موافقت رئیس‌ جمهور لبنان با استعفای نخست‌‎ وزیر

میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان با استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر این کشور موافقت کرد.

موافقت رئیس‌ جمهور لبنان با استعفای نخست‌‎ وزیر - Lebanese president agrees prime minister resignation

موافقت رئیس‌ جمهور لبنان با استعفای نخست‌‎ وزیر – Lebanese president agrees prime minister resignation

به گزارش آسمونی » «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر این کشور را پذیرفت. در عین حال، عون از کابینه حریری خواست تا به فعالیت خود بطور موقت تا زمان تشکیل دولت جدید ادامه دهد.

علی بزی، عضو فراکسیون توسعه و آزادی در پارلمان لبنان نیز در همین خصوص گفت نبیه بری، رئیس پارلمان خواستار تسریع در تشکیل دولت جدید شده است.

نبیه بری همچنین خواستار باز شدن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها شد و درباره فشار‌های خارجی بر لبنان ابراز نگرانی کرد.

نخست‌وزیر لبنان دیروز پس از تقدیم استعفانامه خود به رئیس‌جمهور این کشور گفت: انشالله از این تنگنا خارج خواهیم شد و من از استعفای خود خرسندم.

وی در بیان دلایل استعفایش گفت: به بن‌بست رسیدم و باید پاسخگوى معترضان باشم. پست‌ها می‌آیند و می‌روند و آنچه که مهم است ماندن میهن است.

این در حالی است که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی اخیر خود درباره تحولات این کشور با استعفای دولت و مقامات لبنانی مخالفت و اعلام کرد استعفا به معنای شانه خالی کردن از انجام مسئولیت است.

تظاهرات لبنان از ۲۵ مهر در اعتراض به وضعیت اقتصادی آغاز شد. به دنبال این اعتراضات، سعد حریری طرحی اصلاحی را پیشنهاد کرد. به نوشته رسانه ها، کاهش ۵۰ درصدی حقوق همه نمایندگان و وزرای فعلی و سابق، اعمال مالیات ۲۵ درصدی بر بانک‌ها و شرکت‌های بیمه، لغو مصوبه کاهش مستمری بازنشستگی نیرو‌های ارتش و سازمان‌های امنیتی و تعیین سقف برای حقوق نظامیان از جمله مهمترین بخش‌های این طرح اصلاحی بود. اما طرح پیشنهادی وی نتوانست معترضان را راضی کند و آنها همچنان به حضور در خیابانها ادامه دادند.

این دومین استعفای حریری طی دو سال اخیر است. وی در آبان ماه ۱۳۹۶ نیز  یک هفته پس از سفری غیرمنتظره که به عربستان داشت، در شبکه «العربیه» ظاهر شد و با اعلام استعفایش، اظهارات بسیار تندی علیه ایران و حزب‌الله مطرح کرد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نظر خودتان را ارسال کنید