رای دیوان اروپایی حقوق بشر علیه ترکیه برای ایجاد دادگاه مستقل داوری ورزش

امیر جمیلو – کارشناسی ارشد حقوق بین الملل

/اختصاصی آسمونی

در 28 ژانویه سال 2020 ، دیوان اروپایی حقوق بشر حكم خود را در پرونده آقای رضا (فوتبالیست) ، آقای آكال (داور) و دیگران علیه کشور ترکیه منتشر كرد . در این حكم مشخص شد كه ترکیه بند 1 ماده 6كنوانسیون اروپایی حقوق بشر را نقض كرده است، زیرا آقای رضا و آقای آكال یك دادرسی عادلانه برای حل مشکل خود در ترکیه پیدا نکرده اند در حالی که حق دادرسی عادلانه و دسترسی به دادگاه حق طرفین بوده است. دلیل این امر به دلیل نقص ساختاری در کمیته داوری فدراسیون فوتبال ترکیه است که به شرح زیر به بیان آن می پردازیم:

هیئت مدیره فدراسیون فوتبال ترکیه ، که همیشه از اعضا یا مدیران فوتبال بودند ، تأثیر بیش از حدی در سازمان و عملکرد کمیته داوری داشتند و آن کمیته را دچار اختلال و عدم دادرسی مناسب و عادلانه  کرده بودند. قانون فدراسیون فوتبال ترکیه همچنین ضمانت های مناسبی را برای محافظت از اعضای کمیته داوری در برابر فشارهای خارجی فراهم نکرده است.

در نتیجه ، به ترکیه دستور داده شده كه سیستم خود را برای حل اختلافات فوتبال اصلاح كند.

در حالی که این پرونده مربوط به اختلافات فوتبال در ترکیه است ، ولی این حكم تأثیر گسترده تری در ساختار و اداره دادگاه های ورزشی در سایر فدراسیون ها و سایر حوزه های قضایی فوتبال  داشته باشد. به ویژه ، این امر الزامات بالاتری را به “استقلال” این دادگاهها تحمیل می کند تا جایی که مراجعه به آن اجباری باشد وبه دنبال آن هیچ دادگاه تجدید نظری توسط دادگاه های مستقل برگزار نشود. این حكم پس از رای ( Mutu and Pechstein judgment) توسط دیوان اروپایی حقوق بشر در اكتبر 2018 صادر شده است.

 

1/5 ( 2 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید