همه‌گیری جهانی یا پاندمی به چه معناست

پاندمی یا دنیاگیری به حالتی از همه‌گیری یک بیماری گفته می‌شود که از مرز چند قاره فراتر رفته باشد. بیماری‌هایی مثل ایدز و کوید 19 ، انواعی از پاندمی بیماری در سال‌های اخیر هستند.

همه‌گیری جهانی یا پاندمی به چه معناست - Pandemic

همه‌گیری جهانی یا پاندمی به چه معناست – Pandemic

آسمونی : در طول تاریخ چند پاندمی رخ داده است که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به آبله و سل و وبا اشاره کرد. یکی از فجیع‌ترین پاندمی‌ها بیماری مرگ سیاه بود که در سده چهاردهم، ۷۵ تا ۲۰۰ میلیون نفر را کشت. پیش از کرونا، یکی از پاندمی‌ها در دوران معاصر دنیاگیری ۲۰۰۹ آنفلوانزای خوکی بود.

واژه‌شناسی

واژه فرانسوی پاندمی (pandémie) از واژه یونانی پاندیموس (πανδημία) برگرفته شده است. در زبان یونانی پان (πᾶν) به معنای همه و دیموس (δῆμος) به معنای مردم است،‌ پس‌ پاندیموس‌ یعنی همه مردم.

پاندمی‌های حال حاضر در جهان

ایدز (HIV / AIDS)

اچ‌آی‌وی ابتدا در آفریقا مشاهده شد. سپس از طریق هائیتی از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۲ به ایالات متحده منتقل شد. ایدز در حال حاضر یک بیماری دنیاگیر است و میزان شیوع آن در جنوب و شرق آفریقا ۲۵٪ است. در سال ۲۰۰۶، میزان شیوع ایدز در زنان باردار در آفریقای جنوبی ۲۹٪ گزارش شد. آموزش مؤثر درمورد شیوه‌های رابطه جنسی ایمن‌تر و آموزش احتیاط‌های ناشی از عفونت خون به کاهش سرعت عفونت در چند کشور آفریقایی، که حامی برنامه‌های آموزش ملی هستند، کمک کرده است.

بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19)

کرونای جدید، یک بیماری است که اولین‌بار در آذر ۱۳۹۸ (دسامبر ۲۰۱۹) در شهر ووهان از استان هوبئی کشور چین شناسایی شد. تاکنون بیش از ۱۰۰ کشور و سرزمین تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته‌اند که شیوع عمده آن در چین،ایتالیا، کره جنوبی و ایران رخ داده است. در ۱۱ مارس ۲۰۲۰ (۲۱ اسفند ۱۳۹۸)، سازمان بهداشت جهانی، بیماری کرونای جدید (COVID-19) را پاندمی اعلام کرد.

تفاوت اپیدمی و پاندمی

طبق تعریف تخصصی سازمان جهانی بهداشت ، سلامت عبارت است از برخورداری از آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی و نه فقط نداشتن بیماری و نقص عضو. بر این اساس به تعاریف زیر نیز توجه کنید:

  • اپیدمی: همه‌گیری Epidemic یک بیماری، میزان وقوع بیش از حد انتظار که با مقدار مشابه در سال گذشته یا در یک دوره زمانی مشابه دیگر سنجیده می‌شود.
  • پاندمی: همه‌گیری جهانی Pandemic ‌یک بیماری، گسترش موارد ابتلا به طور ناگهانی در تمام نقاط یک کشور و یا بخشی از یک قاره یا حتی کل جهان. مثل وبا، آنفلوآنزا، طاعون، تیفوس و ایدز.

گسترش ویروس کرونا

افزایش شدید ابتلا و مرگ و میر ویروس کرونا در کشورهای مختلف، نگرانی‌ها از پاندمی و همه‌گیری جهانی آن را افزایش داده است. در ماه‌های اخیر شیوع ویروس کشنده کووید 19 که بیشتر مناطق چین را گرفتار کرده، همچنین به انگلیس و سرزمین اصلی اروپا نیز رسیده است. روزانه موارد جدید ابتلا به این ویروس در سراسر جهان گزارش می‌شود که شامل کشورهایی چون ایتالیا، کره جنوبی، ایران و حتی کشورهای عرب زبان در خاورمیانه نیز هست. در صورت گسترش این وضعیت، خطر یک پاندمی بزرگ کل جهان را تهدید می‌کند.

طبق سیستم قدیمی، پاندمی زمانی اعلام می‌شد که بیماری جدیدی به چندین کشور وارد شده و انتقال پایدار بین انسان را نشان دهد. برخی از کارشناسان می‌گویند که این به وضوح درباره ویروس کرونا اتفاق افتاده است. با این حال سخنگوی سازمان بهداشت جهانی WHO در مورد این ویروس از اصطلاح رسمی «پاندمی» استفاده نمی‌کند. او معتقد است که کرونا فعلا در وضعیت «اضطراری بین‌المللی» قرار دارد.

تا کنون تمام موارد گزارش شده از انگلیس با موارد شناخته شده از آسیا مرتبط بوده است.با این حال، کارشناسان نگران افرادی هستند که هیچ گونه تماس واضحی با فردی از کشورهای درگیر آسیا نداشته‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که بیماری توسط افراد فاقد علائم نیز منتقل می‌شود. میزان موارد جدیدی که در سطح جهانی و در اروپا گزارش شده، حاکی از آن است که امکان دارد با یک پاندمی بزرگ روبرو شویم.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : اطلاعات سلامت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید