وزارت بهداشت : دلیل تلف شدن پرندگان میانکاله آنفلوآنزای پرندگان نیست

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه تلف شدن پرندگان مهاجر در میانکاله به علت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان کاملا منتفی است، گفت: اعلام نتایج و علل قطعی تلف شدن پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله باید از سوی سازمان دام‌پزشکی صورت گیرد.

دلیل تلف شدن پرندگان میانکاله آنفلوآنزای پرندگان نیست - The reason for the death of the birds is not the bird flu

دلیل تلف شدن پرندگان میانکاله آنفلوآنزای پرندگان نیست – The reason for the death of the birds is not the bird flu

به گزارش آسمونی : دکتر حسین عرفانی با بیان اینکه در تالاب بین‌المللی میانکاله طی روزهای گذشته چند صد پرنده تلف شده‌اند، گفت: سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی برای بررسی‌های بیشتر این واقعه در محل مستقر هستند و نکته مهم آن است که موضوع آلودگی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این منطقه منتفی است.

وی با اشاره به اینکه هنوز علت بروز این اتفاق مشخص نیست، از تداوم روند بررسی‌های بیشتر توسط سازمان‌های ذی ربط و دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران خبر داد و افزود: به همین دلیل هنوز برای قضاوت زود است مگر اینکه آزمایشات به نتایج مشخصی برسند.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همچنین درباره مصرف گوشت پرندگان شکار، گفت: نهادی که اجازه اظهار نظر پیرامون شکار پرندگان و ممنوعیت آن است، سازمان حفاظت از محیط زیست است. اما نباید از این نکته غافل بود در شرایطی که مشکوک به بیماری هستیم و تلفات گسترده این چنینی پرندگان اتفاق افتاده است،‌ ممنوعیت مصرف گوشت شکار و ایجاد ممانعت در شکار پرندگان امری بدیهی است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات سازمان دامپزشکی مبنی بر احتمال علت تلف شدن پرندگان مهاجر به دلیل سم بوتولیسم که منشا تولید آن ریشه گیاهان پوسیده است، تاکید کرد: این موضوع بعید به نظر می‌رسد و تاکنون نیز شواهدی مبنی بر این موضوع وجود نداشته، مگر این که پس از بررسی نتایج آزمایشات و سایر بررسی‌های صورت گرفته این نتیجه به شکل رسمی از سوی سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع ذی‌صلاح اعلام شود.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایسنا

نظر خودتان را ارسال کنید