شایع ترین سرطان ها در گیلان کدام است؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: شایع ترین سرطان در گیلان، به ترتیب سرطان پستان، معده، پرستات و کولورکتال و پوست است.

شایع ترین سرطان ها در گیلان کدام است - What are the most common cancers in Gilan

شایع ترین سرطان ها در گیلان کدام است – What are the most common cancers in Gilan

به گزارش آسمونی : فردین مهرابیان با بیان اینکه برنامه ریزی برای کنترل سرطان، یکی از اولویت های مهم بخش سلامت در کشور و استان است، اظهار کرد: لازمه این کنترل، داشتن ثبت سامانه سرطان دقیق است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵، سامانه سیمای سرطان کشور با هدف ثبت دقیق تر و آنلاین راه اندازی شد، گفت: طبق آخرین گزارش کشوری برنامه ملی ثبت سرطان که توسط دبیرخانه منتشر می شود، تعداد موارد جدید سرطان در کشور ۱۰۹ هزار و ۶۷۳ مورد بوده که از این تعداد،۴ هزار و ۶۰۹ مورد معادل ۴.۲ درصد سرطان ها، مربوط به گیلان است که از نظر جنسیتی ۵۵ درصد در مردان و ۴۵ درصد در زنان رخ داده است.

مهرابیان تصریح کرد: میزان بروز استاندارد سنی کل سرطان در گیلان ۱۴۹.۳ مورد یعنی در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بوده و از نظر شیوع نوع سرطان ها، در کل مردان و زنان شایع ترین سرطان در گیلان، به ترتیب سرطان پستان، معده، پرستات و کولورکتال و پوست است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه گیلان بر اساس آخرین رتبه بندی نسبت به کشور، رتبه ۱۴ را دارد و جزو استان های میانی جدول است، اصلاح سبک زندگی شامل تغذیه سالم، مصرف شیر، سبزیجات، میوه، مصرف غذاهای کم چرب، پرهیز از مصرف فست فودها، داشتن تحرک کافی، ورزش و فعالیت فیزیکی منظم، کنترل چاقی و کاهش وزن، کنترل و مدیریت استرس و عدم مصرف دخانیات ( سیگار، قلیان و …) را از جمله راه های پیشگیری از بیماری سرطان عنوان کرد.

مهرابیان، پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان و کولورکتال، انجام غربالگری به ویژه در خانواده های با سابقه مثبت خانوادگی را، بسیار مهم دانست و گفت: توجه به باروری و شیردهی مادران  و فرزند آوری نیز نقش مهمی در کاهش بیماری پستان دارد.

پویش ملی مبارزه با سرطان، از یکم تا هفتم بهمن ماه سال جاری «با شعار  سرطان قابل پیشگیری و درمان؛ با خود مراقبتی و امید» نامگذاری شده است.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایسنا

نظر خودتان را ارسال کنید