5 آهنگ تاثیر گذار در روند شکل گیری انقلاب اسلامی کدامند؟

دهه فجر، از روزنامه دیواری های مدارس تا آهنگ های مهیج انقلابی که نقش اساسی ای در نتیجه اعتراضات ایفا کردند.

 نقش هنر در انقلاب

انقلاب اسلامی ایران که یکی از بدیع ترین و بی نقص ترین انقلاب های تاریخ میباشد، بارها توسط کارشناسان داخلی و خارجی از منظر سیاسی و اجتماعی مورد بررسی و مناظره قرار گرفته است. در این مقاله ما قصد داریم تا این انقلاب را از دیدگاه ابزار تبلیغات، به ویژه هنر موسیقی و تاثیر آهنگ های انقلابی، بررسی کنیم.

انسان‌ها به وسیله هنر احساسات، اعتراضات و افکار خود را بیان می کنند. نقاشی یا کاریکاتور می کشند، شعار می دهند، سرود می خوانند، آهنگ می سازند. در زمان بحران، اتفاقات ناگوار یا انتخابات و … که همواره نیاز به اتحاد و همدلی مردم است، همواره از هنر به ویژه شاخه موسیقی استفاده می شود چرا که میتوان گفت موسیقی زبان عمومی انسان‌هاست.

تاثیر موسیقی در انقلاب

انقلاب اسلامی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و بارها در شرایط مختلف از قدرت موسیقی برای همراه کردن مردم استفاده کرده است. نمونه بارز این استفاده در سال‌های انقلاب رخ داد، جایی که خوانندگان، آهنگسازان و شاعران دست به دست هم دادن و قطعات انقلابی زیادی تولید کردند و باعث شدند که آهنگ های 22 بهمن و دهه فجر در خاطراتمان جاودانه شود که در ادامه به بررسی و معرفی آنان میپردازیم.

معرفی سرودهای انقلابی

معروفترین و اولین آهنگ انقلابی، آهنگ “خمینی ای امام” بود که در فضای خفقان و حکومت نظامی آن سال ها، با آهنگسازی حمید شاهنگیان و شعر استاد حمید سبزواری آماده و ساخته شد و برای اولین بار با حضور یک گروه کر 130 نفره در فرودگاه مهرآباد و در محضر امام خمینی خوانده شد. بعد از انتشار این آهنگ، اشعار آن روی دیوارهای کوچه و خیابان نوشته میشد و با گذشت 4دهه از انقلاب اسلامی، وقتی از صدا و سیما این سرود پخش میشود، همگان فضای انقلابی آن روزها را با تمام وجود حس میکنند.

گروه کری متشکل از 130 نفر، سرود خمینی ای امام را در فرودگاه مهرآباد در محضر ایشان اجرا کردند.

یکی دیگر از آهنگ های قدیمی و موسیقی های ماندگار 22 بهمن، کار مشترک دیگری از حمید شاهنگیان و حمید سبزواری که بعد ها نام پدر شعر انقلاب را به دوش کشید، سرود زیبا و احساسی “برخیزید ای شهیدان راه خدا” بود که این سرود را دسته دیگری در محضر امام و در بدو ورود ایشان به بهشت زهرا اجرا کردند. این سرود که برای احترام به شهدای انقلاب خوانده شده بود، در زمان جنگ تحمیلی هم بسیار کاربردی شد و اشتیاق فراوانی را در رزمندگان اسلام ایجاد میکرد که سختی های جنگ را به فراموشی میسپردند.

آهنگ انقلابی بعدی قطعه زیبای “هوا دلپذیر شد گل از خاک بردمید” می‌باشد که ‌بعد از انتشار، روی لب های همگان زمزمه میشد. شاعر آن دکتر عبدالله بهزادی بود که این شعر را در سال 1339 و در اعتراض به فضای خفقان آن زمان سرود و در سال 1357، کرامت دانشیان قسمت‌هایی از آن را تبدیل به سرود کرد و اسفندیار منفردزاده، آهنگساز معروف کشورمون با کمترین امکانات آن را ساخت و منتشر کرد. تشبیه بازگشت امام به بازگشت خوشبختی و آزادی به زندگی مردم، باعث شد تا محبوبیت و درجه امام در نزد مردم بالاتر رود.

پس از ورود امام و امید به بازگشت آزادی، در بسیار از اشعار، امام خمینی که دیگر امام دلها بود، به پرستو و فرشته و نماد خوشبختی تشبیه میشد و این باعث میشد تا روحیه انقلابی مردم بیش از پیش شود و حتی جان خود را در راه انقلاب و رهبر خودشان فدا کنند. قطعه معروف “بوی گل سوسن و یاسمن آید” نیز یکی از همین قطعات است که شور انقلابی مردم را بالا برد و با تاثیر مستقیم بر افکار آنان توانست باعث افزایش مشارکت مردم در فعالیت های انقلابی شود. خالق این اثر محمد علی ابرآویز بود که هنگامی توسط دولت طاغوت در تبعید به سر میبرد این اثر را ساخت و آماده انتشار کرد.

یکی دیگر از قطعه های محبوب و ماندگار انقلاب 57 که بعد از انقلاب تولید و معروف شد، سرود زیبای “بهمن خونین جاویدان” بود که در صدا و سیمای استان فارس و به پاس گرامیداشت شهیدان راه انقلاب و گرامیداشت دهه فجر تولید و پخش شد. متن اصلی این شعر در رابطه با مقام والای شهادت میباشد و بسیار احساسی است و باعث میشود تا شنونده با تمام وجود به این آهنگ گوش دهد. شاعر آن یکی از همافران بود و حمید بهبود آهنگسازی آن را انجام داده. قطعه ای که حتی فریدون آسرایی نیز آن را دارای مقام بالایی نزد مردم میداند و معتقد است که استقبال مردم از این آهنگ، عامل معروفیت آن است.

رضا رویگری و صدایش به دهه فجر و آهنگ های دهه فجری گره خورده. همگان وی را با بازی‌های خوبش در صدا و سیما میشناسن، اما عامل دیگری که باعث شده تا رضا رویگری در تاریخ انقلاب و پس از آن جاودانه و ماندگار شود، صدای زیبای او روی سرود انقلابی “ایران ایران ایران رگبار مسلسل‌ها” یا نام دیگر آن “الله الله” بود. سرودی که آهنگساز آن فریدون خشنود راجع به تولیدش اینگونه میگوید: چیزی که راجع به این سرود جالب است، منبع الهام آن است. ما این سرود را از مردم و فریاد و خروش الله اکبرشان الهام گرفتیم.

شاعر اینکار نیز حسین سرافراز بود که با همکاری فریدون خشنود، از شب تا صبح توانستند شعر و آهنگسازی این کار را تکمیل کنند و با صدای رضا رویگری، این قطعه جاودان را بسازند.

آخرین قطعه این مقاله اختصاص دارد به آهنگی که زحمت بسیاری برایش کشیده شده و افراد معروفی آن را سرودند و آهنگ ان را ساختند. قطعه زیبای “لاله در خون خفته” که توسط جهانبخش پازوکی سروده و با کمک مجتبی میرزاده آهنگسازی شد. شاید یکی از امضاهای آمدن دهه فجر پخش این آهنگ معروف از تلویزیون باشد، این آهنگ در رابطه با ادامه دار بودن مسیر شهدا میباشد و از مردم میخواهد تا نگذارند خون شهیدان پایمال شود.

میتوان فهمید تاثیر هنر به ویژه موسیقی در مناسبت های مختلف میتواند روی نتیجه آن اتفاق، تاثیر بسزا و مستقیمی داشته باشد و استفاده نادرست از آن میتواند نتایج فاجعه باری را به همراه داشته باشد.

شاید اگر موسیقی و هیجان آهنگ های انقلابی در خدمت انقلاب و مردم نبود، این نتیجه به سادگی ها حاصل نمیشد.

در مقاله بالا با تعدادی از آهنگ معروف و تاثیرگذار در روند انقلاب معرفی شدند، با کلیک روی دانلود گلچین آهنگ های انقلابی و دهه فجر با همه آهنگ های معروف انقلاب آشنا شوید.


نظر خودتان را ارسال کنید