مشهورترین پنالتی تاریخ فوتبال چگونه گل شد؟

به مناسبت تولد آنتونین پاننكا شاعر فوتبال چک

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

در زمین تمرین باشگاه «بوهمیانز» پراگ واقع در كشور چكسلواكی، تنها دو بازیكن دیده می‌شدند. «زدنك هروسكا» دروازه‌بان تیم درون دروازه بود و بازیكن دیگر مشغول پنالتی زدن به او بود. «آنتونین پاننكا» هافبك نفوذی 178 سانتی‌متری تیم و یكی از پرسابقه‌ترین بازیكنان بوهمیانز كسی بود كه در این تمرین كاملاً جدّی در برابر دروازه‌بان قرار گرفته بود.

پاننكا متولد دوم دسامبر 1948 بود و در یازده‌سالگی به رده‌های سنّی «بوهمیانز» پیوسته بود.

او از 1967 فرصت بازی در تیم اصلی بزرگسالان را به دست آورده بود و حالا به مهره‌‌ای كلیدی در این تیم بدل شده بود. پاسهایی كه او به مهاجمان آزاد تیمش می‌داد و زمینه‌ساز گلهای تیم پراگی می‌شد، عامل شهرت‌آنتونین شده بود. امّا در تمرین دو نفره او و دروازه‌بان شرایط متفاوت بود.

آنها برای افزایش انگیزه خود، مسابقه را به صورت شرط‌بندی برگزار می‌كردند و جایزه برنده نوشیدنی یا شكلات بود. پاننكا كه چند ماهی بود به عضویت تیم ملّی انتخاب شده بود در باره آن تمرینات چنین می‌گفت: «متاسفانه حریفم دروازه‌بان خوبی بود و من هر بار مجبور بودم برایش نوشیدنی یا شكلات بخرم زیرا پنالتی‌هایی كه در برابر او از دست می‌دادم، بیشتر ازضرباتی بود كه گل می‌شد. یك شب كه تمرینمان تمام شده بود، به جای خوابیدن به فكر فرو رفتم. هدفم این بود كه سطح پنالتی‌های خود را به هر نحوی بالا ببرم. در پایان متوجه نكته‌ای مهم شدم. همه دروازه‌بانان تا لحظه‌ای منتظر می‌مانند كه پنالتی‌زن به آستانه ضربه‌زدن رسیده است ولی هنوز توپ او شلیك نشده است.

آنها قبل از شلیك توپ پیش‌بینی خود را انجام داده و شیرجه می‌روند. به این ترتیب اگر اشتباه كنند دیگر شانسی برای جبران اشتباه و بازگشت به سمت توپ ندارند. به این ترتیب ایده‌ای بزرگ در ذهنم شكل گرفت و به تنهایی در خارج از زمین تمرین شروع به تمرین پنالتی كردم. دیگر این كار برایم به یك كار جذاب بدل شده بود. امّا این كار مرا بسیار چاق كرد. زیرا از آن به بعد مرتباً در تمرین پیروز شده و نوشیدنی و شكلاتها را از حریفم می‌گرفتم!»

ایده جالب پاننكا زدن ضربه به زیر توپ بود. به طوری كه توپ از زمین بلند شده و درست در هنگامی كه دروازه‌بان برروی زمین شیرجه رفته است، به مركز دروازه فرود آید. بعدها پاننكا این حركت را در مسابقات نیز انجام داد.

وی در این باره گفت: آغاز تمرینات من در حدود دو سال قبل از یورو 76 بود اولین بار در یك مسابقه دوستانه پنالتی‌ام را به این سبك گل كردم و پس از آن هم در یكی دو مسابقه در لیگ چكسلواكی از این روش استفاده كردم. به قدری خوب نتیجه داد كه تصمیم گرفتم اگر در یورو هم صاحب ضربه پنالتی شدم. از همین نوع ضربه استفاده كنم.

پاننكا در سومین سال حضور در تیم ملّی بخت بازی در جام ملّت‌های اروپا را به دست آورد امّا شانس پنالتی‌زدن را پیدا نكرد. با این حال بزرگان اروپا یكی پس از دیگری در برابر چكها تسلیم می‌شدند و كشور كوچك اروپای شرقی لحظه به لحظه به افتخار نزدیك‌تر می‌شد. هلند نایب قهرمان جام‌جهانی 1974 هم در نیمه نهایی حریف چكها نشد و چكسلواكی به فینال مسابقات رسید. آنها در فینال در برابر قهرمان جام‌جهانی 1974 نیز درخشیدند و با دو گل از حریف پیش افتادند. ظاهراً فرصتی برای پنالتی زدن باقی نمانده بود. امّا آلمان‌ها در دقیقه 89 نتیجه را (2-2) كردند و پس از آن كه اتفاق خاصی در وقت اضافی رخ نداد، كار به ضربات پنالتی كشیده شد. این اولین باری بود كه در رقابت‌های یورو نتیجه كار به ضربات پنالتی می‌رسید و فرصتی مناسب برای پاننكا بود تا ابتكار خود را به رخ همگان بكشد امّا او آماده زدن آخرین ضربه تیمش شده بود و ابداً مشخص نبود كه كار به ضربه پنجم می‌رسد یا خیر؟! حتی خود پاننكا هم گفت كه فقط یك هزارم درصد فكر می‌كردم كه نوبت به ضربه من برسد!

امّا همه چیز به شكلی حیرت‌انگیز پیش رفت.

آن هم به شكلی كه ضربه پاننكا را به حساس‌ترین پنالتی جام بدل ساخت. هفت پنالتی از طرف دو تیم گل شد و پنالتی «اولی هوینس» آلمانی از دست رفت تا ضربه پنجم چكها تعیین كننده قهرمان جام باشد. خود پاننكا هم اعتراف كرد كه «این دقیقاً اراده خداوند بود. با این حال زدن چنین ضربه‌ای در آن شرایط حساس نیاز به اعصابی بسیار قوی داشت. هنوز هم بسیاری از كارشناسان متحیرند كه اگر دروازه‌بان در هنگام زدن ضربات چیپ از جای خود حركت نكند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟!! امّا پاننكا به گلزنی خود اطمینان كامل داشت.

«سپ مایر» دروازه‌بان آلمان به سمت چپ خود پرید و لحظه‌ای بعد ضربه حیرت‌انگیز پاننكا قهرمانی چكها را رقم زد. این كار در 36 سال قبل به قدری حیرت‌انگیز بود كه مفسرّان فرانسوی به پاننكا لقب «شاعر میدان فوتبال» را دادند. چكها قهرمان اروپا شدند و پاننكا چنان شهرتی یافت كه نامش مترادف ضربات پنالتی گردید.

او چهارسال بعد نیز با چكها در یورو 1980 شركت كرد و یك پنالتی تیمش را به گل تبدیل كرد تا چكها با پیروزی (9-8) در برابر ایتالیای میزبان عنوان سوم جام را به خود اختصاص دهند.

پاننكا تا سال 1982 نیز در تیم ملّی چكسلواكی بازی كرد و در 59 بازی 17 گل برای این تیم به ثمر رساند؛ از جمله هر دو گل چكها در جام‌جهانی 1982 كه با دو ضربه پنالتی او به ثمر رسید.

او در حال حاضر رئیس باشگاه «بوهمیانز 1905» می‌باشد.

 

 

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید