جانوران و حیوانات منقرض شده و در حال انقراض ایران

شیر ایرانی (گونه ای منقرض شده) 
شیر از نیرومندترین و مشهورترین پستانداران ایران و جهان، مدتی است که نسلش در سرزمین ایران از میان رفته استT با امید به اینکه با هوشیاری و آگاهی نگذاریم که چنین سرنوشتی برای سایر گونه های جانوری ایران رقم زده شود در این بخش پورتال آسمونی یادی از شیر از دست رفته ایرانی خواهیم داشت.
ـ Order: Carnivore
ـ Family: Felidae
ـ Panthera Leo Persicus

 

▪ مشخصات:

موها کوتاه، رنگ بدن زرد و بدون لکه یا نوارهای راه راه است. شیر نریال نسبتاً کوتاهی (در مقایسه با زیر گونه آفریقایی ) با موهای سیاه وزرد دارد. دم شیر ایرانی بلند با دسته ای از موهای سیاه در انتهای آن است.اندازه طول سر و تنه ۱۵۰ تا ۱۹۰ سانتی متر، دم در حدود ۱۰۰ سانتی متر و وزن آن ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم می باشد. مناطق جنگلی ف بوته زارها و علفزارهای نزدیک به آب واقع در نواحی جنوب زاگرس و خوزستان زیستگاه شیر ایرانی بوده است.در گذشته پراکندگی وسیعی در مناطق جنوب و جنوبغربی ایران ، از جنگلهای اطراف رودخانه کرخه ، دز، کازرون به طرف مسجد سلیمان ، رامهرمز ، بوشهر ، کازرون تا دشت ارژن واقع در غرب شیراز است.
شیرها از نظر ویژگی فیزیکی و رفتاری شباهت زیادی به سایر گربه سانان دارند؛ سر کوچک ، پوزه کوتاه ، گوشهای نسبتاً کوچک و چشمهای درشت از جمله این ویژگیها هستند. دستها پنج انگشت و پاها چهار انگشت دارند که به ناخن های بلند و تیزی ختم می شوند. بالشتک های کف دست و پا به آنها کمک می کند که به آرامی به طعمه خود نزدیک شوند. سبیلها به عصب ارتباط دارند و برای عبور از زیر یا کنار مواقع بویژه در شب اهمیت دارند.آنها حیواناتی شب گرد هستند و از حس بویایی قوی برخوردارند.حس شنوائی آنها بسیار قوی ولی حس بویائی متوسطی دارند به همین دلیل بر خلاف سگ سانان کمتر بواسطه بوئیدن طعمه خود را تعقیب می کنند. شیرها طعمه خود را از طریق کمین کردن در مسیر پستانداران و پرش ناگهانی و دویدن صید می کنند شیرها بصورت اجتماعی زندگی می کنند و قلمرو خود را بوسیله ادرار، مدفوع و خراشیدن درختان متمایز می کنند. در فصل جفت گیری ف نر و ماده در کنار هم دیده می شوند و در باغ وحش جفت گیری شیر با ببر و شیر ماده با پلنگ نر نیز به ندرت دیده شده است.
تا سال ۱۳۲۲ ، دسته های ۲ تا ۵ تایی شیر ایرانی در بیشه زارهای جنوب شوش دیده می شده است. ولی از سال ۱۳۲۱ خورشیدی که آخرین شیر ایرانی در شمال غربی دزفول شکار شده است ، اطلاعات دیگری مبنی بر مشاهده این حیوانات ثبت نشده است. اگر چه بواسطه شکار ، طعمه های مسموم ، قطع درختان جنگلی و… اکثر زیستگاههای طبیعی شیر ایرانی در ایران از میان رفته است اما زیرگونه ای از آن همچنان در قرق جنگلی « گیر» در شمالغربی هندوستان به حیات خود ادامه می دهد.
متاسفانه شیر ایرانی که نقش آن زمانی نماد هویت ملی و زینت بخش پرچم کشور ایران بوده است امروز چنان از سوی ایرانیان با بی مهری مواجه شده است که علاقمندان شیر در هندوستان به خود اجازه داده اند تا نام علمی شیر ایرانی را از Panthera Leo Persica به شیر هندی Panthera Leo Indiaca تغییر دهند.

 

 

● ببر ایرانی (ببر مازندران)

ببر ایرانی یا ببر مازندران در جنگلهای مازندران نژادی از ببر ٬ که به نام ببر ایرانی شهرت دارد ٬ می زیسته که امروزه نابود شده است . آخرین ببر که در مازندران به آن شیر سرخ می گفتند در سال۱۳۳۸ ه ش در جنگل گلستان ٬ در منطقه گرگان ٬ به دست یک شکارچی محلی شکار شد.
از ببر مازندران تنها یک نقاشی رنگی و چند عکس و چند پوست بجا مانده است . عکسها و پوستها نشان می دهند که رنگ ببر مازندران از ببر بنگال روشنتر ٬ و تا
اندازه ای نارنجی مایل به قرمز و نوارهای عرضی آن باریکتر و منظمتر و به تعداد بیشتر بوده است . موهای بدن ببر مازندران بلندتر و پرپشت تر از ببر بنگال و کوتاه تر از ببر سیبری و جثه آن بزرگتر از ببر بنگال و کوچکتر از ببر سیبری بوده است . ببر مازندران مرال ٬ گراز ٬ شوکا ٬خرگوش ٬پرندگان ٬ خزندگان گربه وحشی و هنگام گرسنگی کمبود غذا ٬ گاو و گاومیش اهلی شکار می کرد . شکار بی رویه ٬ خشک کردن نیزارها و مردابها برای کشاورزی ٬ باغداری و خانه سازی ٬ از میان رفتن جنگلهای جلگه ای سبب نابودی نسل ببر در ایران شده است.

 

 

● یوزپلنگ ایران (در حال انقراض)

طبق گفته کارشناسان یوز ایرانی که جزو تیره ای خاص از یوزپلنگ در غرب آسیاست رو به انقراض می باشد به طوری که طبق نظریه کارشناسان محیط زیست تخمین زده می شود کمتر از ۶۰ قلاده یوز ایرانی در تمام ایران زیست می کند. برای کسب آمار دقیقی از تعداد این نوع جانور نایاب دوربینهایی در محلهایی که احتمال حضور این جانور وحشی می رود کار گذاشته شده تا آمارگیری دقیقتری صورت گیرد.

 

 

● پلنگ ایرانی (خطر انقراض)

هنگامی که نام پلنگ ایران (Persian Leopard) برده می شود منظور زیرگونه Panthera pardus saxicolor است. اعتبار این زیرگونه در سال های اخیر تایید شده است. اعضای این زیرگونه عمدتاً در ایران به سر می برند اما در کپه داغ و ترکمنستان، قفقاز، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، بخشی از ترکیه، افغانستان و شاید کردستان عراق نیز حضور دارند. البته دامنه پراکنش کامل آن را به طور دقیق نمی دانیم زیرا به رغم آنکه پلنگ از بسیاری جهات جانوری مهم به شمار می آید، متاسفانه اطلاعات لازم درباره پراکندگی و تغییرات درون گونه ای آن وجود ندارد. فقط می دانیم گسترش جغرافیایی نسبتاً وسیعی دارد که ایران در مرکز آن قرار می گیرد اما محدود به ایران نمی شود. آن طور که رکوردهای شکارچیان نشان می دهد پلنگ ایران اگر بزرگترین زیرگونه نباشد یقیناً یکی از بزرگ جثه ترین زیرگونه های پلنگ در دنیا است.
اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) گاهی در فهرست سرخ خویش برای بعضی زیرگونه ها رتبه ای بالاتر از گونه مربوطه در نظر می گیرد، برای مثال گونه پلنگ را آسیب پذیر (vulnarable) و زیرگونه پلنگ ایرانی را در خطر انقراض (endangered) طبقه بندی می کند.

 

 

● سیاه گوش ایران (خطر انقراض)

تنها نمونه سیاه گوش موجود در اسارت به عنوان گونه ای کمیاب و در خطر انقراض و فاقد هر گونه آمار و شناسنامه علمی معتبر در ایران و تنها نمونه در دسترس و قابل مطالعه، به مثابه گنجینه یا ذخیره ژنتیکی باارزش در شرایطی غیراستاندارد در پارک ملی پردیسان تهران رها شده و مورد بی مهری مسوولان و کارشناسان حیات وحش قرار گرفته است و در صورتی که بی توجهی نسبت به حفظ و مطالعه این گونه ادامه یابد، آینده ای نامعلوم و به دنبال آن نابودی در انتظار این گونه خواهد بود.
سیاه گوش یا لینکس با نام علمی Euracian lynx از راسته گوشتخواران و در زمره ۴گربه سان کوچک ایرانی است و دست و پایی بلند و دمی بسیار کوتاه با توک پهن و سیاه رنگ و یک دسته مو به طول ۴سانتی متر روی گوشها دارد که به دلیل داشتن جثه ای بزرگ و خالهای روی بدنش ، معمولا با پلنگ اشتباه گرفته می شود.
غذای مورد علاقه آن معمولا بچه های گراز، شوکا، مرال و پستانداران کوچک است. این گونه به صورت انفرادی زندگی می کند و به دلیل روزگرد بودن ، برخلاف دیگر گربه سانان شبگرد، بیشتر در معرض تهدید و خطر قرار دارد. پراکندگی آن در ایران ، در مناطقی از آذربایجان شرقی و غربی شروع می شود و تا نواحی زنجان ، قزوین و جنوب گرگان ادامه می یابد.
حضور سیاه گوش در این مناطق بر اساس مشاهدات تصادفی محیطبانان و یا گزارش های ثبت شده است و تا به حال مطالعات علمی و دقیقی از سوی کارشناسان چه خارجی و چه ایرانی روی این گوشتخوار ایرانی صورت نگرفته است.
کارشناسان حیات وحش و مدیر طرح بین المللی یوز ایرانی ، درباره اطلاعات موجود در زمینه سیاه گوش می گوید: این اطلاعات به صورت پراکنده و از طریق گزارش های مشکوک مردمی حاصل شده است و هیچ کار کارشناسی و علمی درباره مطالعات رفتاری ، ژنتیکی و پراکندگی این حیوان که با گونه های مشابه خود در امریکای شمالی و اروپا متفاوت است ، صورت نپذیرفته است و تنها به بررسی های مختصر روی پوست تاکسیدرمی شده این گونه در یک یا ۲موزه اکتفا شده است.
انجام نشدن مطالعات تحقیقی و طرحهای پژوهشی در خصوص این گونه ، در حالی ادامه می یابد که زیستگاه این حیوان به دلیل مدیریت ناصحیح حفاظتی و پیشروی مناطق مسکونی و کشاورزی در حال تخریب است و طعمه های قابل تغذیه آن نیز به واسطه این تخریب ها و شکارهای بی رویه کاهش یافته است.
به طوری که پس از گذشت زمانی نه چندان دور، نام این گونه نیز همانند ببر و شیر ایرانی در فهرست حیوانات منقرض شده قرار خواهد گرفت ، بدون این که حتی مطالعه ای روی آن صورت گرفته باشد!

 

 

● گربه پالاس (خطر انقراض)

نام این گربه نیز در لیست قرمز انقراض قرار گرفته است.
به نسبت جثه اش از تمام گربه های دیگر موهای بلندتر و پرپشت تری دارد. به اندازه یک گربه اهلی اما از آن پرتر و دست و پاهایش کوتاه تر است. رنگ بدن خاکستری روشن که ممکن است به زردی یا قرمزی بزند. نوک موها سفید است که به آن ظاهری یخ زده می دهد. روی گونه های موهای بلند و دو نوار تیره واضح دارد. دارای سری گرد و پهن با گوش های خوابیده و کوچک در بیشترین فاصله از هم است. روی پیشانی خال های نامنظم دارد. در نیمه انتهایی پشت و روی پاها چندین نوار عرضی تیره دارد. چشم ها کاملاً رو به جلو هستند که نشان می دهد برای شکار وابسته به بینایی است و همین ظاهری جغدمانند به آن می دهد. مردمک چشمش برخلاف سایر گربه های کوچک به صورت دایره ای منقبض می شود. موی بلندش سازشی است برای زندگی در سرما و کوچک و پایین بودن گوش هایش برای آن است که در مناطق باز با پوشش گیاهی اندک کمتر دیده شود. به راحتی از صخره ها بالا می رود. تا ارتفاع ۴۸۰۰ متری دیده شده و به ندرت در نواحی جلگه ای حضور می یابد. تک زی و شب گرد است اما به هنگام غروب و صبح زود نیز فعال است. روز ها می خوابد و نقش و نگار و رنگبندی اش اجازه می دهد که به آسانی با محیط اطرافش یکی شود.زیرگونه ایرانی آن در تهدید است. در ایران تاکنون از مشهد و سرخس و خوش ییلاق شاهرود و نیز سواحل رود ارس در آذربایجان غربی گزارش شده است.

 

● گوزن زرد ایرانی (خطر انقراض)

خطر انقراض نسل گوزن زرد ایرانی، دوست داران محیط زیست و حیات وحش را بشدت نگران کرده است. به گزارش سرویس حوادث ایسکانیوز، شوری آب جزیره اشک دریاچه ارومیه، پساب سمی شرکت‌های نفتی در چغازنبیل، تخریب زیستگاه‌ها در دشت ارژن و زباله‌های شهری و بیمارستانی بابل، از مهم‌ترین دلایل در خطر انقراض قرار گرفتن نسل گوزن زرد ایرانی به شمار می‌رود. گوزن زرد ایرانی شاخ‌های بلند و پهن، ۱۵۰ تا ۲۴۰ سانتی‌متر بدن و ۱۶ تا ۲۰ سانتی‌متر دم دارد.

 

 

● روباه بلانفوردیا شاه روباه (در آستانه انقراض)

▪ نام علمی:Vulpes cana

کمی از روباه قرمز(معمولی)کوچکتردر صورت دو نوار سیاه وبسیار مشخص دارد که از چشمها به طرف بینی امتداد یافته اند دمی بسیار بلند وپرمو که رنگ موهای انتهای آن به سفیدی دم روباه معمولی نیست. گوشها بزرگ ودر قاعده بسیار پهن هستند. رنگ پشت گوشها قهوه ای مایل به خاکستری است. موهای بدن انبوهندرنگ موهای پشت خاکستری-نقره ای با سایه قهوه ای ، در ناحیه ستون مهره ها کاملا قهوه ای وروی دم سیاه.زیستگاهش استپ های کوهستانی و مناطق نیمه بیابانیست.در ایران در مناطق شرق خراسان،کرمان،فارس،رباط پشت بادام یزدو اصفهان مشاهده شده است.
و پراکنش جهانی آن بلوچستان پاکستان ، افغانستان ،ترکمنستان.
عادات این حیوان احتمالا شبیه سایر روباهها ست. این روباه بسیار بازیگوش وباهوش است. میتواند مدتها باسرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت بدود.شب فعال (nocturnal) است.وباآنکه تنها یک جفت انتخاب میکند(MONOGAMOUS)ولی تنها به شکار میرود.همه چیزخوار است. معمولا ازحشرات ومیوه ها تغذیه میکند.
وضعیت فعلی:کمیابترین روباه ایران است. بعلت داشتن پوست زیبا وگرانبهامورد توجه شکارچیان پوست میباشد. در سالهای اخیر نسل آن بشدت کاهش یافته وخطر انقراض نسل آن را تهدید میکند.

 

 

● روباه کرساک یا روباه ترکمنی (خطر انقراض)

جثه آن کوچکتر ولی دست وپا بلند تر از روباه قرمز است. مشخصه اصلی این روباه دم نسبتا کوتاهی است که برخلاف سایر گونه ها به زمین نمیرسد.رنگ موهای انتهائی دم برخلاف روباه معمولی وروباه شنی ،قهوه ای تیره یا سیاه است.گوشها نسبتا کوچکند و رنگ پشت انها دارچینی روشن است.در فصل زمستان موها بسیار بلند و برنگ خاکستری متمایل به سفید است بطوری که فقط نوک گوشها دیده میشود. پوشش تابستانی کوتاه وبرنگ نخودی متمایل به قرمز است.
زیستگاهش مناطق استپی خشک ونیمه بیابانی .معمولا وابسته به نقطه خاصی نبوده واکثرا در حال حرکت هستندو از لا نه های سایر جانوران که در راه می بینند استفاده میکنند.در ایران فقط در نواحی ترکمن صحرا زندگی میکنند.پراکنش جهانی:ترکستان ،مغولستان ،افغانستان،شمال منچوری،چین تا تبت.
اغلب شب گرد است.در گروههای کوچک یا جفت جفت دیده میشود.ولی به تنهایی شکار میکند.معمولا در لانه متروک جانورانی نظیر گورکن ساکن میشود. بسیار چابک وبازیگوش است و میتواند از درختان بالا رود در گذشته شکار ان با عقاب متداول بوده. بعضی نیز ان را بعنوان حیوان خانگی نگهداری میکرده اند.
از جوندگان کوچک،خرگوش،خزندگان ،پرندگان ،قورباغه،حشرات و لاشه حیوانات تغذیه میکند.معمولا پوست خارپشتهایی که توسط این حیوان شکار شده اند در نزدیک لانه اش مشاهده میشود.سایر خصوصیات شبیه روباه قرمز .
به علت با ارزش بودن پوستش، شکارچیان بااستفاده از وسیله نقلیه موتوری انرا تعقیب وشکار می نمایند به همین علت بشدت کاهش یافته و خطر انقراض انرا تهدید میکند.

 

 

● روباه شنی یا روباه روپل (آسیب پذیر)

▪ نام علمی:Vulpes rueppellii

کوچکتر از روباه قرمزولی گوشها بزرگتر است.رنگ پشت گوشها برخلاف روباه قرمز سیاه نیست ومعمولا برنگ پشت بدن یعنی زرذ متمایل به نارنجی است.در دو طرف صورت دو نوار قهوه ای متمایل به سیاه دیده میشود که از دو طرف چشمها به گوشه دهان امتداد یافته اند.رنگ موهای دم زرد متمایل به قهوه ای وانتهای ان سفید است در بین پنجه های دست وپا موهای بلندی وجود دارد که مانع فرورفتن حیوان در شن میگردد.زیستگاهش بیابانهای سنگی و زمینهای بایر، از استپها تا خارستانها و بیشه زارهای پراکنده میباشد.
در مناطق حاشیه کویر مرکزی،سیستانو بلوچستان ،فارس ،خوزستان، بندر عباس وجزیره قشم زندگی می کند.
در شمال افریقا،عربستان،افغانستان نیز پراکندگی دارد.
شب گرد است،معمولا در روز دیده نمیشود،بصورت انفرادی یا در دسته های کوچک دیده میشود.
ازحشرات،پستانداران کوچک ،خزندگان،لاشه حیوانات،ومواد گیاهی نظیر برگ،دانه های ابدار،وصیفی جات تغذیه میکند(در منطقه رباط پشت بادام یزدتعدادی روباه شنی در حال خوردن هندوانه دیده شده اند)
طول عمر در اسارت حدود ۵/۶ سال است.
بعلت زندگی در مناطق بیابانی ودور از دسترس به نظر می رسد خطر چندانی نسل این حیوان را تهدید نمیکند در سالهای ۱۳۵۹ و۶۰ اکثر روباههای شنی پارک ملی کویر بعلت نامشخصی که احتمالا طعمه های مسموم کار گذاشته شده توسط دامداران برای کشتن گرگها بوده نابود گردیده اند.

 

– همچنین بخش های زیر را ببینید:

تصاویر حیات وحش ایران

آشنایی با جانوران

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: Fatemeh
  26 فروردین 1398

  واقعا واسه مردم متاسفم که ما داریم همچون حیوون های فشنگی رو از دست میدیم

 2. نویسنده دیدگاه: نادیا
  09 آذر 1397

  بخاطر بی فکری ها و بی مسوولیت های خودمان و خیلی از افراد است

 3. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  04 اردیبهشت 1397

  به نظر من باید به این موضوع رسیدگی بشه

  • نویسنده دیدگاه: نادیا
   09 آذر 1397

   دقیقا

 4. نویسنده دیدگاه: Nedaalizade
  16 فروردین 1397

  زیاد جای تعجب نداشت منقرض شدن این حیوانات کاش تعدادی از حیواناتی که دارن منقرض میشن رو داد به خارجیها تا اونا خوب نگهداری کنن ازشون ایران که از اینکارا بلد نیست بلدم باشه انجام نمیدن یک نمونه واضح خشونت به حیوانات خود شهرداری هست که بجای عقیم سازی به صورت وحشیانه حیوان رو میکشه کاش هیچ حیوانی در ایران نمونه تا آسیب و شکنجه نبینه خارج از کشور انیمیشن درست میکنه بنام هورتن که یک جاندار حق زندگی داره اما ایران کتاب چاپ میکنه که سگ رو دارن دار میزنن به جرم خیانت

 5. نویسنده دیدگاه: وحید
  27 اسفند 1396

  ایرانیا به هیچ چیزی ارزش قائل نیستن این حیوانات زیبایی طبیعت اگه انسان کمی عاقلانه به این دنیا نگاه کنه میفهمه که تو حریم خصوصی کسی وارد شدن ممنون شاید یه سریا بگن اینا خطرناکن برا انسان ها اگه یکی به زور وارد خونتون بشه و مالکیت خونه رو به دوش بگیره صد در صد عصبی و حمله ور میشین اینا که حیوانن باید حق اینو داد که انسان نباید به جنگل ها و کوه ها و دشت ها که بیشتر حیوانات زندگی میکنن تجاوز کنن ولی افسوس که یه سریا نفهمن و با شکار و تخریب جایگاه حیوانات باعث منقرض آنها شدن

 6. نویسنده دیدگاه: سعيد
  13 مهر 1395

  هر روز اين خبرها را مي خونم و غمگين تر مي شم افسوس

  • نویسنده دیدگاه: محمد
   22 دی 1395

   اگه این خشکسالی ها ادامه پیدا کنه یوزپلنگ که هیچ همین گاو و گوسفندامونم منقرض میشن و بعد فکر می کنین نوبت کیه که نسلش منقرض بشه؟

 7. نویسنده دیدگاه: سپیده
  11 مهر 1395

  ای کاش میشد بگم ایکاش لیاقت داشتن اما حالا که ندارن دیگه کار زیادی از کسی بر نمیاد

 8. نویسنده دیدگاه: BozorgOmid
  03 مهر 1395

  زرافه و فیل هندی هم تو ایران بوده ولی الان نیس

 9. نویسنده دیدگاه: نادر
  12 شهریور 1395

  این ملت بیخیال لیاقت این حیوانات رو نداره.خلایق هر چه لایق.گناه این حیوانات این بود که در سرزمین مردمان بی خیال زاده شدند..!

 10. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  17 مرداد 1395

  من حازم بمیر ولی یوز ایرانی نمی ره

  • نویسنده دیدگاه: رایان
   29 شهریور 1395

   من یکی از دوست داران ۴گربه سان هستم مثل شیر ببر پلنگ وجگوار

  • نویسنده دیدگاه: zshra jooon
   23 بهمن 1395

   پس زود تر گلم بمیر من جلو مرگ یوز پلنگ رو میرم بی سواد

 11. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  13 مرداد 1395

  تا چند سال دیگر هم یوزپلنگ و پلنگ فقط آزمون 4 تا عکس میمونه و چندین پوست…وقتی یک عرب امارات تو خونش یوز آسیایی داره همین میشه… شما یه پاندا از چین قاچاق کن بفهمند میان هم پاندا رو میبرند هم تورو چون محیط زیست براون مهمه نه مثل ما بی بخار

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   17 مرداد 1395

   درست

 12. نویسنده دیدگاه: فرزانه
  26 اردیبهشت 1395

  خیلی بده ک این جانوران منقرض شده یا دارن میشن ولی شمام شاید اگه یه جایی ببینیدشون و به طرفتون بیان به احتمال زیاد تیر اندازی میکنید….

  • نویسنده دیدگاه: بابک سیگارودی
   07 بهمن 1395

   دوست عزیز حیوانات وحشی به سمت انسان نمی أیند بلکه تجربه به اونها نشان داده که باید از انسان دوری کنند ـ
   ـ
   اگر قبول ندارید کافی است به این مساله دقت کنید که پراکندگی و جمعیت گونه انسان بسیار زیاد است و کافی است تا یک پلنگ یا خرس و ـ ـ ـ اراده کند تا به یک کلونی انسانی برسد و لی از آن دوری می کند و جالب این است که این دوری کردن به دلیل بدست آوردن تجربه بد شخصی حیوان هم نیست ـ

 13. نویسنده دیدگاه: keihan
  08 اردیبهشت 1395

  خوب بود.ولی اگه میشه همه ی گونه های در حال انقراض را بزارید

 14. نویسنده دیدگاه: kiyana
  30 فروردین 1395

  عالی و کامل بود ممنون به خاطر مطالب مفیدتون

 15. نویسنده دیدگاه: نفیسه
  29 فروردین 1395

  زیاد خوب نبود

 16. نویسنده دیدگاه: kaizer
  20 فروردین 1395

  اقای روحانی تورو.خدا یه قانونی بزارید که این حیوانات رو نجات بدید بخدا قلبم به درد اومد اگه واقعا ما مسلمانیم پس انسانیتمون کجاست ببینید دنیا چه کارایی برای طبیعت کشورشون انجام میدن .

 17. نویسنده دیدگاه: رضا
  28 اسفند 1394

  چرا حیوانات دیگری که روی خط قرمز انقراض هستن توی این لیست نیست ؟
  مثل سمندر های اذری ،کردستانی و لرستانی که به عنوان مارمولک رنگی خرید و فروش میشن
  مثل لاکپشت فراتی ، کفتار ایرانی …
  لطفا اضافه کنید

 18. نویسنده دیدگاه: علی
  20 اسفند 1394

  اول تشکر میکنم از مدیر این وبلاگ. دوم آقای مدیر اگه بخواهیم به کانال ما در تلگرام یه سری بزنید تا شماره ادمین کنیم و بچه ها هم از اطلاعات خوب شما استفاده کنن و بچه های این سایت اگه بخواهید شما هم عضو کانال ما باشید نام کانال ما هست (انجمن حیوانات) ممنون و خدا حافظ

 19. نویسنده دیدگاه: محمدرضا
  30 بهمن 1394

  مرس از مطالب مفید و خوبتون من در تحقیقم با ذکر منبع و سایتتون از اطلاعت استفاده کردم با سپاس فروان

 20. نویسنده دیدگاه: مهدیس
  06 بهمن 1394

  باسلام و خسته نباشید

  مطالب بسار به درد بخور و جامع و کامل بود

  ممنون

 21. نویسنده دیدگاه: نازدار
  28 آذر 1394

  واقعا خیلی ناراحت شدم

 22. نویسنده دیدگاه: kjh
  28 آذر 1394

  گربه با اون روباه ها واقعا برا ایران ؟

 23. نویسنده دیدگاه: سعید
  10 آذر 1394

  عالی بود ممنون

 24. نویسنده دیدگاه: مرتضی
  03 آذر 1394

  بد نبود

  • نویسنده دیدگاه: سعید
   10 آذر 1394

   عالی بود بابا تو بی سلیقه ای

 25. نویسنده دیدگاه: یاسی
  03 آذر 1394

  اره من ام خیلی ناراحت شدم

 26. نویسنده دیدگاه: sadegh
  24 آبان 1394

  ممنون باهاش اسلاید ساختم راضی باشید البته با ذکر منبع.

 27. نویسنده دیدگاه: سارا
  14 آبان 1394

  واقعا یه انسان خیلی باید بی فرهنگ باشه که اینا رو از بین ببرن واقعا ناراحت کنندست ?

 28. نویسنده دیدگاه: زهرا
  25 شهریور 1394

  فقط به خاطر ما انسان هاست که این حیوانات دارند منقرض می شوند شکارچی ها چطور می تونن این حیوانات رو شکار کنن براشون متاسفم واقعا

 29. نویسنده دیدگاه: مهسا
  14 شهریور 1394

  من خودم اهل مازندراننم وبرای ببر و شیر که در مازندران می زیستن والان وجود ندارد واقعا متاسفمات

 30. نویسنده دیدگاه: gtly
  27 تیر 1394

  من با حرف شما مخالفم خود این خارجیا کلی گونه رو منقرض کردن نمیشه گفت ایرانی ها متوجشن و برای این دیدگاهتون متاسفم:|

  • نویسنده دیدگاه: مهسااا
   18 آبان 1394

   قشنگ اگه ایرانیا یکم بافکر بودن الان اسم شیر ایرانی شیر هندوستانی نشده بود

 31. نویسنده دیدگاه: فرزانه
  21 تیر 1394

  واقعا مزخرف بود و بد بود خندم نگرفت.

  • نویسنده دیدگاه: mny
   10 مرداد 1394

   کجاش مزخرف بود؟واقعا برات مهم نیست که این حیوانات به خاطر بیتوجهی بعضیا از بین برن؟ولی بدون ما آدما هیچ حقی نداریم که رو زمین راه بریم و این گونه ها رو منقرض کنیم.

  • نویسنده دیدگاه: kaizer
   20 فروردین 1395

   شما اسلا احساس دارید خمین ادمایی مثل شما وقتی به جایی میرسن مارو بدبخت میکنن با بی لیاقتیشون خدا کمک این حیوانات کنه ما که شرمساریم نفرین به دشمنای ایران زمین

 32. نویسنده دیدگاه: ترنم
  20 تیر 1394

  خیلی خوب بود من برای همه حیوانات به خصوص یوز پلنگ به ای قشنگی ناراحت شدم.

 33. نویسنده دیدگاه: آرتین
  14 خرداد 1394

  مرگ بر این شکارچیان بی ناموس عالی بود ولی بسیار ناراحت شدم که نسل شیر ایرانی تمام شده است این شکارچیان هم بیناموسن همم بی پدر و مادر

 34. نویسنده دیدگاه: rahim
  22 اردیبهشت 1394

  سلام- من رشته ام معماری است و طرحی در باره حفظ جان جانداران دارم.
  اما برای دفاع از کارم نیاز به این دارم که بصورت علمی (نه ادبی و احساسی) اهمیت حفظ جان موجودات دیگر (از پشه گرفته تا …..) را ذکر کنم -متاسفانه منبعی نیافتم که در مدت کوتاهی بتوانم پاسخم را دریافت نمایم.لذا از همه دوستان در خواست کمک دارم:
  جیمیل:
  rahimrahimi2009@yahoo.com
  لطفا مطالب با منابع باشند.

 35. نویسنده دیدگاه: سیروس
  15 اردیبهشت 1394

  پرنده های کم یاب رومیبرن برای کشورهای عربی باقیمت میلیونی میفروشند؛لعنت برکسانی این پرنده هارومیبرن که عربهای کثیف وپست فطرت کوفتش بکنندکه نسلشون منقرض بشه

 36. نویسنده دیدگاه: سیروس
  15 اردیبهشت 1394

  باسلام وخسته نباشی خدمت همه محیط بانان عزیز؛به نظرمن بایدنیروهای محیط بانی رابیشترکنندتاکنترل تمام مناطق دردستشون باشه که این حیوانات نایاب منقرض نشن

 37. نویسنده دیدگاه: ================================
  14 اردیبهشت 1394

  سلام خووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووب بوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود

 38. نویسنده دیدگاه: کاوه
  01 اردیبهشت 1394

  من که وحشت کردم

 39. نویسنده دیدگاه: دانشمند کوچک
  26 فروردین 1394

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود . محشر بود واقعا . خیلی با حال بود . خالا مطمئنی این پیشی پشمالوئه واقعیه عایا ؟؟؟؟

 40. نویسنده دیدگاه: عسل
  22 فروردین 1394

  جناب نويسنده سلام . عاليييييييييي بود

 41. نویسنده دیدگاه: پرشين
  18 فروردین 1394

  هما خانوم مشكل از خودمون هستش كه اهميتي به حيوانات خودمون نميديم و با شكار بي رويه باعث نابوديشون ميشيم، مشكل اصلي ما ايراني ها هستيم كه عامل يا وسيله نابودي حيات وحش كشورمون هستيم حالا هر چقدر ديگران ذينفع در اين مسئله باشند

 42. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  15 فروردین 1394

  عالی بود ولی ناراحت کننده

 43. نویسنده دیدگاه: کیان
  06 فروردین 1394

  با درود. اونوقت میگن چرا خارجی ها حق توحش می گرفتند

 44. نویسنده دیدگاه: رها
  22 اسفند 1393

  خاک بر سر ایرانیا که لیاقت هیچی رو ندارن

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   17 فروردین 1394

   درست حرف بزن احمق

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   23 تیر 1394

   شاید ادمای بی لیا قتی مثل تو این حیوانات بیچاره را در خطر انقراض قرار دادن هیچ وقت یادت نره جز تو ادمای بافرهنگ و بزرگی هم دارن تو ایران زندگی میکنند

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   23 تیر 1394

   یادت باشه به کیا بی احترامی میکنی

 45. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  19 اسفند 1393

  کاش متن میگذاشتید

 46. نویسنده دیدگاه: .....
  19 اسفند 1393

  خیلی خیلی خوب بود

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   16 فروردین 1394

   خوب نبود ناراحت کننده بود …. اما روباه خیلی خیلی وحشت انگیز بود

 47. نویسنده دیدگاه: علیرضا جعفری
  30 بهمن 1393

  وقتی ذیدم که نوشتید شیر ی زمانی نزدیکی ما بوده اشکم در اومد .

 48. نویسنده دیدگاه: هما
  17 بهمن 1393

  لعنت بر عربای عربستان و امارات… مرگ بر عربستان سعودی، مرگ بر امارات و بحرین و عمان و قطر و اردن و هر چی کشور عرب زبان و عربی هست …

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   16 فروردین 1394

   منم کاملا باهات موافقم هما جون

   • نویسنده دیدگاه: pantaha
    14 اردیبهشت 1394

    من هم همینطور

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   22 فروردین 1394

   منم موافقم

 49. نویسنده دیدگاه: کیمیا
  14 بهمن 1393

  عالی بود من در پروژه ای که به دست مسولین می رسد ازش استفاده می کنم

 50. نویسنده دیدگاه: نگین
  19 دی 1393

  همش تقصیر بعضی از ادم هاهست که این حیوانات منقرض یادر حال انقراض هستن

 51. نویسنده دیدگاه: منم دیگه سوال داره!
  02 دی 1393

  لعنت.لعنت لعنت لعنت لعنت به اونایی که شکارشون کردن!

 52. نویسنده دیدگاه: زیست شناس
  02 دی 1393

  با ذکر منبع از مطالبتون در پروژه ام استفاده کردم
  ممنون

 53. نویسنده دیدگاه: نرگس
  19 آذر 1393

  ای کاش توی زندگیامون این فرهنگ رو به کار ببریم که باید از محیط زیست
  حفاظت کنیم
  اگر این همه نعمت خدا نباشند ماهم نیستیم…

 54. نویسنده دیدگاه: ثنا
  29 آبان 1393

  سلام واقعا ی بود هم مطالب هم عکس ها ممنون
  🙂

 55. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  28 آبان 1393

  عالی بود من تابحال سایتی به این خوبی ندیده بودم

 56. نویسنده دیدگاه: محمد
  18 آبان 1393

  عالييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييي.

 57. نویسنده دیدگاه: ایناز
  17 مهر 1393

  بیچارحیونا…لیاقت نداریم که..

 58. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 مرداد 1393

  تازه جالب این جاست ما از کشور های خارجی ایراد میگیریم

 59. نویسنده دیدگاه: هومن
  18 مرداد 1393

  برای این ملت متاسفم

  • نویسنده دیدگاه: sepide
   13 آذر 1393

   خودتم جزء همین ملتی فکر کنم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   09 آذر 1397

   برای کسایی متاسف باش که این حیوانات بی زبون رو از بین بردند و در حال انقراض قرار داده اند من واقعا برای اینجور ادمایی متاسفم و امیدوارم یک روزی به این نتیجه و کا هایی که می کنن فکر کنن اگر بی فکری این جور ادمای خئدخواهی نبود که به دنبال منافعشون باشن الان وضع این حیوانات بد بخت و بیچاره این نبود با تشکر از مطالب خوبتون

 60. نویسنده دیدگاه: علی آماده
  24 خرداد 1393

  با سلام.سایت خیلی خوبی دارید.
  ما هم در مورد محیط زیست و حیوانات مطلب میزاریم.
  به ما سر بزنید.
  ممنون میشیم تبادل لینک کنید.

 61. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  13 اردیبهشت 1393

  شما اشتباه فکر کری که فکر کردی مسولان ما از نسل کورش هستن اونها افتخار میکنن که از نسل عرب هستن همون قوی که افتخر میکنه ایران و اروپا رو ویران کردن حالا یه کم مسئله براتون روشن میشه

 62. نویسنده دیدگاه: نیکی
  03 اردیبهشت 1393

  واقعا که اگه مسولای محیط زیست یه ذره به محیط زیست توجه میکردن این وضع افتضاح
  به وجود نمی اومد.

 63. نویسنده دیدگاه: ارغوان
  01 اردیبهشت 1393

  از شما متشکرم

 64. نویسنده دیدگاه: امیرمهدی
  25 فروردین 1393

  من میگم . ما نباید واسه کشورای خارجی متاسف باشیم ، چون اونا اینقدر مسول و افراد عاشق حیوونا رو دارن که دیگه نگران حیات وحش خودشون نیستن . اما توی کشور ما ، افرادی وجود دارن که اینقدر وضع مالی شون خوبه که مثلا اگه بخوان شکار کنن و مجوز نداشته باشن میگن این پولو بگیر و بذار ما شکار کنیم . کارکنای حیات وحش هم ، هم از سادگی شون و هم بخاطر اینکه حقوق کمی میگیرن و وضع مالی شون خوب نیست با یکم چک و چونه قبول میکنن . در کل خواستم بگم که اگه خودم یه روزی به سنی برسم که بتونم از حیات وحش دفاع کنم حتما وارد رشته ای میشم که مربوط به این موضوع باشه . امیدوارم دولت محترم هم فکری کنه و بودجه سازمان حفاظت از محیط زیست رو افزایش بده و اینقدر ریلکس ، نرن ژنو برگزار کنن و یه قهوه بخورن و آخر هم به هیچ نتیجه ای نرسن ، الانم با صدای بلند میگم که مردم یه ذره هم به فکر حیااااات ووووحش باشییییییییید .
  اگه موافقید نظر خودتونو اعلام کنید .
  امیدوارم این سایت نوشته منو بذاره .

  • نویسنده دیدگاه: آرش
   04 اردیبهشت 1393

   دمت گرم بالاخره یک نفر آدم حسابی پیدا شد که به فکر صبیعت حیات وحش باشه و دلش بسوز .

  • نویسنده دیدگاه: ساارا
   15 مهر 1393

   امیر مهدی من واقعا با نظر تو موافقم من فقط 14 سالمه ولی خیلی به محیط زیست و طبیعت احترام میزارم و عاشق محیط زیستم قتی این سایتو خوندم واقعا دلم خواست گریه کنم.ایشالله همه چی حل میشه

  • نویسنده دیدگاه: دیانا
   12 دی 1393

   سلام واقعا نمیدونم چی بگم همه ی ما دم از شعور و فرهنگ و از نسل کوروش بزرگ بودیم میزنیم ولی … دیگه کار از مسئولین گذشته فقط باید یه فکری بکنیم که اوضاع از این بدتر نشه نسل شیر ایرانی و ببر مازندران که منقرض شد باید حواسمون باشه تا بقیه ی حیواناتمون منقرض نشن،از همه این جا خواهش میکنم قدر اینارو بدونید این ها فقط برای ما نیستن برای آیندگانمونم هستن وقتی اونقدر قدر نمی دونیم که میریم تخت جمشیدو فقط یادگاری می نویسیم دیگه چه انتظاری میشه داشت آبروی ایران و ایرانی رفت،لطفا قدر اینارو بدونید

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   05 اسفند 1393

   نظرمن هم همینه

 65. نویسنده دیدگاه: mohsen
  24 فروردین 1393

  ببخشید اینجوری میگم ولی خااااااااکبرسر مسئولای کشور ما ، یه مشت آدم احمق و بیشعور که فقط فکر منافع خودشون هستند و سرمایه ی ملی کشور رو به باد میدن ، ای کاش فقط و فقط چندتا مسئول دلسوز داشتیم اونوقت وضعیت ما اینجوری نبود
  مثلا چرا باید تخت جمشید به این حال و روز افتاده باشه ؟؟؟ چرا باید یه مشت آدم احمق و بیشعور برن روی سنگهای با ارزش تخت جمشید باستن و عکس یادگاری بندازن ؟؟؟؟ شاید کار درستی نباشه ولی اینجاس که باید سر فحش و کشید به مسئولای ما که دارن سرمایه ی ملی کشور رو به باد میدن ، یکی نیست بگه که نژاد شما برمیگرده به کوروش ، اونوقت شما باید این بلا رو سر یادگارش بیارید ؟ چرا ازش محافظت نمیکنید ؟ چرا میزارید یه عده آدم احمق سنگارو بی ارزش جلوه بدن ؟؟؟
  کاش روزی برسه که عده ای بیان و از سرمایه های کشور محافظت کنن …

 66. نویسنده دیدگاه: امیر عباس
  19 فروردین 1393

  نظر من اینه که ایران باید مرزهای خودشو محکم کنه که دارن این حیوانات نادر رو از ایران به طور زنده خارج میکنن بهد باید از داخل کشور شروع کنه

 67. نویسنده دیدگاه: علی
  15 فروردین 1393

  خیلی خوب بود ممنون

 68. نویسنده دیدگاه: لیلی
  11 فروردین 1393

  واقعا برای مردم ایران و جهان متاسفم

 69. نویسنده دیدگاه: نیکی
  10 فروردین 1393

  واقعا ما داریم با حیات وحش چی کار می کنیم.

  • نویسنده دیدگاه: بهنام
   19 دی 1393

   يعني ما تا چند سال ديگه حيات وحش نداريم ؟

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 مهر 1397

   لبلبلبلبلبببلبلبلبلبل

 70. نویسنده دیدگاه: امین
  06 فروردین 1393

  ما باید از حیوانات ایران حفاضت کنیم

 71. نویسنده دیدگاه: سید علیرضارضوی
  05 فروردین 1393

  با سلام مطلب واقعا ناراحت کننده ای است که دانستن آن برای هر ایرانی دوست دار طبیعت لازم است. منتهی فکر کنم عکسی که برای یوز ایرانی درنظر گرفته بودید، در واقع تصویر یک پلنگ بود نه یوزپلنگ که بنده تذکر آن را لازم دانستم که بیشتر مردم تفاوت ظاهری بین پلنگ و یوزپلنگ را نمی دانند.
  با تشکر

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   09 فروردین 1393

   عکس تعویض شد، با تشکر از شما

  • نویسنده دیدگاه: سالاری
   10 فروردین 1393

   این تصویری که شما مشاهده کردید تصویر یک یوزپلنگ می باشد. به بدن کشیده و خطوط مشکی زیر چشم دقت فرمایید که خاص یوزپلنگ است.

 72. نویسنده دیدگاه: محمد رضا حجازی
  05 فروردین 1393

  تاسف بار

 73. نویسنده دیدگاه: فاطمه صفریان
  04 فروردین 1393

  با سلام وبسایتتون به خصوص عکسهاش خیلی جالب هست

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   08 فروردین 1393

   زنده باشین

 74. نویسنده دیدگاه: مسی
  01 فروردین 1393

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 75. نویسنده دیدگاه: سهيلا
  01 فروردین 1393

  نه نه چرا آخه ما اين كارا رو ميكنيم ما با طبيعتمان چه كار كرديم

 76. نویسنده دیدگاه: سارا
  28 اسفند 1392

  بسیار نارحتم

 77. نویسنده دیدگاه: احمد
  19 اسفند 1392

  خیلیییییییییییی عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود

 78. نویسنده دیدگاه: نادر
  19 اسفند 1392

  واقعا ما انسان ها چه بلایی سر طبیعتمون آوردیم…

 79. نویسنده دیدگاه: سودا22
  02 اسفند 1392

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود

 80. نویسنده دیدگاه: hellena
  01 اسفند 1392

  kheli khoobe mamnoon

 81. نویسنده دیدگاه: saenna
  10 بهمن 1392

  عالیییییییییییییییییییی بووووووووووووووووووووووووووووووووود!!!!!!!!

 82. نویسنده دیدگاه: فرزانه
  23 دی 1392

  خیلی مطلب خوبی بود ممنون

 83. نویسنده دیدگاه: محسن شکبیایی
  05 دی 1392

  چرا سازمان میحط زیست ازمردم کمک نمی خواهد باور کنید خطر انقراض جلوگیری میکند

  • نویسنده دیدگاه: دانشمند کوچک
   26 فروردین 1394

   آخه ما که کاری از دستمون بر نمی آد

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    09 آذر 1397

    چه طور بر نمیاد اگر درست از فکرمون استفاده کنیم می فهمیم که باید چطور و چگونه با حیوانات بر خورد کنیم

 84. نویسنده دیدگاه: محسن شکبیایی
  05 دی 1392

  من ازمحیط خواهش می کنم که برای این حیوانات کاربکنید

 85. نویسنده دیدگاه: امیر
  28 آذر 1392

  ای کاش مسئولین اینقدر که به فکرسیاست واقتصاد بودند کمی هم به فکر محیط زیست وحیات وحش میبودند

 86. نویسنده دیدگاه: سیدعلی
  22 آذر 1392

  واقعا آدم دلش میگیره این حیونای زبون بسته را اینجور میکشن!!!!

 87. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  15 آذر 1392

  خیلی خیلی ممنون سایتتون عالیه خیلی کمکم کرد.

 88. نویسنده دیدگاه: سميرا
  02 آذر 1392

  سلام.چه حيوانات قشنگي داريم !! خدا كنه آيندگانمون بتونن لااقل عكس ها و فيلم هاي زنده ي اين حيوانات رو ببينند.
  ممنون از شما

 89. نویسنده دیدگاه: مهسا
  01 آذر 1392

  ممنون آسمونی عزیز مطلب جالب والبته مهمی بود.ایشالا که بشه از انقراض این جانواران جلوگیری کرد.فدات آسمونی جون.

نظر خودتان را ارسال کنید