جام جهانی فوتبال نوجوانان (بخش چهارم)

جام جهانی فوتبال نوجوانان (بخش چهارم)

جام جهانی فوتبال نوجوانان (بخش چهارم)

نوجوانانی که محو شدند

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

در دهه اول قرن 21، نوجوانان ایران یک بار دیگر موفق شدند جواز حضور در جام جهانی فوتبال نوجوانان را به دست آورند. این صعود از آن نظر باارزش بود که هم با نفراتی پاک و بدون صغرسن به دست آمد و هم با قهرمانی در آسیا. اما مروری بر نامهای بازیکنان 17 ساله آن روزها نشان می دهد که پس از یک دهه بسیاری از این نفرات کاملا محو شده اند. کاپیتان آن روزهای تیم ملی( پیام صادقیان) نمونه بارز این نفرات بود که یک دهه را با حاشیه سپری کرد و سرانجام شرکت در شرط بندی های فوتبالی را به فوتبال ترجیح داد. در بین نفرات سال 2009 ایران، اگر مرتضی پورعلی گنجی، امیدعالیشاه، حسین حسینی و یکی دو چهره دیگر را کنار بگذاریم، از بقیه هیچ اثری نیست و نمی توان اثری از هادی ریشی، حسین گوهری، مهران گلبرگ، افشین اسماعیل زاده و…در سطح اول فوتبال ایران پیدا کرد. در حالی که تمام این نفرات می توانستند اکنون با حدود28 سال، بازیکنانی در سطح پورعلی گنجی باشند یا لژیونری همسطح رضایی. آیا همین نشانه آن نیست که نوجوانان مان را به بیراهه برده ایم؟

2005 (پرو)

با بازگشت جام به آمریكای جنوبی تعداد تماشاگران تا 552 هزار نفر افزایش یافت. 111 گل به ثمررسید و میانگین 4/3 گل برای هربازی برجای نهاده شد.
پیروزی كره‌شمالی برابر ساحل عاج و تساوی كره‌ای‌ها مقابل ایتالیا از نكات قابل توجه بازی‌ها بود و نوید بخش آینده‌ای درخشان برای فوتبال كره‌شمالی. امری كه با صعود بزرگسالان این كشور به جام جهانی 2010 تحقق یافت.
در این جام تیم هلند در نخستین حضور خود درخشان ظاهرشد اما در نیمه‌نهایی از مكزیك شكست خورد تا راهی دیدار رده‌بندی شده و با شكست (2-1) تركیه به عنوان سومی مسابقات دست یابد.
تیم مكزیك هم كه قبل از پیروزی برابر هلند كاستاریكا را از گردونه رقابت‌ها خارج ساخته بود. در فینال مقابل برزیلی قرار گرفت كه برای پنجمین بار طی شش دوره اخیر به فینال بازی‌ها می‌رسد.
برزیلی‌ها “آندرسون” بهترین بازیكن این تورنمنت را داشتند و مكزیك “جیووانی دوس سانتوس” برزیلی الاصل را كه به سرعت جذب بارسلونای اسپانیا شد. علاوه بر آن “كارلوس وه‌لا” كه با پنج گل زده برنده كفش طلای این تورنمنت شد.
با این بازیكنان مكزیكی‌ها موفق شدند (3-0) برزیل را شكست داد. و قهرمانی را از آن خود سازند. جایزه بازی جوانمردانه هم نصیب كره‌شمالی گردید.

2007 (كره جنوبی)

با افزایش تعداد تیمهای جام از 16 به 24 سهمیه قاره‌ها بدین ترتیب افزایش یافت: اروپا (6 تیم) آمریكای جنوبی (4 تیم) كونكاكاف (4تیم) آفریقا (5 تیم) آسیا(4 تیم) اقیانوسیه (یك تیم).
تیم نیجریه با رسیدن به فینال در آستانه افتخاری بزرگ قرار گرفت. تساوی (0-0) با اسپانیا و پیروزی (3-2) آفریقایی‌ها در ضربات پنالتی، این تیم را كنار برزیل به پرافتخارترین تیم در رده نوجوانان بدل ساخت؛ هر دو تیم سه قهرمانی و دونایب قهرمانی كسب كرده بودند. اسپانیا هم هت‌تریك در نایب قهرمانی را تكمیل كرد.
آلمانی‌ها هم با پیروزی (2-1) مقابل غنا صاحب رتبه سوم شدند. “تونی كروس” هافبک كنونی تیم بزرگسالان آلمان، جایزه توپ طلا را تصاحب كرد و “ماسائولی كریسانتوس” از نیجریه هم با هفت گل زده برنده كفش طلای بازی‌ها شد. تیم كاستاریكا نیز برای دومین بار جایزه بازی جوانمردانه را از آن خود ساخت.

2009 (نیجریه)

مسابقات با حضور 24 تیم دركشور نیجریه برگزار شد و برای نخستین بار تیمها در شش گروه جای گرفتند تا مرحله دوم با حضور 16 تیم به صورت حذفی برگزارشود.
تیم ایران هم با دو پیروزی و یك تساوی صدرنشین گروه خود شد و به جمع 16 تیم پایانی رسید اما در وقت اضافی (2-1) به اروگوئه باخت و حذف شد.
تیم اسپانیا باز هم به جمع چهارتیم پایانی رسید اما یك باردیگر از كسب قهرمانی ناتوان بود و با پیروزی (1-0) بر كلمبیا سوم شد. “بورخ گونزالز” سومین بازیكن اسپانیا بود كه در جام‌جهانی نوجوانان صاحب كفش طلا می‌شد. او با پنج گل زده به این عنوان رسید. بقیه جایزه‌ها نیز به نیجریه رسید. جایزه بازی جوانمردانه و توپ طلا كه به “سانی امانوئل” رسید.
آفریقایی‌ها با رسیدن به فینال بدل به پرافتخارترین تیم این جام نیز شدند. اما دستشان از كسب مهمترین جام كوتاه ماند زیرا بازی نهایی را (0-1) به سوییس واگذار كردند.

2011 (مكزیك)

مسابقات برای دومین بار با حضور 24 تیم برگزار شد. تیمها در حالی مسابقات مقدماتی را پشت سر گذاشتند و پای به مرحله نهایی گذاشتند كه آمریكایی‌ها صاحب ركورد چهاردهمین حضور در چهاردهمین دوره بازی‌ها شدند. پس از آنها نیز برزیل (13 دوره حضور) و آرژانتین و استرالیا (11 دوره حضور) قرار گرفتند.
رده‌بندی تیم‌ها در گروه‌های شش‌گانه بدین ترتیب بود (اعداد جلوی نام هر كشور، امتیاز این تیم در مرحله گروهی می‌باشد): برزیل – 7، ساحل عاج – 4، استرالیا – 4، دانمارك -1 (گروه اول) آلمان – 9، اكوادور-6، پاناما-3، بوركینافاسو-0(گروه دوم) ازبكستان-6، آمریكا-4، نیوزیلند-4، چك-3 (گروه سوم) انگلستان-7، اروگوئه-6، كانادا-2، رواندا-1، (گروه چهارم) ژاپن -7، فرانسه -5، آرژانتین-3، جامائیكا-1(گروه پنجم)، مكزیك – 9، كنگو-4، كره‌شمالی -2، هلند-1(گروه ششم).
جالب‌ترین اتفاق مرحله مقدماتی گلی بود كه در 22 ژوئن در دقیقه 87 دیدار كانادا مقابل انگلستان به ثمر رسید. زننده این گل تساوی‌بخش “كوئیلان رابرتز” دروازه‌بان كانادا بود. این تنها گلی است كه یك دروازه‌بان در تاریخ بازیهای نوجوانان زده است.
پس از برگزاری دور دوم هشت تیم مكزیك، اروگوئه، آلمان، برزیل، فرانسه، ازبكستان، انگلستان و ژاپن راهی یك چهارم‌نهایی شدند و سرانجام در بازی‌های نیمه نهایی: این نتایج رقم خورد اروگوئه (3-0) برزیل را برد و مكزیك (2-1) آلمان را شكست داد. بدین ترتیب آلمان و برزیل از رسیدن به فینال بازماندند تا دیدار رده‌بندی (4-3) به سود آلمان خاتمه یابد. مكزیك نیز با پیروزی (2-0) در برابر اروگوئه دومین قهرمانی خود در این بازی‌ها را جشن گرفت.

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید