وزیر آموزش و پرورش : اعتقاد ندارم مدارس به بنگاه اقتصادی تبدیل شده‌اند

وزیر آموزش و پرورش کشور درخصوص رویه موجود در واگذاری مدارس به بخش خصوصی و توسعه مدارس خرید خدمات گفت: من معتقد نیستم که مدارس به بنگاه اقتصادی و آموزش به کالای اقتصادی تبدیل شده باشد. آموزش‌وپرورش مهم‌ترین ماموریت حاکمیت است. ممکن است مشکلی در تعدادی از مدارس پیش بیاید که نمی‌توان آن را به همه مدارس تعمیم داد.

اعتقاد ندارم مدارس به بنگاه اقتصادی تبدیل شده‌اند - I don't believe schools have become businesses

اعتقاد ندارم مدارس به بنگاه اقتصادی تبدیل شده‌اند – I don’t believe schools have become businesses

به گزارش آسمونی : محسن حاجی‌ میرزایی در حاشیه جلسه شورای آموزش‌ و پرورش استان و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: 89 درصد مدارس ما مدارس دولتی و تنها 11 درصد آن غیرانتفاعی هستند. به عقیده من آموزش کالا نبوده و نیست. آموزش‌وپرورش اقتصادی نشده، چرا که آموزش‌وپرورش مهم‌ترین ماموریت حاکمیت است.

وی با بیان اینکه «آموزش در مدارس کالا نیست»، عنوان کرد: 110 هزار مدرسه و حدود 550 هزار کلاس درس داریم. ممکن است مشکلی در تعدادی از مدارس پیش بیاید که نمی‌توان آن را به همه مدارس تعمیم داد. به نظر من مدارس به بنگاه اقتصادی و آموزش به کالا تبدیل نشده است.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: در جلسه قبلی شورای آموزش‌وپرورش خراسان رضوی، بررسی شد که محدوده‌هایی از استان خراسان رضوی، به‌خصوص شهر مشهد و در حاشیه شهر، فضای آموزشی میزان قابل قبولی ندارد و باید اصلاح شود.

وی افزود: تفاهم و توافق‌هایی صورت گرفت که بخشی از منابع از مرکز، بخشی در استان و منابع استانی و بخشی دیگر از طریق خیرین تأمین شود. امیدواریم ان‌شاءالله بتوانیم این فاصله‌ها را پُر کنیم و همه کشور دسترسی مناسب به فضای آموزشی را داشته باشند.

وزیر آموزش‌ و پرورش کشور با بیان اینکه «تحقق این هدف به عوامل مختلفی بستگی دارد»، عنوان کرد: در قانون بودجه، دو هزار و 700 میلیارد تومان برای مشارکت خیرین پیش‌بینی کرده‌ایم. به‌میزانی که خیرین مشارکت داشته باشند، دولت دو هزار و 700 میلیاردتومان تعهد کرده است که همراهی کند.

حاجی‌ میرزایی ادامه داد: در سال جاری، تعهد خیرین 1000 میلیارد است که این را به دو هزار و 700 میلیارد افزایش دادیم. این موضوع زمینه خوبی است. امروز در نیشابور مدارسی را افتتاح کرده و تعهدی امضا کردیم که مدارسی که ساخته می‌شوند تا چندسال آینده به 100 مدرسه برسد. یک خیّر 80 مدرسه ساخته و خیّرین دیگر نیز به میدان آمده‌اند و کار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم که در هفته‌های اخیر از آن رونمایی خواهد شد. در این سامانه همه نیازهای مربوط به آموزش معرفی می‌شود تا همه بتوانند با سرمایه‌های خُرد در کار ساخت مدارس همراهی کنند.

حاجی‌میرزایی تاکید کرد: امیدواریم با تلاش‌های پیش‌بینی شده، به هدف‌هایی که در شورای آموزش‌وپرورش خراسان‌رضوی هدف‌گذاری شده، برسیم.

وزیر آموزش‌وپرورش کشور در خصوص توزیع شیر در خراسان رضوی، بیان کرد: به‌میزانی که اعتبار به ما تخصیص داده شده، شیر در مدارس توزیع می‌شود. اولویت ما این است که مناطق محروم را پوشش بدهیم. بخش‌های محروم تمام استان‌های کشور، جزو پوشش توزیع شیر ماست.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایسنا

نظر خودتان را ارسال کنید