راهنمایی چینش صحیح مبلمان

حواستان هست که اسباب و اثاثیه منزل را چگونه چینش کنید؟ دکورشاپ، 7 نکته طراحی که دانستن آن‌ها لازم است را برایتان بازگو می‌کند:

جای متر داخل جیبت نیست، دوباره اندازه بگیر!

قدم اول برای شروع چیدمان، تعیین اندازه‌ها است. با استفاده از متر، ابعاد اتاق را اندازه بگیرید. یک راه آسان‌تر هم داریم. ابعاد اتاق را با گردو شکستم اندازه بگیرید. سپس کف پای خود را متر کنید. به نظرم از این‌جا به بعد در حد ریاضی دوم دبستان واضح است! طول کف پای خود را در تعداد گردو شکستم ضرب کنید. بعد از اتاق، سراغ ابعاد راهرو، در ورودی و راه‌پله بروید. اندازه‌گیری عرض در ورودی و راه‌پله برای صاحب‌خانه بسیار مهم است. زیرا تمام اسباب و اثاثیه منزل باید به راحتی از این دو قسمت عبور کنند.

مبل راحتی هفت نفره چشمه نور کد MA-404/CR-T-RE

کانون توجه خانه شما کجاست؟

یک کانون برای اتاق خود تعریف کنید. شومینه، پنجره رو به بیرون، فرش و یا تابلوی هنری، همه می‌تواند کانون اصلی اتاق باشد. بقیه وسایل باید با توجه به کانون اصلی چیده شوند. اگر قرار است تلویزیون کانون اتاق پذیرایی شما باشد، فاصله آن با مبلمان باید حداقل 3 برابر اندازه تلویزیون باشد. اگر تلویزیون 40 اینچی دارید، حداقل فاصله 120 اینچ است.

حق تقدم با بزرگترها

مبل در اتاق پذیرایی، تخت در اتاق خواب و میز در اتاق نهارخوری حق تقدم دارد. این وسیله‌ها باید قبل از هر چیز دیگری در جای مناسب و راحتی گذاشته شوند. تا حد امکان بهترین جای ممکن را در نظر بگیرید تا مانع عبور و مرور روزمره نشود. اگر شد جلوی پنجره، در و منظره را با وسایل بزرگ نبندید. سپس فرش مناسب با فضای باقی‌مانده را روی زمین پهن کنید. اضافه آمدن فرش تا وسط دیوار و کوچک بودن بیش از حد فرش غیرقابل بخشیدن است.

مبل راحتی هفت نفره چشمه نور کد MA-403/CR-GR-BR

الاکلنگ اتاق را صاف نگه دار

توازن اتاق به محل قرارگیری وسایل و اندازه هر کدام بستگی دارد. اگر همه وسایل بزرگ و سنگین را در یک سمت اتاق قرار دهید، خانه که کج نمی‌شود اما توازن بر هم می‌خورد. اگر همه وسایل شما کوتاه باشند، نیمه بالایی خانه شما پرنده پر نزند، توازن از بین رفته است. اگر تمام وسایل را جلوی دیوارها بگذارید، تا جایی که دیوار خالی وجود نداشته باشد، اتاق بسیار کوچک دیده می‌شود. رعایت این اگرها آن‌قدر هم سخت نیست.

چینش قرینه یا غیرقرینه؛ مسئله این است

چینش قرینه

اگر شومینه درست در مرکز دیوار اتاق قرار دارد و از دو طرف در مجاورت با پنجره یا کتابخانه با ابعاد یکسان است، شما با یک طراحی سنتی و قرینه روبه‌رو هستید. جفت بودن وسایل در این سبک طراحی اهمیت بسیاری دارد. در هر سمت شومینه یک جفت صندلی راحت و مشابه قرار دهید. بزرگ‌ترین مبل را درست روبروی شومینه قرار دهید. میزهای عسلی یا میز وسط را جلوی مبل قرار دهید. در بالای شومینه از آینه، اثر هنری و یا شمعدان‌های جفت استفاده کنید. با رعایت این نکته‌ها، اتاق مناسب یک گفتگوی گرم و صمیمی می‌شود.

چینش غیرقرینه

در اتاقی پر از انرژی با جزئیات بی‌شمار، کنج‌های نامنظم و شومینه‌ای که در وسط دیوار طراحی نشده، با چالش های زیادی روبرو می‌شوید. شاید هنوز هم بتوان مبل را روبروی شومینه قرار داد اما اگر با این گزینه موافق نیستید، مبل را با کمی زاویه روی فرشی که جلوی شومینه پهن شده، قرار دهید.

دقت کنید مبل‌هایی که روی فرش قرار دارند با زاویه مناسبی کنار هم قرار گیرند. برای یک فضای غیررسمی‌، بالای شومینه وسایل معمولی‌تری قرار دهید. قاب عکس، شمع و یادگاری‌های سفرهای گذشته گزینه مناسبی است. در آخر مطمئن شوید که در عین غیرقرینگی، زیبایی فضا به هم نخورده است.

خرید مبل راحتی ۷ نفره چشمه نور کد MA-405.BR-N-CR

نکات مبلمان

فلز، سنگ و لبه‌های تیز، احساس نظم و سختی را منتقل می‌کند. در حالی‌که چوب و خطوط خمیده فضا را صمیمی و گرم می‌کنند.
رنگ‌های یکدست به اتاق همخوانی می‌بخشد. طرح‌های شلوغ توجه را به خود جلب می‌کند. به دنبال وسایلی بگردید که شکل، رنگ و بافت یکدیگر را کامل کنند.
مبلمانی که با جابه‌جایی کوسن و پایه‌ها تغییر شکل می‌دهند اجازه هرگونه تغییر و تنوع را به اتاق می‌دهند.

از فرش‌ها غافل نمانید

فرش‌ یک راه عالی برای فضاسازی اتاق نشیمن است. اما اشتباه رایج مردم این است که فرش بیش از اندازه کوتاه در اتاق پذیرایی پهن می‌کنند. در بهترین حالت همه مبل‌ها باید روی فرش قرار بگیرد. اگر فضا اجازه نمی‌دهد، حداقل پایه‌های جلویی همه مبل‌ها روی فرش باشد. وسایل دیگر مثل میز عسلی و صندلی‌های کوچک باید با هر چهار پایه روی فرش باشند.

 

رعایت این نکات به ظاهر ساده، به اتاق شما هارمونی می‌بخشد. در طراحی فضای زندگی خود این موارد را اجرا کنید تا خود و خانواده‌تان از خانه لذت ببرند. تا چند سال بعد شاید خانه‌تان را تغییر دادید یا سلیقه‌تان تغییر کرد.

امیدواریم که نکات این مقاله برای شما مفید واقع شده باشند و دفعه‌ی بعد که قصد خرید مبل راحتی، کلاسیک یا اسپرت و خرید مبل تختخواب شو را دارید، از این نکات استفاده کنید.

برای مشاوره رایگان در زمینه خرید مبل و لوازم دکوری منزل، می‌توانید با مشاورین دکورشاپ تماس بگیرید: ۰۲۱۵۵۰۴۰۷۵۰


نظر خودتان را ارسال کنید