بیماری های مقاربتی چیست

یکی از مهم ترین جنبه های سلامتی را می توان حفظ و ارتقای بهداشت در روابط جنسی زناشویی دانست، چرا که عدم رعایت برخی اصول بهداشتی می تواند منجر به بروز بیماری های مقاربتی شود. اگرچه ساده ترین راه برای پیشگیری از بروز این بیماری ها استفاده از محصولات متنوع زناشویی از جمله کاندوم مانند خرید کاندوم تاخیری یا خرید کاندوم خاردار می باشد. همچنین امروزه امکان خرید آنلاین محصولات جنسی دغدغه ها و مشکلات گذشته را برطرف نموده و دسترسی ساده تری به این محصولات وجود دارد. در ادامه بعد از توضیح بیماری مقاربتی به معرفی 4 مورد از شایع ترین بیماری های مقاربتی و علائم آن می پردازیم. 

 

بیماری مقاربتی چیست؟

به بیماری و عفونت هایی که از طریق آمیزش جنسی از شخص مبتلا به عفونت به شخص دیگر انتقال می یابند، بیماری های مقاربتی گفته می شود. برخی از این بیماری ها علائم خود را طی چند روز و چند هفته نشان می دهد، اما برخی تا ماه ها و سالها علائمی بروز نمی دهند.

 

بیماری های مقاربتی در مجموع از  چهار عامل ایجاد می شوند:

  • ویروس ها عامل ایجاد بیماری هایی مانند هپاتیت، HIV، تبخال و زگیل تناسلی
  • باکتری ها عامل ایجاد بیماری های مقاربتی سوزاک، ترپونما پالیدوم (سیفیلیس) ،کلامیدیا ،گاردنلا(واژینوز باکتریال) و…
  • قارچ ها عامل ایجاد بیماری هایی مانند کاندیدا آلبیکنس
  • انگل عامل ایجاد بیماری هایی مانند تریکوموناس واژینالیس

 

شایع ترین بیماری های مقاربتی

  1. بیماری کلامیدیا (Chlamydia)

یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی، بیماری کلامیدیا است که توسط باکتری کلامیدیا تراکوموتس به وجود می آید. علائم این بیماری به طور معمول بعد از چند هفته بروز پیدا می کند اما گاهی خفیف و گذراست و نادیده گرفته می شود.

از مهمترین علائم ابتلا به کلامیدیا میتوان به مواردی مانند سوزش ادرار، درد خفیف در ناحیه شکم، ترشح واژن در خانمها و یا ترشح از آلت تناسلی در مردان، خونریزی میان دوره پریودی و درد بیضه در مردان اشاره کرد. بهترین شیوه پیشگیری از ابتلا به کلامیدیا استفاده از کاندوم است. در برخی موارد که آقایان تمایلی به استفاده از آن ندارند، خانمها می توان از کاندوم زنانه استفاده کنند.

 

  1. بیماری سوزاک (Gonorrhea)

سوزاک یکی از بیماری های عفونی است که از طریق آمیزش جنسی انتقال می یابد و عامل آن نوعی باکتری است که در غشاهای مخاطی به سرعت تکثیر می شود. این باکتری در نواحی گرم و مرطوب بدن از جمله دستگاه تناسلی و مجاری ادراری و مقعد و همچنین در دهان، گلو رشد می کند.

بیماری سوزاک در مردان و زنان نشانه های متفاوتی دارد که از جمله آنها می توان موارد ترشحات از پنیس یا واژن، سوزش ادرار، قاعدگی با خونریزی شدید یا خونریزی بین دوره ماهیانه، خارش مقعد، احساس درد و تورم شدن بیضه و حرکات دردناک روده را نام برد. این بیماری در زنان بین 3 تا 6 درصد و در مردان 4 تا 7 درصد شیوع دارد.

 

  1. بیماری تریکوموناس (Trichomoniasis)

بیماری تریکوموناس یکی از بیماری های مقاربتی است که توسط میکروارگانیسم هایی به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. شیوع این بیماری در بین زنان بیشتر از مردان بوده و ابتلا به آن خطر ابتلا به ویروس HIV  را افزایش می دهد.

در آقایان بیماری تریکوموناس اغلب علائم بروز نمی دهد، اما در صورت بروز با علائمی همچون التهاب و ترشحات آلت تناسلی، سوزش خفیف بعد از ادرار یا انزال همراه است. در حالی که ابتلای زنان به تریکوموناس با علائم بسیاری اعم از ترشحات همراه با بو از واژن، خارش و سوزش واژن، ادرار دردناک و احساس درد در هنگام رابطه جنسی و… مشاهده شده است.

 

  1. بیماری HIV

یکی از شایع ترین و شناخته شده ترین بیماری هایی که از طریق مقاربت انتقال می یابد، HIV یا ویروس نقص ایمنی انسان می باشد. HIV توانایی سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با عوامل ویروسی، باکتریایی و قارچ هایی که طی بیماری ایجاد می شوند را کاهش می دهد. HIV در ابتدا چندان علائمی بروز نمی دهد، تنها در بعضی افراد بعد از گذشت مدت 2 تا 6 هفته از ابتلا علائمی مشابه آنفولانزا  دیده شده است. علائم عفونت شدید این بیماری تا 10 سال بعد از ابتلا خود را نشان می دهد.

 

تشخیص بیماری مقاربتی چگونه است؟

در زمینه تشخیص بیماری های مقاربتی باید با پزشک متخصص مشورت کنید تا آزمایش های مورد نیاز و راهکارهای تشخیصی را به شما معرفی کند. به طور کلی تشخیص بیماری های مقاربتی با آزمایش ها و چکاپ های زیر صورت می گیرد:

نمونه برداری از مایعات و یا بافت: پس از نمونه برداری از بافت یا مایعات ترشحی دستگاه تناسلی که با ابزار و شیوه مختص به خود انجام می شود، نمونه ها برای بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

معاینه لگن: برای بررسی علائمی نظیر وجود ترشح، زگیل و …  معاینه توسط پزشک انجام می گیرد.د

آزمایش ادرار: در تشخیص بسیاری از بیماری های مقاربتی از آزمایش ادرار استفاده می شود، چرا که تنها با تست Pap و معاینه لگن اطمینان کامل وجود ندارد که به بیماری های مقاربتی مبتلا نباشید. تست Pap در واقع تغییرات سلولی را مورد بررسی قرار می دهد که می تواند سرطانی یا پیش سرطانی باشند. 

آزمایش خون: یکی دیگر از راه های تشخیص بیماری مقاربتی که برای بررسی وجود عفونت در بدن افراد  انجام می شود گرفتن آزمایش خون است.

 

به طور کلی بیماری های مقاربتی عوارض زیادی را ممکن است در پی داشته باشند. مرگ و میر، نازایی یا عقیمی، بروز برخی مشکلات روانی، سرطان های مربوط به دستگاه تناسلی، و ناهنجاری های مادرزادی از جمله تولد نوزاد نارس، کوری نوزاد و حتی مرگ نوزاد برخی از عمده ترین عوارض این بیماری ها قلمداد می شوند.

راهکار ساده پیشگیری از بیماری های مقاربتی

افراد علاوه بر مواردی مانند رفتار سالم جنسی و وفاداری به شریک جنسی، باید از سلامت جنسی شریک خود نیز اطلاع داشته باشند. اما در مواردی که افراد از سابقه جنسی و سلامت شریک خود مطلع نیستند، بهتر است جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت ها و بیماری های مقاربتی رابطه ای حفاظت شده داشته باشند. استفاده از محصولات بهداشت جنسی مانند کاندوم بهترین گزینه برای به حداقل رساندن این خطرات می باشد. همانطور که گفته شد کاندوم ها انواع مختلفی دارند، مثلا شما با خرید کاندوم خاردار می توانید هم از انتقال بیماری های گفته شده جلوگیری کنید هم یک رابطه جنسی با لذت بیشتر را تجربه کنید.

 

در حال حاضر می توانید محصولات زناشویی مانند کاندوم اعم از کاندوم مردانه و یا کاندوم زنانه را با تنوع انواع کاندوم خاردار یا کاندوم تاخیری، ژل های بهداشتی و … به صورت آنلاین از فروشگاه های اینترنتی خرید کنید. پس به خاطر خجالت از خرید این محصولات و خیلی مسائل دیگر سلامت جنسی خود را به خطر نیندازید.


نظر خودتان را ارسال کنید