نگاهی به مستند پروژه ازدواج

مستند پروژه ازدواج-the marriage project documentary

مستند پروژه ازدواج-the marriage project documentary

نگاهی به مستند پروژه ازدواج، زندگی جريان دارد

اختصاصی آسمونی
نوشته لاله عالم

در سال های گذشته، فيلم های مستند زيادی ساخته شدند و به نمايش در آمدند اما از ميان آنها شايد معدودی بتوانند، آنچه باشند كه بايد باشند. فيلم مستند بايد زوايای جديدی از موضوع های عادی و غير عادی برای مخاطبان آشكار كند. فيلم “پروژه ازدواج” كه در سی و هشتمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمد، يكی از آن فيلم هاست.

همه ما بارها در مورد بيماران اعصاب و روان شنيده ایم، ممكن است حتی از كنار يک آسايشگاه مربوط به اين بيماران هم عبور كرده باشيم، شايد اصلا بعضی ها چنين افرادی را ديده باشند يا با مشكلاتشان آشنا باشند، اما تا حالا چند نفر از ما به مسائل عاطفی و فيزيولوژيكی اين افراد فكر كرده ايم و تا چه حد برای ما مهم بوده است؟

فيلم “پروژه ازدواج” سعی دارد تا مخاطبان را با زوايای ديگری از مشكلات اين قبيل بيماران آشنا كند، دوربين كارگردان به درون يكی از اين مراكز رفته است، جايی كه نزديک به ٥٠٠ بيمار سايكوتيک در آن نگهداری می شود. وقتی كه كارگردان از نزديک با بيماران صحبت می كند، مخاطب می بيند حتی بيماران روانی كه بايد بستری باشند، نياز به عشق، عاطفه و ازدواج دارند. متاسفانه تعداد بسياری از افرادی كه به بيماری های مزمن اعصاب و روان مانند اسكيزوفرنی مبتلا می باشند، متعلق به خانواده هايی هستند كه نه جنبه پذيرش آنها را در خانواده دارند و نه می توانند مخارج آنها را بپردازند.

تعدادی از آنان نيز در گوشه و كنار خيابان ها پيدا می شوند و به اين مراكز آورده می شوند. افراد ساكن چنين مراكزی علاوه بر نياز های مادی چون خورد و خوراک روزانه، بهداشت، پوشاک كه توسط بهزيستی و خيرين تامين می شود، نيازمند توجه و عاطفه نيز هستند. اگر كمی به اطرافمان دقيق تر نگاه كنيم، غير از جامعه انسان های عادی كه يك خانواده نرمال دارند و سرپناه های مادی و معنوی، اجتماع های ديگری نيز هست كه نياز به ياری دارند. بيماران روانی واقعيت جامعه هستند و در هر كشور و جامعه ای وجود دارند. اما اين تفاوت برداشت هاست كه نحوه رفتار با اين افراد را در جوامع مختلف، متفاوت می كند. البته دانش و فرهنگ در جامعه به نسبت گذشته خيلی پيشرفت داشته است، شايد در قديم كسی جرات نمی كرد كه بگويد، نزد روانشناس می رود چون بلافاصله به او انگ ديوانه بودن می زدند.

اما بهرحال هنوز هم افرادی هستند كه دانش و فرهنگ رويايی با اين افراد را ندارند. خانواده ها و مدارس به عنوان اركان تعليم و تربيت كودكان وظيفه دارند، به كودكان از دوران كودكی نحوه رويارويی با افراد دچار بيماری های مغز و اعصاب را بياموزند تا اگر در آينده بتوانند اين افراد را در كنار خود بپذيرند و بتوانند به انها كمك كنند. متاسفانه هنوز هم ديده می شود كه برخی از سر جهل و نادانی با اين افراد برخورد مناسبی ندارند و نمی توانند به عنوان واقعيت اين افراد را بپذيرند و برخورد انساني با آنها داشته باشند.

فيلم “پروژه ازدواج”، درباره يک پروژه از سوی مسئولان يک مركز نگهداری بيماران مزمن مغز و اعصاب است و می خواهد با فراهم كردن امكان ازدواج ما بين تعدادی از مريض های آن آسايشگاه، شرايط بهتری برای آنها رقم بزند. اما اين ايده با بحث و جدل های فراوانی از سوی پزشكان و مددكاران آن مركز مواجهه می شود. برخی اعتقاد دارند كه ازدواج باعث می شود تا وضعيت روحی آنها بهتر بشود، در صورتيكه تعدادی ديگر با اين قضيه مخالف هستند. مخالفان و موافقان هر يک دلايل محكمی دارند، در حالی كه بعضی می گويند ازدواج ممكن است باعث بهتر شدن كيفيت زندگی اين بيماران شود.
عده ای ديگر معتقدند با ازدواج ممكن است، شرايط روحی آنها بدتر شود و از حالت ثبات و كنترل خارج شوند. فيلم پروژه ازدواج همچنانكه اين موضوع را بررسی می كند، مخاطب را با شيوه زندگی، رفتار و حرف های مدد جويان آشنا می كند. همچنين باعث می شود كه خيرين و افرادی كه  تمكن مالی و قدرت روحی بالايی دارند و در بخش های مختلف جامعه مثل خانه سالمندان، پروشگاه و…كمك می كنند،  به اين بيماران هم بيشتر توجه كنند و نظرشان نسبت به اين افراد عوض شود.

“پروژه ازدواج” همچنين درباره عشق دو بيمار سايكوتيک به اسم “سحر “و “سيف الله” است كه در همان مركز نگهداری می شوند و به يكديگر علاقه دارند اما پزشكان ازدواج اين دو را جايز نمی دانند. شايد يكی از دلايلی كه باعث شده كارگردان به ميان اين جمع برود و درباره آنها فيلم بسازد و بخواهد گوشه ای از درد دل ها و مشكلات آنها را نشان دهد و به خوبی نيز موفق شده كه هم فيلم خوش ساختی بسازد و هم پيام خود را انتقال دهد رويارويی وی با يكی از همين افراد باشد كه در فيلم به آن اشاره می شود. به نظر می رسد كارگردان می خواهد بگويد از عشق گريزی نيست.

 

0/5 ( 0 نظر )


منبع : فیلم و سینما آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید