جام خليج فارس ؛ جامی برای آماده‌سازی رقبای ايران

جام خليج فارس ؛ جامی برای آماده‌سازی رقبای ايران-Gulf Cup; Cup for preparing Iranian rivals

جام خليج فارس ؛ جامی برای آماده‌سازی رقبای ايران-Gulf Cup; Cup for preparing Iranian rivals

نخستین قهرمانی بحرین با شکست عربستان و پیش چشمان قطری ها!

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

بیست و چهارمین دوره رقابت های جام خلیج فارس که به میزبانی قطر برگزار شد، به شکل دراماتیکی با اولین قهرمانی بحرین به پایان رسید.

بحرینی ها در حالی فاتح این رقابت ها شدند که در گروه دوم مسابقات، ابتدا مقابل عمان به تساوی بدون گل رسیدند و وقتی در برابر عربستان(2-0) باختند، به نظر می رسید که شانسی برای صعود نداشته باشند. زیرا در دیگر دیدارهای این گروه کویت(3-1) عربستان را شکست داده بود و آن گاه از عمان(2-1) باخته بود.  به این ترتیب در روز آخر مرحله گروهی کمترین شانس از آن بحرین بود. حتی وقتی مشخص شد که عربستان(3-1) عمان را شکست داده است، باز هم بحرین تیم حذف شده بود زیرا حتما باید کویت را با اختلاف 2 گل شکست می داد و در دقیقه 85 مسابقه، کویت گل دوم را وارد دروازه بحرین کرده بود. تنها در دقیقه 3+90 بود که گل تیاگو آگوستو نتیجه را (4-2) کرد. نتیجه ای که هم کویت را 3 امتیازی باقی نگه داشت و هم تفاضل گل بحرین را به عدد صفر رساند تا این تیم بالاتر از عمان( با تفاضل گل 1-) راهی دور نیمه نهایی بازیهای شود.

در گروه اول مسابقات هم عراق ناباورانه در روز نخست قطر را (2-1) برد.

سایر نتایج این گروه چنین رقم خورد:

امارات(3-0) یمن

عراق(2-0) امارات

قطر(6-0) یمن

قطر(4-2) امارات

عراق(0-0) یمن

با صدرنشینی عراق در این گروه، این تیم حریف بحرین در نیمه نهایی شد. عراق با شروعی طوفانی طی 18 دقیقه دو بار موفق به گلزنی شد اما بحرین یک بار در دقیقه 14 و یک بار در لحظات تلف شده نیمه اول کار را به تساوی کشاند و سرانجام در ضربات پنالتی به لطف پنالتی از دست رفته محمد قاسم مجید(5-3) به برتری دست یافت.

در دیگر دیدار نیمه نهایی قطر روند ضعیف خود در این تورنمنت را ادامه داد و با تک گل عبدالله الحمدان مغلوب عربستان شد.

دو تیم عربستان و بحرین دیدار نهایی را در استادیوم عبدالله بن خلیفه شهر دوحه برگزار کردند و بحرین موفق شد انتقام دور گروهی را از حریف خود گرفته و با گل دقیقه 69 محمد سعد الرميحي برتری را از آن خود سازد. این نخستین قهرمانی بحرین در این تورنمت بود.

اما از آن‌جا كه هميشه تيمهاي حوزه خليج فارس، رقبايي سخت براي فوتبال كشورمان بوده اند، نگاهي داريم به اين تورنمنت در ادوار مختلف و عملكرد تيمهاي عربي در اين مسابقات.

1970 (بحرين): يك تورنمنت كم اهميت

كشور بحرين از 27 مارس تا 3 آوريل ميزبان نخستين دوره تورنمنت بود. تنها چهار تيم در آن حضور داشتند كه به جز كويت، هيچ يك از تيمها در بين قدرت‌هاي درجه 2 آسيا نيز جايي نداشتند. در اين بازيها كويت با 3 برد و كسب 6 امتياز قهرمان شد. بحرين (3 امتياز) عربستان (2) و قطر (1 امتياز) نيز دوم تا چهارم شدند. در اين بازيها 19 گل به ثمر رسيد (ميانگين 17/3 براي هر بازي‌)، خالد بابلن قطري بهترين بازيكن شد و دو كويتي (جواد خلف و محمد المسعود) با سه گل، برترين گلزنان تورنمنت شدند.

1972 (عربستان): اخراج بحرين و قهرماني كويت به لطف تفاضل گل

از شانزدهم تا 28 مارس 1971 دومين دوره تورنمنت با حضور 5 تيم و به صورت دوره‌اي برگزار شد. با اضافه شدن امارات به خانواده بازيها، تعداد مسابقات به 10 رسيد. اما در روز پاياني و در مسابقه عربستان و بحرين، در شرايطي كه عربستان (2ـ1) پيش بود. بحريني‌ها به نشان اعتراض به نحوه قضاوت، زمين را ترك كردند. آن‌هم در حالي كه پيش از آن، تيمهاي قطر را (6ـ2) و امارات را (2ـ0) برده بودند! اين‌گونه شد كه كويت و عربستان هر دو 5 امتيازي شدند و كويت با تفاضل (12+) بالاتر از عربستان (تفاضل 8+) ايستاد و قهرمان شد. امارات (2 امتياز) و قطر (بدون امتياز) سوم و چهارم شدند. اين بازيها همگي در استاديوم «پرنس فيصل بن فهد» برگزار شد و در 6 بازي 25 گل به ثمر رسيد (معدل 17/4 براي هر بازي)

1974 (كويت): هت تريك كويت در قهرمانی

با آمدن عمان به اين بازيها، تيمها به 6 رسيد و بازيها در دو گروه سه تيمي برگزار شد. در مرحله نيمه‌نهايي كويت 6 گل به امارات زد و در فينال حريف عربستان شد كه (3ـ1) قطر را شكست داده بود. در فينال كويت 4گل به عربستان زد تا با 4 برد، 16 گل زده و بدون گل خورده قهرمان تورنمنت شود.

در ديدار رده‌بندي هم امارات و قطر (1ـ1) شدند و امارات در اولين ضربات پنالتي تاريخ اين جام (3ـ0) قطر را شكست داد و سوم شد. در اين بازيها 45 گل به ثمر رسيد. (ميانگين 46/3 گل) و عنوان بهترين گلزن جام به جاسم يعقوب كويتي رسيد كه 6 گل به ثمر رساند.

1976 (قطر): دو تيم با تفاضل گل مساوي

در چهارمين دوره اين مسابقات، تيم عراق نيز به بازيها اضافه شد تا هفت تيم شركت‌كننده به صورت دوره‌اي با هم رقابت كنند و هر يك از آنها از 25 مارس تا 11 آوريل 6 مسابقه انجام دهد. برد (8ـ0) كويت مقابل عمان و برتري (7ـ1) عراق برابر عربستان متقدرانه‌ترين نتايج تورنمنت بود. و در پايان، هر دو تيم كويت و عراق 4 برد و 2 تساوي و تفاضل (17+) كسب كردند. البته كويت 22 گل‌زده بود و عراق 21 گل. اما طبق قوانين، دو تيم در يك ديدار تكراري به مصاف هم رفتند كه با برتري (4ـ2) كويت و قهرماني اين تيم به پايان رسيد. قطر و بحرين نيز سوم و چهارم شدند.

 

( ادامه دارد) ….

 

 

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید