نگاهی به فیلم جهان با من برقص، یک فیلم فلسفی و مدرن

نگاهی به فیلم جهان با من برقص، یک فیلم فلسفی و مدرن-Dance with me movie

نگاهی به فیلم جهان با من برقص، یک فیلم فلسفی و مدرن-Dance with me movie

اختصاصی آسمونی
نوشته لاله عالم

«سروش صحت » در اولين ساخته سينماييش ثابت می كند كه مديوم و مخاطب سينما را می شناسد و به عنوان يک ارتباط گر رسانه ای می تواند با مخاطبان ارتباط برقرار كند، خصوصا نسل جوان كه اكثريت تماشاگران سينما را تشكيل می دهند.

او توانسته مفاهيم مورد نظر خود را با زبان سينما بيان كند؛ هرچند فيلم بار فلسفی دارد و يكی از مهمترين دغدغه های بشر، مرگ، را مطرح می كند. پرداختن به مقوله مرگ و زندگی هميشه موضوع نويسندگان، شعرا و فيلم سازها بوده است و در سينمای خودمان نيز كم به اين مساله پرداخته نشده است، حتی به زبان طنز.

“جهان با من به رقص”يک فيلم مدرن است بنابراين فيلمنامه آن از ساختار كلاسيک برخوردار نيست و قهرمان محور نمی باشد. داستانی است مملو از خرده پيرنگ ها كه به يك پيرنگ مركزی گره خورده است.

اين فيلم برشی است از زندگی فردی به اسم جهان (با بازی علی مصفا) كه به يک بيماری سخت مبتلاست و چند ماهی بيشتر از عمرش باقی نمانده، او به گوشه ای دنج در شمال كشور پناه می برد و با تنها دخترش در يک مزرعه زندگی می كند. برادرش دوستان وی را دعوت می كند تا در اين واپسين روزهای حياتش در كنارش باشند و با هم تولدش را جشن بگيرند.

فيلم شامل يک داستان اصلی است كه همان نحوه روبرو شدن “جهان” با مرگ و اطرافيانش است و داستانك های ديگری كه مربوط به دوستانش می شود، همان هايی كه به دعوت برادر آمده اند تا به بهانه تولد جهان در كنار هم باشند و تعدادی از آنها هم كمی بعد از ورودشان، علت اصلی دعوت را می فهمند. در كنار نگاه فلسفی به مرگ، كارگردان مفاهيم ديگری را نيز به چالش می كشد از جمله مرز دوستی و دشمنی، خيانت، عشق و ازدواج. به لحاظ ساختاری فيلم، درباره الی اصغر فرهادی را به ياد می آورد، عده ای دوست كه در يک ويلا جمع شده اند تا اوقات خوشی داشته باشند و از نظر لحن كمدی فيلم و شوخی با مرگ فيلم های محمدرضا هنرمند، “زنگها”و “سمفونی نهم “را به ياد می آورد. به خصوص آخری را، گرچه فيلم “سمفونی نهم سراسر از سبك فانتزی و سوراليستی بهره می برد، جهان با من است، يک فيلم رئاليستی است كه تنها در قسمت هايی از سوراليزم، نوازنده ها و برخورد جهان با آنها، استفاده می كند.

دنیای رئال داستان، خرده داستان های  است كه اطرافيان جهان دارند مانند ناهید و همسرش (با بازی هانیه توسلی و سياوش چراغی پور)، احسان و فرخ و نسیم، با بازيهای جواد عزتی و رامين صديقی و داستان عشق دختر جهان و پسرک، همچنين آشنايی رضا با بازی پژمان جمشيدی و خواهر جهان.

در دل اين خرده پيرنگ ها، شخصيت هايی هستند كه در زندگی واقعی امثال آنها وجود دارند بنابراين مخاطب با آنها بيگانه نيست، مخاطب می تواند ما به ازای شخصيت “ناهيد ” را در جامعه ببيند، زن جوان كه با یک مرد ثروتمند با اختلاف سنی ازدواج کرده است. همچنین آدم هایی مثل شخصیتی که جواد عزتی نقش آفرینی کرده است، افرادی که به خود حق می دهند به راحتی دیگران را قضاوت کنند و آنها را تحقیر کنند، اشاره ما به صحنه ای است که او به روی دوستش می آورد  و به او طعنه می زند که زن جوان، ناهید برای مادیات با وی ازدواج کرده است.

احسان، خود را محق می داند هر کاری را انجام دهد، حتی فاش کردن رازی که دوستش قبل از کدورت به وی گفته بود، او همچنین آمده است تا در ماه های آخر زندگی جهان با وی باشد اما نمی تواند دست از پرخاشگری بردارد.

فیلم جهان با من برقص از بازی های بسیار خوبی برخوردار است و از نظر من بازی هانیه توسلی در نقش ناهید فوق العاده است و یک سرو گردن از بقیه بازی ها، بهتر است. او به خوبی توانسته نقش افراد سطحی و بی خیال و به قول دختر جهان پلنگ را به تصویر بکشد.

جهان با من است داستان و حقیقت تنهایی ما انسان هاست و اینکه بپذیریم، نباید از دیگران توقع داشته باشیم که همه ما را درک کنند و مطابق میل باشند، همینطور می تواند یک پیام کاملا مخالف این را هم داشته باشه، آدم ها را بیش تر درک کنیم و کمتر خودخواه باشیم.

بهرحال «جهان» آخر سر متحول می شود و می فهمد فقط حضور دوستانش در کنارش کافیست اما نحوه این تحول مشخص نمی شود و قابل درک نیست.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : فیلم و سینما آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید