مذاکرات زود هنگام کویتی-سعودی- ایرانی درباره توافق دریایی

یک رسانه کویتی اعلام کرد: به دنبال امضای توافقنامه دریایی بین کویت و عربستان، مذاکرات بین کویت و عربستان به عنوان یک طرف و ایران به عنوان طرف دوم در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

مذاکرات زود هنگام کویتی-سعودی- ایرانی درباره توافق دریایی - Early Kuwaiti-Saudi-Iranian negotiations on the maritime agreement

مذاکرات زود هنگام کویتی-سعودی- ایرانی درباره توافق دریایی – Early Kuwaiti-Saudi-Iranian negotiations on the maritime agreement

به گزارش آسمونی : روزنامه «القبس» کویت روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه از مذاکرات قریب الوقوع کویتیسعودیایرانی درباره توافق دریایی خبر داد.

القبس آورده است: به دنبال امضای توافقنامه دریایی بین کویت و عربستان، مذاکرات بین کویت و عربستان به عنوان یک طرف و ایران به عنوان طرف دوم در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

این رسانه کویتی می‌نویسد: این منابع اعلام کردند که منطقه کم عمق دریایی در مجاورت منطقه حائل بین کویت عربستان که روز سه‌شنبه (۲۴ دسامبر) دو کشور درباره آن توافق کردند، در شش مایلی خشکی قرار گرفته و از بندر الزور آغاز و در منطقه خشکی به پایان می‌رسد. این منابع گفتند که دو طرف کویتی و سعودی روز گذشته توافق کردند که تولیدات نفتی کویت در منطقه شمالی و تولیدات نفتی عربستان در منطقه جنوبی باشد و در صورت کم و زیاد شدن سهم‌ها تولیدات مساوی و در چارچوب عملیات مشترک دو کشور صورت گیرد.

القبس نوشت: به گفته این منابع؛ تولیدات عربستان از میدان الوفره از طریق استخراج به وسیله لوله‌هایی که در بندر الزور قرار دارد، ادامه خواهد داشت و تولیدات شرکت «شفرون» در کویت نیز در چارچوب امتیازات توافق شده پنج ساله صورت خواهد گرفت و پس از پایان پنج سال درباره تمدید یا عدم تمدید آن تصمیم گیری می‌شود.

این رسانه کویتی آورده است: این منابع همچنین گفتند که مفاد توافقنامه مذکور شامل امتیازاتی است که منافع کویت را محقق می‌سازد و تلاش‌هایی نیز برای ازسرگیری تولیدات در سریع‌ترین زمان ممکن در جریان است اما با توجه به آماده‌سازی چاه‌ها و تعمیرات آن‌ها به دلیل وقفه طولانی در تولیدات، ازسرگیری تولیدات نیاز به زمان دارد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مهر

نظر خودتان را ارسال کنید