امر انتخاب همسر هم یکی از سنت‌های غلط است، ممکن است ما در شعار و حرف بگوییم به دنبال همسری با ملاک‌های دینی برای فرزندمان هستیم اما در عمل به گونه دیگری رفتار می‌کنیم.

آنقدر به قول معروف چشممان تنگ شده که اگر طرف مقابل فقط ذره‌ای به لحاظ مادی با ما تفاوت داشته باشد می‌گوییم او در شأن ما نیست..کجای اسلام این‌گونه گفته شده است؟

مشکلات خانوادگی
مشکلات خانوادگی یکی از موانع مهم ازدواج است؛ مشکلاتی همچون تفاوت سطح فرهنگی خانواده‌ها، افزایش سطح توقع خانواده‌ها در انتخاب همسر، دخالت‌ها و سختگیری‌های بی‌مورد، کفیل یا سرپرست خانواده بودن پسر، بیماری والدین، آسیب‌های اجتماعی خانواده مثل فوت، طلاق، اختلاف والدین، اعتیاد و سوء سابقه.

وجود چشم و هم‌چشمی، زیاده‌خواهی در بین دختران و پسران و خانواده‌های آنان و توقع و انتظارات زیاد و بی‌‌مورد افراد و خانواده‌ها می‌تواند سبب افزایش سن ازدواج و بروز تجرد قطعی در دختران و پسران باشد

سنت های رایج اشتباه ازدواج از نگاه رهبری:

  • مهریه سنگین
  • جهیزیه سنگین
  • تجملات زیاد
  • اسراف
  • خرید از مکان‌های معروف به گرانی
  • هتل‌ها و سالن‌های پرخرج
  • لباس عروس گران‌قیمت
  • به رخ کشیدن ثروت‌ها
0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید