آمریکا از ورود دیپلمات سابق سعودی به این کشور دلیل پرونده قتل خاشقجی ممانعت کرد

ایالات متحده روز سه‌شنبه مانع ورود یک دیپلمات سابق عربستان سعودی به‌خاطر پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول شد.

آمریکا از ورود دیپلمات سابق سعودی به این کشور دلیل پرونده قتل خاشقجی ممانعت کرد - US refuses entry of ex-Saudi diplomat over Khashoggi murder case

آمریکا از ورود دیپلمات سابق سعودی به این کشور دلیل پرونده قتل خاشقجی ممانعت کرد – US refuses entry of ex-Saudi diplomat over Khashoggi murder case

به گزارش آسمونی : به نقل از رویترز، ایالات متحده اجازه ورود به خاک این کشور را به محمد العتیبی دیپلمات ارشد سابق سعودی و از مقام‌های سیاسی کنسولگری این کشور در کنسولگری استانبول در اکتبر 2018 نداده است، یعنی زمانی که جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در آنجا به قتل رسیده است. این مطلب را وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: قتل جمال خاشقجی یک جنایت هولناک و غیرقابل قبول بود. واشنگتن همچنان از دولت سعودی می‌خواهد تا محاکمه کامل، شفاف و منصفانه را برای پاسخگو کردن عاملان اصلی این جنایت برگزار کند.

خاشقجی مقیم آمریکا بود و از منتقدان جدی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به‌شمار می‌رفت. وی آخرین‌بار 2 اکتبر 2018 میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول دیده شده است. گزارش‌های محرمانه نشان می‌دهد که جسد وی پس از قتل توسط مأموران امنیتی سعودی، قطعه قطعه و از ساختمان کنسولگری خارج شده است.

قتل خاشقجی با موجی از نفرت علیه مقام‌های رژیم سعودی همراه بود و به اعتبار محمد‌ بن سلمان به‌شدت لطمه وارد کرد. سازمان سیا و برخی دولت‌های غربی بر این باورند که محمد‌بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است؛ ولی مقام‌های سعودی مدعی هستند که وی هیچ نقشی در این جنایت نداشته است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز نسبت به گزارش سازمان سیا ابراز شک و تردید کرده و گفته است که نباید روابط راهبردی با ریاض را به خطر بیندازیم.

آمریکا پس از حملات 14 سپتامبر به تأسیسات نفتی عربستان، نظامیان و تجهیزات بیشتری را در خاک این کشور مستقر کرده است.

بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا به‌شدت از سیاست‌های دولت ترامپ در قبال عربستان سعودی انتقاد می‌کنند و خواستار بازنگری در روابط امنیتی واشنگتن با ریاض هستند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تسنیم

نظر خودتان را ارسال کنید