استانبول چگونه از کرونا مصون مانده بود؟

استانبول یکی از گردشگری ترین شهر های موجود در منطقه است و سالانه افراد بسیاری از اقصی نقاط جهان به این شهر سفر می کنند، با توجه به توریستی بودن این شهر عدم وجود ویروس کرونا در آن کمی عجیب به نظر می رسد، همچنین جالب است بدانید که تمامی کشور های اطراف ترکیه به ویروس کرونا آلوده شده اند و در این میان ترکیه توانسته بود تا مدت زیادی خود و مردمش را در شهر های مختلف مصون نگاه دارد، اما چگونه؟ در این مقاله قصد داریم به راه های پیشگیری که دولت ترکیه برای مصون ماندن استانبول از کرونا پیش گرفته است را مورد بررسی قرار دهیم، چنانچه از علاقمندان به کسب اطلاعات در این زمینه هستید در ادامه با ما همراه باشید.

کرونا و جلوگیری از ورود چینی ها به استانبول

همانطور که احتمالاً می دانید منشأ ویروس کویید-19 شهر ووهان واقع در کشور چین بود، پس از انتشار خبر پیدایش چنین ویروسی، اولین اقدام دولت ترکیه برای حفاظت از شهر توریستی استانبول در برابر ویروس خطرناک کرونا جلوگیری از ورود پرواز ها از مبدأ کشور چین و مسافران چینی به فرودگاه استانبول بود!
طی این اقدام تمامی پرواز های کشور چین به ترکیه لغو شد و تنها شهروندان کشور ترکیه می توانستند از کشور چین باز باز گردند، جالب است بدانید که آنان نیز پس رسیدن به استانبول به مدت 14 روز در قرنطینه به سر می بردند.

کرونا، مرز های ایران و ترکیه را بست

شاید برایتان جالب باشد که بخش بسیار قابل توجهی از گردشگران شهر زیبا و توریستی استانبول را توریست های ایرانی تشکیل می دهند، دولت ترکیه پس از گزارش وجود اولین بیمار کرونایی در ایران، سریعاً نسبت به بستن مرز های ایران و ترکیه اقدام کرد، بعلاوه پرواز های انجامی از تمامی شهر های ایران به مقصد فرودگاه های ترکیه به ویژه فرودگاه استانبول ممنوع شد، این امر بدین معنی بود که تمامی گردشگران تور استانبول لحظه آخر باید از سفر کردن به این شهر زیبا صرف نظر کرده و نسبت به کنسل کردن تور های خریداری خود اقدام می کردند، البته لازم به ذکر است که سفر های ضروری به ترکیه قابل انجام است اما از تمامی مسافران ایرانی، در فرودگاه استانبول گواهی سلامت دریافت می شود، و افراد برای کسب اجازه ورود به این کشور باید گواهی سلامت خود را به مأمورین فرودگاه تحویل دهند در غیر این صورت از ورود آن ها به داخل شهر جلوگیری خواهد شد.

کرونا، اقتصاد ترکیه را تحت تأثیر قرار داد!

همانطور که اشاره کردیم، دولت ترکیه پس از شیوع کرونا تصمیم گرفت که از پذیرش مسافر از کشور های درگیر این ویروس خودداری نماید، ترکیه با وجود اینکه این تصمیم ضربه نسبتا بزرگی به اقتصاد و صنعت گردشگری این کشور وارد کرد اما توانست به همین شیوه تا مدت بسیار زیادی کشور خود و شهر توریستی استانبول را از ویروس کویید-19 مصون نگاه دارد، آیا می دانید که درآمد ترکیه از گردشگران ایرانی چقدر است؟ حدود 200 میلیارد دلار در ماه!
این رقم و این مبلغ بسیار مورد توجه است و واضح است که کشور ترکیه برای حفظ سلامت ملت خود هزینه بسیاری را پرداخته است.

اقدامات پیشگیری از کرونا در استانبول

در بخش های قبلی اساسی ترین اقدامات ترکیه برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به شهر استانبول و کل کشور ترکیه را ذکر کردیم اما این تمام ماجرا نبود، دولت این کشور اقدامات متعددی را برای جلوگیری از ورود این ویروس به کشورش انجام داد که در ادامه لیستی از آن ها را مشاهده خواهید کرد.
– تجهیز کردن تمامی بیمارستان های شهر استانبول و سایر شهر ها به اتاق قرنطینه (به منظور قرنطینه کردن موارد مشکوک به ویروس کرونا)
– نسب دوربین های حرارتی در فرودگاه استانبول
– ضد عفونی هر روزه وسایل حمل و نقل عمومی، مدارس، مراکز توریستی و غیره در شهر استانبول!
– تولید داخلی کیت تشخیص کرونا
– اطلاع رسانی و ارائه آموزش های لازم در رابطه با نحوه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به مردم
– قرنطینه کردن بیش از 2000 مورد مشکوک به ویروس کرونا در شهر استانبول و دریافت تست از تک تک آن ها، جالب است بدانید که جواب تست کرونای تمامی این 2000 تن منفی بود!

کرونا به ترکیه رسید!

در تاریخ 20 اسفند سال 98، فخر الدین کوچا وزیر بهداشت دولت ترکیه اعلام کرد که نخستین بیمار کرونایی در کشور ترکیه شناسایی شده است، شخص بیمار از شهروندان کشور ترکیه می باشد که به تازگی از سفر اروپا به کشورش باز گشته است، با پیدایش یک بیمار مبتلا به کرونا ویروس در ترکیه دلت ترکیه تصمیماتی را برای مهار این بیماری و جلوگیری از شیوع آن اتخاذ کرد که برخی از آن ها عبارتند از لغو مرخصی تمامی پرسنل درمانی (پزشکان و پرستاران)، افزایش میزان آگاهی مردم در رابطه با ویروس کرونا، راه های ابتلا به آن و نحوه پیشگیری از بیماری، توصیه لغو سفر های غیر ضروری و غیره.
همچنین بد نیست بدانید که دولت ترکیه مجازات بسیار سنگینی را برای پخش کنندگان شایعه در شبکات اجتماعی در نظر گرفته است!
به طور کلی وزیر بهداشت کشور ترکیه این روز ها به یکی از بهترین الگو ها در دنیا تبدیل شده است، و تدابیر وی برای پیشگیری و کنترل بیماری بسیار کارامد واقع شده، بنابراین انتظار می رود که به زودی در کشور ترکیه اوضاع عادی اعلام شده و کرونا به طور کلی در این کشور از بین برود.
با تشکر از همراهی شما کاربران گرامی امید است که مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در رابطه با تدابیر کشور ترکیه برای مصون نگاه داشتن استانبول از ورود کرونا ویروس کسب کرده باشید، چنانچه از علاقمندان به گردشگری و سفر به استانبول هستید، باید بدانید که این دوره اصلا زمان مناسبی برای سفر نیست و بهتر است برای حفظ سلامت خود و خانواده هایتان در خانه بمانید.

 

منبع: https://lahzeakhar.com/


نظر خودتان را ارسال کنید