المپیک در دوران باستان

المپیک در دوران باستان-olympics in ancient times

المپیک در دوران باستان-olympics in ancient times

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

رویدادی كه از یونان آغاز شد

یونانیان حق بزرگی بر گردن بشریت و تمدن بشری دارند، هزار سال قبل و در شرایطی كه در اقصی نقاط عالم، پادشاهان به عنوان «نیمه خدا» و قدرت مطلق حكمرانی می‌كردند، مردم دولت شهر آتن معتقد به دموكراسی و حكومت مردم بر مردم بودند و برای اولین بار به «انسان» بها دادند.

در دورانی كه هنر در «جنگاوری» خلاصه می‌شد، یونانیان تئاتر، مجسمه‌سازی و… را به اوج رساندند و در همان ایام فلاسفه بزرگ را به بشریت معرفی كردند.

در چنین اوضاعی عجیب نیست اگر از چنین جامعه‌ای انتظار داشته باشیم كه برای قرنها جشنواره‌ای مذهبی – ورزشی با نام «المپیک» برگزار كرده و زورمندترین پهلوانان – كه از دید آنها مورد توجه ویژه خدایان بوده‌اند – را برگزینند. اولین المپیك دوران باستان در سال 776 قبل از میلاد برگزار شد اما این اتفاق درخشان اتفاقی و یك شبه نبود…

كوه المپ كوهی است با ارتفاع حدود 3 هزار متر در جنوب «تسالونیكا ». در یونان یونانیان معتقد بودند كه خدایان آنان در این كوه و تحت فرمان زئوس خدای خدایان بر مردمان فرمان می‌رانند. افسانه شكل‌گیری المپیك نیز بر مبنای خصوصیات انسان گونه این خدایان شكل گرفت در این باره سه نظریه وجود دارد: طبق نظریه اول هركول (هراكلس) در دشت المپیا در بخش كوچكی از «الیس» در نبرد با «آگیس» پیروز شد و برای تشكر از خدایان مسابقات المپیك را بنیان نهاد.

اما طبق نظریه دوم در دورانی كه خبری از ورزش و المپیك نبود خانواده سلطنتی معروف آتریوس  در یونان حكومت می‌كردند. مؤسس این خانواده «تانتالوس » یكی از پسران زئوس بود. او یك بار از دست تنها پسرش «پلوپس » خشمگین شد و او را به عنوان طعام برای خدایان فرستاد، خدایان نیز تانتاتوس را كیفر دادند. بدین‌گونه كه او را نزدیك به آب و غذا در جایی حبس كردند. اما هیچ‌گاه اجازه نمی‌دادند تا به میزان كافی از خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها استفاده كند. نام او نیز از كلمه Tantalize بدین گونه باقی ماند. اما پسرش پلوپس به وسیله خدایان، دوباره به زندگی بازگشت و بعدها عاشق شاهزاده‌ای به نام «هیپودمیا » شد. پدر شاهزاده‌خانم شرط ازدواج را شركت در مسابقه ارابه‌رانی اعلام كرد.

تا قبل از پلوپس بسیاری از مردان دراین مسابقه شركت كرده بودند و پس از شكست دچار مجازات شده و كشته شده بودند. اما شاهزاده كه نمی‌خواست بشری این چنین زیبا تلف شود، بدون اطلاع شاه و پلوپس به «میرتیلوس » رشوه داد تا پیچ چرخ‌های ارابه شاه را بردارد. این گونه بود كه در هنگام مسابقه چرخ‌های ارابه باز شدند و پلوپس پس از این پیروزی، مسابقات المپیك را به افتخار خدایان آغاز كرد. پلوپس تا سال‌ها پادشاهی كرد و جزیره یونانی «پلوپونز» از نام وی گرفته شده است…

اما سومین و مشهورترین نظریه مربوط به جنگ زئوس و كرونوس می‌باشد. طبق اساطیر، كرونوش پدر زئوس بر روی كوه المپ زندگی می‌كرد. غیب‌گویی به او گفت كه یكی از فرزندانش او را از تخت به زیر خواهد كشید چنین شد كه كرونوس تك‌تك فرزندانش را بلافاصله پس از تولد می‌بلعید. اما «رئا» مادر زئوس، به محض تولد زئوس، قطعه سنگی را لای قنداق پیچید و كرونوس نیز متوجه نشد و سنگ را به جای زئوس بلعید. زئوس مخفیانه بزرگ شد و سرانجام به جنگ با كرونوس پرداخت. او پس از شكست دادن پدر، ابتدا دارویی مهوع به پدر خوراند و كرونوس پنج پسر و دختری كه قبل از زئوس بلعیده بود، زنده بالا آورد. سرانجام زئوس پدرش را به «تارتاروس » جهنم عهد باستان فرستاد و از آن پس خدای خدایان لقب گرفت مسابقات المپیك نیز از آن پس و به یاد پیروزی زئوس آغاز شد.

مسابقات المپیک آغاز شد

عده‌ای از مورخین معتقدند كه تا قبل از سال 776 ق.م نیز فستیوال المپیك برگزار می‌شده است. آنان می‌گویند این فستیوال تا سال 884 ق.م فستیوالی مذهبی بود و به احترام زئوس برگزار می‌شد. اما در آن سال «ایفیتوس» پادشاه «الیس» تصمیم گرفت كه آن را بدل به جشنواره‌ای در بین مردمان تمامی یونبان سازد. او بدین منظور با دیگر دولت شهرها دست به صلحی موقت زد تا نمایندگان دیگر ایالت‌ها نیز بتوانند با خیال راحت به دشت المپیاد سفر كنند…

سرانجام از سال 776 ق.م مسابقات ورزشی المپیک نیز آغاز شد. طبق قوانین، آغاز المپیك در اوایل تابستان و ازفردای شبی بود كه قرص كامل ماه در آسمان ظاهر می‌شد. از ده ماه قبل از این روز بزرگ فرستادگان ویژه به سراسر یونان اعزام می‌شدند تا قهرمان، اشراف و مردم یونان اصیل را به این مسابقات دعوت می‌كنند قهرمانان نیز برای شركت در بازی‌ها موظف به رعایت زندگی همراه با ریاضت بودند. آنان در كنارتمرینات سنگین، جز پنیر و فرآورده‌های انگور و آب زلال، مجاز به خوردن هیچ غذای دیگری نبودند. آنان باید در این مدت نیایش و ادعیه مذهبی را نیز فراموش نمی‌كردند تا از لحاظ روحی و جسمی به اوج رسیده و با پاكی تمام در پیشگاه زئوس، خدای خدایان حاضر شوند.

شروع بازی‌ها با روشن كردن آتشدان بزرگ مقابل معبد زئوس انجام می‌گرفت، رئیس كاهنان معبد صفحه‌ای فلزی مقعر و جلایافته را در برابر نور خورشید می‌گرفت و براثر تمركز نور در كانون و تابش آن بر انبوهی هیزم، آتش برافروخته می‌شد تا در طول مسابقه روشن بماند و همانند هدیه‌ای از سوی خدایان بر فضای بازی‌ها نور بتاباند.

آن‌گاه نوبت به ورود شركت‌كنندگان به معبد زئوس بود و شركت‌كنندگان پس از سوگند رعایت شرافت و اخلاق، به نیایش می‌پرداختند، مسابقه تنها مختص مردان بود و زنان و بربرها (غیر یونانیان) حق دیدن مسابقه را هم نداشتند و اگر كسی از این قانون عدول می‌كرد، از بالای پرتگاهی به پایین پرتاب می‌شد.

 

 

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید