تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟

دو تا از گروه‌هاي خزندگان امروزي مارمولک‌ها و کروکوديل‌ها هستند. مارمولک‌ها تنوع بسيار زيادي دارند؛ از گکوهاي ديواري گرفته که در خانه‌هاي همه‌ي ما زندگي مي‌کنند و به سادگي به آن ها مارمولک ديواري مي‌گوييم تا بزمجه‌هاي غول‌پيکر جنوب شرق آسيا که مردم آن‌جا به آن‌ها اژدهاي کومودو مي‌گويند، همه‌ي اين‌ها انواعي از مارمولک‌ها هستند. آفتاب‌پرست، ايگوانا، مارمولک‌هاي زيرزميني با دست و پاهاي خيلي کوتاه که تا حدي شبيه مار شده‌اند، اينها همه مارمولک‌ هستند. گاهي‌اوقات به‌جاي کلمه‌ي مارمولک‌ (هر نوعي که باشد) به سادگي مي‌گويند «سوسمار».

پس سوسمار نام ديگري براي مارمولک‌هاست. مثلاً مارمولک‌هاي روي ديوار خانه‌تان «سوسمار» هستند. ولي نمي‌توان از اين نام براي ناميدن کروکوديل‌ها استفاده کرد. کروکوديل‌ها و انواع مختلف آن‌ها در سراسر جهان مثل کايمن و اليگاتور همگي در فارسي با عنوان عمومي «تمساح» شناخته مي‌شوند.

نکته‌ي جالب اين‌جاست که چند صد سال پيش وقتي مردم مي‌گفتند «نهنگ» هم منظورشان کوروکوديل بوده و هرگز از کلمه‌ي نهنگ براي ناميدن پستانداران بزرگ دريايي يا همان وال‌ها استفاده نمي‌کردند اما در قرن بيستم اين کلمه‌ي نهنگ، شد کلمه‌ي اختصاصي براي ناميدن وال‌ها و در عوض ما از عنوان تمساح براي ناميدن اعضاي راسته کروکوديل‌ها استفاده مي‌کنيم. مهم‌ترين و جالب‌ترين تفاوت تمساح‌ها با خزندگاني مثل سوسمار‌ها (مارمولک‌ها) و مارها، کامل شدن ديواره‌ي مياني قلب است. همه‌ي خزندگان قلب چهارحفره‌اي دارند (اگر به شما گفته‌اند سه حفره‌اي است يک اشتباه گل‌درشت مرتکب شده‌اند.) منتها ديواره‌ي دو بطن در اغلب آن‌ها کامل نيست و مقدار بسيار کمي از خون دو بطن مي‌تواند با هم قاتي شود. اما در تمساح‌ها (و نيز پرندگان که آخرين گروه خزندگان هستند) اين ديواره کامل کامل است و هيچ راهي براي ترکيب خون دو بطن وجود ندارد. البته ميان آئورت تمساح‌ها يک مجراي کوچک به‌نام مجراي پانيزي وجود دارد که کارش تنظيم فشار خون کل بدن و فشار خون ششي است. اين مجراي پانيزي در آئورت قرار دارد نه در ديواره‌ي بطن پس مي‌توان گفت قلب سوسمارها (و نيز مارها و …) چهارحفره‌اي ناقص است و قلب تمساح‌ها (و پرندگان) چهار حفره‌اي کامل.

تفاوت بین کروکودیل و تمساح

اولین تفاوت بین راسته آنها می باشد که از راسته crocodilians می باشند. کروکودیل ها از خانواده crocodylidae می باشند در صورتیکه تمساح ها و کایمن ها از خانواده alligatoridae هستند..تفاوتهای فیزیکی بهترین راه برای درک تفاوت بین این دو حیوان می باشد ، کروکودیل خیلی بزرگ ، باریک ، با پوزه ای به شکل V ، در صورتیکه تمساح ها دارای پوزه ای پهن و U شکل می باشند . پوزه پهن تمساح ها بسیار پرقدرت بوده و به راحتی میتواند شکار هایی همچون لاک پشت را گرفته و با پوزه خود پوشش شکار را خرد کنند .

در کنار و حاشیه پا های پشتی تمساح ها ( کروکودیل ها ) حاشیه ای دندانه دار وجود دارد که در آلیگاتور ها دیده نمی شود. همچنین در آلیگاتور ها انگشت های پای عقب شبکه ای و پرده دار است ( تا نصف انگشت ). آلیگاتور ها بیشتر در آب های شیرین مثل دریاچه ها و برکه ها زندگی می کنند و این آب ها را ترجیه می دهند در حالی که تمساح ها ( کروکودیل ها ) آب دریا را بیشتر ترجیح می دهند. البته اعضای هر دو خانواده می توانند در هر دو نوع آب زنده بمانند.

 

پوزه باریک کروکودیل ها اگرچه بسیار قدرتمند است ، ولی برای شکار لاکپشت ها مناسب نیست ولی شکار ماهی ها و پستانداران براحتی توسط کروکودیل ها صورت میگیرد.

دیگر تفاوت کروکودیل ها و تمساح ها در آرواره آنهاست . آرواره بالائی و پائینی کروکودیل تقریبا هم اندازه و هم پهناست ، بنابراین دندانها روی خط آرواره ای و هنگامی که دهان کروکودیل بسته است ، نمایان می باشد و در معرض دید قرار میگیرد . آنها همچنین دارای ۴ دندان بزرگ روی آرواره پائینی میباشند و هنگامیکه حیوان دهان خود را میبندد این دندانها در سوراخهایی روی آرواره بالائی فرو میروند (کمی عقبتر از سوراخهای بینی) .

تمساح ها از طرف دیگر دارای آرواره پهن بالائی هستند ، هنگامیکه حیوان دهان خود را میبندد دندانهای آرواره پائینی در حفره هایی روی آرواره بالائی فرو میرود و از دید مخفی میشود ، و تنها دندانهای آرواره بالائی نمایان میشوند . ۴ دندان بزرگ آرواره تحتانی در کروکودیل ها نمایان و در تمساح ها از دید پنهان می باشد .

از دیگر تفاوتهای فیزیکی در خصوص رنگ این حیوانات میباشد ، کروکودیل ها دارای رنگ آمیزی زیتونی روشن تا قهوه ای هستند در صورتیکه تمساح ها به رنگ سیاه می باشند . همچنین تمساح ها آبهای تازه را ترجیح میدهند در صورتیکه آبهای شور و گاهی زندگی در اقیانوس برای کروکودیل ها مناسب تر است .

تمساح ها و کروکودیل ها دارای غددی روی زبان خود میباشند ، کروکودیلها از این غدد برای دفع نمک اضافی استفاده میکنند . به نظر میآید که در تمساح ها این قابلیت از بین رفته و تحمل آبهای شور تا حدی برایشان مقدور می باشد . باور زیست شناسان بر این است که کروکودیل ها تا حدی از تبار اقیانوس میباشند .

کروکودیل ها و تمساح ها هر دو دارای مراکز حساس نقطه مانند روی آرواره بالائی و پائینی خود می باشند که کمی شبیه ته ریش جلوه میکند . این مراکز حساس حیوان را در برابر تغییرات فشار آب محافظت میکنند ، و گمان میرود که این امر برای مکان یابی شکار و به دام انداختن آن موثر باشد . این مراکز حساس ” ارگانهای حساس پوستی ( ISOs ) ” نامیده می شوند که تا قبل از این به ” گیرنده های فشار پوستی ( DPRs ) ” مشهور بودند . علاوه بر اینکه هردو حیوان دارای این ارگانها روی آرواره خود هستند ، در کروکودیل سرتاسر بدن نیز توسط ارگانهای حساس پوستی پوشیده شده . برخی از محققین بر این باور هستند که ” گیرنده های فشار پوستی ( DPRs ) ” در کروکودیل ها با محافظت در برابر میزان شوری در ارتباط می باشد .

عموما تمساح ها در مقایسه با کروکودیل های وحشی و پرخاشگر آبهای شور رام تر و مطیع تر می باشند ، و بیشتر از کروکودیل ها نیز رشد میکنند .

البته در همه گونه ها استثناء وجود دارد و این قاعده کلی همیشه قابل استناد نمی باشد . به عنوان مثال ، میانگین رشد تمساح ها در حدود ۱۴فوت (۳ الی ۴ متر) می باشد ، در صورتیکه کروکودیل ها میتوانند تا ۱۹فوت (۵ تا ۸ متر) حتی بیشتر نیز رشد کنند . این گفته در یک گونه کروکودیل به نام ” کوتوله آفریقایی ” صدق نمیکند و این گونه تا ۵فوت (۱.۵ متر) رشد میکند . همچنین ماگر هندی یک نوع کروکودیل با پوزه ای به شکل U می باشد ، در صورتیکه پوزه کروکودیل ها V شکل می باشد .

در بحث لانه سازی ، کروکودیل ها تخم های خود را زیر گل و لای یا ماسه در نزدیکی آبهای راکد یا مردابها دفن میکنند ، در صورتیکه تمساح ها در نزدیکی آبهای تازه و جاری و روی پشته هایی از گیاهان لانه سازی میکنند .

کروکودیل های ایالات متحده امریکا تنها در جنوب فلوریدا پیدا می شوند ، اگرچه در بخشهایی از جزایر رودخانه کارائیب ، آمریکای مرکزی و آفریقای جنوبی نیز دیده شده اند . تمساح ها در نواحی جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا زندگی میکنند ، و نکته جالب توجه اینکه جنوب فلو ریدا تنها مکان شناخته شده در دنیا میباشد که تمساح ها و کروکودیل ها با هم و به صورت اجتماعی در یک منطقه زندگی میکنند .

4/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: محمد
  14 اردیبهشت 1395

  شما گفتید که ( عموما تمساح ها در مقایسه با کروکودیل های وحشی و پرخاشگر آبهای شور رام تر و مطیع تر می باشند ، و ««بیشتر»» از کروکودیل ها نیز رشد میکنند .) ولی پایینش میگید رشد تماح ۱۴ فوت کروکودیل ۱۹ فوت رشتد میکنند!!!
  لطفا درستش کنید
  مرسی بابت مطالب سایتتون

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   02 خرداد 1395

   البته در همه گونه ها استثناء وجود دارد
   و البته منظور دیگر نیز سنی است

 2. نویسنده دیدگاه: کوثر
  22 فروردین 1395

  با سلام
  مطالبتون خیلی جالب و اموزنده ای بود
  ازتون متشکرم

  X یاعلی X

 3. نویسنده دیدگاه: Sasan
  21 خرداد 1394

  ممنون

 4. نویسنده دیدگاه: نگار
  20 بهمن 1393

  مسخره

 5. نویسنده دیدگاه: كيوان
  07 بهمن 1393

  ممنون از مطلب مفيدتان،اطلاعات خوبي داشت

 6. نویسنده دیدگاه: دنیا
  26 آبان 1393

  ممنون

 7. نویسنده دیدگاه: فرانک
  19 اسفند 1392

  جالب بود دبدنی

 8. نویسنده دیدگاه: فرشته
  15 آذر 1392

  مطلب آموزنده ای بووووووود… 🙄
  دست شمام مرسی آسمونی جون :mrgreen:

نظر خودتان را ارسال کنید