هنرهای تجسمی چیست؟

هنرهای تجسمی که به آن گاهی هنرهای بصری یا دیداری نیز گفته می‌شود، آن گروه از هنرهای مبتنی بر طرح است که مشخصاً حس بینایی را مخاطب قرار می‌دهند. هنرهایی چون نقاشی،خوشنویسی، مجسمه‌سازی، طراحی، عکاسی، گرافیک، طراحی صنعتی، معماری و طراحی داخلی و همچنین هنرهای مشتق از آن‌ها از این دسته‌اند.
هنرهای تجسمی با هنرهای نمایشی، شنیداری و کلامی و دیگر انواع هنر متفاوت است، هر چند این تقسیم‌بندی چندان محکم نیست.

هنرهای تجسمی چیست - what is visual art

هنرهای تجسمی چیست – what is visual art

مبانی هنرهای تجسمی چیست؟

آسمونی : در حال حاضر و در کاربرد کنونی، هنرهای تجسمی شامل هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی است، هنرمند تجسمی به‌شخصی اطلاق می‌گردد که در زمینه هنرهای زیبا، هنرهای دستی و هنرهای کاربردی فعالیت می‌کند. مباني هنرهاي تجسمي را مي توان به قواعد درك زبان وابداع در هنرهاي تجسمي و بصري تعبير كرد.ساختن و فهميدن آثار هنرهاي تجسمي موضوع اصلي مباني هنرهاي تجسمي است. زندگي انسان بر اساس ارتباط هايش با جهان پيرامون و با همنوعانش شكل مي گيرد. زبان وسيله ارتباطي بسيار مهمي براي انسان هاست اما فقط دانستن زبان و يا توانايي سخن گفتن براي ايجاد ارتباط ميان آدم ها كافي نيست، بلكه برخورداري از قوه شنوايي و دانستن كلمات مشترك نيز لازم است. با اين حال گاه دو يا چند نفر كه از زبان مشتركي برخوردارند منظور يكديگر را به درستي متوجه نمي شوند. به همين دليل شناختن زبان و قواعد آن طرز به كار بردن صحيح كلمات نياز به آموزش دارد. بر همين مبنا درست نوشتن و صحيح خواندن براي درك مفهوم يك اثر نوشتاري و انتقال صحيح معاني آن داراي اهميتي ويژه است. بنابراين براي درك درست يك نوشته شناختن قواعد و دستور زبان و معني كلمات ضروري مي باشد.

 

با توجه به اين مقدمه بايد گفت درك درست يك اثر تجسمي تا حدود زيادي بستگي به شناختن و درك كردن ابزار و عناصر هنر تجسمي دارد، با اين تفاوت كه براي آموختن زبان نوشتاري قواعد شناخته شده و دقيقي وجود دارد، اما زبان عناصر هنر تجسمي بسيار پيچيده تر و دشوارتر است. در اين ميان چشم به عنوان عامل ديدن و نگاه كردن نقش اصلي را در فراگرفتن زبان هنر تجسمي دارد، زيرا ديدن امكان تجربه مستقيم و بدون واسطه واقعيت و اشيا پيرامون را براي ما فراهم مي كند.

اهميت ديدن به اين دليل است كه ما معمولاً تصاوير اشياء را نزديك ترين و درست ترين نشانه براي درك خصوصيات آنها مي دانيم. به طوري كه با ديدن تصوير يك شيء مي توانيم بفهميم كه ويژگي ها و امكانات آن چيست، در حالي كه با شنيدن نام اشياء و يا حتي توصيفي كه از آنها مي شود نمي توان آن طور كه بايد به خصوصيات آنها پي برد.

با اين توضيحات مي توان پي برد كه آشنا شدن با مباني هنرهاي تجسمي تا چه اندازه مي تواند در درك كردن درست جهان بصري مؤثر باشد. به ويژه اين كه در دوره معاصر، فراواني رسانه هاي ارتباط بصري از قبيل كتاب هاي تصويري، تبليغات، عكس، تلويزيون، سينما و رايانه زندگي روزمره ما را مشحون از تصاوير كرده است و به اين دليل اهميت آموختن مباني هنرهاي تجسمي كاملاً بديهي به نظر مي رسد، علي الخصوص براي كساني كه مي خواهند تحصيل و كار خود را با فعاليت در زمينه هنر تجسمي ادامه دهند.

 

عناصر و نیرو های بصری

عناصر و نیروهای بصری در هنرهای تجسمی به دوبخش کلی تقسیم می شوند:

 1. بخشی که با آنها به طور فیزیکی و ملموس سر و کار داریم و همان عناصر بصری محسوب میشوند.: مثل خط – سطح – رنگ – شکل – بافت – اندازه و تیرگی و روشنی.
 2. بخش دیگر کیفیات خاص بصری هستند که ببشتر حاصل تجربه و ممارست هنرمند در بکار بردن عناصر بصری میباشند. از قبیل تعادل – تناسب – هماهنگی – کنتراست که به نیروهای بصری یک اثر تجسمی استحکام می بخشند.

تفاوت دیدن و نگاه کردن

سایت آسمونی : در یک معنای کلی عمل دیدن واکنشی طبیعی و خود به خود است که عضو بینایی در مقابل انعکاس نور از خود نشان میدهد در حالی که انسان عمل نگاه کردن را به طور ارادی و برای مقصودی خاص انجام می دهد. در عمل دیدن انسان به طور طبیعی رنگ – شکل – جهت – بافت – بعد و حرکت اشیاء را به وسیله پیام های بصری دریافت میکند. در حالی که در نگاه کردن علاوه بر دیدن اشیاء به روابط و تناسبات میان آنها دقت میکند. بنابراین میتوان گفت نگاه کردن یک روادید ارادی است و نوعی جست و جوی بصری محسوب می شود. در حالی که دیدن واکنش طبیعی عضو بینایی به نور است که در شرایط مساعد به طور خود به خود انجام می گیرد.

4.5/5 ( 2 نظر )


منبع : آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: کیان
  07 آذر 1397

  با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما

 2. نویسنده دیدگاه: امییر
  06 آذر 1397

  خوب بود

 3. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  06 آذر 1397

  بدک نبود

 4. نویسنده دیدگاه: زهرا
  25 آبان 1397

  من عاشق بازیگریم نمیگم آرزومه چون اگه بگم آرزو ، آرزو باقی میمونه . ولی میگم هدفمه و باید بهش برسم دعام کنید

 5. نویسنده دیدگاه: مریم
  24 اردیبهشت 1397

  سلام خیاطی و آرایشگری جزو کدوم هنرها حساب می شوند؟ میشه گفت هنرهای تجسمی هستند؟

  • نویسنده دیدگاه: leili
   30 فروردین 1398

   خیر فک نمی کنم

 6. نویسنده دیدگاه: الينا
  15 فروردین 1396

  مى خواستم بدونم معنى كلمه ى شدت و خلوص در رشته ى هنر يعنى چى؟؟؟

 7. نویسنده دیدگاه: الهام
  01 مرداد 1394

  تازه وارد رشته هنرشدم.خوب بود..بدک نیس

 8. نویسنده دیدگاه: رضوانه
  06 تیر 1394

  هووووف خودم تا مفهمشو بفهمم اما شما بهترین شکل توضیح دادیم ممنووووووووووووووونممممممممم

 9. نویسنده دیدگاه: متین
  27 آذر 1393

  بدککککک نبود

 10. نویسنده دیدگاه: شهناز
  18 آذر 1393

  خیلی کم توضیح دادیدمن میخام بیشتردرمورداین شاخه بدونم چون موضوع پایان نامم اینه.ممنون

 11. نویسنده دیدگاه: السا
  24 مهر 1393

  راستشو بخواین من اونقدر هنرو دوس دارم که دارم رشته معماری رو میخونم بخاطر اینکه ب نظر من درس های هنر بهترین رشته ها هستن

 12. نویسنده دیدگاه: طراحی وب سایت
  08 خرداد 1393

  عالی بود ممنون از مطالبتون

 13. نویسنده دیدگاه: حانیه
  12 اردیبهشت 1393

  جنبه هنری زیبایی داره ازدیدگاه هنرمند واگرهنرمندنباشی…………………………هیچ

 14. نویسنده دیدگاه: نغمه نمودار
  16 اسفند 1392

  سلام نظر من اینه که هنر از همه جنبه ها زیبا و خواستنی و به انسان ارامش میده و کسی که می خواد روحش تازه بشه باید یک شاخه هنر و انتخاب کنه و ازش لذت ببره

 15. نویسنده دیدگاه: هلیا
  12 اسفند 1392

  می تونم بگم عالی نبود ولی بدک نبود

نظر خودتان را ارسال کنید