جام‌ جهانی فوتبال نوجوانان (بخش دوم)

جام‌ جهانی فوتبال نوجوانان (بخش دوم)

جام‌ جهانی فوتبال نوجوانان (بخش دوم)

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

دهه 90 میلادی هم بدون درخشش نوجوانان ایرانی در مسابقات قهرمانی آسیا و عدم حضور آنان در مسابقات جام جهانی فوتبال نوجوانان آغاز شد و به پایان رسید. اما در روزهای بی توجهی ما به فوتبال نوجوانان، چه اتفاقاتی در این مسابقات رخ داد؟

1991 (ایتالیا)

مسابقات جام‌جهانی نوجوانان برای دومین بار پیاپی شاهد غیبت مدافع عنوان قهرمانی در بازی‌ها بود. از این دوره سن قانونی برای حضور در بازی‌ها به 17 افزایش یافت. 16 تیم شركت‌كننده عبارت بودند از ایتالیا، آلمان (اروپا) استرالیا (اقیانوسیه) اروگوئه، برزیل، آرژانتین (آمریكای جنوبی) آمریكا، مكزیك، كوبا (كونكاكاف)، امارات متحده، چین، قطر (آسیا) غنا، سودان، كنگو (آفریقا)

عدم حضور نیجریه پرافتخارتین تیم جام نیز تأمل‌پذیر بود. مسابقات در روز 16 آگوست آغاز شد و تا پایان بازیها 81 گل به ثمر رسید. (میانگین 5/2 گل برای هر بازی)

تیم غنا پس از حذف برزیل موفق شد در نیمه نهایی قطر را نیز از پیش رو بردارد. قطری‌ها راهی دیدار رده‌بندی شدند و با آرژانتین (1-1) مساوی كردند. اما در ضربات پنالتی (4-1) شكست خوردند و به مقام چهارم قناعت كردند. فینال در 31 آگوست برگزار شد و غنا (1-0) اسپانیا را شكست داد و باز هم جام را به آفریقا برد.

بهترین گلزنان بازی‌ها هم چهار گل زدند. فی‌لامپتی از غنا و آدریانو از برزیل. در پایان هم كفش طلا نصیب گلزن برزیلی شد و توپ طلا به لامپتی غنایی رسید.

تنها 370 هزار نفر از بازی‌ها دیدن به عمل آوردند و آدریانو (برزیل) خوان سباستین ورون (آرژانتین) و “آلساندرو دل‌پیرو” (ایتالیا) بعدها در شمار بزرگان فوتبال قرار گرفتند. جایزه بازی جوانمردانه هم به آرژانتین رسید.

1993 (ژاپن)

پنجمین دوره جام‌جهانی از 21 آگوست تا 4 سپتامبر 1993 در كشور ژاپن برگزار گردید تا تیمهای ژاپن، چین و قطر (آسیا) ایتالیا، جمهوری چك و لهستان (اروپا) استرالیا (اقیانوسیه) نیجریه، غنا و تونس (آفریقا)، آمریكا، مكزیك و كانادا (كونكاكاف) آرژانتین، كلمبیا، شیلی (آمریكای جنوبی) برای قهرمانی در این جام با یكدیگر مبارزه كنند.

فیفا که همیشه قوانین جدید خود را در مسابقات رده های پایه آزمایش می کرد، در این مسابقات پرتاب اوت با دست را از قوانین مسابقات حذف کرد و قرار شد هر تیمی صاحب پرتاب اوت می شود، توپ را روی خط اوت گذاشته و با پا بازی را شروع کند. البته این قانون مورد تایید واقع نشد و به این ترتیب هرگز در مسابقات بزرگسالان از آن استفاده نشد.

ثبت 107 گل در این دوره میانگین گلها را تا 3/3 افزایش داد. تیم نیجریه پس از یك دوره غیبت درجام جهانی موفق شد باز هم به فینال صعود كرده و با پیروزی (2-1) در این دیدار فاتح جام شود.

حضور غنا درسوی دیگر دیدار نهایی سبب شد تا برای نخستین بار در تاریخ این رقابت‌ها، دو تیم فینالیست از یك قاره باشند.

در دیدار رده‌بندی هم لهستان و شیلی (1-1) مساوی شدند تا تیم شیلی با پیروزی (4-2) در  ضربات پنالتی به عنوان سومی دست یابد.

از بین بزرگان آینده فوتبال كه در این جام حاضر بودند، می‌توان به نوانكوكانو، سلستین بابا یارو (نیجریه) جیان لوئیجی بوفون، فرانچسكو توتی (ایتالیا) و “هیده توشی ناكاتا” (ژاپن) اشاره نمود. اما هنور خیلی زود بود تا این بزرگان درخشش خود را آغاز كنند.

كفش طلای جام به “ویلسون اوروما” نیجریه‌ای تعلق گرفت كه شش گل به ثمر رساند و توپ طلا نیز به “دانیل آدو” غنایی رسید. این تنها جایزه‌ای بود كه از چنگ نیجریه خارج شد زیرا جایزه بازی جوانمردانه هم به تیم قهرمان رسید.

1995 (اكوادور)

میزبانی ششمین دوره جام‌جهانی برای اولین بار به آمریكای جنوبی رسید. این بازی‌ها از سوم آگوست 1995 آغاز شد و تماشاگران برای نخستین بار درخشش برزیلی‌ها در این رده‌سنی را نیز مشاهده كردند.

تیمهای برزیل، آرژانتین، اكوادور (آمریكای جنوبی) آمریكا، كستاریكا، كانادا (كونكاكاف) قطر، عمان، ژاپن (آسیا) آلمان، پرتغال، اسپانیا (اروپا) نیجریه‌، غنا و گینه (آفریقا) و استرالیا در چهارگروه چهارتیمی به رقابت پرداختند و با ثبت 84 گل، میانگین 6/2 گل برای هر مسابقه را برجای نهادند.

برزیلی‌ها تا فینال جام هم صعود كردند. اما در برابر غنا (3-2) شكست خوردند. آرژانتین هم با پیروزی (2-0) مقابل عمان به مدال برنز دست یافت.

در تیم عمان بازیكنی حضور داشت به نام “محمد الخطیری” كه با 5 گل زده به همراه “دانیل آسوپ” استرالیایی بهترین گلزن مسابقات لقب گرفتند. اما كفش طلا به آلسوپ رسید و این توپ طلا بود كه به “الخطیری” رسید.

اما بازیكنانی كه بعدها بیشتر مورد توجه قرار گرفتند پابلو آیمار، استفان كامبیاسو (آرژانتین) ژولیو سزار (برزیل) نونوگومژ (پرتغال) شین‌جی اونو، جوئیچی اینا موتو (ژاپن) بودند جایزه بازی جوانمردانه هم به برزیل رسید.

1997 (مصر)

جام‌جهانی نوجوانان طبق ایده فیفا به صورت چرخشی در قاره‌های مختلف برگزار شد و پس از آمریكای جنوبی نوبت آفریقا بود كه میزبانی را برعهده بگیرد.

تیم اسپانیا با نوجوانانی مثل ایكركاسیاس و ژاوی هرناندز دروازه رقبا را گل‌باران كرد و با 22 گل زده بهترین خط حمله تاریخ بازی‌ها را بر جای نهاد اما علیرغم تمام شایستگی‌ها از رسیدن به فینال باز ماند و با پیروزی (2-1) مقابل آلمان به مقام سوم دست یافت.

اسپانیایی‌ها تمام جایزه‌های انفرادی را نصیب خود ساختند. “سرخیو سانتاماریا” برنده توپ طلا شد و كفش طلا به “داوید” رسید. فینال هم برای نخستین بار فینالی تكراری بود. برزیل كه در دوره قبل مغلوب غنا شده بود. یك باردیگر در فینال حریف این تیم شد و این بار به لطف پدیده‌هایی چون “رونالدینیو” و “فابیو پینتو” (2-0) پیروز شد تا اولین قهرمانی خود را جشن بگیرد.

غنا هم با شركت در چهارمین فینال پیاپی خود، عنوان پرافتخارترین تیم جام را از نیجریه گفت. جایزه بازی جوانمردانه به آرژانتین رسید و از میان پدیده‌هایی كه بعدها در عالم فوتبال به شهرت رسیدند می‌توان به بازیكنی اشاره كرد كه بعدها در اثر مصدومیت‌های پیاپی مجبور به كناره‌گیری زود هنگام از فوتبال شد. او كسی نبود جز “سباستین دایسلر” بازیكن آینده هرتابرلین و بایرن مونیخ آلمان.

در این دوره 633 هزار نفر از بازی‌ها دیدن به عمل آوردند و ثبت 117 گل، میانگین بی‌نظیر 7/3 گل را بر جای نهاد كه جاودانه ماند.

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید