اقدامات اورژانس در تعطیلات عید نوروز تشریح شد

رییس سازمان اورژانس کشور ضمن تشریح اهم اقدامات اورژانس در تعطیلات عید نوروز از آمادگی کامل ۴۵ فروند بالگرد اورژانس هوایی در ایام نوروز خبر داد.

اقدامات اورژانس در تعطیلات عید نوروز تشریح شد - Emergency proceedings were described during Nowrouz holidays

اقدامات اورژانس در تعطیلات عید نوروز تشریح شد – Emergency proceedings were described during Nowrouz holidays

به گزارش آسمونی : دکتر پیرحسین کولیوند در یکصد و دهمین اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور درخصوص اقدامات و تمهیدات اورژانس کشور در ایام نوروز اظهارکرد: به منظور ارائه بهتر خدمات اورژانسی در ایام تعطیلات عید نوروز، راهبردهای طرح سلامت نوروزی تعیین و در این راستا دبیرخانه طرح سلامت نوروزی در EOC وزارت بهداشت تشکیل شده است.

وی افزود: در این طرح به منظور ارائه مطلوب خدمات پیش‌بیمارستانی در نظر داریم، خدمات اورژانس پیش‌بیمارستانی در جاده‌ها، شهرها و استان‌ها با توجه ویژه به استان‌های مسافرپذیر را تقویت کنیم، آمبولانس‌ها را در حاشیه جاده‌ها بویژه ۳۰ کیلومتری شهرها مستقر و ایستگاه‌های سلامت را در مسیرهای پرتردد و محورهای پرحادثه شهری و روستایی برپا کنیم و آموزش همگانی را جدی بگیریم.

کولیوند ادامه داد: تجهیز و آمادگی تمامی آمبولانس‌های بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی در کلیه شهرها جهت حفظ ظرفیت لجستیکی، آمادگی کامل ۴۵ فروند بالگرد اورژانس هوایی در این ایام، استقرار تیم‌های اورژانس و کارشناسان مدیریت بیماری‌ها در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار و ترمینال‌های مسافربری و آمادگی کامل تیم‌های EMTموجود جهت پاسخگویی به حوادث غیرمترقبه نیز در دستور کار قرار دارد.

رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه تمامی معاونت‌ها باید در راستای خدمت‌رسانی به مردم در تعطیلات نوروز، آمادگی کامل داشته باشند، بر استمرار خدمات پاراکلینیکی و دندانپزشکی در این ایام تاکید کرد و گفت: در حوزه درمان، روسای دانشگاه‌ها باید توجه کنند که تخت‌های بخش‌های ویژه کاملا بررسی شود و آماده بیمارپذیری باشند.

وی افزود: از طرفی بیماران دیالیزی و زنان باردار در ایام نوروز نباید بلاتکلیف بمانند. لذا ضرورت دارد تعدادی تخت برای شرایط ویژه در نظر گرفته شود. برنامه آنکالی پزشکان در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها جدی گرفته و توجه شود که در این ایام درمانگاه‌ها تعطیل نشوند و به فعالیت خود ادامه دهند. در ایام نوروز کد ۷۲۴ و ۲۴۷ باید با قوت ادامه پیدا کند تا خدمت‌رسانی به بیمارانی که دچار سکته‌های قلبی و مغزی می شوند، لحظه‌ای تعطیل نشود.

کولیوند درخصوص خدمات حوزه بهداشت گفت: نظارت بر امور بهداشتی و مدیریت بیماری‌های واگیر در تعطیلات نوروز در دستور کار قرار دارد و در این راستا، تشدید کنترل امور بهداشت اماکن عمومی، مسافرخانه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی و پایانه‌های مسافربری توسط کارشناسان سلامت محیط و کار، تشدید کنترل بر مراکز طبخ و توزیع و فروش موادغذایی، قنادی‌ها و نظارت بر وضعیت بهداشتی و سلامت آب آشامیدنی در اماکن عمومی، یادمان‌های راهیان نور و اردوهای دانش آموزی و زیارتی، انجام بازرسی‌های مشترک کارشناسان بهداشت محیط با کلیه دستگاه‌های مرتبط اجرایی و نظارتی به ویژه با ضابطین قضایی، برنامه‌ریزی جهت مدیریت بیماری‌های واگیر (خصوصا آنفلوآنزا) تشدید کنترل و مراقبت مبادی ورودی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی از نظر بیماری‌های واگیر و گزارش موارد به‌صورت آنلاین به دبیرخانه طرح سلامت نوروزی، برنامه‌ریزی جهت شناسایی و اسکان و مراقبت از مادران باردار مناطق صعب‌العبور با توجه به احتمال تغییرات شرایط جوی و آب و هوایی از جمله خدمات مهم در حوزه بهداشت است.

بنابر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت وی نظارت بر امور آموزشی در بیمارستان‌ها و کشیک رزیدنت‌ها، فوق تخصص‌ها و فلوشیپ‌ها، نظارت بر امور پرستاری و نظارت بر غذا و دارو و تجهیزات پزشکی، نظارت بر داروخانه‌ها، برنامه‌ریزی برای فراهم‌آوری داروهای پرمصرف و یا داروهایی که پیش بینی کمبود آن‌ها می‌رود، تامین اقلام بیماران خاص و صعب العلاج و نظارت بر خون و فرآورده‌های خونی را ازجمله مهمترین اقدامات روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای خدمت رسانی به مردم در ایام نوروز برشمرد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایسنا

نظر خودتان را ارسال کنید