بیوگرافی ولادیمیر زلنسکی ، کمدین و رئیس جمهور اوکراین

ولودیمیر الکساندرویچ زلنسکی متولد 25 ژانویه 1978 کمدین ایستاده و رئیس‌جمهور کنونی اوکراین است.

بیوگرافی ولادیمیر زلنسکی - Volodymyr Zelensky

بیوگرافی ولادیمیر زلنسکی – Volodymyr Zelensky

وی ۲۱ آوریل ۲۰۱۹ بدون پیشینهٔ کار سیاسی و با پیروزی بر رئیس‌جمهور پیشین اوکراین پترو پروشنکو با بدست آوردن ۷۰ درصد آرا به‌عنوان رئیس‌جمهور اوکراین انتخاب شد.

ولادیمیر زلنسکی در مجموعه تلویزیونی طنز خادم ملت که در سال ۲۰۱۵ ساخته شد نقش رئیس‌جمهور تصادفی اوکراین را بازی کرد. در سال ۲۰۱۸ زلنسکی با کمک تهیه‌کنندگان این مجموعهٔ تلویزیونی (استودیوی Kvartal 95) حزبی را با نام «خادم مردم» تأسیس کرد و با شعار مبارزه با فساد نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین (۲۰۱۹) شد. بخش عمده کمپین انتخاباتی زلنسکی در شبکه‌های اجتماعی انجام شد و توانست رأی رأی‌دهندگان جوان را از آن خود کند. وی همچنین با پرهیز نکردن از سخن گفتن به زبان روسی حمایت شهروندان روس‌تبار شرق اوکراین را به‌دست‌آورد.

او در مجموعه تلویزیونی «خادم مردم»، نقش معلمی را بازی کرد که پس از اعتراض به فساد در حکومت، محبوبیت یافت و نامزد ریاست‌جمهوری شد. حالا او واقعاً نامزد ریاست‌جمهوری شد و ناباورانه با بیش از ۷۰% از آرا در صدر قرار گرفت.

دور اول انتخابات در ۳۱ مارس سال جاری برگزار شده بود و نتایج قطعی آن پس از ۵ روز توسط کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین منتشر شد: ولادیمیر زلنسکی ۳۰.۲۴%، پترو پروشنکو ۱۵.۹۵% و نخست‌وزیر پیشین یولیا تیموشنکو نیز ۱۳.۴۰% از آرا را کسب کردند.

5/5 ( 2 نظر )


منبع : چهره های سیاسی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید