احتمال تمدید معافیت شرکت‌های خارجی فعال در صنعت هسته‌ای ایران از سوی آمریکا

نشریه جویش نیوز سیندیکیت به نقل از دو منبع آگاه اعلام کرد دولت آمریکا احتمالا معافیت شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی فعال در صنعت هسته‌ای ایران را تمدید می‌کند.

احتمال تمدید معافیت شرکت‌های خارجی فعال در صنعت هسته‌ای ایران از سوی آمریکا - The likelihood of the US extending the exemption of foreign companies operating in Iran's nuclear industry

احتمال تمدید معافیت شرکت‌های خارجی فعال در صنعت هسته‌ای ایران از سوی آمریکا – The likelihood of the US extending the exemption of foreign companies operating in Iran’s nuclear industry

به گزارش آسمونی : نشریه جویش نیوز سیندیکیت به نقل از دو منبع آگاه اعلام کرد دولت آمریکا احتمالا معافیت شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی فعال در صنعت هسته‌ای ایران را تمدید می‌کند.

معافیت قبلی که در ماه ژانویه و برای ۶۰ روز صادر شده بود، روز دوشنبه منقضی می‌شود.

این معافیت‌های تحریمی ذیل برجام تمدید می‌شوند. مدت زمان دوره تمدید معافیت‌های مزبور هنوز مشخص نیست.

این در حالی است که دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ به‌صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ خارج شده است.

به نوشته جویش نیوز سیندیکیت، در حالی که هنوز تصمیم قطعی در خصوص ادامه این معافیت‌ها گرفته نشده است، بین وزارت خزانه‌داری آمریکا و وزارت خارجه این کشور بر سر تمدید این معافیت درگیری وجود دارد. وزارت خزانه‌داری از تمدید معافیت مزبور حمایت می‌کند، اما وزارت خارجه آمریکا تحت هدایت مایک پمپئو با آن مخالف است.

یک مقام آمریکایی اعلام کرد اگرچه تنش بین استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و پمپئو بر سر سیاست این کشور در خصوص ایران امر جدیدی نیست، اما این اولین بار است که منوچین موضعی شبیه به جان کری وزیر خارجه اسبق آمریکا اتخاذ کرده است و می‌گوید نیاز است که با ایرانی‌ها کار کنیم.

این مقام آمریکایی مدعی شد: «این اولین بار است که منوچین دستور کار ترامپ را کنار گذاشته و در مسیر جان کری حرکت کرده که باید این معافیت‌ها را برای ایرانی‌ها صادر کنیم.»

جویش نیوز سیندیکیت نوشته در این خصوص از وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری آمریکا نظر خواسته، اما آن‌ها حاضر به پاسخ نشده‌اند.

برخی سناتور‌های جمهوری‌خواه نظیر لیندسی گراهام و تد کروز پیش‌تر با تمدید این معافیت‌ها مخالفت کرده بودند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نظر خودتان را ارسال کنید