ماهواره های ارتباطی معروف دنیا

ماهواره یاه‌ ست

نوع شرکت : ارتباطی مخابراتی
محدوده فعالیت : شمال غرب اسیا خاورمیانه شرق اروپا و افریقا
بنیانگذاری: ژانویه ۲۰۰۷ میلادی
بنیانگذار: دولت امارات متحده عربی
شعبه مرکزی : ابوظبی امارات متحده عربی
مدیر عامل : ولید المکرب المحیری
محصولات : تلویزیون ماهواره‌ای اینترنت ماهواره‌ای
وب‌گاه : http://www.yahsat.ae

ماهواره ارتباطی یاهست را شرکت توسعه مبادله وابسته به شرکت سرمایه گذاری راهبردی دولت ابوظبی راه اندازی کرد که خدماتی چون دیتا (صدا ویدئو و خدمات چندرسانه‌ای) ارائه سرویسهای پخش تلویزیونهای ماهواره‌ای و سرویس اینترنتی را برای سازمانهای خصوصی ودولتی ارائه می‌دهد.

تاریخچه یاه ست

ماهواره Yahsat 1A در موقعیت ۵۲٫۵° درجه شرقی واقع شده است این ماهواره بدلیل نداشتن پوشش یکپارچه و همچنین موقعیت مداری نامناسب چندان مورد استقبال شرکت‌های رسانه‌ای قرار نگرفته است در حال حاضر شبکه‌های ماهواره دولتی امارات متحده عربی عربستان سعودی جم تی وی و مرکز پخش خاورمیانه را بصورت HD پخش می‌کند. و بی بی سی فارسی نیز از این ماهواره پخش می شود. همچنین یاهست جایزه پیشگامان HD در سال ۲۰۱۱ را از اجلاسASBU Broadcast PRO” در دوبی دریافت کرد. ماهواره یاهست تا پایان سال میلادی تعداد کانال‌های خود در فرمت HD را به ۵۰ کانال خواهد رساند و برنامه آینده این ماهواره قرار گرفتن صد کانال HD بسیار مطرح دنیا در این ماهواره می‌باشد.

 

ماهواره بدر 

محدوده فعالیت : ارتباطات ماهواره‌ای
بنیانگذاری : ۱۹۷۶ میلادی
شعبه مرکزی : عربستان سعودی ریاض
وب‌گاه : http://www.arabsat.com/

سازمان ارتباطات ماهواره‌ای عرب(اغلب به اختصار بدر)عنوان می‌شود این سازمان اپراتور ارتباطات ماهواره‌ای در جهان عرب است. مقر این سازمان در ریاض پایتخت عربستان سعودی است عربست مالک ماهواره‌های واقع شده در موقیعت ۲۰°, ۲۶°،۳۰٫۵°و۳۴٫۵° شرقی است. ماهواره بدر خدمات ارتباطی و مخابراتی را مطابق بااستانداردهای بین الملی برای شبکه‌های تلویزیونی دنیا بویزه خاورمیانه و کشوهای عربی فراهم می‌کند. سازمان عربست با بیش از۲۰ عضو نقش بسیار حیاتی در افزایش ارتباطات در جهان عرب دارد. سری ماهواره‌های بدر از سال ۱۹۸۵ تا سال۲۰۱۱راه اندازی شد بعضی از ماهواره‌ها در مدار در حال فعالیت هستند برخی دیگر از کار افتاده یا این مدار را ترک کردند.

پیشینه سازمان ارتباطات عربی به اواخر سال ۱۹۶۰ برمیگردد. در سال ۱۹۶۷ وزرای اطلاعات کشورهای عربی برنامه‌ای را در راستای گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای تنظیم کردند. هدف از این پروزه ایجاد یکپارچگی در اتحادیه عرب به منظور گسترش فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی بود. از سوی دیگر صدا و سیمای اتحادیه کشورهای عربی (ASBU)در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد. سرانجام در تاریخ ۱۴آوریل ۱۹۷۶ بدر تحت نظر اتحادیه عرب با هدف خدمت در راستای جریان اطلاع رسانی ازاد و نیازهای فرهنگی اموزشی کشورهای عضو شکل گرفت. سهامدار اصلی عربست عربستان سعودی است و هم اکنون هم بخش اعظمی از هزینه‌های پرتاب و نگهداری این ماهواره راتقبل می‌کند.

سهامداران عربست به ترتیب میزان سهام:

عربستان سعودی ۳۶٫۷٪ ، کویت ۱۴٫۶٪ ، لیبی ۱۱٫۳٪ ، قطر ۹٫۸٪ ، امارات متحده عربی ۴٫۷٪ ، اردن ۴٪ ،  لبنان ۳٫۸ درصد ، بحرین ۲٫۵٪ ، سوریه ۲٫۱٪ ، عراق ۱٫۹ درصد ، الجزایر ۱٫۷٪ ، یمن (۱٫۷٪) ، مصر ۱٫۶٪ ، 

عمان ۱٫۲٪ ، تونس ۰٫۷٪ ، مراکش ۰٫۶% ، سودان ۰٫۳٪ ، موریتانی ۰٫۳٪ ، فلسطین ۰٫۲٪ ، سومالی ۰٫۲٪ ، جیبوتی ۰٫۱٪

عربست با ماهواره‌هایش بیش از۱۰۰ کشور را از اسیای مرکزی گرفته تا خاورمیانه شمال افریقا و قسمتی از اروپا را پوشش می‌دهد اما تمرکز اصلی ماهواره‌ها پوشش بروی کشورهای عربی است.

 

ماهواره  هات برد

هات‌برد (Hotbird) نام مجموعهٔ ماهواره‌ای شرکت فرانسوی یوتل‌ست است. این ماهواره در مدار ۱۳ درجهٔ شرقی قرار دارد.[نیازمند منبع]ماهواره هاتبرد دارای ١١٠٠ شبکه تلویزیونی برای بیشتر از ١٢٣ میلیون خانوار دراروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه می باشد که این نخستین جایگاه برای جذب مصرف کننده در بین بینندگان در اروپا و خاورمیانه به شمار می رود.
پوشش هاتبرد شامل اروپا خاورمیانه و شمال آفریقا است.

هات‌برد ۱:هاتبرد یک در سال ۱۹۹۵ پرتاب شد و پوشش آن فقط شامل اروپا بود.با پرتاب هات‌برد ۷آ این ماهواره به فعالیت خود در این مدار پایان داد.

هات‌برد ۲:ماهواره هات‌برد ۲ در تاریخ ۲۱/۱۱/۱۹۹۶ توسط موشک Atlas درمدار قرار گرفت.

هات‌برد ۳:ماهواره هات‌برد ۳ درتاریخ ۰۲/۰۹/۱۹۹۷ توسط موشک Ariane V۹۹ درمدار قرار گرفت.

هات‌برد ۴:ماهواره هات‌برد ۴ در تاریخ ۲۷/۰۲/۱۹۹۸ توسط موشک Ariane V۹۶ درمدار قرار گرفت. با پرتاب هات‌برد ۷آ این ماهواره به فعالیت خود در این مدار پایان داد و هاتبرد ۴ در ژوئیه ۲۰۰۶ به مدار هفت درجهٔ غربی منتقل شد.

هات‌برد ۵:هاتبرد ۵ پس از مدت کمی به ۲۶ درجه شرقی منتقل شد و نام آن یوروبردبرد ۲ شد.

هات‌برد ۶:ماهواره هات‌برد ۶ در تاریخ ۲۱/۰۸/۲۰۰۲ توسط موشک Atlas۵-AV-۰۰۵ درمدار قرار گرفت.این ماهواره در سال ۸۸ در جریان انتخاب ریاست جمهوری ایران بلاک شد و برخی شبکه‌های آن قابل دسترس در ایران نمی‌باشد.

هات‌برد ۷:هاتبرد ۷ در دسامبر ۲۰۰۲ موفق به جایگیری در مدار نشد.

هات‌برد ۷ای:هاتبرد هفت ای در یازدهم مارس ۲۰۰۶ بطور موفقیت آمیز وارد مدار شد.این ماهواره وظایف هات‌برد ۱ و هات‌برد ۴ را بر عهده گرفت.

هات‌برد ۸:پرتاب شده‌است، کانال‌های کرد زبان و ایرانی اغلب بر روی این ماهواره قرار داده شده‌اند. در سال 2010 هم شبکه جدید GEM Music بر روی این ماهواره قرار گرفته است.

هات‌برد ۹:هات‌برد ۹ در ربع چهارم سال ۲۰۰۸ پرتاب شد. این ماهواره یکی از قوی‌ترین ماهواره‌ها خواهد بود که در حدود ۶۴ فرستنده را در خود دارد. که احتمال می‌رود قریب ۵۰۰ کانال را پوشش دهد.

هات‌برد ۱۰:هاتبرد ۱۰ در ابتدای سال ۲۰۰۹ پرتاب شد.

تنظیم ماهواره هاتبرد۱۳ درجه شرقی در ایران

حال ساعت ال ان بی را روی ساعت 6 در اکثر ال ان بی‌ها مشترک است قرار دهید فرکانس را در قسمت منوی دستگاه روی فرکانس 11251-سیمبل ریت 68500 هورزینتال قرار دهید. ماهواره را رو به شمال کنید و حدود 30درجه به سمت راست بچرخانید و نکته اصلی هم همان قسمت کیفیت است که به محل قرارگیری و موانع اطراف ان و جنس دیش و ال ان بی وابسته می‌باشد.

 

ماهواره یوتل ست

یوتل‌ست یک شرکت ماهواره‌ای فرانسوی است. یوتل‌ست دارای ماهواره‌های زیادی در مدار همزمانی است. از ماهواره یوتل ست بیشتر برای ارتباطات تجاری از جمله اینترنت ماهواره‌ای بهره گرفته می‌شود . این ماهواره برای رادیو و تلویزیون ماهواره‌ای نیز کاربرد دارد.

سری آتلانتیک‌برد

آتلانتیک‌برد ۲:ماهواره Atlantic Bird ۲ در ۸ درجه غربی قرار دارد.این ماهواره در تاریخ ۲۵/۰۹/۲۰۰۱ توسط موشک Ariane ۴ – V۱۴۴ در مدار قرار گرفت.

آتلانتیک‌برد ۳

سری دبلیو

این ماهواره‌ها در مدارهای مختلفی قرار دارند و بیشتر برای ارتباطات غیر تلویزیونی استفاده می‌شوند.

یوتل‌ست دبلیو ۱:ماهواره Eutelsat W۱ در ۱۰درجه شرقی قرار دارد.این ماهواره در تاریخ ۰۸/۰۹/۲۰۰۰ توسط موشک Ariane V۳۲ در مدارقرار گرفت. این ماهواره دارای کانالهای Feed است.

یوتل‌ست دبلیو 2:ماهواره Eutelsat W۲ در ۱۶ درجه شرقی قرار دارد.این ماهواره در تاریخ ۵/۱۰/۱۹۹۸ توسط موشک Ariane V۱۱۱ در مدار قرار گرفت.

یوتل‌ست دبلیو ۳ ای: ماهواره یوتل‌ست دبلیو ۳ ای در ۷درجه شرقی قرار دارد.این ماهواره در تاریخ ۱۵/۰۳/۲۰۰۴ توسط موشک پروتون جایگزین ماهواره Eutelsat W۳ شد. این ماهواره در ایران از نظر دیتا محبوبیت خاصی دارد البته در کشورهای عربی، افغانستان، روسیه، هند، آلمان، فرانسه نیز همین طور است .

یوتل‌ست دبلیو ۵:ماهواره در ۷۰٫۵ درجه شرقی قرار دارد.این ماهواره در تاریخ ۲۰/۱۱/۲۰۰۲ توسط موشک دلتا ۴ در مدار قرار گرفت.اپراتور آن شرکت یوتل‌ست می‌باشد و خود شرکت از این ماهواره به نام پل آسیا به اروپا نام برده‌است.

یوتل‌ست دبلیو ۶:ماهواره Eutelsat W۶ در ۲۱٫۶درجه شرقی قرار دارد.این ماهواره همان Eutelsat W۳ سابق هست که در تاریخ ۱۲/۰۴/۱۹۹۹ توسط موشک Atlas AC-۱۵۴ در مدار قرار گرفت.

سری Sesat

یوتل‌ست Sesat:ماهواره Eutelsat Sesat در ۳۶ درجه شرقی قرار دارد.این ماهواره در تاریخ ۱۷/۰۴/۲۰۰۰ توسط موشک پروتون در مدار قرار گرفت.

سری هات‌برد:ماهواره‌های هات‌برد در ۱۳ درجه شرقی قرار دارند.این نقطه مداری کلیدی‌ترین نقطه ماهواره‌ای است که یوتل ست در اختیار دارد و بیش از هزار شبکهٔ رادیویی و تلویزیونی در این جهت قابل دریافت هستند.

 

ماهواره ترک ست

ترک‌ست مجوعه‌ای ماهواره‌ای متعلق به کشور ترکیه می‌باشد.شبکه‌های این ماهواره‌ها اکثراً به زبان ترکی است.

Turksat ۱C:ماهواره Turksat ۱C درتاریخ ۰۹/۰۷/۱۹۹۶ توسط موشک Ariane V۸۹ به فضا پرتاب شد و در مدار ۴۲ درجه شرقی قرار گرفت.این ماهواره دارای دو پوشش شرقی و غربی است.

Eurasiasat ۱:ماهواره Eurasiasat ۱ هم در تاریخ ۱۰/۰۱/۲۰۰۱ توسط موشک Ariane ۴ در مدار ۴۲ درجه در کنار ماهواره Turksat ۱C قرار گرفت.

 

ماهواره اینتل ست 

اینتل‌ست (INTELSAT) بزرگ‌ترین ارائه دهنده خدمات مخابره ماهواره‌ای تجاری در جهان است. در ابتدا به عنوان سازمان ارتباطات ماهواره‌ای بین‌المللی (International Telecommunications Satellite Organization) در ۲۰ اوت ۱۹۶۴، با شرکت ۱۱ کشور و تحت مالکیت و مدیریت communications satellites آغاز به کار کرد.

تا سال ۲۰۰۷ اینتل‌ست مالک و راه انداز ۵۱ ماهواره مخابراتی بود.

اینتل‌ست ۹۰۲:اینتل‌ست ۹۰۲ یکی از ماهواره‌های شرکت اینتل‌ست است که در موقعیت ۶۲ درجه شرقی قرار دارد.در حال حال حاضر شبکه‌های رادیو تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران بر روی این ماهواره در حال پخش است.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید