هیچ استانی در وضعیت سفید قرار ندارد

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: اگر مردم رعایت نکنند، با بحران مواجه خواهیم شد و ممکن است مدیریت بیماری دشوارتر شود.

هیچ استانی در وضعیت سفید قرار ندارد - No province is in a white state

هیچ استانی در وضعیت سفید قرار ندارد – No province is in a white state

به گزارش آسمونی : سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در رابطه با وضعیت سفید برخی استان‌های جنوبی کشور که رئیس‌جمهور اعلام کرد، بیان کرد: هیچ استانی دارای وضعیت سفید نیست و بنده چنین چیزی را از رئیس جمهور نشنیده‌ام. نه تنها ایران بلکه در دنیا جایی سفید نیست. در رابطه با روستاها هم ابتلاهای مختلفی داریم. به نظر می‌رسد موارد ابتلا در روستاها کم‌تر بوده است که نمی‌توانیم آن را تعمیم دهیم.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درباره معتادان متجاهر گفت: پروتکل‌های معتادان متجاهر اعلام می‌شود، اما اگر تجمعات را درباره کسانی اعمال کنیم که ابتلای آنها مشخص نیست، افزایش ابتلا خواهیم داشت. البته اقدامات مربوط به معتادان متجاهر، جزو کارویژه‌های وزارت بهداشت نیست.

جهانپور اشاره کرد: با توجه به تغییر موضع سازمان جهانی بهداشت در رابطه با ماسک، پیشنهاد ما هم این است که در مناطق کم تراکم و در وسائل حمل و نقل از ماسک استفاده شود. اگر افراد مجبور به خروج از خانه‌‌ها هستند، از ماسک‌های خانگی استفاده کنند. نظر ما طبق تغییر نظر سازمان بهداشت جهانی تغییر کرد. تهیه ماسک‌های خانگی توسط وزارت بهداشت بصورت تصویری منتشر می‌شود.

وی ادامه داد: تست‌های آزمایشگاهی، به بیش از ۱۸۹ هزار نفر رسیده است. از لحاظ رتبه در تعداد تست‌گیری از شهروندان یازدهمین کشور هستیم. همچنین از نظر مرگ و میر ششمین کشور هستیم، و از لحاظ بهبودیافتگان جایگاه پنجم جهان را داریم.

جهانپور درباره وضعیت تعطیلی‌ها گفت: تا بیست و سوم وضعیت فعلی بر سرجای خود باقی است. بعد از آن برخی از صنوف اساسی می‌توانند در محل کار حضور داشته باشند. دانشجویان در تهران و سایر استان‌ها شاید بتوانند بعد از سی‌ام به دانشگاه بروند. چیزی به توقف طرح فاصله‌گذاری اجتماعی نمانده است. افرادی که بعد از بیست و سوم به سرکار می‌آیند، باید فاقد بیماری‌های زمینه‌ای باشند. فاصله فیزیکی برای سرویس‌های غذاخوری و محل کار باید رعایت شود.

وی در ادامه گفت: وضعیت بیمارستانی‌ استان‌ها متفاوت است. ممکن است شهری تعداد بیشتری جمعیت داشته باشد. گشایش مجدد بخش‌ها بسته به کار، فوریتی که دارد، مرحله‌ای خواهد بود. در رابطه با پزشکان، باید انتظار پزشکان را برای در اختیار داشتن اقلام محافظتی در نظر بگیریم و این انتظار بجائی است.

جهانپور گفت: در مورد اینکه در گیلان چه اتفاقی می‌افتد، باید بگویم که گیلان سرانه سلامتی بیشتری نسبت به جمعیت دارد.وقتی پروتکل کشوری تدوین شده است، هیچ مقایسه‌ای درست نیست. گیلان از استان‌هایی است که سهم بخش خصوصی آن بالا است.

وی اظهار کرد: نامه‌های وزارت‌خانه نه باید منتشر شوند و نه منتشر می‌شوند و نه به عنوان اطلاعیه ستاد تلقی می‌شود. این کار درستی نیست که هر وزارت‌خانه‌ای نظراتش را منتشر کنند.

 جهانپور گفت: از میان افرادی که در کنار نظام سلامت قرار گرفتند، ۱۰۰۰۰ هزار نفر استخدام، با دستور رئیس جمهور خواهیم داشت که ۴۵ درصد این استخدام مربوط به پرستاران است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، در رابطه با اظهارات رئیس‌جمهوری در خصوص روند کاهش محدودیت‌ها، گفت: بار مراجعان ما به بیمارستان‌ها کاهش پیدا کرده است. همچنین کاهش بستری داریم. اظهارات رییس‌جمهور هم مساوی مصوبات ستاد مقابله است. از مصوبات قبلی ستاد مقابله کرونا، دو هفته زمان باقی مانده است. ما در یک فاز مدیریت شکننده هستیم. هر رفتار اشتباه می‌تواند این موقعیت را بشکند. کرونا تابع رفتار ما نیست. بنده فکر می‌کنم ما از بیست و سوم به بعد شاهد معضلات ناشی از عدم رعایت محدودیت‌ها باشیم، ان‌شالله که نباشیم ولی برای ما بدیهی است.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایلنا

نظر خودتان را ارسال کنید