سپاهان- استقلال، رقابتی به قدمت 48 سال

سپاهان- استقلال، رقابتی به قدمت 48 سال-sepahan esteghlal a competition for 48 years

سپاهان- استقلال، رقابتی به قدمت 48 سال-sepahan esteghlal a competition for 48 years

حساس تر از دربی پایتخت

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

تا پنج سال قبل در دیدارهای دو تیم استقلال و سپاهان ، طلایی پوشان اصفهانی آن قدر در تعداد بردهای خود از آبی های پایتخت پیش افتاده بودند که کسی گمان نمی کرد روزی دو تیم در تعداد بردها به تساوی برسند. اما در سالهای اخیر سپاهان آن چنان در برابر استقلال بد کار کرده که حالا هر دو تیم صاحب 28 برد در برابر هم شده اند. در حالی که در 9 بازی اخیر دو تیم سپاهان تنها یک بار برده و در مقابل 6 مسابقه را واگذار کرده است؛ از جمله چهار بازی از پنج مسابقه اخیر را !

با تمام این احوال دیدار دو تیم همچنان جذاب و پرحاشیه است و در میدان مسابقه قطعا از دربی پایتخت جذاب تر و پرهیجان تر خواهد بود. مروری داریم بر رقابت های گذشته دو تیم.

دربی ايران؛ نبرد تهران و اصفهان

اولين بار كه دو تيم تاج و سپاهان رو در روی هم ايستادند به 8 بهمن 1350 بازميی گردد. در آن سال، مسابقاتی سراسری با عنوان جام منطقه‌ای برای اولين بار بين باشگاه‌های منتخب سراسر كشور برگزار شد و اين نخستين تقابل نمايندگان تهران با ساير شهرستان‌ها را فراهم آورد. اولين بازي دو تيم در حالي در اصفهان برگزار شد كه تاج به برتری (4ـ0) دست يافت. مسابقه برگشت در تهران نيز با برتری آبی پوشان خاتمه يافت، اين بار با حساب (2ـ0) در آن دو مسابقه مربی تاج زدراكو رايكوف يوگسلاو بود و هدايت سپاهان بر عهده محمود ياوري بود.

گربه سیاه تاج!

در روز 24 آبان 53، مصطفی حيدری تك گل بازي را براي سپاهان به ثمر رساند و اين آغازي بود بر توقف تاج مقابل سپيد‌پوشان اصفهان.

در سال 1354 و در دوم خرداد ليگ چهارم تخت جمشيد، شاگردان ياوري با تك گل دقيقه 77 حميد نديميان تاج را شكست دادند و بازی برگشت (0ـ0) خاتمه يافت.

در آخرين  نبردهای دو تيم در جام تخت جمشيد، باز هم توفيق با سپاهانی ها بود. آنها در چهارم شهريور 56، در اصفهان دست به كاري بزرگ زدند. در اين مسابقه تاج تا دقيقه 53 سه گل به سپاهان زد، اما اميرحسين شاه‌زيدي (65) سپاهان را به ادامه بازی اميدوار كرد، رسول خوروش (83) هيجان را به اوج رساند و سرانجام عليرضا رحيمي (86) شگفتی را كامل كرد و بازي (3ـ3) خاتمه يافت! مسابقه برگشت در روز ششم بهمن 56 در تهران انجام شد و سپاهان كه با قوانين عجيب آن دوره مسابقات، سقوط خود را به دسته دوم قطعی می ديد در ديداری تشريفاتی (1ـ0) تاج را شكست داد. تقی جهانی آخرين گل بازي‌های دو تيم را در دهه 50 به ثمر رساند و پس از آن، وقفه‌ای بسيار طولاني در مسابقات دو تيم ايجاد شد.

در جام آزادگان

در اولين رويارويی دو تيم در مسابقات جام آزادگان (سال 1370) منصور پورحيدري مربي آبی های پايتخت بود و مسعود تابش سرمربی سپاهان در تهران استقلال به لطف گل‌های شاهرخ بيانی (دو گل) و مهدی فنوني‌زاده (3ـ1) سپاهان را شكست داد. اما هنوز سپاهان در اصفهان، رقيبي قدرتمند به شمار مي‌آمد و در بازي برگشت با گل‌های مجيد بصيرت و كريم قنبري (2ـ1) پيروز شد. در سال 1372 دو تيم در جام نقش‌جهان مقابل هم ايستادند و (2ـ2) به كار خود خاتمه دادند.

طلسم پنج ساله در مسير سپاهان

وقتی سپاهان در 4 بازي پياپي مقابل استقلال صاحب 3 برد و يك تساوي شد، كمتر كسی فكر مي‌‌كرد كه اين تيم پس از آن، تا مدت‌ها در آرزوي برد مقابل آبي‌ها شود. اما شرايط به مرور به سود آبي‌ها شد. در ليگ 77ـ76 شاگردان حجازي در استقلال، يك برد (2ـ1) و يك برد (1ـ0) مقابل شاگردان رسول كربكندي  كسب كردند. يك سال بعد مهدي مناجاتي سرمربي سپاهان شد. هرچند كه او شاگردانش در هر دو بازي، استقلال را (1ـ1) متوقف كردند اما ديدار برگشت دو تيم دقيقاً در روز آخر ليگ 78ـ77 بود؛ جايي كه استقلال با يك تساوي هم مي‌توانست عليرغم امتياز مساوي با سپاهان به مقام دوم ليگ دست يابد. به اين ترتيب آن تساوي براي سپاهان، چيزی همچون شكست بود. لازم به ذكر است كه در آن زمان، حجازي توسط علي‌ فتح‌الله‌زاده از تيم اخراج شده بود و جواد زرينچه موقت مربي آبي‌ها شده بود.

جدال در ليگ برتر

در 17 خرداد 81 دو تيم براي اولين بار در جام حذفی مقابل هم ايستادند. وقتی لئون استپانيان در دقايق 17، 48 و 50 براي سپاهان گل‌ زد و محمود كريمي (55) اختلاف را به 4 رساند، بازگشت استقلال به معجزه مي‌ماند. اما شاگردان قلعه‌نوعي دو گل به ثمر رساندند و در بازی برگشت هم (3ـ1) پيروز شده و سپاهان را حذف كردند! با اين حال بردهاي پياپی سپاهان آغاز شده بود.

در دومين دوره ليگ برتر شاگردان فرهاد كاظمي در 12 آبان 81 به لطف پنالتی دقيقه 90 محرم نويد‌كيا (3ـ2) در تهران پيروز شدند. آن‌ها در 26 بهمن همان سال در جام حذفي و در اصفهان (3ـ0) آبی ها را شكست دادند. پس از آن نوبت به ديدار برگشت ليگ رسيد و در 4 ارديبهشت 82، اتفاقات بازي رفت عيناً تكرار شد؛ سپاهان دو گل زد، دو گل خورد و سرانجام در آخرين دقايق (3ـ2) پيروز شد؛ اين بار دو گل ابتدايی را نويد‌كيا زد و محمود كريمي (88) پيروزي را تثبيت كرد. سه هفته بعد دو تيم در جام حذفي، مسابقه برگشت خود را در تهران برگزار كردند كه تك‌گل سيدمهدي سيدصالحي برد سپاهان را رقم زد. برد (3ـ2) سپاهان در جام اتحاديه، ديگر پيروزي زردهاي اصفهان مقابل آبي‌ها بود.

اولين فينال

هرچند آبی ها سرانجام در 24 فروردين 93 طلسم را شكستند و (2ـ1) پيروز شدند اما نبرد دو تيم در فينال جام حذفي شرايطی متفاوت داشت. در بازي رفت اصفهان سپاهان با گل دقيقه 87 مرتضي هاشمي‌زاده (3ـ2) پيروز شد. به نظر مي‌رسيد استقلال در بازی برگشت كار دشواری پيش روي خود نداشته باشد. 90 هزار نفر به استاديوم آزادی آمدند تا شاهد پيروزي آبي‌ها باشند. اما دو گل سيدصالحي برتري سپاهان را رقم زد و زردها در تهران فاتح جام حذفي شدند.

نبرد آسيايی زرد ـ آبي

دو تيم در روز دوم خرداد 91 در فولادشهر در حالي به مصاف هم رفتند كه اين تك بازی در مرحله يك هشتم نهايي ليگ قهرمانان برگزار شد. مسابقه‌اي كه با دو گل برونو سزار (8) و محسن بنگر (35) با برتري سپاهان كرانچار و حذف استقلال مظلومي همراه شد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید