گزارشی از دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

گزارشی از دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر-Report from the 12th Fajr Visual Arts Festival

گزارشی از دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر-Report from the 12th Fajr Visual Arts Festival

گزارش از مرجان دلپسند
اختصاصی آسمونی

با استناد به فراخوان دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر (طوبای زرین)  از مورخ (۲۹ بهمن لغایت ۵ اسفند) سال جاری با رویکرد ” گفتگوی هنرها ؛ آفرینش نوین با نگاهی بین رشته ای ” منتشر شده است ؛ که به عنوان عنصری مولد – در جستجوی امکاناتی تازه در ارتباط میان رسانه های متفاوت هنری – عمل می کند.

مکان برگزاری این جشنواره “موسسه فرهنگی و هنری – پژوهشی صبا” – واقع در خیابان ولیعصر – طالقانی ، جنب سینما فلسطین – می باشد. طراح پوستر دوازدهمین دوره جشنواره تجسمی “کیانوش غریب پور ” می باشد. مدعوین این جشنواره شامل( هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی ایران ، دانشجویان و دانشگاهیان ، انجمن های هنری ، نگارخانه ها و هنرمندان  فعال شخصی آثار هنری و …) می باشند.

طبق اعلام شورای سیاستگذاری جشنواره تجسمی فجر ، این جشنواره در (۱۰) رشته هنری که شامل موارد ذیل می باشد : (تصویرسازی، خوشنویسی، سرامیک، عکاسی، کاریکاتور و کارتون، طراحی گرافیک، مجسمه، نقاشی، نگارگری، رسانه های جدید (سه رسانه ویدئو آرت، پرفورمنس آرت و چیدمان) برگزار می شود.

موضوع این جشنواره طبق فراخوان منتشر شده در رسانه های عمومی “آزاد” بوده است . سایت مربوط به این جشنواره به نشانی( www.ivafestival.ir ) می باشد. بخش جدیدی که به این جشنواره در دوازدهمین دوره جشنواره تجسمی فجر اضافه شده است که شامل ” عکاسی و هنرهای جدید”بوده است.

در هر رشته از بخش های این دوره از جشنواره تجسمی فجر نیز بر اساس آرا هیات داوران ، به یک نفر برگزیده ،” لوح افتخار و  جایزه نقدی” اهدا خواهد شد. به تمامی هنرمندان راه یافته به جشنواره تجسمی فجر نیز “گواهی شرکت و کتاب جشنواره ” اهدا خواهد شد. تمامی هنرمندان راه یافته به این جشنواره نیز به عضویت” موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر” درخواهند آمد. دبیر این جشنواره (ابراهیم حقیقی) ، دبیر هنری (جمال عرب زاده ) ، دبیر اجرایی(عبدالرحیم سیاهکارزاده) ، مدیر بخش پژوهش (کامبیز موسوی اقدم)، مدیر هنری(کیانوش غریب پور)، مدیر برگزاری(سید حسین محمدپور)، مدیر ارتباطات و رسانه (سعید اسلام زاده) می باشند.

بخش های جشنواره تجسمی فجر در دوازدهمین دوره اش شامل : نمایش آثار برگزیده جشنواره “طوبای زرین” شامل: ( تصویرسازی، خوشنویسی، سرامیک ، طراحی گرافیک ، عکاسی، کاریکاتور و کارتون ، مجسمه ، نقاشی ، نگارگری، رسانه های هنری جدید) ، بخش ویژه ( یادمان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ، یادمان جان باختگان پرواز” ۷۵۲” هواپیمای اوکراین ) ، چارخونه(گفتگوی هنر عکاسی در استان ها) ، چارسوی هنر (نمایش آثار نگارخانه های منتخب ایران) می باشند . در بازدیدی که از این جشنواره به عمل آمده است آثار ارائه شده به این دوره از جشنواره  به موضوعاتی هرگز قبیل (موضوعات روز اجتماعی و مشکلاتی مردم و حوادث اخیر ایران  با زبان هنر و …) ، به شیوه ای متفاوت و با زبان هنر و به شیوه ای نمادین پرداخته شده است . برای مثال در بخش کاریکاتور و کارتون می توان به آثارهنرمندانی از جمله “سید محمد جواد طاهری ، سپیده فرامرزی، محمد حسین اکبری سیستانی، محمود آزاد نیا و …” از شهرهای( بابل ، بندر انزلی، جهرم ، مشهد و …) با موضوعاتی تازه که اخیرا درجامعه کنونی ایران اتفاق افتاده است ؛ اشاره نمود.

در بخش طراحی گرافیک می توان به آثار هنرمندانی از جمله ” محمدرضا ایزدی ، حامد هاشمی ، سارا رشیدیان ، مصطفی بیگ لو ، علی رضا دانایی فر، مسعود آقایی و … ” از شهرهای( تهران ، اصفهان، یزد، قم ، ساری، شهریار و …) در حیطه موضوعاتی مانند (طراحی پوستر های فیلم و نمایش ، تغییرات اقلیمی و … )اشاره نمود . در بخش مجسمه و سرامیک نیز می توان به آثار هنرمندانی از قبیل ” زهرا محسنی ، عبدالعظیم آذرخیل،  الهام شکری ، کاظم ابراهیمی ، حسین نخعی ، عارف رودباری ، معصومه روستا ، محمدرضا رحیمی و …”  از شهرهای (تهران ، اصفهان، بیرجند و … ) با موضوعات طبیعت ، کم آبی و مرگ زمین ،  مجسمه هایی برگرفته از مثل های قدیمی فولکوریک ، ساخت تندیس سردار قهرمان سردار سلیمانی – که قرار است در اختتامیه دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر رونمایی شود – و …” اشاره نمود . در دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر نیز به مثابه دیگر جشنواره های برگزار شده در سال ۱۳۹۸ ، فواید مربوط به افتتاحیه این دوره نیز به نفع مردم سیل زده سیستان و بلوچستان اهدا شود.

یکی از نکات مثبت این جشنواره ، برجسته نمودن آثار خوشنویسی هنرمندان برجسته  ایرانی می باشد. آن هم در حالی که ایران را مهدهنر و خوشنویسی می دانند. همچنین در این دوره از جشنواره برای نخستین بار ،آثار بخش ” طوبای زرین” – با نظر هنرمندانی که آثارشان در این دوره از جشنواره حضور دارد – به فروش می رسد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : اخبار فرهنگی هنری آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید