کنترل و درمان رتینوپاتی دیابتی توسط متخصص شبکیه چشم

رتینوپاتی دیابتی در اثر دیابت به وجود می آید و کسانی که مبتلا به دیابت نوع یک یا دو هستند به بیماری چشمی رتینوپاتی نیز مبتلا می‌شوند که در نتیجه آن به عروق خونی شبکیه چشم آسیب وارد می شود. بعضی از بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی در شبکیه چشم خود احساس تورم می کنند که اصطلاحاً ورم ماکولا گفته می شود که بسیار خطرناک است و در برخی دیگر از بیماران رگ های خونی غیر طبیعی در اطراف شبکیه چشم شروع به رشد میکند که در مراحل ابتدایی ابتلا به رتینوپاتی دیابتی مشاهده خواهد شد.

شبکیه چشم برای بینایی بسیار ضروری و لازم است و یک بافت حساس به نور است که در صورت وارد آمدن آسیب به آن بینایی فرد نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. نکته مهم اینجاست که فرد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی در ابتدای ابتلاء از بروز تغییرات در شبکیه چشم خود مطلع نیستند اما زمانی متوجه این امر می شوند که بینایی آنها تحت تاثیر شدید قرار گرفته و احتمال از دست دادن بینایی بسیار بالاست. بنابراین کنترل میزان قند و چربی مصرفی در بیماران مبتلا به دیابت بسیار حیاتی می‌باشد و از بروز بیماری‌های زیادی برای جلوگیری خواهد کرد.

چه اشخاصی در خطر ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی قرار دارند؟

متاسفانه تمامی کسانی که به دیابت های نوع یک و دو مبتلا شده باشند، احتمال ابتلا به رتینوپاتی دیابتی در آنها نیز بالاست، بنابر این تمام افراد دارای دیابت حداقل سالی یکبار باید تحت معاینات کامل قرار بگیرند و معاینه چشم پزشکی نیز از این دست خواهد بود. احتمال ابتلا به این بیماری خطرناک در افرادی که سابقه طولانی ابتلا به دیابت دارند، بسیار بالاتر خواهد بود.

رتینوپاتی دیابتی چه علائمی خواهد داشت ؟

همان طور که اشاره شد فرد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی در ابتدا متوجه هیچ نشانه‌های حتی درد نخواهد شد، به منظور معاینه سالانه و چند ماه یکبار چشم پزشکی اکیدا توصیه می شود، پس از گذشت زمان و پیشرفت بیماری، فرد مبتلا علائمی همچون تاری دید و تورم در اطراف چشم خود را احساس خواهد کرد، اگر رگ های خونی سطح شبکیه چشم رشد بیش از حدی داشته باشند که منجر به خونریزی شود، بینایی فرد نشست کاهش خواهد یافت.

به محض مشاهده لکه های خونی در شبکیه چشم بهتر است فوراً به پزشک مراجعه شود تا اقدامات لازم صورت بگیرد، این لکه های خونی اغلب هنگام خواب بروز پیدا می‌کند و ممکن است چندین بار اتفاق بیفتد و گاها خود به خود نیز از بین می روند، اما بینایی فرد را به شدت مختل خواهد کرد، بنابراین فرد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی باید مدام تحت نظر پزشک قرار بگیرد تا از بروز عوارض ناگوار جلوگیری شود، در صورت عدم توجه به بیمار بسیار پیشرفته تر شده تا جایی که منجر به نابینایی کامل او خواهد شد.

بیماری رتینوپاتی دیابتی چگونه تشخیص داده میشود؟

با توجه به اینکه رتینوپاتی دیابتی و تورم ماکولا یا همان شبکیه چشم همراه با یکدیگر بروز پیدا می‌کنند بنابراین تشخیص آنها در یک زمان انجام خواهد شد. مراحل تشخیص توسط فوق تخصص شبکیه انجام می پذیرد. موارد زیر از جمله معاینه هایی هستند که به منظور تشخیص رتینوپاتی دیابتی و تورم ماکولا به کار گرفته می‌شوند :

الف – بینایی سنجی؛ چشم پزشک به بررسی سطح بینایی فرد در فاصله های مختلف می پردازد تا از این طریق به بینایی کامل او اطمینان پیدا کند.

ب – معاینه با مردمک گشاد شده ؛ چشم پزشک قطره ای مخصوص را در چشم بیمار ریخته تا مردمک او گشاد شود، این امر به پزشک اجازه داده تا داخل چشم بیمار را بهتر بررسی کند و در یافتن علائم بیماری راهگشا تر خواهد بود.

ج – تونومتری : با استفاده از این آزمایش می توان به فشار خون داخل چشم دست پیدا کرد در صورتی که فشار خون داخل شبکیه چشم بیش از اندازه مجاز باشد می‌توان به احتمال خونریزی در آینده و یا رشد غیر مجاز عروق خونی پی برد.

د – عکسبرداری رنگی : چشم پزشک با تزریق یک مایع رنگی از طریق بازو به رگ ها  و تصویربرداری رنگی از شبکیه چشم میزان تورم و آسیب به شبکیه چشم و سطح گسترش عروق خونی را بررسی می‌کند.

درمان رتینوپاتی دیابتی چگونه صورت میگیرد؟

در صورتی که رشد عروق خونی در شبکیه چشم روند عادی را طی کنند و یا لخته های خونی مشاهده نشود، درمان بیماری با کنترل فشار خون، کنترل میزان قند و چربی مصرفی قابل پیشگیری خواهد بود، اما اگر رتینوپاتی دیابتی تا سطح پیشرفته ای جلو رفته باشد تا جایی که بیماری فرد را تحت تاثیر قرار داده باشد، باید از لیزر جهت درمان آن استفاده کرد.

در طی انجام عمل جراحی با لیزر، رگ های خونی مسدود شده و عروق غیر طبیعی با استفاده از پرتوهای لیزری از بین می روند، ، با توجه به اینکه در شبکیه چشم تعداد زیادی عروق خونی غیر طبیعی رشد پیدا خواهند کرد بنابراین برای از بین بردن تمامی این رگ ها انجام چندین جلسه لیزر درمانی لازم خواهد بود. از عوارض جانبی لیزر درمانی اختلال در تشخیص رنگ ها و مشکل دیداری در شب می‌ باشد که پس از مدتی برطرف خواهند شد.

این روش جهت درمان گلوکوم و ورم ماکولا نیز کاربرد خواهد داشت، در صورت ورم داشتن شبکیه چشم، لیزر در روی قسمت آسیب دیده تواند خواهد شد تا از میزان مایع خارج شده یا همان اگزودا کاسته شود، دقت کنید که بیمارانی که در اثر ورم ماکولا دچار تاری دید شده اند، پس از درمان به ندرت بینایی کامل خود را به دست خواهند آورد، بنابراین مراجعه به موقع افراد دیابتی به چشم پزشک و تشخیص به موقع رتینوپاتی دیابتی کاملاً ضروری خواهد بود.

روش دوم درمان رتینوپاتی دیابتی، تخلیه زوجی یا همان ویترکتومی است، این روش جراحی زمانی صورت خواهد گرفت که میزان خونریزی در داخل شبکه یک چشم بیمار بیش از حد باشد، در این صورت چشم پزشک اقدام به تخلیه خون تجمع یافته در زجاجیه چشم بیمار خواهد کرد و در عوض مایعی بسیار شفاف در داخل آن قرار داده خواهد شد تا بینایی خود را از دست ندهد، انجام این عمل در آینده نیز از خونریزی زجاجیه در اثر تجمع رگ های غیر طبیعی جلوگیری خواهد کرد، همچنین عمل ویترکتومی برای درمان جداشدگی شبکیه نیز کارساز می باشد.


نظر خودتان را ارسال کنید