زندگینامه اسماعیل قاآنی ، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

اسماعیل قاآنی-esmail ghaani

اسماعیل قاآنی-esmail ghaani

سردار اسماعیل قاآنی بعد از شهادت سردار قاسم سلیمانی به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب گردید. در ادامه بیوگرافی ایشان را ببینید.

بیوگرافی سردار اسماعیل قاآنی

بیوگرافی سردار اسماعیل قاآنی

اسماعیل قاآنی ۱۷ مرداد ۱۳۳۶ در مشهد بدنیا آمد. وی یک نظامی ایرانی و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

او در جنگ ایران و عراق فرماندهی لشکر ۵ نصر و لشکر ۲۱ امام رضا را عهده‌دار بود. با پایان یافتن جنگ ایران و عراق، محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران، سردار قاآنی را به قائم مقامی واحد هشتم عملیاتی نیروی زمینی سپاه پاسداران واقع در مشهد منصوب کرد.

اسماعیل قاآنی برای مدتی نیز معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود که پس از آن جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه شد. پس از به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی در ۱۳ دی ۱۳۹۸، وی از سوی مقام معظم رهبری سید علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی شد.

سردار قاآنی در دوران پیروزی انقلاب جوانی ۲۰ ساله بود و اواخر سال ۵۸ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و اوایل سال ۵۹ برای آموزش به تهران آمد.

به گفته خودش، با شهید خادم‌الشریعه مؤسس تیپ ۲۱ امام رضا(ع) و شهید چراغچی فرمانده تیپ امام رضا(ع) در یک کلاس آموزشی در پادگان سعدآباد- که الان پادگان امام علی(ع) است- آموزش دیدند.

آشنایی سردار اسماعیل قاآنی با سردار شهید قاسم سلیمانی

آشنایی سردار اسماعیل قاآنی با سردار شهید قاسم سلیمانی

اسماعیل قاآنی از سال ۱۳۶۱ و در جلسه های مناطق علمیاتی، با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی دوستی خود را شروع کرد که این دوستی و همکاری تا زمان شهادت سردار سلیمانی ادامه داشت.

سردار قاآنی چند سال قبل در گفت وگویی در خصوص رفاقتی که با سردار سلیمانی داشته است می گوید:

ما که بچه‌های جنگ هستیم، نقطه اتصال، ارتباط و رفاقتمان جغرافیا، خاک و شهرمان نیست و رفقای میدان جنگیم و در جنگ با هم رفیق شدیم. شاید یک سال بزرگ‌تر از ایشان باشم و چه بسا همسن باشیم. به هر حال این مسایل چندان مهم نیست. ایشان در زمینه‌های مختلف از ما بالاترند و سن در توانایی‌ها، تجربیات، فهم و اخلاص ملاک نیست. ما در میدان جنگ با هم رفیق شدیم و کسانی که در سختی‌ ها با هم رفیق می‌شوند، ارتباطاتشان محکم‌تر و پایدارتر از افرادی است که در شهر یا محله‌ای با هم آشنا و رفیق می‌شوند. البته از افرادی هستم که به سردار سلیمانی به عنوان فرمانده‌ای که الحمدلله هم در دوره دفاع مقدس موفق بودند و هم بعد در مأموریت‌های داخل و خارج از کشور توفیق داشتند، ارادت دارم.

5/5 ( 1 نظر )


منبع : چهره های سیاسی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید