ویروس کرونا موجب طولانی‌ترین تعطیلات در شرق آسیا شد

در تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس، مدارس هنگ‌کنگ، چین و ژاپن هفته‌ها تعطیل‌شده است و به همین دلیل والدین، آموزش دانش‌آموزان را مدیریت می‌کنند.

ویروس کرونا موجب طولانی‌ترین تعطیلات در شرق آسیا شد - The Corona virus caused the longest holiday in East Asia

ویروس کرونا موجب طولانی‌ترین تعطیلات در شرق آسیا شد – The Corona virus caused the longest holiday in East Asia

به گزارش آسمونی : به نقل از گاردین، بیشتر دانش‌آموزان مدارس هنگ‌کنگ از تعطیلات سال جدید به مدرسه برنگشته‌اند و دولت تعطیلات را تا 20 آوریل تمدید کرده است.

سارا ونگ، مادر و کارمند بیمه در هنگ‌کنگ، با خنده می‌گوید: “این تعطیلی، تعطیلاتی طولانی است”.او با دو دخترش، کلوئه و گرتا زندگی می‌کند. دختران 12 و 8 ساله که آنلاین آموزش می‌بینند، زیرا مدرسه آنان به دلیل کرونا ویروس تعطیل‌شده است.

کروناویروس چیست و آیا باید نگران باشیم؟

در سراسر جهان، دولت‌ها در تلاشند تا سرعت انتشار ویروس را با تعطیلی مدارس کاهش دهند. وزیر آموزش‌ و پرورش فرانسه روز سه‌شنبه گفت: مقامات فرانسوی حدود 120 مدرسه را در مناطق با بیشترین میزان سرایت تعطیل کردند.

در بعضی از کشورها والدین بیش از یک ماه فرزندان خود را در خانه نگه‌داشته‌اند. برخی از آنان فرزندان خود را به تعطیلات برده‌اند و یا بچه‌ها را به خارج از کشور نزد بستگان فرستاده‌اند. بیشتر دانش‌آموزان مدارس هنگ‌کنگ پس از اعلام تعطیلی دولت تا 20 آوریل و به دنبال تعطیلات سال جدید، دیگر به مدرسه بازنگشتند.

وونگ می‌گوید: ” این تعطیلی، در چند هفته اول کمی دردسرساز بود، همه برنامه‌های ما به هم‌ریخت و نه‌تنها بچه‌ها بلکه تمام برنامه‌های روزمره و کاری ما تغییر کرد. اما شروع کلاس‌های آنلاین روال را به حالت عادی برگرداند و ملالت دخترانش را تسکین داد. کارفرمای وی نیز با انعطاف‌پذیری در کار موافقت کرده اما برخی از دوستانش از این مزیت محروم شدند.

وقتی هوا خوب است، وونگ دخترانش را به زمین‌بازی یا ساحل می‌برد، اما به دلیل درخواست مردم برای رعایت فاصله اجتماعی، دوستانشان را از دست می‌دهند.

یک خانواده در هنگ‌کنگ در میان شیوع کروناویروس بازی‌های خاصی انجام می‌دهند.

در جزیره هنگ‌کنگ اختلاف سنی بین کودکان آیفل چائو یعنی مهدکودک، کلاس اول و کلاس پنجم است که این اختلاف سنی، کنترل هر سه را دشوار کرده است. چائو می‌گوید: “کوچکترین کودکش در مهدکودک، هیچ کلاس آنلاینی ندارد. من فقط باید او را سرگرم کنم تا او مزاحم دو فرزند دیگرم نشود.”

او شرکتی دارد، اما پدر و مادرش نیز در خانه هستند، بنابراین انتظار دارد والدینش کاری برای او انجام دهند. چائو می‌گوید خوش‌شانس است که اجازه دورکاری دارد، زیرا همسرش معلم است و مشغول اجرای کلاس‌های آنلاین برای دانش‌آموزانش است.

توصیه او به والدین دیگر که در وضعیت مشابهی هستند، این است که از موقعیت پیش‌آمده استفاده کنند. تحصیل در هنگ‌کنگ بسیار سخت‌گیرانه است، اما چائو از وقت اضافی استفاده می‌کند تا به فرزندان خود مسؤولیت بیشتری را در قبال خانه و کار خودشان دهد و آنان بیشتر ورزش کنند.

او می گوید: “درعین‌حال این فرصت خوبی برای ماست که بتوانیم با روابط خانوادگی کنار بیاییم. ما حتی در آخر هفته جایی برای رفتن نداریم. ما بازی‌هایی برای سرگرمی انجام می‌دهیم و این کاری است که می‌توانیم در این زمان انجام دهیم. “

در چین، میلیون‌ها دانش‌آموز از اواسط فوریه در خانه بوده‌اند. به مدارس دستور داده‌شده تا آموزش‌های آنلاین ارائه دهند و دروس کلاس‌های ابتدایی از تلویزیون عمومی پخش می‌شود.

مقامات توصیه کرده‌اند و در بعضی موارد دستور داده‌اند که خانواده‌ها در خانه بمانند و این عدم حضور در مدرسه، کنترل بچه‌های بی‌قراری که در خانه‌مانده‌اند را سخت‌تر می‌کند. فیلم‌های آنلاین نشان می‌دهد خانواده‌ها بازی‌های پیچیده‌ای را انجام می‌دهند.

سیلی از پیشنهادها آنلاین از ایجاد برنامه‌های دقیق روزانه برای پیگیری گرفته تا فیلم‌هایی با آزمایش‌های علوم خانگی و نکات مربوط به فعالیت‌ها به وجود آمدند. در ماه فوریه، اطلاعیه‌ای در منطقه گلوو در پکن به والدین توصیه کرد که این زمان را گرامی بدارند و والدین مهمترین معلم در زندگی هر کودک هستند.

اما مباحثی مانند “این نوع زندگی، والدین را تحت‌فشار قرار داده است” و “تاریخ شروع مدرسه به تعویق افتاده است” بیش از 400 میلیون بازدید و هزاران پیشنهاد داشته است.

برخی دیگر از دشواری نظارت بر کلاس‌های آنلاین بچه‌ها و بارکاری سنگین شکایت داشتند. کاربری گفت: “من با این کلاس‌های آنلاین تحت شکنجه قرار می‌گیرم. کی تمام می‌شود؟ “

در ژاپن بسیاری از والدین شاغل از اعلامیه آخر هفته دولت وحشت کردند که از همه مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در این کشور می‌خواست تا آغاز سال تحصیلی جدید در اواسط آوریل تعطیل شوند.

تعطیلی بی‌سابقه‌ای که تقریبا 13 میلیون دانش‌آموز را تحت تأثیر قرار داده است، شرکت‌ها را مجبور کرده که در روش‌های خود تجدیدنظر کنند، اجازه دورکاری دهند یا ساعات کاری را کوتاه کنند.

مادران شاغل شکایت داشتند که تعطیلی با توجه به کمبود امکانات مهدکودک و کمبود پرستار کودکان و نوزادان، آنان را مجبور به گرفتن مرخصی می‌کند.

در یک نظرسنجی آنلاین توسط یاهو در ژاپن، 49 درصد والدین گفته‌اند که فرزندان خود را در خانه تنها می‌گذارند، 20درصد آنان مرخصی می‌گیرند و 14درصد آنان از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها کمک می‌گیرند. در موارد اندکی، والدین چاره‌ای جز بردن فرزندان خود به محل کار ندارند. یکی از آنان کیکو کوبایاشی، مدیر ارشد خدمات چندملیتی کارکنان توکیو است.

 کوبایاشی به آسوشیتدپرس گفت: “من از خبر تعطیلی مدرسه شوکه شدم و فکر کردم چه باید بکنم؟ هیچ توضیحی در مورد چگونگی این کار وجود ندارد.”

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایسنا

نظر خودتان را ارسال کنید