4 آوریل ، روز جهانی آگاهی از خطر مین

سازمان ملل متحد، روز چهارم آوریل را “روز جهانی روشنگری درباره خطرات مین” نام گذاشته است. در این روز پیمانی یادآوری می‌شود که برای حفظ جان صدها هزار نفر در سراسر کره خاکی بسته شد: “پیمان ضد مین”

روز جهانی آگاهی از مخاطرات مین و اقدام علیه مین – International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action

روز جهانی آگاهی از مخاطرات مین و اقدام علیه مین – International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action

آسمونی : در این روز سازمان ملل متحد از همه کشورها می‌خواهد که از برنامه مبارزه با مین‌گذاری حمایت کنند. تا به حال ۴۰ میلیون مین در جهان خنثی شده ‌است. شمار قربانیان مین از ۲۶ هزار نفر در سال ۱۹۹۷ به ۴ هزار نفر در سال گذشته رسیده است.

مین‌های بجا مانده و مین‌گذاری‌های جدید

بنا بر گزارش سازمان ملل مین‌های بسیاری باید در کشورهایی همچون سومالی، کنگو، لائوس، کامبوج ،عراق و افغانستان خنثی شوند.

سازمان ملل متحد و برخی نهادهای دیگر برای مبارزه با مین از سال ۱۹۹۴ تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیون دلار هزینه مین‌روبی کرده‌اند. با این حال تنها در افغانستان سالانه نزدیک به ۳ هزار نفر زخمی می‌شوند.

در گزارشی که سازمان جهانی مبارزه علیه مین‌گذاری زمینی در نوامبر سال ۲۰۱۱ منتشر کرده، آمده است که پس از سال ۲۰۰۴ شمار مین‌های زمینی کار گذاشته شده در جهان افزایش یافته است. کشورهای اسرائیل، میانمار (برمه)، سوریه و لیبی در دوران معمر قذافی، دیکتاتور پیشین لیبی، بیشترین مین گذاری‌ها را در سراسر جهان انجام داده‌اند.

مین‌گذاری بلای جان مردم و مانع رشد اقتصادی

از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ در فاصله جنگ چهارساله در کرواسی بیش از ۹۰ هزار مین در گوشه و کنار این سرزمین کار گذاشته شد. در کرواسی اکثریت مردم هنوز در مزارع کار می‌کنند و صنعت توریسم، مهم‌ترین منبع درآمد این کشور است.

مین‌هایی که از دوره جنگ چهار ساله باقی‌مانده‌اند، مانع رشد اقتصادی در نزدیک به ۱۰۰ منطقه و شهر شده‌اند. در ۱۵ سال اخیر در کرواسی بیش از ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند. در پایان جنگ بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر مربع بر اثر مین‌گذاری آلوده شده بود. اکنون این مساحت به ۶۸۰ کیلومتر مربع کاهش یافته است.

استفاده از انرژی باد برای خنثی کردن مین

مسعود حسنی، طراح افغانی ساکن هلند برای خنثی کردن مین‌های زمینی دستگاهی اختراع کرده و امیدوار است که بتواند به مردم کشورش کمک کند. این دستگاه با انرژی بادی حرکت می‌کند و شبیه به گل قاصدک غول‌پیکر است. این دستگاه ۱۷۰ پایه از چوب بامبوس دارد که همگی در مرکز بهم متصل شده‌اند.

این دستگاه با باد حرکت می‌کند و وزنی دارد که می‌تواند مین را منفجر کند. این قاصدک مجهز به یک رادار برای هدایت است.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید