جام جهانی فوتبال نوجوانان (بخش سوم)

جام جهانی فوتبال نوجوانان (بخش سوم)

جام جهانی فوتبال نوجوانان (بخش سوم)

جشن صعود ایران به لطف بازیکنان غیرقانونی

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

قرن بیستم تمام شد و سرانجام در آغاز قرن بیست و یکم ایران افتخار حضور در جام جهانی فوتبال نوجوانان را کسب کرد. در بخش سوم تاریخچه جام جهانی نوجوانان درباره صعود ایران بیشتر می خوانیم. صعودی که البته افتخارآمیز نبود.

1999 (نیوزیلند)

آخرین قاره‌ای كه به لطف قانون “چرخش میزبانی” پذیرای برترین تیم‌های جهان شد، اقیانوسیه بود.

بدین ترتیب این قاره برای نخستین بار سهمیه‌ای بیشتر از یك تیم در مسابقات جهانی نوجوانان كسب كرد.

هت تریك رویارویی برزیل و غنا در این جام كامل شد. با این تفاوت كه دو تیم در نیمه نهایی بازی‌ها در برابر هم قرار گرفتند و برزیل با پیروزی در این مسابقه آماده ثبت ركوردی دیگر شد: دفاع از عنوان قهرمانی.

حریف برزیل اولین و آخرین حضور قاره اقیانوسیه در فینال را رقم زده بود. استرالیا در طول وقت قانونی و اضافی دروازه خود را دربرابر برزیل بسته نگه داشت اما حریف در ضربات پنالتی (8-7) پیروز شد و از عنوان قهرمانی خود دفاع كرد؛ كاری كه تا امروز توسط هیچ تیمی تكرار نشده است.

جایزه بازی جوانمردانه به مكزیك رسید. دست غنا هم از جوایز كوتاه نماند و “اسماعیل آدو” با هفت گل زده كفش طلا را از آن خود ساخت. دیدار رده‌بندی مصاف بهترین گلزن و بهترین بازیكن بازی‌ها بود زیرا توپ طلا به “لاندن داناوان” آمریكایی رسید؛ بازیكنی كه در هنگام جام‌جهانی 2002 بیشتر به جهانیان معرفی شد. یانكی‌ها در دیدار رده‌بندی (2-0) به غنا باختند و چهارم شدند.

2001 (ترینیداد و توباگو)

تیم ایران بالاخره شانس حضور در جام‌جهانی نوجوانان را به دست آورد. وقتی در سال 1379 ش تیم كشورمان به عنوان  میزان مرحله اول دور مقدماتی برگزار شد، این امید به وجود آمد كه ایران با پیروزی بر رقبای عرب خود به دور دوم راه یابد. اما پس از برگزاری نخستین دیدار تیم‌ملی نوجوانان همه مطمئن شدند كه ایران راهی دور بعد خواهد شد. حتی رقبا!

مسأله صغرسن این بار به حدی مشهود بود كه حتی مربی هلندی قطر قبل از مسابقه با ایران گفت: شما باید به امتیاز میزبانی اكتفا می‌كردید و نیازی به استفاده از این همه بازیكن بزرگسال نبود!

تیم‌های دیگر نیز اعتراضات مشابهی سر دادند. عجیب این‌جاست كه حتی رسانه‌های داخلی نیز به این قانون شكنی آشكار تاختند و حتی بسیاری از آنان حاضر شدند كه اسنادی درباره بازیكنان غیرقانونی تحویل مسؤولین تیم‌ملی بدهند.

اما مسؤولین همه چیز را تكذیب می‌كردند حمید درخشان سرمربی تیم هم معتقد بود كه وظیفه وی مربیگری است و صغرسنی بازیكنان ربطی به او ندارد…

اما گاهی اوقات برخی حقایق چنان آْشكار می‌شد كه كسی نمی‌توانست از آن چشم‌پوشی كند. از جمله سن و سال “ایمان پروا” بازیكنی كه درسال 1372 عضوی از تیم‌ملی نوجوانان بود و حالا پس از هفت سال هنوز هم عضو تیم نوجوانان بود!

برخی از بازیكنان تیم‌ملی نیز دانشجو بودند! یكی از بازیكنان دانشجو معتقد بود كه “دوبار در یك مقطع تحصیلی” كلاسهای خود را به صورت جهشی گذرانده است و هم در کلاس اول و دوم، و  هم در کلاس چهارم و پنج دبستان جهشی خوانده است! اما اندكی بعد و در تلویزیون مشخص شد كه به دلیل استرس ناشی از قرار گرفتن جلوی دوربین سالهایی را كه جهشی خوانده اشتباه گفته است!!!.

تیم ایران با چنین شرایطی پای به دور دوم مقدماتی نهاد و در روزهایی كه توجه جامعه ورزش كشورمان به افتخارآفرینی ورزشكاران درالمپیك سیدنی (2000) معطوف شده بود. با پیروزی (4-0) مقابل ویتنام به فینال رسید و رودرروی عمانی قرار گرفت كه در دور اول (1-2) مغلوب ایران شده بود. اما ایران در دیدار نهایی – (0-1) باخت تا از رسیدن به عنوان قهرمانی بازماند.

ایران در جام‌جهانی درنبرد با پاراگوئه، كاستاریكا و مالی با سه شكست، دو گل زده و شش گل خورده به كار خود خاتمه داد و بازیكنان این تیم به سرعت فراموش شدند.

دیگر كسی متوجه نشد كه بعدها تاریخ تولد حسین كعبی درتیم ملی بزرگسالان نسبت به تاریخ تولد او در تیم نوجوانان تغییر كرد و به جز او، سیاوش اکبرپور، شیث رضایی و یکی دو چهره دیگر، بقیه به سرعت از فوتبال محو شدند؛ انگار نه انگار که در این مسابقات نوجوان بودند و در ابتدای راه فوتبال خود.

این گونه بود كه اولین حضور ایران در جام‌جهانی نوجوانان طعم شیرینی برای فوتبال ما به ارمغان نیاورد.

در این مسابقات تیم نوجوانان فرانسه با حذف برزیل در یك چهارم نهایی جام‌جهانی تاریخ را تكراركردند. تنها سه سال از پیروزی (3-0) فرانسه برابر برزیل در فینال جام‌جهانی بزرگسالان گذشته بود كه نوجوانان فرانسه بر همتای برزیلی خود غلبه كردند.

آن‌گاه آرژانتین را شكست دادند تا با پیروزی (3-0) برابر نیجریه اولین قهرمانی خود را جشن بگیرند جوایز انفرادی هم به فرانسه رسید. فلورن سیناما پونگوله با 9 گل زده هم برنده كفش طلای بازیها شد و هم عنوان بهترین بازیكن را از آن خود ساخت. تا آن زمان هیچ بازیكنی نتوانسته بود در یك دوره از بازی‌ها به این تعداد گل زده دست یابد و پس از آن نیز كسی به این ركورد دست نیافت.

پونگوله بعدها به لیورپول و اتلتیكو مادرید پیوست اما هرگز روزهای خوش جام 2001 را تكرار نكرد. در این بازی‌ها بوركینافاسو با پیروزی (2-1) مقابل آرژانتین عنوان سومی را از آن خود ساخت. جایزه بازی جوانمردانه هم به نیجریه تعلق گرفت.

 

2003 (فنلاند)

تعداد تماشاگران مسابقات به 184 هزار نفر تقلیل یافت كه این امر در كشور كم‌جمعیت فنلاند مسأله غریبی به شمار نمی‌آمد. تعداد 117 گل به ثمر رسید و میانگین 6/3 گل برای هربازی به دست آمد.

تیمهای آمریكای جنوبی به راستی درخشان ظاهر شدند و هر سه تا نیمه نهایی صعود كردند. در بیبن این تیمها برزیل موفق‌ترین بود و با پیروزی (1-0) در برابر اسپانیا برای سومین بار قهرمان جام‌جهانی نوجوانان شد.

نوجوانان برزیل درست مثل بزرگسالان كشور خود، سه قهرمانی را طی چهار دوره از مسابقات كسب نمودند. با این قهرمانی برزیل به پرافتخارترین تیم در رده نوجوانان بدل شد.

برای تعیین تیم سوم هم كلمبیا و آرژانتین (1-1) مساوی شدند تا كلمبیا با پیروزی (5-4) در ضربات پنالتی عنوان سوم را از آن خود سازد.

جایزه بازی جوانمردانه هم به كاستاریكا رسید. اما جوایز انفرادی نصیب اسپانیا شد. “سسك فابرگاس” با هفت گل زده هم به عنوان بهترین گلزن و هم به عنوان بهترین بازیكن شناخته شد و توپ طلا و كفش طلا را از آن خود ساخت.

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید