تمدید دو ماهه اجاره نامه، لازم الاجراست

اسلامی گفت: بنگاه‌های معاملاتی و شورا‌های حل اختلاف به مصوبه کرونا در خصوص تمدید دو ماهه قرارداد مستأجران توجه و برای اجرای آن اقدام کنند.

تمدید دو ماهه اجاره نامه، لازم الاجراست - A two-month lease extension is necessary

تمدید دو ماهه اجاره نامه، لازم الاجراست – A two-month lease extension is necessary

به گزارش آسمونی : به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن و برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی برای خانه‌دار کردن اقشار مختلف جامعه، گفت: وزارت راه و شهرسازی علاوه بر تأمین مسکن برای دهک‌های ۴ تا ۷ که شامل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است، چندین تفاهم نامه برای جامعه هدف از جمله فرهنگیان، کارگران و کارکنان نیرو‌های مسلح برنامه ریزی کرده است که این تفاهم نامه نیز مجموعاً ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را شامل می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در نظر است تا حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی اقشار هدف جامعه ساخته شود که در این تفاهم نامه‌ها، جامعه شاغلان، بازنشستگان و  فرهنگیان در تفاهم با وزارت آموزش و پرورش، جامعه شاغلان و بازنشستگان کارگری در تفاهم با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، و دیگری با وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح خانه دار می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی ویژگی بارز طرح اقدام ملی مسکن را شناسایی دقیق جامعه هدف و نیازمند مسکن و همچنین احداث مسکن در اراضی و زمین‌های دارای زیرساخت عنوان کرد و توضیح داد: اراضی طرح اقدام ملی مسکن در محدوده شهر‌ها بوده و  دارای زیرساخت‌های لازم هستند. همچنین در طرح اقدام ملی تلاش کردیم تا جامعه هدف را بشناسیم و متناسب با آن ها، برنامه ریزی کنیم تا با پروژه‌هایی مواجه نشویم که سازنده بسازد و متقاضی نداشته باشد.

یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ثبت نام  و  ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط مسکن ملی

اسلامی با اشاره به اینکه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در دو مرحله انجام شد، اعلام کرد: در مرحله اول ۲۳۰ هزار متقاضی ثبت نام کردند که ۱۳۰ هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند. در عین حال با توجه به اینکه در مرحله اول ثبت نام مردم گله‌مند بودند که سایت ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن زود بسته شده است و مردم امکان ثبت نام ندارند، در مرحله دوم این مشکل برطرف شد و افرادی که متقاضی مسکن بودند توانستند در زمان مقرر همگی ثبت نام انجام دهند تا بعد غربالگری شوند. هدف ما از ثبت نام این بود که به میزانی که زمین تهیه کرده بودیم ثبت نام انجام شود.

وی یادآور شد: مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن به دلیل بحران کرونا، به دو شیوه اینترنتی و پیامکی انجام شد. هم اکنون تعداد ثبت‌نام کنندگان مرحله اول و دوم هم از طریق سامانه اینترنتی و سامانه پیامکی، یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر شده است. در واقع متقاضیان واقعی مسکن زمان لازم داشتند که برای مسکن خود ثبت نام کنند.

به گفته اسلامی، در این فرآیند برآورد این است که ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن ملی هستند که این تعداد متقاضی دریافت مسکن ملی در برنامه دریافت مسکن قرار گرفته اند.

اسلامی یادآور شد: برای طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های گوناگون، روش‌های متفاوتی طراحی شده است. برای برخی اراضی به شکل گروهی تحویل متقاضیان واجد شرایط می‌شود. این دسته از متقاضیان به سازمان‌های نظام مهندسی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مرتبط می‌شوند و در تهیه نقشه و مصالح آن‌ها را یاری می‌کند. این شیوه همانند برنامه ریزی‌هایی است که در نواحی سیل‌زده و زلزله‌زده توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود. این دسته از متقاضیان در عرض یکسال و حداکثر دو سال با هدایت بنیاد مسکن واحد‌های مسکونی خود را احداث می‌کنند.

وی گفت: بخشی از اقدام ملی مسکن با محوریت بنیاد مسکن در حال انجام است که در برخی از شهر‌ها شروع شده است و ادامه خواهد یافت.

سومین طرح اقدام ملی مسکن چیست؟

اسلامی نوع سوم طرح اقدام ملی مسکن را پروژه‌های مشارکتی عنوان کرد و گفت: نوع سوم پروژه‌های مشارکتی برای اقشاری است که می‌خواهند واحد‌های خود را بزرگ‌تر کنند. برای آن‌ها قرارداد‌های مشارکتی تعریف شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن برای فرهنگیان کلنگ‌زنی شده است، گفت: هفته گذشته در اجرای تفاهم‌نامه با وزارت آموزش و پرورش، فاز اول طرح که احداث بیش از ۱۴ هزار واحد مسکن فرهنگیان است، آغاز شد. تفاهم نامه مشترک وزارت راه و شهرسازی با وزارت آموزش و پرورش احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکونی طی دو سال است که اسامی از سوی وزارت آموزش و پرورش به وزارت راه اعلام شد و از بین اسامی اعلام شده، ۷۵ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند.

وی  بیان کرد: جامعه هدف شناسایی، شرایط فراهم و تسهیلات بانکی توسط شورای پول و اعتبار به اجرای این طرح اختصاص یافته است. امید است با مجموع شرایطی که فراهم شده و مشارکت مردم، متقاضیان واقعی مسکن صاحب خانه شوند و این دغدغه برطرف شود.

مصوبه تمدید ۲ ماهه اجاره نامه، لازم الاجراست

اسلامی همچنین در خصوص بازار اجاره و مستأجران نیز اعلام کرد: هفته پیش ستاد ملی تصویب کرد تا مهلت اجاره واحد‌های مستاجرانی که اسفند و فروردین به اتمام می‌رسیده است تمدید شده و مدت بسته بودن بنگاه‌های مشاوره املاک در دوران بحران کرونا، به مدت قرارداد مستأجران اضافه شود. این مصوبه ابلاغ شده و لازم الاجراست.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بنگاه‌های معاملاتی و شورا‌های حل اختلاف به مصوبه کرونا در خصوص تمدید دو ماهه قرارداد مستأجران توجه و برای اجرای آن اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه مصوبات شورای ملی کرونا حکم قانون را دارد و لازم الاجراست، گفت: بنگاه‌های معاملاتی و شورا‌های حل اختلاف، اجازه ندهند تا اختلافات بین مردم ایجاد شود. از مالکان و مستأجران نیز درخواست داریم تا در شرایط بحران کرونا به ویژه در تهران بزرگ که آسیب پذیری بالاست با هم تفاهم کنند تا نیاز به اسباب کشی نباشد و قرارداد‌ها با تفاهم تمدید شود.

اسلامی یادآور شد: از همه سازندگان حرفه‌ای و افراد دارای واحد‌های تمام شده و نیمه کاره دعوت کرده ایم تا به طرح اقدام ملی مسکن بپیوندند و واحد‌های خود را تکمیل کرده و به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تحویل دهند. برای این دسته از سازندگان بعد از تحویل پروژه‌ها به متقاضیان اقدام ملی بار دیگر زمین برای ساخت واحد‌های جدید تخصیص خواهد یافت.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نظر خودتان را ارسال کنید