گزارشی از سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

نوشته مرجان دلپسند
اختصاصی آسمونی

سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر از روز ۱۲ بهمن ماه در حال برگزاری است و تا ۲۰ بهمن ماه سال جاری نیز ادامه دارد. این جشنواره با مشارکت انستیتو بین المللی تئاتر، انجمن هنرهای نمایشی،  اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … در حال برگزاری است. این جشنواره در بخشهای (صحنه ای ، خیابانی، بعلاوه فجر و رادیو تئاتر ) برگزار می گردد .

مکان های اختصاص یافته به این جشنواره در بخش تئاتر صحنه ای عبارتند از :

( مجموعه تئاتر شهر با چهار تالار مجزا ، تالار مولوی، تالار سرو،تماشاخانه ایرانشهر با دو تالار مجزا ، عمارت نوفل لوشاتو، تماشاخانه ایران تماشا، تماشا خانه دیوار چهارم، تماشاخانه آژمان ۱ و ۲، تماشاخانه شانو، خانه نمایش دا و تالار رودکی) و در تئاتر خیابانی نیز می توان به ( محوطه مجموعه تئاتر  شهر، محوطه خانه هنرمندان، مترو میدان ولیعصر) می باشد .
اجراهای مربوط به بخش” رادیو تئاتر” نیز در تالار رودکی از ۱۵ بهمن ماه لغایت ۲۱ بهمن در سانس های عصر و در ساعت ۱۶:۳۰ و ۱۸:۳۰ به اجرا در می آید . از تئاتر های به اجرا درآمده در این بخش شامل  نمایش ها و اجراهایی از اردبیل ، تهران، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و گیلان می باشد و در بخش مسابقه نیز شرکت دارند .
از دیگر
استان ها و شهرهای شرکت کننده در این جشنواره در بخش های صحنه ای و خیابانی و بعلاوه فجرنیز عبارتند از اردبیل، البرز(آبیک، کرج)،ایلام ، اصفهان(خمینی شهر) ، آذربایجان شرقی(تبریز)، آذربایجان غربی(ارومیه)،بوشهر ، تهران، خوزستان (اهواز )،سیستان و بلوچستان(زاهدان)،فارس ،قم، کردستان(بیجار، مریوان،سنندج و …)، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد(یاسوج)، مازندران(ساری)، گیلان(رشت)، همدان،هرمزگان(بندر دیر)، مشهدو … می باشد . شایان ذکر است ؛ بیشتر ین نمایش های اجرا شده مربوط به تهران با (۴۸) اثر می باشد.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر در حالی برگزار می باشد. ؛ مدیران کمپانی ها و تهیه کنندگان و هنرمندان تئاتر چند  کشور نيز  در سی و هشتمین دوره جشنواره تئاتر فجر و بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران در بخش تئاتر ملل، حضور دارند.

تئاتر های منتخب این دوره از جشنواره و کشور  هاي شرکت کننده با (۶ ) اثر می توان دیده می شود که عبارتند از : لهستان با تئاتر (شهر بد ،سکوت) به کارگردانی “پاول ژوکوتاک” ، ارمنستان با تئاتر (گلهای دست ساز) به کارگردانی “زیریار  داداسیان” ، یونان با تئاتر (تسلا) به کارگردانی “میخائیل گیگنتیس” ، سوئیس با تیاتر(ارواح) به کارگردانی ” آنجلااستیو کلین” ، اشاره نمود.

تمامی نمایش های به اجرا درآمده در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر در بخش مسابقه، مسابقه +فجر ، مسابقه صحنه ای و … و برخی نیز در بخش غیر رقابتی به اجرا در می آیند.

در بخش “غیر رقابتی “می توان به نمایش “سرزمین پدری” ، به کارگردانی “محمد قاسمی” از تهران ، تئاتر” جایی برای هیچ کس ” به کارگردانی “مهدی تقی زاده” از زاهدان، تئاتر ” زندگی با طعم خردل” به کارگردانی “سعید نجفیان ” از تهران ، تئاتر “واگیر ندارد ” به کارگردانی “ساشا کشوادی” از تهران ، تئاتر ” پشت دیوار عمارت ” به کارگردانی “حمید ابراهیمی ” از تهران ،تئاتر “تنها یک زمین داریم” به کارگردانی “حمیدرضا اردلان” از تهران ، تئاتر “هم نفس” به کارگردانی “علی محمد رادمنش” از تهران ،  تئاتر “سردار پرچم دار” به کارگردانی “پویا امامی” از اصفهان ، تیاتر “کاروان چوبی” به کارگردانی “مرتضی اسدی مرام ” از کرمانشاه ، تئاتر “سرباز “به کارگردانی ” پژمان شاهوردی ” از بروجرد می باشند.

بسیاری از هنرمندان و پیشکسوتان و بازیگران تئاتر و تلویزیون نیز در اجراهای نمایشی حضور دارند و مورد  استقبال مردم و تماشاچیان تئاتر نیز قرار می گیرند. نمایش های دیگری که در این جشنواره به اجرا درآمده اند؛ نیز در بخش مسابقه و رقابتی هستند . حداقل اجرا برای هر تئاتر ۲ اجرا و حداکثر ۵ اجرا می باشد .برخی از نمایش ها بیشترین اجرا به عبارتی ۵ اجرا دارند مانند نمایش ” تنها یک زمین داریم ” از بازار بزرگ ایران و …

 

نوشته مرجان دلپسند

0/5 ( 0 نظر )


منبع : اخبار تئاتر آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید