نمايش دو فيلم ايرانی در ورشو

نوشته نرگس خرقانی
پست اختصاصی آسمونی

دو فیلم مستند ایرانی در شهر ورشو با موضوع حضور مهاجران لهستانی در ایران به نمایش در آمد.

فیلم های مستند های «مادام» ساخته نرگس خرقانی و «وقتی که من نبودم» ساخته محمدتقی یارزلو در شهر ورشو پایتخت لهستان به نمایش درآمدند.

این دو فیلم روایت زندگی دو کودک لهستانی مهاجر لهستانی به ایران پس از جنگ جهانی دوم بودند. فیلم مادام درباره زندگی ماریا بایدان است و فیلم وقتی من نبودم به زندگی هلنا استلماخ دیگر مهاجر لهستانی در ایران.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لهستان و با همکاری مرکز فرهنگی شهر قدیم در ورشو این برنامه را در شب دهم فوریه برگزار کردند.

سید علی موجانی رایزن بخش دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو در جلسه پرسش و پاسخ این مراسم ضمن اظهار خوشحالی از برگزاری این مراسم بیان داشت: این مراسم همزمان شده است با شبی که ماریا بایدان ۸۱ سال پیش برای همیشه از سرزمینش تبعید شد.
گفتنی ماریا بایدان که فیلم مادام براساس زندگی او ساخته شده است دقیقا شب دهم فوریه ۱۹۳۹ از لهستان به سیبری تبعید شده است.

شایان ذکر است در پایان این مراسم جلسه پرسش و پاسخ در خصوص این دو فیلم برگزار شده است و حاضران که بیشتر لهستانی های علاقه مند به تاریخ مشترک ایران و لهستان هستند به بیان نظرات خود و سوالاتشان درباره برگزاری این مراسم پرداختند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : فیلم و سینما آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید