میزان تفاوت سنی در ازدواج

رعایت در چهار نکته این سخن پیامبر است که فرمود : بهتر آن است زن از مرد در چهار چیز پایین تر باشد :

 

اول : از نظر سن :

مرد ها باید سن شان از زنان بیشتر باشد . چرا ؟ چه مزیت هایی دارد ؟ و چقدر باید تفاوت سنی باشد ؟

تفاوت سن مرد با زن: کارشناسان فیزیولوژیک معتقدند که رشد دختران بیشتر از رشد پسران است لذا یک دختر ۱۴ ساله خیلی از مسائل را درک می کند و خیلی از واژه های اخلاقی ، اجتماعی و انسانی را می فهمد . در مقابل یک پسر ۱۴ ساله خیلی عقب تر است از نظر جسمی هم همینطور است . دخترها زود تر از پسرها رشد می کنند . بخاطر همین مطلب اسلام بلوغ تکلیفی را برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال تمام ذکر کرده است . پس می توان نتیجه گرفت که دختران زود تر از پسران به بلوغ جسمی ، جنسی ، عقلی ، اجتماعی ، و تکلیفی می رسد .

در ازدواج هم بهتر است این موضوع رعایت شود .
حال سوالی که مطرح می شود این است که چقدر تفاوت سنی خوب است ؟
؛به نظر من برای تفاوت سنی هفت سال عالی است اگر بیشتر از این نباشد بهتر است . البته تفاوت ۱۰ سال یکسری حسن ها دارد و یک سری قول ها که بحث آن در آینجا نیست . البته واضح است که اگر تفاوت سنی کمتر از ۱۰ سال باشد بهتر است . حداکثر و حداقل سنی که به نظر می رسد مناسب باشد ۴ سال و ۷ سال است .
زمانی مشکل بین همسران ایجاد می شود که تفاوت سنی آنان ۱۰ سال با بالا باشد یا اینکه سن دختر بیشتر از سن پسر باشد .

این موارد احتمال یکسری اشکالات را در بر خواهد داشت که به چند علت آن اشاره می کنیم :

نکته اول : یکی از بحران‌ها و آفات انتخاب جوانان و تصویرسازی ذهنی ، سن زیاد است.

نکته دوم : زنان چون از بدنی نازک تر و نرم تر برخوردار هستند ، به مجرد آنکه فرزندی را به دنیا می آورند ، در وجود جسمانی و زیبایی آنان ۵۰ در صد ، شکست ایجاد می شود . البته در همه زنان اینطوری نیست . ولی در زنانی که سن زیادتری دارند چون جوان تر نیستند شکست آنها بیشتر نمایان می باشد .

نکته سوم : بروز اختلافات است چون زن بیشتر در جامعه بوده لذا بیشتر با مسائل آشناست از آن طرف هم مرد سرپرستی خانوده را به عهده دارد و تجربه او از همسرش کمتر است لذا یکسری بگومگو ها و اختلافات بروز می کند . اینجاست که زن نمی تواند هدفش را به مرد بفهماند و مردم هم هرچه می گوید به حساب خودش زن درک نمی کند و منظور مرد را نمی فهمد .

نکته چهارم : سطح توقعات بالاست مرد جوانتراست ، توقعهایش جوانانه و گاهی اوقات بچه گانه است . اما همسرش یک زن و یک مادر مجرب است . و هماهنگی این دو سقف می شود اگر مرد آشنا به مسائل آیین همسرداری نباشد اختلاف ایجاد می شود . ولی اگر عقل میان این مرد و زن حاکم شد در زندگی مشکلی پیش نمی آید حتی اگر اختلاف این چنینی هم داشته باشد .

نکته پنجم : پاسخ به نیازها ، اگر تفاوت سن زن با مرد از ده سال زیاد تر باشد مرد زودتر پا به پیری و زمان رکود جنسی می گذارند ولی زن که از نظر شهوت بالا تر از مرد است ، از همسرش توقع ارضای جنسی دارد و مرد توان پاسخگویی ندارد لذا احتمال گرایش به انحطاط جنسی و مسائل حرام پیش می آید و اگر هم این نشود ، زن خودش را در زندکی شکست خورده و ناکام می داند و همیشه غصه می خورد که چرا تن به این ازدواج و زندگی داده است.

دوم : از نظر شخصیت خانوادگی :

مرد باید از خانواده ای باشد که در اجتماع از خانواده همسر خود یک درجه بالاتر باشد . مثلاً اگر جامعه را به ۵ دسته تقسیم کنیم :

دسته اول : رجال : امرا ، وزراء ، نمایندگان ، مهندسین ، دکترها ، روسا، …

دسته دوم : سر شناسها : فلان حاج آقا ، فلان رئیس اداره شهرستان ، یا رئیس فلان کارخانه ، …

دسته سوم : متوسطین : فلان دبیر ، فلان استاد دانشگاه ، فلان حاج آقا کاسب ، …

دسته چهارم : متوسطین و ضعیف تر : مغازه دار ، کاسب معمولی ، کارمند ، معلم دبستان و …

دسته پنجم : مستضعفین : که اکثراً کارگر ، خدمتکار ، روز مزد ، کلفت ، رخشوی ، نمکی و… می باشند .

 

اگر جامعه را از نظر شخصیت اجتماعی به این پنچ سطح تقسیم کنیم . من از خانواده پنجم باشم و دختر از خانواده اول ، بسیار اشتباه است .
مرد یک خدمتکار قراردادی اداره شهرداری و مثلاً دختر از خانواده وزیر و امیر و…
عقلاٌ این دو با هم هماهنگ نمی شود . خیلی بعید می رسد که بتوانند با هم زندگی خوشبختی داشته باشند . اگر هم نمونه ای باشد بسیار نادر است و برعکسش به وفور پیدا می شود .
فاصله طبقاتی یک درجه خوب است که مرد بالا تر از همسراش باشد . این موارد اثرات خوبی را برای تحکیم زندگی ایجاد می کند و زن همیشه به وجود مردش افتخار می کند . که از خانواده بالاتری هستند و در میان اقوامش همیشه سر بلند است . اما اگر زن بالاتر بود ، احساس سرشکستگی می کند . مخصوصاً اگر از دو درجه بالاتر باشد و چون مرد ، رئیس خانواده است لذا دچار اختلاف زدگی می گردد .
پس بهتر آن است که اگر بشود همان روایت پیامبر (ص) را عملی کرد .

 

سوم : از نظر اقتصادی :

بهتر است مرد و خانواده اش یک درجه از خانواده ی زن بالاتر باشد تا همسرش از نظر مادی و خرج در زندگی احساس راحتی کند و به خودش بیشتر دلگرم شود. مثلا: زن تا دیروز در خانه ی پدرش پرتقال و سیب می خورده حالا که ازدواج کرده گاهی موز، کیوی و آناناس هم بخورد.یا از نظر پوشاک، کفش و… هم باید همینطور باشد. این مایه دلگرمی و شادابی زن می شود و علتش هم همان فاصله اقتصادی خانواده ی مرد با زن است. اما اگر بر عکس شود چقدر خطرناک می شود. مثلا تا دیروز دختر در خانه پدرش کباب،موز، نوشابه ی خارجی می خورده حالا در خانه همسرش ، خیلی رفاه داشته باشند یک دوغ ترش است. تا دیروز کفش چرمی و خارجی آنچنانی می پوشیده حالا باید کفش پلاستیکی بپوشد. یواش یواش اختلافها، سردی ها، عدم دلبستگی بین زن و شوهر، بروز می کند. پس مرد باید یک درجه از نظر اقتصادی از همسرش بالاتر باشد نه کمتر و نه بیشتر. فاصله یک درجه خوب بنظر می رسد.

 

چهارم : از نظر قد :

پیامبر (ص) فرمودند: “بهتر است مرد مقداری از نظر قد و قامتش از همسرش بالاتر باشد.” این مطلب از نظر روانی و تحکیم روابط زندگی برای زن و مرد اثرات خوبی دارد. با ذکر مثالی مطلب را بیان می کنیم: مثلا کسی که می خواهد با بچه کوچکی صحبت کند و بازی کند باید قامتش را خم کند و با بچه ها بگو مگو کند و بخندد و مثل آنها بازی کند تا بین بچه و تو ارتباط محبت آمیز برقرار شود. با قامت ایستاده نمی شود با بچه رابطه برقرار کرد.
بنظر می رسد در زندگی زناشویی نیز این قضیه حاکم است. از آنجائیکه مردها دارای غرور مردانه هستند و این غرور مزاحم مسیر عاطفه و عشق زندگی است و از طرفی زندگی بین زن و شوهر باید از محبت و عطوفت برخوردار باشد لذا این غرور کاذب مردها مزاحم ایجاد محبت و عطوفت میان زن و شوهر می شود. و وقتی قد کمی کوتاه تر باشد، مرد مجبور است بخاطر اینکه حرف را بشنود یا دقیقاًبا او گرم بگیرد، خود را بشکند تا با او هم اندازه شود و این در سلامت روابط زن و شوهر مؤثر است. برای مرد هم خوب است؛ چون مرد رئیس خانواده است، اِشرافیت بیشتری بر کوچکترها دارد و کوچکها هم اطاعت بیشتری از بزرگترها دارند. این از نظر روانی مؤثر تر است و همسرش را بیشتر اطاعت می کند.

دلایل افزایش تمایل پسرها به ازدواج با دختران بزرگتر از خود

اگر تا همین چند وقت پیش یکی از هشدارهایی که مسئولان و کارشناسان حوزه خانواده می‌دادند در رابطه با تمایل ازدواج مردان با دختران کم سن و سال بود، الان ماجرا کمی برعکس شده و مسئولان کشوری می‌گویند که در سال‌های اخیر تمایل ازدواج پسرها با دخترهای بزرگ‌تر از خودشان به شدت افزایش پیدا کرده است. این خبر را علی‌اکبر محزون، مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال به خبرگزاری ایسنا داده و گفته است: «در 10.7 درصد ازدواج‌هایی که در سال 1391 در کشور ثبت شده، سن زوجه بیشتر از زوج بوده است.» او همچنین می‌افزاید: «در سال 91 بیش از 831 هزار ازدواج در کل کشور ثبت شده که در 88 هزار و 631 مورد سن زوجه بیش از زوج بوده که بیشتر این افراد فاصله سنی یک تا پنج ساله دارند.»

همچنین آمارها نشان می‌دهد در 11 هزار و 120 مورد از ازدواج‌های ثبت شده در سال 1391 سن زوجه بین 6 تا 10 سال بیشتر از زوج بوده و در 1893 مورد نیز فاصله سنی زوجه 11 تا 15 سال بالاتر بوده است. همچنین سال گذشته در 441 ازدواج ثبت شده در کشور زوجه 16 تا 20 سال و در 284 مورد نیز بیش از 20 سال بزرگ‌تر از زوج بوده است.

 

میزان طلاق در این ازدواج‌ها بالاست

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس در مورد این ازدواج‌ها می‌گوید: بررسی‌هایی که از سال 1356 انجام شده حاکی از آن است که اینگونه ازدواج‌ها سرانجام درستی نداشته و طلاق در بین این زوج‌ها بیشتر است. او ادامه می‌دهد: اینگونه ازدواج‌ها در گذشته کمتر از چند سال اخیر بوده و عوامل مختلفی برافزایش این ازدواج‌ها دخیل است. مثلا در اکثر این وصلت‌ها برای پسر مزایای مادی دختر مانند میزان درآمد، داشتن خانه،‌ ماشین و… بیشتر از سایر مزیت‌هاست. به گفته این جامعه‌شناس حتی در برخی موارد دیده شده که پسرها به دلیل ادامه تحصیل تن به چنین ازدواجی داده‌اند و با رسیدن به تحصیلات عالیه یا به اصطلاح هدف، سرناسازگاری گذاشته و در آخر این ازدواج به طلاق منجر شده است.

وی در ادامه می‌افزاید: ازدواج پسران کوچک‌تر از دختران با سنت‌ها و ارزش‌های فرهنگی ما سازگاری نداشته و با آن منافات دارد. تاثیری که خانواده‌ها، بستگان و دوستان و… بر روح و روان یک پسری که قصد ازدواج با دختر بزرگ‌تر از خود را دارد می‌گذارند بسیار زیاد است. اطرافیان اغلب به‌دنبال منصرف کردن پسر یا دختر از این ازدواج هستند

 

پشیمانی از ادامه زندگی مشترک

وی در توضیح دلایل گسترش ازدواج پسران با دختران بزرگ‌تر از خودشان می‌گوید: اینگونه ازدواج‌ها برای پسرها بیشتر کمبود‌های دوران کودکی است که با دارایی و ثروت دختر پر خواهد شد. پس از پر شدن خلأهای کودکی یا نوجوانی احساسات کنار رفته و عقل جای آن را گرفته عاقبت ازدواج مشخص می‌شود. مسائل اقتصادی در ذهن پسران و ترس از آینده در فکر دختران برای تن دادن به چنین ازدواجی مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. براساس تحقیقات انجام شده در این مورد پس از آنکه شر و شور خواسته‌های هر دو طرف کاسته می‌شود، نارضایتی و مخالفت خانواده‌ها را درک می‌کنند. دکتر قرایی‌مقدم در تحلیل وضعیت طلاق این زوج‌ها می‌گوید: قطعا همه ازدواج‌هایی که دختر بزرگ‌تر از پسر است به طلاق نمی‌انجامد و در مواردی ازدواج موفق هم دیده شده است چرا که شکل‌گیری یک طلاق حدود 17-18 عامل مانند اختلاف فرهنگی، درک متقابل، ناتوانی جنسی مردان، اعتیاد، شغل و… دخالت دارد که یکی از این عوامل می‌تواند اختلاف سنی باشد و این عامل هم به چند دسته تقسیم می‌شود. مهم‌ترین بخش این تقسیم‌بندی هم طلاق دخترانی است که از همسران خود بزرگ‌تر هستند.

به هشدارها توجه نشد

دکتر محمد زاهدی‌اصل، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مددکار اجتماعی هم می‌گوید: در گذشته متعارف شده بود که دختران با مردی که حداقل 4-5 سال بزرگ‌تر از آنها بودند ازدواج می‌کردند. در خانواده‌های ایرانی هنوز سنت‌هایی مبنی بر مسئولیت بیشتر مرد و تصمیم‌گیری نهایی از سوی او وجود دارد طبعا این 4-5 سال بزرگ‌تر بودن، پختگی بیشتر را هم به همراه دارد. با توجه به این مسئله مرد بزرگ‌تر می‌تواند تکیه‌گاه مناسبی برای همسرش بوده و زندگی‌ها از تداوم بیشتری برخوردار خواهند بود. وی در ادامه می‌افزاید: حدود 15-16 سال پیش گفته بودیم که دهه 80 دهه بحران خواهد بود اما هیچ توجهی به آن نشد. نتیجه این بی‌توجهی بالا رفتن سن ازدواج است. تا 10-11 سال پیش دخترها در سنین 20-21 سالگی تن به ازدواج می‌دادند ولی امروزه این سن به 30 و حتی بیشتر از 30 سالگی افزایش یافته است.

دکتر زاهدی‌اصل ادامه می‌دهد: رو به تجرد بودن جامعه و رغبت نداشتن آنها به ازدواج به عوامل زیادی بستگی دارد اما یکی از دلایل مهم آن مطمئن نبودن پسران از تامین معیشت، مسکن و زندگی است. به همین دلیل در پی دختری است که بتواند در مسکن، گذران زندگی و… به او کمک کند. او به فکر این است که زندگی بهتری داشته باشد که بهتر بودن زندگی سن دختر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا یکی از مشکلات جامعه ما مسکن است و مانند کشورهای توسعه یافته تناسبی وجود دارد. یک پسر اگر دستمزدی معادل پایه حقوق را بگیرد باید مبلغی معادل حقوقش را روی آن بگذارد تا بتواند یک مسکن مناسب برای زندگی تهیه کند.

وی در ادامه اظهاراتش می‌گوید: وقتی جامعه در حال تحول است مسلما چنین مسائلی هم دستخوش تحولاتی خواهد شد. وقتی معیار‌های همسرگزینی به هم می‌ریزد و حسابگری و عقلانیت جای احساسات را می‌گیرد این تغییرات هم به وجود می‌آید. البته با این آمار باید گفت که هنوز جای نگرانی ندارد ولی اگر افزایش پیدا کند طبعاتی در پی خواهد داشت. البته این ازدواج‌ها اگر با اختلاف سنی 2-3 ساله باشد را نباید امری خیلی غیرعادی تلقی کرد. می‌توان به نقطه مثبت این مسئله هم نگاه کرد که دختران و پسران‌مان صرفا از روی احساسات زندگی خود را شروع نمی‌کنند. دکتر زاهدی‌اصل با اشاره به آمار طلاق می‌افزاید: با توجه به آمار 13 درصدی طلاق که در کل جامعه وجود دارد، آمار طلاق‌هایی که به دلیل بالا بودن سن زوجه است، زیاد به چشم نمی‌آید.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: محدثه
  11 مرداد 1397

  با سلام من با پسری آشنا شدم که ۲سال از من کوچیک تره ..
  سوالم اینه که ایا میتوانیم ازدواج کنیم مشگلی پیش نمیاد در آینده؟؟ هر دومون همدیگه رو دوست داریم از نظر شرعی و عرفی اشکالی نداره؟
  من دختری ۳۱ساله هستم اون پسری ۲۹ ساله
  لطفا جواب رو به ایمیلم بدین باتشکر .

 2. نویسنده دیدگاه: میلاد
  22 تیر 1397

  بنام ا..مزدا ایزدمنان مهربان

  من پسری هستم متولد شهریور 1369 و اون دختر خانوم متولد 1377 خرداد تفاوت سنی ما هشت سال هست بنده ترس و استرس دارم نمیدونم چی بگم قبول کنم یا نه .بخدا ترس واسترس دارم .من دوست دارم با خانوم ایندم اختلاف سنی کمی داشته باشیم مثلان پنج یا چهار سال .یکی منو راهنمایی کنه سپاس از راهنمایی شما عزیزان ..منتظرم .بدرود

 3. نویسنده دیدگاه: Maede
  10 فروردین 1397

  سلام من و دوس پسرم هم دیگرو خیلی دوس داریم و میخوایم باهم ازدواج کنیم اما اون خیلی از من بزرگ ترع تورو خدا راهنماییم کنید .مشکل پیش نمیاد؟؟ من 15سالمه اون 24

 4. نویسنده دیدگاه: فری
  27 مهر 1396

  با سلام عرض ادب و احترام باتشکر از سایت آسمونی و توضیحات مفیدش

 5. نویسنده دیدگاه: زهرا
  18 مرداد 1396

  سلام باکسی که زن بازه و الان ترک کرده میشه ازدواج کرد مشکل پیش نمیاد
  میشه کمک کنید
  ۱۷ ساله و ۲۷ ساله

 6. نویسنده دیدگاه: علی
  13 مرداد 1396

  سلام به همه
  اول تشکرکنم ازمطالب مفیدتون
  اقااینطوری که شمانوشتییدازنظرشرع اسلام حداقل تفاوت سنی ازدواجکه ازاختلاف سن بلوغ پسرودختربدست میاد6ساله ولی این حداقله که مشخص شده وشرعاحداکثرنداریم.نظرخودمن اینه خیلی ازاقایون که این شرط حداقل رادارندحداقل امکانات ازدواج راهم ندارندیادرس میخوندن تازه رفتن خدمت وکارندارن خوب سن ازدواج میره بالادیگه چون هیچ خانواده ایی به مردبیکاربدون درامددخترنمیده.ماتوفامیل خودمون داریم دختره باپسره 17سال اختلاف .یامثلادایی خودم اختلاف سنی14سال باهمسرش داره وباداشتن سه فرزندبنظرمن بهترین وخوشگلترین زندگی رامیکنه.وبرعکسش پسرخالم با25سال سن وهمسرش24سال هروروزقهرودعواداره.خلاصه که اقایون هرچه سن بالاتری داشته باشن پخته ترومسئولییت پذیرتروقابل اعتمادترهستن ونصبت به خانواده متعهدترهستند.من خودم باخانمم17سال تفاوت سنی دارم والان با20سال زندگی مشترک خوشبخترین هستیم .اگه زن ومردهمدیگررابخوان کوه هم نمی تونه وسطشون حکم کنه.

  • نویسنده دیدگاه: مهدیه انصاری
   01 آبان 1397

   واقعا زندگیتون خوب هست؟
   من با اقام ۱۴سال اختلاف سنی دارم ولی به نظرم کم کم دارم به اونجا میرسم که خیلی راه سختی دارم

 7. نویسنده دیدگاه: اميرحسينم
  26 خرداد 1396

  سلام اگه دختره ٣و٤ماه كوچكتر باشد مشكلي دارد؟؟

 8. نویسنده دیدگاه: زهرا
  24 خرداد 1396

  سلام.من دختر۲۵ساله هستم.پسیری تو زندگیمه که دیوانه وار منو میخواد .منم بهش بی میل نیستم ولی ۱مشکلی که هست من ۱سال ازش بزرگترم و این موضوع منو میترسونه که نکنه تو آینده به مشکلی بربخوریم.با خوندن مطالبی که شما گذاشتید بیشتر سردرگم شدم.

  • نویسنده دیدگاه: تارخ
   16 مرداد 1396

   به این حرفا هیچ توجهی نکن
   ما تو خانواده مون دو موردش رو داریم شکر خدا زندگی بسیار عالی و به دور از تشنج ی دارن

 9. نویسنده دیدگاه: سعید
  23 خرداد 1396

  کجا پیامبر گفته مرد قدش بلند تر از زن باشه ؟ م خودم 191 سانتم ایرادم به اینه که همینجوری واسه خودتون دیدگاه مینویسیدا سندش کجاس این حرف ؟
  نظرو ثبت کن جوابشم بده

  • نویسنده دیدگاه: تارخ
   16 مرداد 1396

   خودتو ناراحت نکن
   حرف زیاده و نظرها متفاوت
   اما درست میگین همچین چیزی رو ندیدم و نشنیدم فک نمیکنم سندیتی داشته باشه
   اون چیزی که تو تاریخ اومده و همه بهش اذعان دارن اینکه علی (ع) قد کوتاهی داشته … یعنی پیامبر در این مورد خاص چشماشو رو حرفی که زده بسته؟! مگه میشه !!!!!
   همه اینایی که ازدواج کردن خیلی خوب میدونن که چهره و تیپ طرف مقابلشون بعد یه مدت عادی میشه خیلیم عادی و همه چی جاشو به شخصیت جایگاه اجتماعی و مهرومحبت میده
   به نظر من اگه میخوایین کاری کنین نه اینکه مطالعه نکنین در موردش … مطالعه کنین بخونین ولی لزوما همه چی رو باور نکنین نویسنده این مطالب یه انسان مث بقیه ماها و اینو شک نکنین سلیقه ها حتی تو بیان مطالب با هم متفاوته و هر کی نظر خواص خودشو داره

 10. نویسنده دیدگاه: حمید
  03 فروردین 1396

  سلام عاشق یه دختر 20ساله شدم خودمم 30 سالمه اون بنده خدا خبر نداره نمیدونم چیکار کنم اون دانشجو من پیمانکار اون گرج م بختیاری.لطفا راهنمایی کنید متشکر

  • نویسنده دیدگاه: مبینا
   16 مرداد 1396

   سلام من خودم الان 23سالمه وشوهرم 35سال اختلاف سنیمون زیاده اما تو زندگی ما اصلا مهم نبوده عشق و علاقه مهمه به نظرمن هرچی سن پسر در ازدواج از دختر بالاتر باشه بهتره چون دختر ها در زندگی زود شکسته میشن وبایه بچه آوردن قیافشون تغییر میکنه وبزرگتر از سنشون نشون میدن این یه حقیقته ودر اصل پسرا وقتی سنشون بیشتر باشه پخته تر ویه تکیه گاه خوبن

   • نویسنده دیدگاه: شین
    17 مرداد 1396

    چ سنتی و قدیمی فکر میکنی خانوم.این حرفا رو از قدیم تو سر زنا میکردن که توجیه کنن ازدواج با زنای جوونو.بیا هزار تا مرد و زن سی ساله بهت نشون بدم ک مرده ترکیده ولی زنه مث دخترای بیس سالست.پیر شدن ی روند طبیعیه ک بیشتر از اینکه به زن و مرد بودن و زایمان بستگی داشته باشه به ژن آدم و سبک زندگیش وابستس.اختلاف سنی بین زن و مرد هم کلن یک چیز قراردادیه و هیچ اصولی نداره.من به شخصه نمیتونم با شخصی زندگی کنم که خیلی از خودم بزرگتر یا کوچیکتره و به عبارتی هم نسل نیستیم.خاطرات و روحیات مشترک نداریم

 11. نویسنده دیدگاه: آگاه
  23 اسفند 1395

  من 4تا 8سل رو مناسب میدونم

 12. نویسنده دیدگاه: علی
  11 اسفند 1395

  سلام من پسری 48 ساله هستم تا کنون به دلیل ادامه تحصیل و پیداکردن شفل و مسکن و اینا موفق به ازدواج نشدم . الان میخوام ازدواج کنم متاسفانه دختر هم سن و سال من پیذا نمیشه و یا قصد ادواج ندارن من نمیتونم عمرمو ببرم عقب لطفا راهنماییم کنید. از یکی از دخترای فامیلمون خوشم اومده چند روز پیش رفتم خونشون دختر چای برام اورده گفته عمو چایتون سرد نشه من دیگه نا امید شدم اخه دختره بچه نبود 21 سالش بود…لطفا راهنماییم کنید

  • نویسنده دیدگاه: آگاه
   23 اسفند 1395

   خوب آقای عزیز دنبال زن بیوه یا مطلقه باشید نه دختران جوون تازه این جوونا بچگی میکنن و شما حرص میخورین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • نویسنده دیدگاه: بهار
   17 فروردین 1396

   تو پسر نیستی دیگه پیر مردی خخخخخخخخ

  • نویسنده دیدگاه: بابک
   21 فروردین 1396

   درست گفته تفاوت سنی شما با ایشون بیش از اندازه است دوسال دیگه شما پنجاه ساله میشی اما دختر بیست و سه ساله … قطعا در ماههای اول به بن بست میخوری …سن بین سی و پنج تا چهل بین بانوان بهترین رنج برای انتخاب هست تا دیر نشده دختر خوبی از بین این گروه سنی انتخاب کن .
   موفق باشی

  • نویسنده دیدگاه: ایلیا
   15 اردیبهشت 1396

   سلام خواهرمنم 42سالشه ودبیرشایدباهم خوشبخت شدید

  • نویسنده دیدگاه: شین
   17 مرداد 1396

   والا خوبه نگفته پدرجان!!!!!واقعن روت میشه به ی دختر با تفاوت سنی بیست و هفت سال نگاه زن و شوهری داشته باشی؟ من یکی هفت هشت سال ازم کوچیکتره حس میکنم بچمه

 13. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 آذر 1395

  س.به نظرمن دخترباید ی مقدارکوچیکترباشه البته ن حتمآ .و همه چی بر میگرده بو خود2طرف .باید سازشگر باشند وگرنه بهانه برای مشکلات زیاده

 14. نویسنده دیدگاه: میلاد
  04 آذر 1395

  به نام خداوند مهربان
  دوستان عزیز سلام

  آخ که دلم با خوندن این نظرات چقدر حال کرد که همه عزیزان در تلاش هستن تا شناخت کسب کنن و آخ و صد آخ که نمیدنم چرا پدر مادرا در این گونه موارد با فرزندان صحبت نمیکنن آخه ما ایرانیا چقد خجالتی هستیم. چرا یک پسر یا دختر 25 و 6 ساله نمیدونه آدم خوب و زندگی خوب چه تعریفی داره؟ این همه اولدرم بلدروم تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران همینه؟ کوش کجاست سطح بالای شناخت جوونا. آخ که دلم به حال هموطنانم خونه خونه

 15. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  03 آذر 1395

  سلام دوستان
  سن مهم ولي بیشتر رشدعقلی وعاطفی وجنسی مهم
  حضرت خدیجه چندسال از حضرت محمد ص بزرگتربودن

  • نویسنده دیدگاه: فری
   03 فروردین 1396

   چه ربطی داره؟! مگه معیارها و شرایط الان جامعه ما با معیارها و شرایط هزار و چهارصد سال پیش حجاز یکسانه. یا مثلا اخلاق و رفتار یه جوان امروزی با اخلاق و رفتار پیامبر یکسانه؟!؟!

 16. نویسنده دیدگاه: ابوالفضل
  14 آبان 1395

  خیلی عالی من با همسر اینده ام ۶ سال اختلاف سنی دارم (البته الان ۱۵ سالمه خخخخخخخ)

 17. نویسنده دیدگاه: بیات
  23 مهر 1395

  سلام. مطالب شما نسبت به مطالبی که تا کنون خوانده بودم، جدید و جالب تر بود. احساس میکنم که این بررسی ها، لااقل برای ملاک قرار دادن، منطقی و عقلانی به نظر می رسد.

 18. نویسنده دیدگاه: homaKP
  23 شهریور 1395

  این افاضات که می فرمایید از زبان خودتون و این احادیث که به پیامبر می بندید، منبعش کجاست؟
  دروغ بستن به خدا و پیقمبر می دونید جرمش چقدره؟

 19. نویسنده دیدگاه: ایرج
  04 شهریور 1395

  اختلاف سنی‌ اصلا و ابدا مهم نیست بشرطی که دختر و پسر به سن قانونی ازدواج رسیده باشن. شما دلهرهٔ اختلاف سنی‌ براتون اتفاق افتاده بخاطر اینکه دلهرهای قبل از ازدواج داری! باید بگم که هیچ کسی‌ عالی‌ و معیارت نسبت بهش ۱۰۰% نیست، در همه یک اشکالاتی وجود داره، برای خودت هم همینطور.

  برای یک لحظه فرض کن که همین آقأی که میگی‌ ۲ سال از تو بزرگتر، آیا دوسش داری؟ اگر دوسش داری (عاشقشی) که فقط بخاطر استرس‌های قبل از ازدواج که اختلاف سنیو بهانه میکنه. اگر دوسش نداریی کیه مشکل یه جای دیگس و باهاش تفاهم نداری!

  یه کانسپت دیگه در آخر بگم که زندگی‌ خیلی‌ زود میگذار و همه منفی‌ و مثبت فکر می‌کنن در مورد فرد مقبلشون، پس بهتره همیشه مثبت فکر کنی‌ و باورش داشته باشی‌، سعی‌ کن اینجوری فکر کنی‌ که چجوری باهاش زندگیتو بسازی تا بخوای وقتتو صرف افکار منفی‌ بکنی‌!

 20. نویسنده دیدگاه: Iraj
  04 شهریور 1395

  اختلاف سنی‌ اصلا و ابدا مهم نیست بشرطی که دختر و پسر به سن قانونی ازدواج رسیده باشن. شما دلهرهٔ اختلاف سنی‌ براتون اتفاق افتاده بخاطر اینکه دلهرهای قبل از ازدواج داری! باید بگم که هیچ کسی‌ عالی‌ و معیارت نسبت بهش ۱۰۰% نیست، در همه یک اشکالاتی وجود داره، برای خودت هم همینطور.

  برای یک لحظه فرض کن که همین آقأی که میگی‌ ۲ سال از تو بزرگتر، آیا دوسش داری؟ اگر دوسش داری (عاشقشی) که فقط بخاطر استرس‌های قبل از ازدواج که اختلاف سنیو بهانه میکنه. اگر دوسش نداریی کیه مشکل یه جای دیگس و باهاش تفاهم نداری!

  یه کانسپت دیگه در آخر بگم که زندگی‌ خیلی‌ زود میگذار و همه منفی‌ و مثبت فکر می‌کنن در مورد فرد مقبلشون، پس بهتره همیشه مثبت فکر کنی‌ و باورش داشته باشی‌، سعی‌ کن اینجوری فکر کنی‌ که چجوری باهاش زندگیتو بسازی تا بخوای وقتتو صرف افکار منفی‌ بکنی‌!

 21. نویسنده دیدگاه: آرزو
  23 مرداد 1395

  تفاوت سني 1تا5سال چه دختر بزرگتر باشه چه پسر هيچ ایرادی نداره اگه عشق و تفاهم باشه اين که حتما مرد بزرگتر باشه واقعا مسخره است حضرت خديجه 15سال از حضرت محمد بزرگتر بوده اگه سنت اون که سنت پيغمبر بوده. والا به خدا?

 22. نویسنده دیدگاه: محمد
  20 تیر 1395

  سلام ..من با مطالب کانالتون کاملا مخالفم ..شما ها هستین که جامعه رو بهم زدید آقا خانم … هی شما چی میدونین از زندگی مردم داداش من .. اختلاف سنی که باید سن پسرا از دخترا بیشتر باشه بشدت فکری گندیده ست که شما ها به ملت تزریق میکنید .. بسه دست بردارید .. چی فکر کردید با خودتون … همین شما ها باعث شدین که حالا ها طبق آمار درصد طلاق از ازدواج پیشی گرفته ..همین اختلاف سن باعث شده ..داداش گلم خواهر نازنینم بخون عزیز من فکر کن .. اینا همش خرافاته ..شما اول دست راستتو نگاه ..حالا دست چپتو.. یکی 18هه ، یکی 81 ه… آدما هم همینطور هیچکسی مثل دیگری نیست بفهم خواهشا.. من تجربه دارم که میگم …. موفق باشید
  #تفکر #تفکر#اندیشه

 23. نویسنده دیدگاه: سمیرا
  20 تیر 1395

  سلام دوستان.من دختری 26 ساله هستم و خاستگاری 37 ساله دارم.هر دو کمتر از سنمون بنظر میایم و مهمتر این که اقا 32 ساله و جوان نشون میدن. اما با این وجود خانواده و اطرافیان اونو پیری یا مرد 40 ساله خطاب میکنن و این که اقایون اطرافم مدام در گوشم میگن که لابد پسر درستی نبوده که تا این سن تو مجردی تاب اورده.این حرفا خصوصن قسمت دومش خیلی منو ناراحت و عصبانی میکنن.ضمنن بنده بسیار پر شور و هیجان هستم اما اقا بسیار مودب، محجوب و اقا منش هستن.خانواده هر دو هم سنتی هستن و سطح مذهبی یکسانی دارن.ما با هیچ کدوم از ویژگی های هم مشکلی نداریم.اما من سوای حرف ها همش میترسم ک چند سال دیگه اون بشدت پیر و چروک بشه و برسم ب حرف اطرافیان.لطفن راهنمایی بفرمایید.با سپاس.

  • نویسنده دیدگاه: مهسا
   07 شهریور 1395

   سللمـ منمـ عاشقم من۱۶سالمه اون۲۸اختلاف سنیـمون ـعینـشماست هنوزپیشنهادنداده ولی من خیلی دوسش دارم

   • نویسنده دیدگاه: سارینا
    24 فروردین 1397

    سلام منم وقتی ۱۴ سالم بود عاشق استاد ۳۲ سالمون شدم.یا ۱۶ سالگی عاشق همسایه ۲۶ساله
    الان در ۲۰ سالگی عاشق یه نفر ۳۴ساله?
    زیاد به این چیزا اعتنا نکن بزار بزرگ شی

 24. نویسنده دیدگاه: ابوالفضل تیموری
  14 تیر 1395

  سلام.ابوالفضل هستم 23 ساله .من دختر دایی دارم که 14 سال سن دارد.و من عاشق او شده ام.از لحاظ اخلاق و شعور از سنش هم بالاتره و درکش خیلی بالاتر از سنشه.من هم عاشق این ویژگی های او شدم.
  در حال حاضر دانشجو هستم.و تازه امسال ان شا الله برای ارشد ادامه تحصیل میدهم.البته اینو بگم که خانواده دایی من از خانواده ما از لحاظ اقتصادی بالاتر بوده.دایی من مهندس است و بابای بنده کارگر کارخانه میباشد.خواهش میکنم راهنمایی ام کنید.با تشکر.

  • نویسنده دیدگاه: مبینا
   16 مرداد 1396

   باید از خداشم باشه باهات ازدواج کنه دخترخاله من 13سالشه یه خانواده مرفه داره اما بایکی که هیچی ازخودش نداره درحد پایین ولی پسر داییمونه ازدواج کرده شما تقریبا یه سطح باهم تفاوت دارین که مهم نیست باید بتونی نیازهای عاطفی و اقتصادی رو براش فراهم کنی نه درحد خونه پدرش حداقل شادی وخوشحالی روبراش فراهم کن الان من خودم باوجود 12سال اختلاف سنی و دریه خانواده خوب وبااصالت بزرگ شدم در کل کم و کسری نداشتم اما الان بایه نفر که شغلش آزاده وهزار تا نداریهای دیگه داره ازدواج کردم چون فوتبالیست ودوست عموم بود قبول کردم که دراین زمینه برای من صداقت وبا ادب بودنش مهم بود الانم زندگی خوبی داریم ومستقل ازهمه هستیم وروی پای خودمون ایستادیم تازه بچمونم 2سالشه وباوجود نداشته هامون خوشبختیم چون همسرم بامن خیلی مهربونه ودوسم داره لازمه بگم ازدواج ما سنتی بود وعشقمونم بعد ازدواج بود وشوهرم باعث شد من بهش علاقه مند بشم چون اون قبل ازدواج منو دوس داشت الان کاری کرده که بدون اونم آب نمیخورم اینقد همو دوس داریم

 25. نویسنده دیدگاه: ارغوان
  18 خرداد 1395

  سلام۰۰من یه دختر۲۴ ساله هستم که اخیرا خاستگاری برام پیدا شده که ۱۱سال ازمن بزرگتره و شرایط خوبی داره ازهمه نظر۰۰من روی اختلاف سنیمون خیلی شک دارم۰۰نمیدونم چکارکنم؟؟لطفاراهنمایی کنید۰ایاممکنه بعده ها به مشکل بخوریم؟؟

  • نویسنده دیدگاه: castro
   07 تیر 1395

   سلام ارغوان.عاشق کسی بودن مهمتر از همست.البته سن باید متناسب باشد.ولی دوست داشتن را با هیچ نمیتوان جایگزین کرد.هردو طرف باید از ته جان وجودیکدیگر را بپرستند.وگرنه احتمال مشکلات بعدی آنهم در این شرایط آشفته جهان بسیار بالاست.عشق حقیقی همه جورگذشت بهمراه می آورد.توجه داشته باشید محیط اجتماعی نیز یکی از عوامل بسیار مهم در زناشويی موفق است.فشارها وآسیبهای خارج از محیط و روابط همسری میتواند همه چیز را دچار بحران کند.ازدواج در درجه اول برای بهبود وپیشرفت شخصیتی و روانی همسران است.باید بتوان چنین روندی را پیش از ازدواج شناسايی وبا توجه به آن عمل کرد.پس اختلافات سنی در این فرایند می توانند بسیار مهم باشند.بادرود

 26. نویسنده دیدگاه: رضا
  03 خرداد 1395

  سلام خدمت تمامی دوستان.من پسری 26ساله هسم ازطرف اقوام دختری 15ساله بهم پیشنهاد شده اما از تفاوت سنی دلهره دارم وبه شک و تردید افتادم ترو خدا راهنماییم کنید هر کی هر اطلاعاتی داره راهنماییم کنه.تشکر از تمامی خواهرها وبرادران محترم…..

  • نویسنده دیدگاه: حجت
   13 تیر 1395

   سلام بستگی به دختر داره اگه دختر از لحاظ طرز تفکر ودرک بالاتر از پانزده باشه اشکالی ایجاد نمیکنه ببین دختر خانم درچه سطحی از درک هست .دختر هست سی سال ولی اندازه دختر پانزده ساله درک وشعور نداره وهمین جور برعکس دختر هست پانزده سال ولی اندازه ادم بیست وچند ساله شعور داره

 27. نویسنده دیدگاه: مجنون
  28 اردیبهشت 1395

  سلام من عاشق یک دختری شدم ک15 سال ازم بزرگتر البته اونم عاشق من هست ولی نمیدونم چکار کنم چندبار خواستم برم خواستگاریش ولی قبول نکرد میگفت توقعات خانوادم خیلی بالاست قبول نمیکنن و خودشم میگه نمیخوام زندگیت ب پای من بسوزی وقت من رد شده تو باید باهم سن سالت ازدواج کنی،الان من موندم روزی هزار بار میمیرم زنده میشم ولی نمیتونم فراموشش کنم

 28. نویسنده دیدگاه: آرش
  26 اسفند 1394

  سلام. من عاشق یه دختر از اقوام دورمون شدم و میخوام باهاش ازدواج کنم.خدایی از هرنظر حساب کردم دیدیم دختر ایده آلی هستش.فقط این وسط اختلاف سنی مون10ساله همین قضیه منو تو شک انداخته واقعا نمیدونم چیکار کنم ازیه طرف دختر خوبیه ازیه طرف اختلاف سنی مون10ساله.خواهش میکنم باجوابتون منو راهنمایی کنید.خیلی مهمه.

  • نویسنده دیدگاه: مریم
   18 فروردین 1395

   من فاصه سنیم با شوهرم ده سال…هر روز میگم چه غلطی کردم..نکنید این کار هم خودتون عذاب میکشید هم اون دختر

  • نویسنده دیدگاه: یه دختر چادری
   24 فروردین 1395

   هیچ مشکلی نداره خودتونو تو شک نندازین

 29. نویسنده دیدگاه: ندا
  08 اسفند 1394

  اختلاف سنی زیاد همیشه دردسر ساز بوده…دوستانی که میگن مشکلی پیش نمیاد شک نداشته باشن که دراون صورت یا مرد یا زن هست که تو رابطشون خیلی کوتاه میاد که بعدا به مشکلات جدی میخوره…من تو خانواده ای بزرگ شدم که مادر پدرم اختلاف سنیشون 16 ساله…ومشکلاتشو برای مادرم به عینه دیدم

 30. نویسنده دیدگاه: رضا
  20 آبان 1394

  سلام..پسری هستم 25 ساله..به یک دختر 13 ساله نظر دارم…خیلی واسم سخته…پاک بودم طرف مقابل خیلی واسم مهمه….واسه همین این دختر رو انتخاب کردم….لطفا ی مشاوره بهم بدید.

  • نویسنده دیدگاه: سارینا
   24 فروردین 1397

   سلام زیاد دلتو خوش نکن.چون فک میکنی ۱۳سالشه پس هیچ خطایی نکرده بعد فک میکنی چن سال دیگه ک به سن ۲۰ به بالا رسید همین ادمه و نظرش عوض نمیشه؟؟؟شاید اون موقع نخوادت و شاید ازمون و خطاشو اون موقع انجام بده

 31. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  06 آبان 1394

  باسلام خدمت شماوتشکرازسایت خوبتون
  من یه خواستگاری دارم که ۱۳سال ازم بزرگه…ازهرلحاظ جوریم اما یکمی تفاوت سنی زیاد ناامیدم میکنه…لطفادراین زمینه راهنماییم کنین.متشکرم

 32. نویسنده دیدگاه: پوریا
  15 شهریور 1394

  شماره یه مشاوره میخوام ممنون

 33. نویسنده دیدگاه: نفس
  12 شهریور 1394

  سلام من دختری 19 ساله هستم.پسری28 ساله عاشق واقعی من شده.5سال هست با هم رابطه داریم دیگه میخاد ازدواج کنیم.همه چی هم داره.ولی سر اختلاف سنی شک دارم.ولی حاضرم قسم بخورم بدون من میمیره.یه بار خاستم ولش کنم.مریض شد و رفت بیمارستان.مادر داره چون اشنامون هست میشناسمش که برخلاف تمام مادر شوهر ها واسم می میره.حاضره هر چی داره رو به اسمم کنه ولی بازم سر اختلاف سنی شک دارم.چیکار کنم؟

 34. نویسنده دیدگاه: علی
  09 شهریور 1394

  ببخشید دختره 25 ساله هست آخه خیلی عاشقش بودم. دارم داغون میشم بدون اون. راهنماییم کنید.

 35. نویسنده دیدگاه: علی
  09 شهریور 1394

  به نظر شما ازدواج دختر 20ساله با مرد 35 الی 40 ساله چظوره؟ خوشبخت میشن یا آینده اش خوب نیست؟ آخه زن قبلی ام 25 سالشه الان من نگران این ازدواجشمسمش مهدیه امینی اقدم روستای باغچه جوق شهرستان ماکو. اسمم علی علیزاده هست

 36. نویسنده دیدگاه: امین
  20 مرداد 1394

  سلام من به یکی از دخترای فامیل که 13 سال از من کوچیکتره علاقه مندم خیلی چیزامون به هم میخوره فقط سن وسالمون برام یه علامت سوال بزرگه البته من از این دختر شناخت خوبی دارم به نظرم خیلی با هم جوریم لطفا نظر بدین .

 37. نویسنده دیدگاه: محمود
  17 مرداد 1394

  به نظرم بحث اختلاف سنی در ازدواج از دو جهت حائز اهمیته که اولی بالغ بودن (عقلی – عاطفی – جنسی ) و دومی هم تناسب ظاهری ، که بلوغ عقلی و عاطفی آدمها هیچ ربطی به سن شناسنامه ای شون نداره و برای افراد مختلف در سنین مختلف اتفاق میافته، چیزی که در ازدواج بسیار مهمه اینه که زوجین به این بلوغها رسیده باشن ، و این اتفاق می تونه با هر اختلاف سنی نمایان بشه ، بنابراین هیچ قانون کلی نمی توان برای این موضوع تعیین کرد و زوجین اگر از دو جهت یاد شده شرایط مطلوبی دارن برای انتخابشون نباید به اختلاف سنی توجه کنن بلکه مسائل بسیار مهم دیگری وجود داره که باید برسی بشه ، اگه دقت کرده باشین حتی یک حدیث از ائمه اطهار علیهم السلام در این باب که برای ازدواج اختلاف سنی تعیین کرده باشند وجود نداره بلکه تاکید بر هم کفو بودن شده…

  • نویسنده دیدگاه: لیلا
   24 آبان 1394

   دقیقا همینه

 38. نویسنده دیدگاه: پ-ح-ر
  28 تیر 1394

  سلام به همه – من الان 40سال دارم و شوهرم 54 سال دارد- درسن 26سالگی ازدواج کردم و اون موقع شوهرم40سالش بود-سالهای اول زندگی همه چی بود ولی بعدش دچار مشکل شدیم البته از دید همسرم این طور نیست ولی من متوجه شدم به محض اینکه وارد 50سالگی شد رفتارهاش عوض شد پرخاشگر شد همش میخواهد حرف اون باشه اگر هم مخالفت کنم دعوامون میشه قبلا هم این طوری بود ولی من جوانتر بودم کوتاه می اومدم ولی از وقتی من هم کمی سنم بالاتر رفته دیگه تحمل ندارم و باهم بحث میکنیم و این موضوع هرروز داره تکرار میشه- دیگه حوصله سینما تاتر نمایش مهمونی و … نداره – به نظرمن فاصله سنی بالا اصلا خوب نیست اون عزیزانی هم که میگن خوبه دارن با شرایط میسازند و عادت کردند درصورتیکه در واقعیت این طور نیست

 39. نویسنده دیدگاه: فتانه
  03 تیر 1394

  سلام ، من خواهرم متولد 75 و یه خواستگار داره که متولد 57 . طرف چون فکر میکنه پولداره میتونه به همه چی برسه . واقعا نمیدونیم باید چه جوری خواهرم و قانع کنم

 40. نویسنده دیدگاه: مریم
  01 تیر 1394

  سلام.من و همسرم ۱۰ سال تفاوت داریم.من که خیلی خیلی راضیم.بستگی به دو طرف داره.بیشتر از این تفاوت اصلا خوب نیست.۱۰ سال هم خیلی باید مورد بررسی قرار بگیرید.اگر خانم شاغل باشه و درروز مقداری از انرژیش صرف کارشون بشه کمتر اذیت میشن.اگر خیلی وابسته به همسر هستید و هیچ کاری رو بدون همسرتون انجام نخواهید داد با این تفاوت ازدواج نکنید.مثلا من شاید همسرم خیلی حوصله خرید نداشته باشه خب من با مادر یا دوستام میرم خرید و اصلا ناراحت نمیشم ولی خب یسری میگن همه ی کارهامون باید با حضور همسرمون باشه که نسبت به سن همسر شاید خیلی تو این حال و هوا نباشند.

 41. نویسنده دیدگاه: لعیا
  18 خرداد 1394

  با عرض سلام
  من 22 سالمه وخواستگارم 13 سال از من بزرگتره به نظره شما خوبه ؟مشکلی پیش نمیاد ؟

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   26 تیر 1394

   زیاده

  • نویسنده دیدگاه: احمد
   10 مرداد 1394

   اگه با بررسي باشه پيش نمياد

 42. نویسنده دیدگاه: سارا
  31 اردیبهشت 1394

  من دختری در آستانه 23سالگی هستم خواستگارهای زیادی دارم الان خواستگاری دارم که32ساله است احساس خوشایندی نسبت به سن ایشون ندارم اما پسر خوب اهل خانواده وزندگی هستند لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   25 شهریور 1394

   منم همین شرایطو دارم 22سالمه خودم لیسانس مشاوره شهید بهشتی دارم اما طرفم32سالشه مدرکشم دیپلمه ولی از لحاظ بقیه شرایط خوبه نمیدونم باید چی کار کنم؟؟!

 43. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  18 اردیبهشت 1394

  من اختلاف سنیم نسبت به شوهرم یازده ساله وباید بگماختلاف سنی زیاد یعنی بدبختی تام

  • نویسنده دیدگاه: mahsa
   26 شهریور 1394

   شکیرا از پیکه ده یازده سال بزرگتره دوتام بچه دارن کلیم خوشبختن باهم به سن و عدد نیست به درک متقابله

 44. نویسنده دیدگاه: فرناز
  19 آذر 1393

  تا11سال تفاوت عالیه چون خیلیارودیدم که 11سال تفاوت دارن وخوشبختن البته ازنطرمن حداقل باید11باشه

  • نویسنده دیدگاه: آریانا
   19 آذر 1393

   دقیقا.باهات موافقم…

  • نویسنده دیدگاه: هما
   01 مرداد 1394

   البته این مسئله خیلی به طرز تفکر افراد بستگی داره و اگر برای طرفین تفاوت سنی زیاد مشکلی نباشه تو زندگی هم زیاد نسبت به این مسئله فکر نمیکنن و براشون کمتر مشکل پیش میاد
   من به شخصه خودم تفاوت سنی بالای 10 سال رو ترجیح میدم

 45. نویسنده دیدگاه: مهدیه
  23 مهر 1393

  من 21 سالمه ازدواج با پسر 23 ساله چطوره خوبه؟

  • نویسنده دیدگاه: @mohammadfdm
   02 خرداد 1394

   بستگی به خیلی چیزا داره که اونم بحث اش جداست من یه مشاور خانواده میشناسم اگر خواستی اس ام اس بهش بده یا تو واتس اپ ازش درخواست کن.
   اینم شمارش هست:09335168443

 46. نویسنده دیدگاه: ایران
  15 دی 1392

  همسن چی خوبه؟

  • نویسنده دیدگاه: cyrus
   16 دی 1392

   عالیه بابا

نظر خودتان را ارسال کنید