10 آوریل ، روز جهانی سنجاق قفلی

به مناسبت 10 آوریل روز جهانی سنجاق قفلی به داستان اختراعش می پردازیم.

روز جهانی سنجاق قفلی - International Safety Pin Day

روز جهانی سنجاق قفلی – International Safety Pin Day

آسمونی : سال ۱۸۲۵ بود و «والتر هانت» مخترع نیویوركی مشكلی داشت: او پنجاه دلار بدهكار بود اما پولی برای بازپرداخت آن در بساط نداشت و می بایست از هر راهی كه شده شبانه این پنجاه دلار را تهیه كند.

مردی كه از هانت طلب داشت تدبیری اندیشید و چون می دانست هانت مخترع است نزد وی آمد و یك تكه سیم به دستش داد و به هانت گفت اگر بتواند با این سیم هر چیزی بسازد، چهارصد دلار از بابت حق اختراع به وی خواهد پرداخت.

سه ساعت بعد تدبیری كوچک اما بسیار مفید به خاطرش رسید: سنجاق قفلی. به خاطر این اختراع هانت چهارصد دلار منهای پنجاه دلار بدهیش پول درآورد. اما طلبكار ثروت كلانی اندوخت.

داستان والتر هانت و اختراع زیركانه اش حكایت بسیار غربی است. عجیب تر آنكه هانت در اصل سنجاق قفلی را اختراع نكرد، بلكه صرفاً آن را بهتر ساخت. گرچه ممكن است هانت از این ماجرا آگاه نبوده باشد، اما سنجاق قفلی تقریباً چهار هزار سال پیش از تولد وی اختراع شده بود! به یقین می دانیم كه یونانیان، ایتالیایی ها و سیلیسی های باستانی این وسیله را به كار می بردند.

سنجاق قفلی ابتدایی دو عیب داشت. اول آنكه ایمن نبود ـ نوك تیزش پوشیده نمی شد و غالباً اشخاصی كه آن را به كار می بردند، مجروح می شدند. ثانیاً سنجاق نه فنری داشت و نه چیزی كه بتواند آن را سر جایش محكم نگه دارد.

والتر هانت بود كه سال های بعد بالاخره این مسائل را حل كرد. سنجاق هانت این بود: بعد از بسته شدن نوكش كاملاً پنهان می گشت. ضمناً سنجاق او در نمی رفت. هانت با تعبیة یك پیچ دایره شكل در محل خمیدگی، برای آن فنری ابداع كرد.

در سال های بعد از آن، هانت به اختراع اشیای بسیاری ادامه داد: ما از تفنگ نیمه خودكار، یخ شكن و دستگاه یخ سازی نام می بریم. هانت با آنكه مخترعی برجسته و خستگی ناپذیر بود، هرگز مرد ثروتمندی نشد و از هر یك از ابداعات دیگرش هم مثل سنجاق قفلی، پول اندكی به دست آورد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید