جام خليج فارس ؛ جامی برای آماده‌ سازی رقبای ايران (بخش دوم)

جام خليج فارس ؛ جامی برای آماده‌ سازی رقبای ايران (بخش دوم)-Gulf Cup; Cup for preparing Iranian rivals (part two)

جام خليج فارس ؛ جامی برای آماده‌ سازی رقبای ايران (بخش دوم)-Gulf Cup; Cup for preparing Iranian rivals (part two)

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

مروری بر رقابت های جام خلیج فارس از ابتدا تاکنون نشان می دهد که اعراب چه در برگزاری این مسابقات و چه در شرایط تیمداری و درخشش مقابل رقبا پیشرفت های چشمگیری کرده اند. امری که باعث شده کار ایران در برابر آنها روزبه روز دشوارتر شود. بخش دوم تاریخچه جام خلیج فارس را با هم مرور می کنیم.

1979 (عراق): پايان اقتدار كويت

وقتي كويت در روز 30 مارس از عراق (1ـ3) باخت، مشخص شد كه روزهاي طلايي اين تيم به پايان رسيده است. اين بازيها نيز به صورت دوره‌اي و با حضور 7 تيم برگزار شد كه عراق با 6 برد پيايي و 23 گل زده و تنها يك گل خورده قهرمان شد. كويت (9 امتياز) عربستان (8) بحرين (6) قطر (5) امارات (4) و عمان (بدون امتياز) در مكان‌هاي بعدي قرار گرفتند. لازم به ذكر است كه اين رقابتها ابتدا قرار بود در سال 1978 در امارات برگزار شود كه اين كشور موفق، فراهم آوردن امكانات لازم براي ميزباني شد. در اين‌ بازيها «حسين سعيد» مهاجم عراقي به تنهايي 10 گل به ثمر رساند كه تا امروز ركورد وي، دست نخورده باقي مانده است.

 

1982 (امارات): وقتي عراق كنار كشيد

تيم عراق در حالي كه در سه مسابقه خود، صاحب 2 برد و 1 تساوي شده بود و در بازي چهارم خود نيز (1ـ0) از امارات پيش بود، از تورنمنت كنار كشيد و به اين ترتيب با حذف نتايج عراق، تيمها صاحب امتياز زير شدند: كويت (8) بحرين (7) امارات (6) عربستان (5) قطر (4) عمان (0). اين چهارمين قهرماني كويت در تورنمنت بود.

 

1984 (عمان): نبرد پاياپاي عراق و قطر

عمان به لطف ميزباني در 6 مسابقه خود، دو تساوي كسب كرد. در دوره‌اي كه كويت به شدت سقوط  كرد و ششم شد. برد (2ـ1) قطر از عراق سبب شد تا هم دو تيم صاحب 4 برد، 1 تساوي و 1 شكست شوند. هر چند كه تفاضل گل عراق (7+) بود و تفاضل قطر (4+)، اما يك ديدار مجدد بين دو تيم برگزار شد كه (1ـ1) خاتمه يافت و عراق با برتري (4ـ3) در ضربات پنالتي، دومين قهرماني خود را جشن گرفت. حسين سعيد هم با 7 گل زده، بهترين گلزن تورنمنت شد.

 

1986 (بحرين): سه تيم هم امتياز

بحرين از 19 مارس تا 4 آوريل ميزبان تورنمنتي بود كه بازهم به صورت دوره‌اي و با شركت 7 تيم برگزار شد. يك‌بار ديگر كويت مقتدرانه ظاهر شد و با 5 برد و 1 مساوي قهرمان شد. امارات با 7 امتياز دوم شد و سه تيم عربستان، قطر و بحرين 6 امتيازي شدند. اما تفاضل گل عربستان صفر بود و دو تيم ديگر (1ـ) تا عربستان عنوان سوم جام را به خود اختصاص دهد.

 

1988 (عربستان): يك استاديوم تازه‌ساز

7 تيم شركت‌كننده در تورنمنت، تمام بازيهاي خود را در ورزشگاه ملك عبدالله برگزار كردند كه به تازگي در رياض افتتاح شده بود. در اين بازيها عمان پس از 14 سال بالاخره صاحب يك برد شد و (2ـ1) قطر را شكست داد. اما قهرماني براي سومين بار به عراق رسيد كه 10 امتياز كسب كرده بود. امارات و عربستان نيز با 8 و 6 امتياز دوم و سوم شدند و بهترين بازيكن تورنمنت «جيب جعفر» از تيم عراق شد. اين بازي‌ها در روز 17 مارس و پس از 15 روز خاتمه يافت.

 

1990 (كويت): درغياب عربستان و عراق

دهمين دوره بازيها تنها با حضور 5 تيم خاتمه يافت، زيرا عراق در سومين مسابقه خود و به دنبال تساوي (2ـ2) با امارات از تورنمنت كنار كشيد و عربستان نيز پيش از شروع بازيها به‌دلايل سياسي و در اعتراض به لوگوي تورنمنت از حضور در رقابتها امتناع كرد تا برگزاري بازيها در استاديوم «صلح و دوستي» كاملاً، مأنوس به نظر برسد! در 10 بازي تنها 21 گل زده شد كه 10 گل آن سهم كويت قهرمان تورنمنت بود. قطر و بحرين نيز تنها با 1 برد و 2 تساوي دوم و سوم شدند!

1992 (قطر): اخراج قطر از تورنمنت

به‌دنبال جنگ خليج فارس و حمله عراق به كويت، عراق از تورنمنت اخراج شد تا قطر با 4 برد و 1 باخت، براي اولين بار فاتح مسابقات شود. بحرين، عربستان و امارات نيز همگي 3 برد و 2 باخت كسب كردند در اين ميان بحرين و عربستان هر دو 6 گل زده و 4 گل خورده داشتند تا به لطف بازي رودر رو، بحرين دوم و عربستان سوم شود. امارات نيز با 4 گل زده و 3 گل خورده چهارم شد. در اين جام در 15 مسابقه تنها 30 گل به ثمر رسيد!

 

1994 (امارات): اولين قهرماني عربستان

نسل طلايي عربستان كه سه بار پياپي فيناليست جام ملتهاي آسيا شده بود، براي حضور در جام جهاني و اولين قهرماني در تورنمنت خليج، تا سال 1994 منتظر ماند. در اين دوره عربستان با 4 برد و 1تساوي قهرمان شد و امارات (3 برد و 2 تساوي) نايب قهرمان. بحرين، قطر، كويت و عمان نيز سوم تا ششم شدند. در اين دوره 15 مسابقه برگزار شد و 34 گل به ثمر رسيد.

 

1996 (عمان): هشتمين قهرماني كويت

براي اولين بار براي هر برد 3 امتياز در نظر گرفته شد. به اين ترتيب تيم كويت در پنج بازي تنها 7 گل به ثمر رساند و يك بازي خود را باخت اما به لطف 4 برد و دريافت تنها 4 گل، قهرمان شد. مسابقات از 15 تا 28 اكتبر در مسقط برگزار شد و در 15 بازي 35 گل به ثمر رسيد (معدل 33/2 براي هر بازي) قطر، عربستان و امارات نيز دوم تا چهارم شدند.

 

1998 (بحرين): ماشين گلزني كويت

شهر منامه از 30 اكتبر تا 12 نوامبر ميزبان دوره چهاردهم بازي‌ها بود. رقابت‌هايي كه در آن 40 گل به ثمر رسيد در حالي كه سهم كويتي‌ها 18 گل بود! كويتي‌ها از عربستان (2ـ1) باختند اما به لطف دو تساوي عربستان مقابل بحرين و قطر، قهرمان شدند و عربستان بدون باخت دوم شد! توقف عربستان مقابل قطر، در روز آخر مسابقات اين تيم (11 نوامبر) رقم خورد در حالي‌كه كويت يك روز بعد به ميدان رفت و با آگاهي از نتيجه عربستان (4ـ1) امارات را در هم كوبيده، قهرمان شد!

 

5/5 ( 1 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید